Τιμή σε όργανο του Σπουρδαλάκη

Το θέμα ξεκλειδώνει προσωρινά, καθώς επιθυμεί να απαντήσει ο ίδιος ο οργανοποιός σχετικά με το ζήτημα.

Μετά την απάντηση του κ. Σπουρδαλάκη το θέμα θα κλειδώσει ξανά.

2 «Μου αρέσει»

Αγαπητά μέλη του ρεμπέτικου φόρουμ,

δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να παρακολουθώ συστηματικά όλες τις συζητήσεις, ούτε έχω την ευχέρεια στο πληκτρολόγιο για σχοινοτενείς απαντήσεις.
Για να μην εξαντλήσω την υπομονή του φίλου, στον οποίο υπαγορεύω, θα συνοψίσω όσο μπορέσω, χωρίζοντας την παρέμβασή μου στα τρία κυριότερα θέματα που τέθηκαν και σε ένα ακόμη, εάν με αντέξει.

ΘΕΜΑ ΠΡΩΤΟ - «Η ΠΕΤΡΑ ΤΟΥ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ…»

Πρόσφατα πληροφορήθηκα τηλεφωνικά για το ζήτημα που αναπτύσσεται με αφετηρία την καλοπροαίρετη διερώτηση του Fiorentino. Δεν έχω καταλάβει από όσα μέχρι τώρα έχουν αναφερθεί στις αναρτήσεις σας σε ποιο ακριβώς όργανο αναφέρεστε. Από το περίφημο 4300 υποθέτω ότι πρόκειται για το 4χορδο με κωδικό 220030 με σκάφος από Βραζιλιάνικο παλίσανδρο [το ταβάνι των τιμών μας]. Αν λοιπόν η πέτρα του σκανδάλου είναι αυτή, το συγκεκριμένο όργανο, έμεινε στον ερασιτέχνη προσωρινό του ιδιοκτήτη, για δύο Σάββατα. Σύμφωνα με το αρχείο μου από τις 24 Σεπτεμβρίου έως 9 Οκτωβρίου. Κάνοντας χρήση της γνωστής μου εγγύησης το άλλαξε. Ξανανέβηκε στην αρχική του τιμή και χωρίς την ένδειξη ‘‘δεύτερο χέρι’’ εφόσον παρέμεινε επί της ουσίας άθικτο στην βαλίτσα του για 14 μέρες. Το ότι δοκίμασε να το πουλήσει το μαθαίνω από το παρών νήμα.

Όπως έχετε αναφέρει στις αναρτήσεις σας, πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι που κάποιος δίνει, μεταπωλεί ή ανταλλάσσει ένα όργανο, είτε κάνει χρήση της εγγύησης κλπ. Το όργανο μετά την πώλησή του από το εκθετήριό μου ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ, άρα δεν μου πέφτει λόγος για το τι θα το κάνει ο ιδιοκτήτης του ή πόσο εκτιμά και πως διαχειρίζεται ο ίδιος τις οικονομικές του ανάγκες. Σε κάθε περίπτωση είναι δικό του καθώς και αποκλειστικό του δικαίωμα αν θα το πουλήσει και σε ποια τιμή, όπως μπορεί να κάνει με το σπίτι του, το αυτοκίνητό του κ.ο.κ.

ΘΕΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ – «ΤΙΜΕΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ»

Ως προς το κόστος των οργάνων επιτρέψτε μου τα παρακάτω:

Στις δημοσιευμένες τιμές όλων των οργάνων μας, όπως αυτές είναι αναρτημένες στο διαδίκτυο, κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να δει την καθαρή αξία ενός οργάνου, το ποσό που αντιστοιχεί στον φόρο (24%) αλλά και την τελική τιμή μετά την επιβολή του. Αυτό έχω επιλέξει (ως οφείλω εκ του νόμου να πράξω) να είναι εμφανές και διακριτά παρουσιασμένο για όλα τα όργανα. Η εμφάνιση των τιμών [αναλυτικά] ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΓΑΘΟΥ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚ ΝΟΜΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ [και καλώς ], εφόσον προστατεύει τον αγοραστή από το ενδεχόμενο ο πωλητής να αυτοσχεδιάζει με τις τιμές και να τις ανεβάζει ανάλογα με όποιον θεωρεί πως μπορεί να ‘‘δαγκώσει’’.

Το εύρος των τιμών στις οποίες προσφέρονται τα όργανα που κατασκευάζουμε παραμένει σταθερό τα τελευταία 21 χρόνια .

Ξεκινούν από

καθαρή αξία: 1.209,68 € + ΦΠΑ (24%): 290,32 € - Συνολικά: 1.500,00 €

και αγγίζουν (το ανώτερο) με

καθαρή αξία: 3.467,74 € + ΦΠΑ (24%): 832,26 € - Συνολικά: 4.300,00 €.

Όπως αντιλαμβάνεστε, οι παράγοντες που διαμορφώνουν τις τιμές προφανώς και καθορίζονται (μεταξύ άλλων) από το είδος των υλικών, την αξία τους, τις εργατοώρες που απαιτούνται για την κατασκευή του καθενός ξεχωριστού οργάνου, τη μελέτη και έρευνα που απαιτείται για το εκάστοτε ηχητικό αποτέλεσμα. Κάθε ενδιαφερόμενος έχει τη δυνατότητα να επιλέξει ένα όργανο κατασκευής μας με ότι συνοδεύει μια τέτοια επιλογή ή και όχι. Ευτυχώς υπάρχει πλέον στην Ελλάδα η δυνατότητα επιλογής μουσικών οργάνων από διάφορους αξιόλογους κατασκευαστές. Καθένας από εμάς προσφέρει διαφορετικές επιλογές με τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα μας και όλοι μας ευτυχώς κρινόμαστε καθημερινά, αλλά και σε βάθος χρόνου, για το αποτέλεσμα της εργασίας μας. Και αυτό το βρίσκω πραγματικά πολύ υγιές και ελπιδοφόρο για το μέλλον της οργανοποιίας στην Ελλάδα.

Για κάποιο λόγο, παρατηρώ πως η συζήτηση εστιάζει αποκλειστικά στην τιμή των ακριβότερων οργάνων. Απουσιάζει όμως από τη συζήτηση η δυνατότητα επιλογής οικονομικότερων, με ποιοτικά χαρακτηριστικά όπως η σταθερότητα, η ποιότητα, η χροιά του ηχητικού αποτελέσματος, καθώς και η χωρίς χρονικό περιορισμό εγγύηση (Οργανοποιείο Neorion - Χειροποίητα μουσικά όργανα - Χρ. Σπουρδαλάκης ) που ισχύει για ΟΛΑ τα όργανα ανεξαρτήτως τιμής. Η μονομέρεια στη συζήτησή σας εξαφανίζει το μισό μου πρόσωπο, προφανώς είναι παραπειστική και ως εκ τούτου αισθάνομαι να με αδικεί. Φυσικά δεν θα γνωρίζετε πως σε στενό κύκλο συναδέλφων, είχα προτείνει -πολλά χρόνια πριν-σ την πρώτη συλλογικότητα οργανοποιών, να συναινέσουμε στις κατά το δυνατόν χαμηλότερες τιμές, επειδή «το μουσικό όργανο είναι και πρέπει να αντιμετωπίζεται ως πολιτισμικό αγαθό». Δυστυχώς δεν εισακούστηκα με εξ ίσου εύλογα επιχειρήματα.

ΘΕΜΑ ΤΡΙΤΟ «ΠΕΡΙ ΔΕΥΤΕΡΟΧΕΡΑΤΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ ΚΑΙ ‘‘ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑΣ’’»

Κάποιο έγχορδο που έχει κάποιαν ηλικία και έχει παιχτεί από έναν ή περισσότερο μουσικούς, δεν έχει σπάσει ή υποστεί παραμορφώσεις από την χρονιότητα της καταπόνησης των χορδών του και κατόπιν ενδελεχούς τεχνικού ελέγχου παραμένει άψογο, αποκτά τα παρακάτω σημαντικά προτερήματα έναντι του ‘‘νεότερου’’ εαυτού του.

  • Έχει δώσει με επιτυχία τις εξετάσεις του στα χρόνια ως προς την σταθερότητά του.
  • Το παίξιμό του έχει εξελίξει την ηχητική του φυσιογνωμία [στρώσιμο].
  • Τα μεταλλικά μέρη [κλειδιά ,τάστα ίσως και χορδοκράτης] που φθείρονται, αντικαθίστανται με καινούρια χωρίς την παραμικρή συνέπεια για το όργανο, αν κριθεί απαραίτητο.

Ως εκ τούτου το έγχορδο δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται όπως μια συσκευή [τηλεόραση, υπολογιστής κλπ] που περιορίζεται από συγκεκριμένο προσδόκιμο ζωής. Τα έγχορδα, εάν επιζήσουν από ατυχήματα, προορίζονται για να παραμένουν λειτουργικά για πολλές-πολλές δεκαετίες. Γι’ αυτό στο εξωτερικό, τα ενυπόγραφα δευτεροχεράτα μουσικά όργανα είναι συνηθέστατα ακριβότερα από τα καινούρια όργανα του ιδίου οργανοποιού.

Η γραπτή ταυτότητα που συνοδεύει κάθε όργανο περιέχει την χρονολογία της κατασκευής και νομίζω απαντά στα περί ανηθικότητας.

Σε κάποιο όργανο λοιπόν που έχει χρησιμοποιηθεί πχ για δύο χρόνια, έχουν αντικατασταθεί τα μεταλλικά του μέρη, ακόμα και τα βερνίκια του με τα ίδια ακριβώς που είχε αρχικά [αν κριθεί απαραίτητο], ποιός ακριβώς λόγος συντρέχει να δοθεί σε χαμηλότερη τιμή από εκείνη που είχε αρχικά; Επιπλέον εφόσον ανταλλάσσεται στην ίδια τιμή που πουλήθηκε και συνοδεύεται από την ίδια ισόβια εγγύηση, που ακριβώς εντοπίζεται η ανηθικότητα;

ΘΕΜΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ «ΠΕΡΙ ΓΝΩΜΗΣ-ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΛΑΣΠΗΣ»

Όλοι κρινόμαστε και κρίνουμε χωρίς κανέναν περιορισμό. Τα σύνορα μεταξύ γνώμης - άποψης - καλόπιστης κριτικής - λάσπης, υπάρχουν για να διαχωρίζουν τελείως διαφορετικά πράγματα. Από κάποιους ανθρώπους όμως φαίνεται ότι είναι δυσδιάκριτα ή δεν υπάρχουν καθόλου αυτά τα σύνορα. Η προφανής αυτή μειοψηφία αφήνει δυστυχώς σε οποιαδήποτε συλλογικότητα ισχυρό αρνητικό αποτύπωμα. Μπορεί να μετατρέψει την υγιή πολυφωνία σε κακόηχη χάβρα, για να εξυπηρετηθούν μικρο-εγωϊσμοί και μικρο-κακίες. Δεν είμαι γιατρός για να ξέρω ποιας ποιότητος ευχαρίστηση αντλεί ο οποιοσδήποτε τέτοιος αυτόκλητος εισαγγελέας επιχειρηματολογεί στη βάση της ενδεχομενικότητας, η οποία αν και φιλοσοφικός όρος δεν εμπλέκεται στην απόδοση δικαίου.

Επιτρέψτε μου να έχω κι εγώ μια γνώμη για εκείνο το μικρό μέρος της αρένας που διψάει για αίμα. Στο όνομα του ιερού δικαιώματος της ελευθερίας έκφρασης και γνώμης, δυστυχώς μικρές ή και πολύ μεγάλες συλλογικότητες περιέχουν Θερσίτες. Οι γραφικότητες αυτές έχουν το ταλέντο, με την ακρότητα και την αιχμηρότητα του λόγου να προσελκύουν την προσοχή. Αλίμονο όμως εάν τους δοθεί περισσότερη σημασία ως εάν είχαν τάχα πραγματική αξία, πέραν του γραφικού κακόηχου θορύβου που προκαλούν ανάμεσά μας.

Ολοκληρώνοντας αυτή την παρέμβασή μου στην κοινότητα του ρεμπέτικου φόρουμ και αφού σας ευχαριστήσω για το χρόνο που διαθέσατε στην ανάγνωση του περιεχομένου της, επιτρέψτε μου να σας θυμίσω πως θα συνεχίσω να σέβομαι το δικαίωμα της ελευθερίας του λόγου από οποιοδήποτε βήμα. Θα συνεχίσω επίσης να προασπίζω με κάθε τρόπο τη δυνατότητα έκφρασης τεκμηριωμένων απόψεων, που στόχο έχουν τη διάδοση της γνώσης στο πεδίο της οργανοποιίας. Παραμένω πάντα στη διάθεση οποιασδήποτε κριτικής επί τη βάσει πραγματικών γεγονότων και επιτρέψτε μου να απέχω από οποιαδήποτε προσβλητική ή υποτιμητική κρίση, η οποία δεν εδράζεται σε τεκμηριωμένα στοιχεία και δεν σχετίζεται με την πραγματικότητα.

Όπως ίσως να γνωρίζετε, το τηλέφωνο επικοινωνίας του εργαστηρίου μου είναι δημοσιευμένο στο διαδίκτυο και πολλές φορές, επειδή είναι πραγματική ανάγκη ένας επαγγελματίας μουσικός ή ερασιτέχνης μπορεί να με καλέσει κατά το εργασιακό μου ωράριο.

Θα χαρώ πραγματικά να συνομιλήσω ή και να συναντήσω στο εργαστήριο μου ακόμα καλύτερα, οποιονδήποτε επιθυμεί να ανταλλάξουμε απόψεις γύρω από το συγκεκριμένο ζήτημα ή ακόμα και για άλλα θέματα της οργανοποιίας, που τόσο μας ενθουσιάζει.

Με διάθεση για εποικοδομητική επικοινωνία,

Χρήστος Σπουρδαλάκης

18 «Μου αρέσει»