Πολυδώρου

Γειά χαρά σε όλους.

Τυχαία βρήκα αυτό το site: http://www.thebouzoukishop.com
και στο μενού ‘Επικοινωνία’ έχει τα εξής στοιχεία:

Πολυδώρου Γιώργος
Κατάστημα & εργαστήριο

Λογοθέτου 12 & Παναγοπούλου 1
Αιγάλεω

Ξέρεις κανείς τίποτα γα αυτόν τον κατασκευαστή. Στο αρχείο .xls με τους ‘Σύγχρονους’ έλεγξα και δεν τον έχει. Από μια γρήγορη ματιά στα μπουζούκια του δείχνει καλές τιμές (φυσικά αυτό και μόνο μέσω Internet δεν λέει απολύτως τίποτα) και επίσης δεν ξέρω αν είναι χειροποίητα (απο αυτόν ή άλλον κατασκευαστή, παρ’ότι έτσι λέει κάπου στην σελίδα του).

Εις το επανιδείν.

Άκυρο αυτό για τις τιμές. Τώρα που το έψαξα λίγο παραπάνω δεν έχει βάλει τιμές στα περισσότερα μπουζούκια.

Τα λέμε.

Έχει φθηνά όργανα πάντως αν ψάχνεις κάτι τέτοιο. Και είναι και σχετικά καλά για την τιμή τους.

Τελικά έκανα μια επίσκεψη…
Δεν μου γέμισαν το μάτι. Έχω την εντύπωση ότι είναι σαν αυτά του εμπορίου που έχουν όλα τα μαγαζιά και μεταπωλούν, παρότι το μαγαζί ανήκει σε μάστορα (και είναι ας πούμε “έκθεση” του μάστορα).

Φιλικά

Καλησπέρα
Πέρασα και τους επισκέφθηκα και από τα δύο καταστήματα.
Μίλησα μαζί τους αρκετή ώρα, και τσέκαρα κάτι περίεργα τζουραδάκια από μουριά, καθώς και κάτι λαουτομπούζουκα.
Καταρχάς ο μάστορας είναι ο Πολυδώρου Δημήτρης.
Ένας εκ των δυο υιών του είναι ο Γιώργος (επιμελήθηκε την σελίδα) και ο άλλος ο Λοίζος.
Κοιτάχτε να δείτε είδα και εμπορικά όργανα αλλά και όργανα που άξιζαν προσοχής.
Το μαγαζί στο Αιγάλεω είναι καινούργιο και θα μεταφέρου το εργαστήριο εκεί.
Μου είπαν ότι σιγά σιγά θα δούμε όργανα ενδιαφέροντα μιας και δεν έχουν ξεκινήσει παραγωγή ακόμα.
Απ’οτι μου είπαν θα μπουν στην παραγωγή και οι υιοι του.
Ο μάστορας είχε μικρή παραγωγή και ούτε τον ενδιέφερε τόσο η “διαφήμιση”
Το καλό είναι ότι δεν έχουν καβαλήσει το καλάμι.
Ακόμα και τα “εμπορικά” σε εμφάνιση οργανάκια έχουν καλή ακουστική και φινίρισμα.
Και στην τελική επειδή ψιλοασχολούμαι με την κατασκευή έχω βαρεθεί κάτι δήθεν τύπους οι οποίοι χωρίς να γνωρίζουν από κατασκευές χαρακτηρίζουν τα πάντα ''εμπορικά" για να κρύψουν την άγνοια τους.
Αξίζει τουλάχιστον σε νέους κατασκευαστές να δίνουμε ευκαιρίες.
Αυτά φιλαράκια

Επιτέλους αναβαθμίστικα και πλεον εκτός απο τον ομορφο μπαγλαμά μου ειμαι κατοχος ενός δουγάτου τζουρα.

Θα αναβάσω φωτό και ηχητικό μολις μπορέσω. Προσπαθώ ακόμα να συνηθίσω στις νέες αποστάσεις στα τάστα που μου φαίνονται μεγάλες (ναι ξέρω συνηθεια ειναι ολα).

Ειναι παρόμοιος με αυτόν, ιδια υλικά, ίδια τιμή λιγο διαφορετικό σχέδιο:http://www.thebouzoukishop.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1419&category_id=42&option=com_virtuemart&Itemid=191&lang=el

Είμαι πολύ ευχαριστιμένος απο την αγορά αλλά και για την πολύ καλή εξυπηρέτιση και για την πολύ καλή τελική τιμή που μου έκαναν.

καλορίζικος και καλόπαιχτος! συνήθεια είναι όλα, σιγά-σιγά μπορεί να σου ανοίξει και η όρεξη για μπουζούκι. μπορεί και όχι, έχουν άλλη χάρη οι τζουρομπαγλαμάδες!
ελπίζω η ποιότητα να είναι αξιοπρεπής, τουλάχιστον δεν είναι από εκείνους τους χοντροκομμένους σκαφτούς… για την τιμή φοβάμαι ότι πολλά έδωσες. σίγουρα την έχει πάρει πολύ λιγότερο από φασονάδικο και γι’αυτό είχε μεγάλο περιθώριο έκπτωσης. στην τιμή καταλόγου έπαιρνες τζουρά από επώνυμο (με την καλή έννοια) μάστορα.
συγγνώμη αν σου χαλάω την διάθεση, απλά έχουμε δει σημεία και τέρατα από τον συγκεκριμένο και από άλλους πολυδιαφημισμένους. και επειδή αρκετοί ψωνίζουν μόνο από έρευνα στο ίντερνετ, νομίζω είναι καιρός να ακουστεί και η άλλη άποψη.
φιλικά, νίκος

Σ’ευχαριστώ Νίκο για τα σχόλια.

Δυστυχώς κυρίως απο Ιντερνετ μπορούσα να ψάξω και εγω μιας και δεν είμαι πολλές μερες στην Αθήνα.

Ο ήχος μου άρεσε σε σχεση με οτι αλλο ακουσα. Ακουσα και μερικά όργανα απο τον Μάτσικα αλλά ήταν πολύ εκτός του budget μου.

Απο αυτά που είδα, διάβασα και άκουσα με 300 ευρώ θεωρώ πως δεν θα επαιρνα πολύ καλυτερο όργανο οπότε ευχαριστημένος είμαι.

Εδώ εχω και ενα μικρό ηχητικό δείγμα (σε Ρε-Χιτζασκιάρ) απο το όργανο.

Θα ανεβάσω και φωτό.

https://drive.google.com/file/d/0BxEErnMQMm8zQkIzNjVpOU1XQU0/view?usp=sharing

Καλοπαιχτος και απο μενα.

Πρόσφατα ήμουν στην Αθήνα και στο ψάξιμο για κιθάρα. Αν και είχα σχεδόν κατασταλάξει λόγω προσωπικής γνωριμίας με οργανοποιό, πήγα και μια τσάρκα να δω τι παίζει στην αγορά. Απο Μοναστηράκι δε σκόπευα να περάσω, αλλά έμενα κοντά και περνώντας έξω από το bouzouki shop είπα να ρωτήσω μήπως και έχουν κάνα όργανο.

Τα παιδιά ήταν άψογοι. Είχαν 2 αρκετά ενδιαφέρουσες κιθάρες του Τσόπελα με τις οποίες μια έπαιζα εγώ και μια εκείνοι για να τις ακούσω. Επίσης, παρόλο που από το φόρουμ συχνά πυκνά διαβάζω ότι είναι ακριβοί, τις κιθάρες τις έδιναν ακριβώς στην ίδια τιμή που της δίνει ο μάστορας με τον οποίο είχα μιλήσει κάποιες μέρες πριν. Για τα υπόλοιπα όργανα δε ξέρω επειδή απλά δε ρώτησα

Γενικά με άφησαν με τις καλύτερες εντυπώσεις παρόλο που δεν θα πάρω όργανο από αυτούς, τουλάχιστον προς το παρόν.

χαιρετε,τυχαια επεσα στην σελιδα του συγκεκριμενου οργανοποιου,εχει καποιος αποψη για τα μπουζουκια του;εχει μεγαλο ευρος τιμων και επειδη ψαχνω μπουζουκι θα θελα μια γνωμη.

Ίσως άργησα λίγο ! Έχω να σου πω ότι επισκεπτήκα το μαγαζί μια φορά . Αγενεστατοι και εγωιστές , άλλωστε το εγωιστές μπορείς να το δεις από το πώς απαντάνε στις κακες κριτικές τους στην Google!

Καλησπέρα φίλε Χάρη, γενικά συνηθίζουμε εδώ να γράφουμε εμπειρίες και όχι απλά γενικά συμπεριφορές για να μπορεί ο όποιος αναγνώστης να κρίνει καλύτερα τι είναι αυτό που σε δυσαρέστησε (ή σε άλλες περιπτώσεις ευχαρίστησε σε έναν οργανοποιό) και έτσι να μπορεί η όποια κρίση να γίνει όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά.

Η αλήθεια είναι πως μπήκα από περιέργεια λίγο στις κριτικές τους στην Google, και δεν είδα κάτι ιδιαίτερα ακραίο. Έχουν απ’ ό,τι φαίνεται την πολιτική στο κατάστημά τους να μην αφήνουν κάποιον να δοκιμάσει ένα όργανο αν δεν ενδιαφέρεται σοβαρά να το αγοράσει. Οι περισσότεροι οργανοποιοί δεν την έχουν αυτή την πολιτική, αλλά κατάστημά τους είναι, προσωπικά την σέβομαι την επιλογή αυτή.

Πραγματικά δεν έχω καμία εμπειρία με το κατάστημα, οπότε είμαι περίεργος να ακούσω πιο συγκεκριμένα τι σου συνέβη (αν φυσικά θες να το μοιραστείς).

Αυτό που είπα , Αγενής προσωπικό . Ούτε να δοκιμάσω το μπουζούκι δεν με άφησαν ούτε με εξυπηρετούσαν . Αν θέλεις να βρεις κάτι πρέπει να το ψάξεις μόνος σου . Προσωπικά τέλος πάντων δεν μου άρεσε

Χάρη ένα κατάστημα που στο Google έχει 4.5 αστέρια με 146 κριτικές η έχει φτιάξει 140 fake email η είναι αξιοπρεπεστατο.
Δεν το έχω επισκεφθεί το καταστημα αλλά θα πίστευα το 2ο.

Δεν αμφισβητώ την αρνητική εμπειρία σου, αλλά επειδή αναφέρθηκες στις κριτικές και τα σχόλια του Google θα σου αναφέρω ότι απαντάει σε όλα τα αρνητικά και μάλιστα σε 1-2 αποδέχεται το σφάλμα του και αφού ευχαριστεί για την κριτική προτείνει λύση, στα μπακαλιστικα άσχημα σχόλια απαντάει μπακαλιστικα.

Επίσης είναι σεβαστό αν το κατάστημα θα δεχθεί να δώσει σε έναν πελάτη να δοκιμάσει όργανα 2K και πάνω (άσχετα τι πιστεύει ο καθένας μας).

Καλά και έκανες και έγραψες την εμπειρία σου και αυτό θέλουμε όλοι, για να βοηθάει ο ένας τον άλλον, όμως οφείλω να υπενθυμίσω ότι :

  1. Στο φόρουμ ότι γραφτεί δεν σβηνει
  2. Πιο εύκολα καίμε κάτι πάρα το χτίζουμε
  3. Το φόρουμ το διαβάζουν αρκετά μέλη και ακόμα περισσότεροι επισκέπτες

Οπότε όταν μιλάμε για την δουλειά του άλλου καλό είναι να είμαστε σίγουροι.

3 «Μου αρέσει»

Είχε ξανασυζητηθεί κάποιο θέμα με το συγκεκριμένο κατάστημα στο φόρουμ.

Ε αυτό τώρα κάπως ακούγεται Χρήστο για το μαγαζί.Πώς να το αποδείξει δηλαδή κάποιος ότι ενδιαφέρεται?Άσε που αν ενδιαφέρεται μπορεί να πάει και να ξαναπάει κανονικά και να το δοκιμάσει.
Δεν γνωρίζουμε βέβαια αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο.Το γράφω με βάση τα γραφόμενα του Χάρη.

@Panos εγώ μίλησα για την εμπειρία μου . Εννοείται άλλοι μπορεί να είχαν μια καλύτερη εμπειρία , εγώ προσωπικά όχι . Το ότι άλλοι 100000 είχαν καλή εμπειρια δεν σημαίνει ότι θα έχω και εγώ . Το ότι είχα κακη εμπειρία είναι για έμενα , οι άλλοι μπορει είχαν καλύτερη , καταλάβενετε τι εννοώ . Δεν είπα ότι ήταν απαίσια , αλλά σε άλλα καταστήματα ήταν καλύτερα!

Βέβαια αυτό είναι και στο πώς το βρίσκει ο κάθε πελάτης , ή σε πια στιγμή πέφτει , εγώ λοιπόν μίλησα για την εμπειρία μου , όχι γενικά , και αν μίλησα γενικά ζητώ συγγνώμη

Μιλησα για την εμπειρία μου , όχι για την δουλειά του , μην παρεξηγείται τα λόγια μου

Αυτό που θέλω να πω είναι είναι ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος για το πώς το πήρε ο καθένας , ούτε ότι επειδή 1000ατομα το πήραν καλά έπρεπε και οι υπόλοιποι …

1 «Μου αρέσει»