Μιχάλης Παούρης - Οι άνθρωποι βάζουμε τους φραγμούς Τα όργανα περιμένουν εντολες!

Μια χαρά το παληκάρι

1 «Μου αρέσει»

Εχω αποφυγει συστηματικα να γραψω αυτα που μου ερχονται στο μυαλο αλλα τωρα θα το κανω:

  1. Ειναι αναμφισβητητα καλος μουσικος και περιτευει να κατακρινουμε την αρτιοτητα του.
  2. Δεν μου αρεσει κάθολου το στυλ του (υποκειμενικο).
  3. Δεν βρισκω κανενα ενδιαφερον στο να προσπαθεις να παιξεις ενα κομματι πιο γρηγορα απο αυτον που το εχει γραψει. Αν ηθελε (ή αν μπορουσε κατ’αυτον) να το γραψει ο Χιωτης πιο γρηγορο θα το ειχε κανει.
    4.Δεν μου αρεσει ενας καλλιτεχνης να επιζητα επιμονα την αναγνωριση της αυθεντιας του.
    Πολλα λογια χωρις λογο κανουμε. Αυτοι που τους αρεσει σιγουρα δεν γυρνανε εδω μεσα.
    Ας ειναι καλα ο ανθρωπος κι ας μην μου αρεσει εμενα. Παντως δειχνει να αρχιζει να ψαχνεται λιγο παραπανω και αυτο ειναι κατα την γνωμη καλο για αυτον. Το μπουζουκι και το καθε οργανο δεν χρειαζεται σωτηρες και πατρωνες οσο υπαρχουν ανθρωποι και παιζουν και κανουν κεφι εστω και με τις “πρασινες” τους, και με τα φαλτσα τους αλλα πανω απο ολα με τα μερακια τους.
1 «Μου αρέσει»

Μια χαρά, ναι. Τα «μασήματα» έχουν περιοριστεί πάρα πολύ, το λέει και ο ίδιος. (στο 5.24)

Εγώ πάντως προτιμώ τον Παούρη από αυτό.

Η κολοτούμπα είναι το εθνικό μας σπορ.

Δηλαδή; σε τι αναφέρεσαι;

Αστο φιλε,εχουμε κατεβασει τονους ουισκυ με τον Καρρα.
Ο Παουρης κανει μονο για πορτοκαλαδα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:48 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:39 —

Τα μουσικα οργανα εξελισονται μονο κατασκευαστικα.

1 «Μου αρέσει»

Περί ορέξεως … κολοκυθόπιτα.

Αλλά και… πορτοκαλάδα!

Αγαπητέ Elias1

" τα μουσικά όργανα εξελίσσονται μόνο κατασκευαστικά "

είναι μια ωραία ευκαιρία / πάσα , να αναλύσουμε την παραπάνω φράση :slight_smile:

γνωρίζουμε πως το μπουζουκι κατασκευαστικά απέκτησε μεγαλύτερο και κύκλοκοτερο σκαφος λόγο της ανάγκης μεγαλύτερης έντασης (sound volume ) μεταξύ των άλλων οργάνων του πάλκου -εάν δεν κάνω λάθος τελος δεκαετιας 1940 αρχές δεκαετίας 1950 όταν βγαίνει ως σολιστικο όργανο στη σκηνή μεταξύ ορχήστρας ( μαζί με πλήρες αριθμό άλλων οργάνων )- παρακαλώ διορθώστε με

επισης το μπουζουκι κατά τα υβριδικά χρόνια 1900-1920 φέρει 3-4 χορδές στην μουργκανα λόγω των άμανετζιδικων τραγουδιών που σιγοντάρει ,και του παιξίματος του οργάνου με ανοιχτές τις μουργκανες κάνοντας το να ηχεί ως μια μικρή ορχήστρα από μόνο του

ο Χιωτης του προσθέτει τεταρτη χορδή και το κουρδίζει κιθαριστικα για να μπορεί να έχει πολύ κοντές σε σειμιοθεσιες περισσότερα νότες όταν πλέον το μπουζουκι παίζει ρυθμούς μαμπο - σάμπα κτλ

τη δεκαετία του 1970-80 το μπουζουκι γίνεται οπτικά "λατέρνα " για να εναρμονιστεί με τη χλιδή ( και τη παρακμή ) της επιδημίας των πελατών των σκυλάδικων

ερωτηση προς ανάλυση
το μπουζουκι τελικά κατασκευαστικά αλλάζει μορφή λόγω ;…
-τυχαια ;
-εναρμονιζομενο στο ρεπερτόριο ;
-τον τρόπο που τα κέντρα διασκέδασης τροποποιούνται και οι απαιτήσεις πελατών ;

  • λόγω της ακαριαιας έμπνευσης κάποιου κατασκευαστή που κάποια στιγμή διαφοροποίησε κατασκευαστικά τα όργανα του ;
    -άλλου λόγου

ΥΓ Εαν είναι φρόνιμον να μεταφερθεί το ποστ αυτό σε ένα νέο άρθρο , παρακαλώ τους administrators να το κάνουν
Ευχάριστω

Βασικα ο ορος ‘‘εξελιξη’’ δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει σιγουρα.
Καποιος αλλος μπορει να το πει και ‘‘βανδαλισμος’’.

Απο κει και περα, η μοναδικη εξελιξη ή βανδαλισμος του μπουζουκιου ,ηταν οι 4 χορδες και το κουρδισμα.

Νομιζω περισσοτερο θα επρεπε να μας απασχολησει ο βανδαλισμος του τριχορδου,που καθε φλωρος το πιανει στα χερια του και το λερωνει παρα η εξελιξη του τετραχορδου.
Κανονικα το κρατος θα επρεπε να απαιτει βιογραφικο ζωης,για να σου δωσει την αδεια να εχεις τετοιο οργανο στα χερια σου.

Ακραια φανταστικο παραδειγμα αλλα με δοσεις αληθειας.
Γιατι εμενα δεν με ενδιαφερει ποσο καλος μπουζουξης ειναι καποιος.
Ας ειναι και θεος στο παιξιμο,αν δεν εχει βιογραφικο,εμενα δεν μου κανει και δεν θα κατσω να τον ακουσω.

Τι εννοείς βιογραφικό; Δηλαδή όπως είχε πει και ο Γενίτσαρης ότι αν δεν έχεις κάνει φυλακή δεν μπορεί να λέγεσαι Ρεμπέτης;

Μπορεί για κάποιους η λέξη μάγκας να σημαίνει σκληρό καρύδι, βαρύς, με στιλέτο στην τσέπη και αλητεία.
Μάγκας σημαίνει να είσαι σωστός, καθαρός. Όλοι αυτοί οι παλαιοί ρεμπέτες είχαν μουσική παιδεία, δεν ήταν ούτε αλήτες ούτε παλιοτομαρα, ήταν ΚΎΡΙΟΙ

Καλά πέρα του ότι έχετε ξεφύγει εντελώς κατά την προσωπική μου άποψη από το θέμα (ένα θέμα που ούτως ή άλλως έχει ξεφύγει), βλέπω απόψεις που δε βασίζονται σε κάποιο επιχείρημα να δίνουν και να παίρνουν.
Το τι είναι μαγκιά ή όχι, είναι ένα θέμα που μπορεί να πάρει μέρες να συζητηθεί. Ενδεικτικά μιλώντας, στον όρο έτσι όπως χρησιμοποιείται, μπορεί να χωρέσει τόσο ο σκληρός τύπος, όσο ο τίμιος. Μεγάλο θέμα.

‘‘Απο κει και περα, η μοναδικη εξελιξη ή βανδαλισμος του μπουζουκιου ,ηταν οι 4 χορδες και το κουρδισμα.’’
Μακράν ότι πιο αντιμουσικό έχω διαβάσει εδώ μέσα. Άκου να δεις φίλε. Το τετράχορδο υπήρχε και πριν το λανσάρισμα του με τον κούρδισμα της κιθάρας. Είναι ένα όργανο, το οποίο μπορεί να παίξει το ίδιο καλά με το τρίχορδο. Από κει και πέρα, ο παίκτης το κάνει. Και ο παίκτης που το λάνσαρε έτσι ήταν ο Χιώτης. Ναι ζημίωσε το ύφος του τραγουδιού ως τότε, γιατί το άλλαξε, αλλά τον ΧΙώτη τον τραγούδησαν όλοι. Από το βουνό με το βουνό και το χρήμα δε το λογαριάζω, μέχρι το θα σου βάλω την κουλούρα και θα πεις και ένα τραγούδι. Σοβαρέψου και χρησιμοποίησε ευγένεια στο λόγο σου. Η λέξη βανδαλισμός δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ένα όργανο, που πολλοί σπουδαίοι τρίχορδοι έπαιξαν.

‘‘Νομιζω περισσοτερο θα επρεπε να μας απασχολησει ο βανδαλισμος του τριχορδου,που καθε φλωρος το πιανει στα χερια του και το λερωνει παρα η εξελιξη του τετραχορδου.
Κανονικα το κρατος θα επρεπε να απαιτει βιογραφικο ζωης,για να σου δωσει την αδεια να εχεις τετοιο οργανο στα χερια σου.’’

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να τρολλάρεις, αλλά αναγκάζομαι ψυχαναγκαστικά να σου απαντώ σαν σοβαρό άνθρωπο. Αλλά θα αντιστρέψω την άποψη σου για το βιογραφικό ζωής και το κράτος και θα σε ρωτήσω, το κράτος θα κρίνει ποιος μπορεί να παίξει τρίχορδο ΡΕ? Αυτό που τους σκότωσε έναν έναν και ανέβασε κάτι βαμπιρ να πίνουν αιώνια το αίμα του Μάρκου που πέθανε με λεφτά του Άκη Πάνου? Είσαι σοβαρός? Ενώ εσύ είσαι μάγκας και όλοι οι άλλοι είναι βλάκες και φλώροι. Αλλά είσαι μάλλον τρολλάκι. Αλλιώς δε θα είχες αγαπημένο συνθέτη το ταξίμι σου, που είμαι σίγουρος ότι είναι και ρηχό. Όλο κριτική είσαι, ανέβασε κάτι από σένα να δούμε πως δεν παίζεται φλώρικα το τρίχορδο.

‘‘Γιατι εμενα δεν με ενδιαφερει ποσο καλος μπουζουξης ειναι καποιος.
Ας ειναι και θεος στο παιξιμο,αν δεν εχει βιογραφικο,εμενα δεν μου κανει και δεν θα κατσω να τον ακουσω.’’
Ακούτε καλέ μπουζουξήδες? Αν δεν έχετε ένα έτοιμο βιογραφικό όταν μπει ο Ελίας ο 1, με φυλάκα, βάσανο και καημό, έτοιμο από το σερβιτόρο να δίνεται στον κατάλογο, ο Ελίας ο 1 δε θα κάτσει να φάει την τηγανιά κοτόπουλο και να σας ακούσει.
Αλήθεια ή νομίζεις ότι είσαι ο μόνος ‘‘πονεμένος μάγκας’’ ή μας κοροιδεύεις.
Και κάτι προς το φόρουμ, που παρακολουθώ εδώ και πολλά χρόνια, όχι όσο άλλοι, αλλά 5 χρόνια κανονικά. Επειδή το ρεμπέτικο φόρουμ είναι ένα ιντερνετικό σπίτι για μένα, που μπαίνω να διαβάσω εξαίρετες πληροφορίες και απόψεις, που γράφει καλός κοσμάκης και ακούγονται ωραία πράγματα, στεναχωριέμαι πραγματικά-δε νευριάζω προφανώς-όταν υπάρχουν 3-4 θέματα με 200 απαντήσεις, που καλώς ή κακώς μπήκαν και την πρώτη φορά-έχω κάνει και γω την αμερόληπτη κριτική μου-για έναν νεαρό μουσικό, που στο φινάλε ντάξει, μας είναι μεν κυρίως αντιαισθητικός και σίγουρα έχει πει το μερίδιο των βλακειών που αντιστοιχούν ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ, αλλά ουδέποτε είπε ότι είναι ρεμπέτης ή έτσι παίζεται το ρεμπέτικο κ.λ.π. και όταν έγραψε εδώ, ήταν ευγενικότατος. Του την έπεσε πολύς κόσμος και όταν ο Τατασόπουλος μπήκε και έγραφε ασυναρτησίες για το ήθος του και πράγματα αγενέστατα κανείς δεν είπε ένα ‘‘στάκα ρε, ήρεμα, εντάξει. δεν έφαγε κανέναν ο Παούρης, χαλαρά’’. Δηλαδή τι καταφέρνει το φόρουμ με το να επιτρέπει τη συνεχή ύπαρξη τέτοιων θεμάτων, όταν ξεφεύγουν? Όλοι λένε τα έχουμε πει και τα έχουμε πει για τον Παούρη και πετάνε και μια κακή κριτική μαζί.
Δεν είναι πρέπουσα κατάσταση αυτή για ένα φόρουμ που περιέχει πληροφορίες τόσο ζωτικές για το ρεμπέτικο ώστε θα πρέπει να μαζευτούν και να δίνονται σε παιδιά και επίδοξους μουσικούς.
Τέλος, ο Παούρης έγραψε ένα ορχηστρικό στο μπουζούκι τις προάλλες. Με ένα βίντεο κλιπ που φορούσε ένα μεγάλο σταυρό κιτς. Το σόλο είναι πολύ καλό-πολυ καλυτερο απο οσο πιστευετε πριν το ακουσετε-και πολύ σοβαρό το παίξιμο του, με λίγα σημεία γρήγορα και όμορφα, που παίζονται από όποιον δεξιοτέχνη και παρ’όλο που δεν είναι το στυλ μου, με άρεσε. Χτύπησε 32.000 προβολές. ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ! Υπάρχει ελπίδα για το όργανο και ο Παούρης έχει την ικανότητα να το βάλει ξανά στη θέση του στη δισκογραφία, που υπάρχει πλέον μόνο σε καμιά ανταπόκριση, γιατί εισαγωγή άστο… Και τα λέω εγώ αυτά, που στον κόσμο για μένα, μόνο ντουζένια και μάρκος, τίποτα άλλο.

https://www.youtube.com/watch?v=YcTZy4an8ic Να και το σόλο. απο το 1 22 και μετα, στο ζουμι

1 «Μου αρέσει»

Μονο αυτο θα σχολιασω επειδη στα αλλα ειχες απαραδεκτο υφος.

Ο Παουρης φιλε μου, εγινε καπως γνωστος λογω της ταχυτητας του .
Μετα εγινε αλαζωνας οσον αφορα τους παλιους δημιουργους και αφου ειδε οτι αυτα που επαιζε δεν τραβανε μια,το γυρισε στον και καλα σωστο τροπο.
Μην προσπαθεις ομως να μας τον προωθησεις σαν τον Μεσσια που θα φερει την ανοιξη και την νεα εποχη του μπουζουκιου.
Τελειωμενος ειναι .
Και να ξερεις ενα πραμα και συ και οι υπολοιποι.
Το ρεμπετικο και λαικο τραγουδι ανθησαν επειδη τραγουδησαν τους πονους ,τις πικρες , τους καημους και τις αγαπες του απλου κοσμου.
Ουτε ντουζενια,ουτε σολο,ορχηστρικα ,ουτε ιστοριες για αγριους.
Αρα μπουζουκι και στιχοι, αλληλοεξαρτωνται και χωρις αυτα τα δυο δεν προκειται να υπαρξει κατι θετικο για το μελλον .

Μαζεύω τα χιλιάδες ερωτηματικά που μαζεύονται στο μυαλό μου και σου λέω χωρίς καμία πρόθεση να σε θίξω, αλλά μόνο επειδή αυτό μου βγαίνει, Άντε Πάγαινε.

Από συντονιστική ομάδα: Αγαπητέ Ανεστάκο, πρόθεση μπορεί να μην έχεις καμμία, όμως το δημοσίευμα θίγει ευθέως τον Elias 1και μάλιστα, χοντρά. Τέτοιες ενέργειες δεν αρέσουν στην παρέα μας.

Άστον να παρεξηγηθεί μόνος του.
Όπως έκανες εδώ με το σχόλιο του Λίγκα Ρόζα, που είναι χειρότερο από το δικό μου.

Και εδώ πάλι.

Και εδώ πάλι.

Και εδώ που απαντάμε μαζί.

Οπότε κύριε Νίκο, αν θες να είσαι σωστός στα όλα σου όσον αφορά τις τοποθετήσεις, να το κάνεις πάντα όχι μόνο όταν σου καρφώνεται. Ο άνθρωπος έχει κάνει τρολ από την αρχή, έχει πει τρομερά ρατσιστικά και χαζά πράγματα, συμφωνώ σε όλα τα σχόλια του Λίγκα που ανέβασα, καθώς και το δικό σου και συ μου λες ότι εκφράζομαι άσχημα και δεν αρέσει στην παρέα σου? Κάτσε καλά.
Δεν έβρισα καν. Και κόφτο με τη λογοκρισία, από τη στιγμή που δε λέει κάποιος χυδαιότητες, δεν υπάρχει λόγο να παρεμβαίνεις. Εκτός και αν το κάνεις πάντα. Που δε νομίζω, σύμφωνα με τα παραπάνω. Επίσης δεν μπήκες καν στον κόπο να σχολιάσεις αυτό ‘‘Νομιζω περισσοτερο θα επρεπε να μας απασχολησει ο βανδαλισμος του τριχορδου,που καθε φλωρος το πιανει στα χερια του και το λερωνει παρα η εξελιξη του τετραχορδου.
Κανονικα το κρατος θα επρεπε να απαιτει βιογραφικο ζωης,για να σου δωσει την αδεια να εχεις τετοιο οργανο στα χερια.’’
Αυτό πιάνει πολύ κόσμο και είναι φασιστικής φύσης σκέψη.
Νταξει, είχαμε μια διαφωνία για τα ντουζένια, μην αναστατώνσεσαι έτσι. Ξες ότι έχω δίκιο στην περίπτωση του.

Δεν είπες τίποτα όταν μου είπε ότι προσπαθώ να προωθήσω τον Παούρη σα Μεσσία.
Περίεργα μας τα λες κυρ Νίκο…

Άκου να δεις Ανεστάκο μου: Αντί να ξοδεύεις χρόνο για να υποστηρίξεις το (παιδικό!) τακτικό επιχείρημα «γιατί εμένα και όχι αυτόν», κάτσε να σκεφτείς λιγάκι αν υπερέβης κάποια εσκαμμένα σε χώρο που το σκάψιμό του δεν το ελέγχεις εσύ μόνος σου.

Όχι, αγαπητέ μου, δεν θα μας πεις εσύ τι να κάνουμε: η δουλειά μας, όλων των συντονιστών (που είμαστε παρέα και καλοί φίλοι) είναι ακριβώς, να αποφεύγουμε καταστάσεις που οδηγούν σε παρεξηγήσεις μεταξύ μελών.

Και, πρόσεχε τα λόγια σου. Όχι γιατί θα σε αποβάλλω απʼ το φόρουμ, αρκετά χοντρό πετσί έχουμε, δεν θα ασχοληθούμε με τέτοιο θέμα. Πρόσεχε τα λόγια σου, αν θέλεις να προσέχουν κι εσένα οι άλλοι.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:08 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:54 —

Και κάτι ακόμα, που μου ξέφυγε και το είδα τώρα που ξαναδιάβασα τη δημοσίευσή μου:

Δεν μίλησα για την παρέα μου, για την παρέα μας μίλησα και αυτή περιλαμβάνει κι εσένα, αφού είσαι κι εσύ μέλος αυτού του φόρουμ.

Ωραία η απάντηση, αλλά δεν συμπεριέλαβε το μεγαλύτερο μέρος του ποστ μου. Τα σχόλια που έκανε η παρέα μας στον συγκεκριμένο στο παρελθόν. Μη συγχύζεσαι. Εγώ παρεξηγήθηκα που η στάση σου στο παρελθόν ήταν άλλη και τώρα κόλλησες στο ‘‘Άντε πάγαινε’’. Το φόρουμ είναι μέρος και για διαλεκτικές συγκρούσεις, εφόσον δεν είναι χυδαίες. Επί της ουσίας, αν θες πες μου γιατί στο παρελθόν δεν έκοψες τα άλλα σχόλια? Γιατί το απέφυγες μου φαίνεται στην απάντηση σου.
Όσον αφορά τα λόγια μου που παρέθεσες, το μόνο που απολογούμαι, είναι η προστακτική. Αλλά σε πολλά θέματα παρεμβαίνεις και λογοκρίνεις ποστ και είχε γίνει θέμα παλιότερα. Τα βρίσκω, δεν έχω θέμα.
Σε θεωρώ και γω παρέα μου στο φόρουμ, αλλά αν θες να είμαστε και οι δυο καλά, απόφυγε να πιάνεσαι στα λόγια, τα οποία θα σου έλεγα από κοντά με ένα χαμόγελο στο στόμα και δες ότι επί της ουσίας ο συγκεκριμένος είναι προσβλητικός. Εγώ έχω μάθει όταν κάποιος λέει τέτοια για φλώρους κ.λ.π. να ανοίγω το στόμα μου. Και δεν είπα ούτε μια βρισιά. Αλλά αποφάσισες ότι τον έθιξα χοντρά που του είπα πράγματα που του έχεις πει και συ στο παρελθόν. Δε με νοιάζει να με αποβάλλεις ούτε στο ελάχιστο. Και αν φάνηκα αγενής είναι επειδή άλλα λες και άλλα κάνεις! Τα λόγια μου είναι προσεκτικά αλλά ξέρω ότι δεν πρόκειται να σε πείσω κύριε Νίκο. Ότι λέω πάει με το ανάλογο ύφος που μου μιλάνε. Δεν περιμένω να με προσέχουν εμένα οι άλλοι (αλήθεια ποιοι άλλοι), καθώς την άποψη μου την παραθέτω με σεβασμό ως επί το πλείστο.
Να μου απαντήσεις όμως και για τα παλιά ποστ άμα θες, εντάξει?
Καλό απόγευμα

Ρε παιδιά χαλαρωστε, είπαμε παρέα είμαστε. Θα τσακωνομαστε τώρα για χάρη του κάθε Ηλία;

1 «Μου αρέσει»

Ανεστακο,αυτο που ειπα περι κρατους και αδειας ηταν σχημα λογου ,για οσους δεν το καταλαβαν το τονιζω.
Ουτε ρατσιστης ειμαι ,ουτε φασιστας ισα ισα περισσοτερο δημοκρατης απο εσενα γιατι εγω δεχομαι τις υβριστικες σου εκφρασεις προς το προσωπο μου ενω εσυ οχι τις δικες μου αποψεις .
Καλο ειναι να υπερασπιζομαστε τον εαυτο μας μονοι μας χωρις να ζηταμε βοηθεια απο τριτους και να εισαι σιγουρος οτι εχω δεχθει παρατηρησεις απο τον Νικο Πολιτη και αλλους της διαχειρισης.
Στο λεω για να μην αισθανεσαι αδικημενος.
Παντως η επαιτεια στα δυσκολα, ειναι ενα απο τα εθνικα μας σπορ (βλ μνημονια-δανεισμος)
Το αλλο μας εθνικο σπορ ειναι η κωλοτουμπα,βλ Καρατζαφερης,Παουρης.:slight_smile:
Επιστροφη στο γνησιο λαικο τραγουδι και ετσι.
Ελεος,τουλαχιστον να μας βαλει στο δημοσιο να παιρνουμε καναν μισθο σταθερο.
Για προβατα μας περνανε.