Τιμή σε όργανο του Σπουρδαλάκη

Με κάθε σεβασμό και σε αυτούς που πουλάνε και σε αυτούς που αγοράζουν, ποτέ δεν κατάλαβα αυτές τις μεγάλες τιμές και αυτά που αντιπροσωπεύουν. Ειδικά αυτές τις τιμές των μερικών χιλιάδων ευρώ στα όργανα του Σπουρδαλάκη ποτέ δεν κατάλαβα τι τις δικαιολογεί. Ακόμα και στις περιπτώσεις που τα όργανα είναι φορτωμένα με κιλά από όστρακο δεν καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί το παίξιμο και τον ήχο αυτό. Μου κάθεται και κάπως περίεργα να παίζουμε “φτώχεια καταραμένη” και “εκατό δραχμές την μέρα παίρνω τζιβαέρι μου” με κάτι όργανα που κοστίζουν κοντά δέκα βασικούς μισθούς.

8 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σε όλους, για όποιον δεν το γνωρίζει, το φόρουμ δίνει τη δυνατότητα στα μέλη να “ανακαλέσουν” το μήνυμά τους για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα μετά την δημοσίευσή του. Αυτό σημαίνει, ότι αφού πατήσουν την “ανάκληση”, στη θέση του μηνύματος εμφανίζεται το κείμενο “(post deleted by author)”, αλλά ο οποιοσδήποτε μπορεί να διαβάσει το αρχικό μήνυμα πηγαίνοντας στο ιστορικό των αναθεωρήσεων (πατώντας το μολυβάκι στο πάνω δεξί μέρος του μηνύματος). Μετά από 24 ώρες από την ανάκληση, το μήνυμα εξαφανίζεται τελείως. Το χρονικό περιθώριο αυτό δίνεται ώστε εμείς οι διαχειριστές να μπορέσουμε να επέμβουμε αν κάποιος ανακάλεσε ένα μήνυμα σημαντικό προς τη συζήτηση.

Στο συγκεκριμένο θέμα ο φίλος @Σώζων, ανακάλεσε το μήνυμά του (#13). Παρ’ όλο που στο μήνυμα αυτό υπήρξαν κάποιες απαντήσεις (#14 και μετά), καθώς θεωρήσαμε ότι η ανάκληση του μηνύματος δεν έγινε ελαφράν τη καρδία, το αφήσαμε να ανακληθεί χωρίς να το επαναφέρουμε. Η απόφαση αυτή ήταν λάθος, καθώς πολλά άλλα μέλη άρχισαν να συμμετέχουν στην κουβέντα χωρίς να έχουν διαβάσει αυτό το μήνυμα το οποίο στην πραγματικότητα πυροδότησε μεγάλο μέρος της συζήτησης.

Γι’ αυτό, το επαναφέρουμε ώστε να μπορούν όλοι οι συνομιλητές να συμμετάσχουν έχοντας πρόσβαση στην πλήρη εξέλιξη της συζήτησης.


Πέραν αυτού λοιπόν, θα ήθελα να θίξω τα σχόλια του @nikosn. Νίκο ειλικρινά το μήνυμά σου, σε συνδυασμό με το μήνυμα του Μπάμπη, μου προκάλεσε προβληματισμό. Και οι δύο γνωρίζετε καλά την εκτίμηση που σας έχω. Η θέση μου γενικότερα σε όλα αυτά τα ζητήματα είναι το φόρουμ να κρατάει μια ουδέτερη στάση. Αυτό έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά μου. Γιατί αυτό; γιατί για να μπορείς να μην κρατάς ουδέτερη στάση πρέπει να γνωρίζεις την αλήθεια, και επειδή αυτό δεν είναι δυνατό τις περισσότερες φορές, το να πάρεις θέση ως φόρουμ μπορεί να εκληφθεί ως φίμωση ή πριμοδότηση μιας συγκεκριμένης άποψης.

Παρ’ όλα αυτά, το θέμα αυτό δεν σταματάει να με προβληματίζει. Είναι προέκταση του γενικότερου προβλήματος του διαδικτύου, όπου ο καθένας μπορεί να γράψει ό,τι θέλει πίσω από ένα ψευδώνυμο, να διαδώσει ψευδείς ειδήσεις, να συκοφαντήσει ή το οτιδήποτε. Το βλέπουμε κάθε μέρα. Το πρόβλημα σε αυτό είναι το ποιος είναι ικανός να κρίνει τι είναι ψευδές και τι αληθές; Έχουμε ακούσει πολλές φορές ένα θέμα να κρίνεται ψευδές και αργότερα αυτό να διαψεύδεται ή το αντίθετο. Και αν “πέσεις στην παγίδα” να κρίνεις ένα θέμα από θέση εξουσίας - είτε σαν κυβέρνηση , είτε σαν πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης, είτε σαν συντονιστική ομάδα του φόρουμ - μπορεί εύκολα να κατηγορηθείς για λογοκρισία.

Μια λύση είναι να αφήσεις τον κόσμο να κρίνει από μόνος του. Το φόρουμ, σε αντίθεση με άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, προσφέρεται γι’ αυτό καθώς μέσα από τον διάλογο μπορούν να ακουστούν διαφορετικές απόψεις και οι αναγνώστες να κρίνουν από μόνοι τους ποια είναι αυτή που τους ταιριάζει ή καλύτερα ποια είναι η αλήθεια που κρύβεται πίσω από την κριτική.

Αλλά κατανοώ ότι ούτε αυτό είναι τέλειο. Υπάρχει πολύ περιθώριο να νιώσει μια πλευρά ότι αδικείται. Ειλικρινά, είμαι (και είμαστε σαν συντονιστική ομάδα) ανοιχτοί στο να ακουστούν προτάσεις πάνω στο πώς θα μπορούσε αυτό το θέμα να επιλυθεί δεδομένου των παραπάνω, και δεδομένου ότι η συντονιστική ομάδα δεν είναι δικαστήριο για να μπορεί να επιλύει τα θέματα πάντα αντικειμενικά και αναζητώντας την “απόλυτη” αλήθεια.

3 «Μου αρέσει»



Επειδή αμφισβητήθηκαν τα λεγόμενά μου, ανεβάζω αυτές τις φωτογραφίες. Το πρώτο όργανο είναι το παλιό που δόθηκε ανταλλαγή για να κατασκευαστεί το δεύτερο.
Όσον αφορά τώρα το ήθος και τον επαγγελματισμό του Σπουρδαλάκη, σε μένα συμπεριφέρθηκε πολύ σωστά και όμορφα. Και στα δύο μπουζούκια που το ένα είναι καλύτερο απ’ το άλλο.
Ειδικά το δεύτερο μπουζούκι για να το φτιάξει, τον ταλαιπώρησε πάρα πολύ. Και μιλάμε για όργανο από εκείνα που φτιάχνει μόνο κατά παραγγελία.
Τώρα όσον αφορά το παλιό μου όργανο, δεν καταλαβαίνω την αντίδραση κάποιων. Ήταν σε άριστη κατάσταση και ο καινούργιος αγοραστής έχει μάτια και αυτιά να κρίνει αν πρέπει να δώσει τόσα λεφτά για αυτό (να σημειωθεί πως το όργανο σκότωνε).
Υ.Γ.: Το φλέγον μήνυμα το διέγραψα γιατι βαριέμαι να αποδεικνύω στον κάθε δύσπιστο πως δεν είμαι ελέφαντας αλλά αναγκάστηκα να το κάνω νομίζω.
Καλημέρα σε όλους!

3 «Μου αρέσει»

Λυπάμαι (και ιδίως χαίρομαι) που δεν έχω την παραμικρή περιέργεια να μπω σε οιουδήποτε οργανοποιού το σάιτ που πουλάει μπουζούκια σε αυτές τις τιμές, όπως δεν μπαίνω στον κόπο να επισκεφθώ οιαδήποτε εμπορική ιστοσελίδα για πλείστα όσα είδη πολυτελείας.

Προσυπογράφω βέβαια το σχόλιο του Sotiri Georgiou

1 «Μου αρέσει»

Επειδή η αγγελία μου στο facebook για το συγκεκριμένο όργανο είναι η αιτία της συζήτησης και κάποια σχόλια δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, ήθελα να προσθέσω τα εξής:
Η επιλογή του από το οργανοποιείο έγινε βιαστικά με αποτέλεσμα εκ των υστέρων να επιθυμώ διαφορετικό όργανο. Επικοινώνησα με τον κο.Σπουρδαλάκη ο οποίος με ενημέρωσε ότι μπορώ να το επιστρέψω για αλλαγή.
Το όργανο έμεινε στην κατοχή μου 10 μέρες καθώς δεν υπήρχε χρόνος να το επιστρέψω νωρίτερα.
Τελικά το αντάλλαξα με άλλο μπουζούκι της αρεσκείας μου, ίσης αξίας χωρίς να συμπληρώσω χρηματική διαφορά καθώς ήταν στην αρχική του κατάσταση.
Η αντιμετώπιση/εξυπηρέτηση του κου.Σπουρδαλάκη ήταν άκρως επαγγελματική και φιλική, με βοήθησε με υπομονή στην επιλογή του νέου οργάνου μου και τον ευχαριστώ θερμά.

6 «Μου αρέσει»

Αυτό τα πυροδότησε οσα ακολούθησαν και το αναφέρω χωρίς να σε κατηγορώ.

Το αναφέρω για να καταλάβεις "την αντίδραση κάποιων ".

Προφανώς και οταν γράφεις εκ πείρας και μας αναφέρεις οτι "πουλήθηκε σαν καινούργιο " το μπουζούκι 2ετιας να υποθέσουμε όλοι οτι έγινε έτσι, ενω στην πράξη ο Μάστορας να το πούλησε ως ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ στην ίδια τιμή που το αγόρασες και εσυ τοτε.

Το μπουζούκι δεν είναι αμάξι, αλλά το μπουζούκι που είναι 2 χρόνια στο σπίτι κάποιου είναι μεταχειρισμένο.
Το ποσό που θα πουληθεί δεν θα κρίνει το ήθος κανενός, ελεύθερη αγορά.
Το ΠΩΣ θα πουληθεί αφορά το ήθος.
Αυτή η συζήτηση έγινε χωρίς κανένας να μιλήσει με σιγουριά, χωρις να προσβάλλουμε κανέναν, κάνοντας ερωτήσεις στους ιδιοκτήτες των οργάνων.

Δεκτό να βαριέσαι η να μην επιθυμείς να απαντήσεις, αλλά η παράθεση που έκανα απο το κείμενο σου παραπάνω ηταν "βόμβα ", όλοι όσοι αναρωτήθηκαμε η υπεθεσαν απο κάτω στηριχτηκαμε σε αυτό.
Σεβαστό εξίσου να μην θέλεις να απαντήσεις ξανά, αλλά η ανάκληση τα έκανε ακόμη χειρότερα…
Μπήκαν άνθρωποι να διαβάσουν το νήμα και ειδαν μέσα 3-4 ανθρώπους άνευ λόγου και αιτίας να υποθέτουν και να ρωτάνε περί ηθικής του μάστορα.

Τέλος σου εύχομαι να χαίρεσαι το όργανο σου προσωπικά πιστεύω ειναι απο τα πιο όμορφα του Χρήστου, οσο για τον ηχο δεν θα αμφισβητουσα την δηλωση σου οτι "σκοτώνουν ".

Παρόλο το μπάχαλο εγώ επιμένω οπως ειχα γράψει στο νημα του μάστορα, πως ισως μια μέρα μελλοντικά να μπορέσω να αποκτήσω ενα όργανο του.

4 «Μου αρέσει»

Μπορεί να έχεις δίκιο Σωτήρη (που έχεις),αλλά αυτό έχει μείνει από παλιότερες εποχές, που ο κόσμος ανέβαζε ή κατέβαζε την αξία των μαστόρων, από την ικανότητά τους να κατασκευάζουν όργανα “πολυτελείας” -τα έλεγαν τότε-.Σαν να λέμε ότι ο τάδε κοσμηματοπώλης ,έχει στην βιτρίνα του κάτι βραχίόλια, και κοσμήματα αξίας χιλιάδων ευρώ, και πάω εγώ και παίρνω από εκεί το δακτυλιδάκι των αρραβώνων μου, με την φίρμα επάνω του εμπόρου.Σαφώς και ο Χρήστος όπως και όλοι οι άλλοι ,δεν βιοπορίζονται από αυτούς που αγοράζουν τέτοια όργανα.Αυτοί είναι λίγοι.

1 «Μου αρέσει»

Αγαπημένε μου Χρήστο.Η τακτική του Πόντιου Πιλάτου δεν ωφέλησε μακροπρόθεσμα κανέναν.Έχει και μια ευκολία. Επειδή όμως ξέρω ότι με αγαπάς και με σέβεσαι,(ομοίως και εγώ το ξέρεις),και επειδή ζήτησες γνώμες θα σου πω τούτο.Σαν παιδάκι διάβαζες κόμικ.Ο Λούκυ Λουκ, μας τα λέει άριστα, “Ο Λούκυ Λουκ ως υπέρμαχος της ελευθερίας του τύπου θεωρεί υποχρέωσή του να βοηθήσει την “Νταίλυ Σταρ” να παραμείνει “πάντα ανεξάρτητη - ποτέ ουδέτερη”. Παρά τις προσπάθειες των θιγομένων, από την τοπική εφημερίδα της Ντεντ Εντ Σίτυ, ο Λούκυ αποδεικνύει ότι είναι μεγάλο ψέμα, το να πιστεύει κανείς ότι πάντα στο τέλος επικρατεί η δύναμη των πολλών” ,η φωνή θα έλεγα εγώ.Γιατί ουκ εν τω πολλώ το ευ.Και οι πολλοί χρειάζονται,αυτός είναι ο στόχος ενός φόρουμ, αλλά και οι σώφρονες φωνές.Δεν θα αναφερθώ στο Χρήστο πάλι,αλλά πολλοί επαγγελματίες έχουν φάει λάσπη εδώ μέσα.Και όταν η λάσπη συνοδεύεται με ντοκουμέντα και αποδείξεις,καλώς έχει το πράγμα.Με ικασίες όμως , και συμπεράσματα, για ανθρώπους που βιοπορίζονται, το πράγμα αλλάζει και γίνεται πιο σοβαρό. Γιατί μιλάμε για την εργασία τους,και την ζωή τους.Χωρίς καμμιά διάθεση λογοκρισίας, (το χειρότερο πράγμα σε ένα φόρουμ),και χωρίς καμμιά διάθεση αστυνόμευσης των συμφορουμιτών, η συντονιστική ομάδα, που και άξια είναι ,και έχει αποδείξει τις διαθέσεις της,όπως ανέφερα και στο παραπάνω μύνημά μου, αν έρθει στην αντίληψή της το οτιδήποτε παρόμοιο, ας κάνει μία δημόσια σύσταση -ούτε καν παρατήρηση-,σε αυτόν που λασπολογεί άνευ αποδείξεων.

2 «Μου αρέσει»

Και η κατηγορία όμως περί λασπολογίας είναι σοβαρή και άδικη, γιατί υπονοεί συμφέρον κάποιου είδους. Ας βγουν επιτέλους οι παθόντες (που και αυτοί σπυρί σπυρί τα μαζεύουν τα χρήματα) να δώσουν τις αποδείξεις γιατί κουράστηκα να εκτίθεμαι για όργανα έτσι κι αλλιώς αδιάφορα και υπερεκτιμημένα (αλλά με καλό μάρκετινγκ).
Με τα παραπάνω αναφέρομαι κυρίως στα παλιότερα ζητήματα. Το φόρουμ καλό είναι να μείνει όσο γίνεται ανοιχτό και χωρίς (αυτό-)λογοκρισία. Ευχαριστώ για την στήριξη τόσο καιρό, συγγνώμη αν έριξα λάδι στη φωτιά με την παρέμβασή μου. Προσπαθώ να γράφω τα απαραίτητα και δεν μου αρέσουν οι τσακωμοί, ίσως βέβαια να μην τα καταφέρνω πάντα.

3 «Μου αρέσει»

Εδώ είναι όλο το πρόβλημα: Μεγαλο μερος της αγοράς περιμένεί η σχεδόν απαιτεί τα όργανα να χανουν μεγάλο μέρος της αξίας τους στη μεταπώληση. Το αν το όργανο είναι σε κατάσταση “καινούριο” έχει να κάνει με την χρήση και τις συνθήκες στις οποίες υποβλήθηκε και όχι τόσο με τον χρόνο (τουλάχιστον όχι για τόσο λίγο χρόνο που μιλάμε).
Αν ο κατασκευαστής εξακολουθεί να παρέχει την εγγύηση (την οποία μάλλον θα έχανε στην μεταπώληση) στο ότι το όργανο παραδίδεται σε άριστη κατάσταση με δυνατότητα αντικατάστασης, τότε ίσως δεν υπάρχει κάτι ανήθικο.

Το δικό μου μαντολίνο πάντως του Χρήστου( 3-4 χρόνων) δεν θα το έδινα ποτέ φθηνότερα απο ότι το πήρα, εκτος αν είχα ανάγκη να το δωσω γρήγορα.Δεν βλέπω λόγο. είναι ένα καινούργιο όργανο!

Πρόσφατα πήρα λαύτα Ντεμιρελί 20-30ετίας η οποία ήθελε λίγα μάζεματα και κατέληξα να έχω ενα φανταστικό όργανο μετα τη συντήρηση.
Τα όργανα της δουλειάς μου ειναι 50-100 χρονών και δεν θα τα άλλαζα για καινούργια. Ισως πρέπει να βλέπουμε το κάθε όργανο ξεχωριστά για το τι είναι.

10 «Μου αρέσει»

Συμφέρον ή απλός δογματισμός-φανατισμός. Πολλοι θεωρούν τον οργανοποιό τους θεό, την ομάδα τους η καλύτερη στο διηνεκές, ή απλά έχω έναν φίλο, του έχω εμπιστοσύνη, αυτός μου λέει κάτι, και γω το υιοθετώ άκριτα, χωρίς να έχω ο ίδιος άποψη, παρα μόνο από ισχυρισμούς. Αυτή είναι η ένσταση μου. Όταν παίζουμε με το ψωμί του άλλου, δεν μιλάμε χαλαρά. Θέλει προσοχή και αποδείξεις.

2 «Μου αρέσει»

Μιλώντας γενικά, προφανώς δεν διαφωνώ. Για την συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ ότι αδικούνται άνθρωποι που έθεσαν ευγενικά ερωτήματα έχοντας δει με τα μάτια τους συγκεκριμένα πράγματα, καθώς και άνθρωποι που έχασαν τα (επίσης δουλεμένα) χρήματά τους. Ξαναλέω, ας μιλήσουν επιτέλους απευθείας οι κάτοχοι γιατί κουράστηκα να χρεώνομαι φανατισμούς και υπονοούμενα.

1 «Μου αρέσει»

Ακούστηκε εδώ από άνθρωπο - που δε θέλει να ρίχνει κι λάδι στη φωτιά- ότι κόσμος έχει χάσει τα λεφτά του από τον Σπουρδαλάκη…

Συγχαρητήρια έχω να πω συνεχίστε έτσι!

2 «Μου αρέσει»

Αν καταλαβαίνω σωστά διακρίνεις όσους τοποθετήθηκαν επικριτικά για την πράξη (εάν έγινε) σε απλές “φωνές” και χαρακτηρίζεις “σώφρονες φωνές” αυτούς που λένε απορρίπτω κάθε κατηγορία, διότι εδώ μιλάμε για τον τάδε?

Μα εδώ βλέπουμε να γίνεται ένας φόνος στην κοινωνία και οι περισσότεροι που γνωρίζουν τον θύτη λένε “αποκλείεται να το έκανε αυτός δεν το πιστεύω” και εσείς δεν καταδικάζετε την πράξη (ΑΝ έγινε όπως την λέει ο άνθρωπος), αλλά απαντάτε “λασπολογείς”, “αποκλείεται να το έκανε ο συγκεκριμένος” “βάζω το χέρι μου στη φωτιά” και άλλα.

Ποιος είναι προκατειλημμένος τελικά? Και δεν βλέπω να ζητάτε επίμονα αποδείξεις από τον άνθρωπο που ανάφερε το γεγονός, αλλά ζητάτε από τους διαχειριστές να επέμβουν ώστε να αποσιωπήσουν το ζήτημα. Μήπως εσείς ήσαστε οι απλές “φωνές” που φωνάζουν?

Βέβαια το να μην έχει κανείς κρατημένες αποδείξεις για κάτι που βίωσε, δεν μειώνει την μαρτυρία του. Την κάνει 50-50, διότι μιλάμε για μία πράξη που ο καθένας, ΜΗΔΕΝΟΣ εξαιρουμένου είναι ικανός να κάνει.

Νίκο, αυτή είναι σοβαρή κατηγορία, και όταν τη γράφεις έτσι χωρίς να εξηγείς είναι σαν να λες πχ ότι κόσμος πλήρωσε στον Σπουρδαλάκη και δεν πήρε ποτέ όργανο πίσω - που δεν νομίζω να έχει συμβεί!. Πιστεύω πως δεν είναι καλό να αφήνουμε τέτοια πράγματα να αιωρούνται ως υπονοούμενα.

Νίκο ξέρεις πόσο σε εκτιμώ και σε αγαπάω αλλά εδώ κάπου έχεις ξεφύγει. Το να λες ότι χάθηκαν χρήματα είναι “χοντρό” και πόσο παραπάνω χωρίς να έχεις να δώσεις μια απόδειξη.
Αυτό μας πάει και στο επόμενο σκέλος που πάντα μιλάς εξ ονόματος άλλων. Ή πες τα ονόματα ώστε να ξέρουμε για ποιες περιπτώσεις μιλάς ή εάν δε θες να πεις ονόματα τουλάχιστον φέρε αποδείξεις για τα όσα ισχυρίζεσαι. Φαντάζομαι δε σου ζήτησε κάποιος κάτοχος να μιλάς εξ ονόματός του!

@Manolis_Taouxis εάν το μήνυμά σου ΔΕΝ είναι ειρωνικό, σε ευχαριστούμε. Σε αντίθετη περίπτωση όμως επειδή η ειρωνεία δεν είναι κάτι που πρέπει να το αποδέχεται ο καθένας, πρέπει να σκεφτείς τι γράφεις πριν το γράψεις και προς τα πού εκτοξεύεις ευθύνες! Εκτός εάν δεν αναφερόσουν στην συντονιστική ομάδα και το κατάλαβα εγώ λάθος.

3 «Μου αρέσει»

Στο πρώτο μήνυμα, ο φίλος ψάχνει να αγοράσει ένα μπουζούκι περναμπούκο και εικάζει ότι το αγόρασε ο Σπουρδαλάκης από την αγγελία, πράγμα που διαψεύδεται στο

Αν λοιπόν το θέμα μας ήταν "ρε παιδιά, όμως ένα άθικτο μπουζούκι που μεταπωλείται ως καινούργιο, είναι για εσάς σωστό ή λάθος; πότε παλιώνει ένα μπουζούκι; πότε χάνει την αξία του; γίνεται σε μάστορες; ή ποτέ; ή μόνο σε έναν; " θα ήταν οκ.
Το να λέμε όμως ότι ο άλλος κοροϊδεύει τον κόσμο με δόλο, είναι άλλο πράγμα.

Εκεί η αντίρρηση μου.

5 «Μου αρέσει»

Σωστά κατάλαβες alko !
Προφανώς και είναι ειρωνικό το σχόλιο και προφανώς αναφέρομαι ΚΑΙ στην συντονιστική ομάδα που επιτρέπει το φόρουμ να γίνει αρένα.
Τέτοιες κουβέντες έχουν αντίκτυπο στην πραγματική ζωή στην δουλειά και στην υπόληψη ανθρώπων. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει, πλέον έχω χάσει το μέτρημα και έχω την εντύπωση ότι θα ξανασυμβεί και στο μέλλον.

Φυσικά και έχεις το δικαίωμα να μην αποδέχεσαι το σχόλιο μου.

4 «Μου αρέσει»

Όπως συνόψισε ο Μπάμπης το θέμα, στο πρώτο μήνυμα περιγράφεται η υποψία ότι ο Σπουρδαλάκης αγόρασε ένα μπουζούκι από μια αγγελία για να το πουλήσει αργότερα ακριβότερα (η οποία αργότερα διαψεύστηκε).

Μετά αναφέρθηκε μία περίπτωση από τον @Σώζων εδώ όπου ο Σπουρδαλάκης πούλησε ένα όργανο στην αρχική τιμή ενώ ήταν δεύτερο χέρι.

Μετά από πολλές υποθέσεις, οι άμεσα ενδιαφερόμενοι δώσανε εξηγήσεις οι οποίες διαψεύδουν πολλές από τις αρχικές υποθέσεις που έγιναν στο θέμα:

Για την πρώτη περίπτωση ο @papaid:

Για την δεύτερη περίπτωση ο @Σώζων:

Νομίζω όπως καλά είπε ο @icetelli,

Αλλά αυτό θα μπορούσε να είναι κουβέντα σε κάποιο άλλο θέμα.

Το παρόν πια έχει εξελιχθεί σε ένα θέμα επίθεσης αλλά και υποστήριξης προς το ήθος του μάστορα, που αφού τα μηνύματα που ξεκίνησαν τις υποθέσεις επιλύθηκαν τεκμηριωμένα, δεν έχει νόημα να συνεχιστεί άλλο.

Γι’ αυτό και το θέμα κλειδώνει.

3 «Μου αρέσει»