Καφετζόπουλος

Τριχορδο σχετικα οικονομικο απο Καφετζοπουλο???
Ζηταω γνωμες…
Τριχορδο (Στυλ μεσοπολεμου)

Τι ακριβώς θέλεις, Αντώνη; Εννοείς πως βρήκες στον Καφετζόπουλο σχετικά οικονομικό τρίχορδο; Αν ναί, σου τον συνιστώ ανεπιφύλακτα, έχω μπουζούκι 10 ετών και τζουρά 7 ετών δικά του και είμαι υπερευχαριστημένος.

Καλημερα
Θελω να πω οτι σκεφτομαι να αγορασω απο τον καφετζοπουλο και ρωταω γνωμες για την δουλεια του και για το αν μπορεις να βρεις εκει κατι σχετικα οικονομικο (800-900 ευρω)

Οικονομικό δεν ξέρω αν μπορείς να βρείς αλλά ως κατασκευαστής είναι κορυφαίος.

Με 800-900 ευρώ αμφιβάλλω αν θα βρεις μπουζούκι που να το έχει φτιάξει εξ ολοκλήρου ο Καφετζόπουλος.

Τα μπουζουκια του καφετζοπουλου αρχιζουν απο 1300 ευρω …δε νομιζω να βρεις με 800-900.εχω αγορασει απο εκει τζουρα σκαφτο τον οποιο τον εχω 12 χρονια και παραμενει αψογος συν οτι ειναι και πανεμορφο οργανακι.Επισης εχω αγορασει και ενα μπουζουκι ,πανεμορφο και αυτο με ιδιαιτερο ηχο αλλα δε με βολεψε και το εδωσα.

Γειά και χαρά σε όλους! Ποιά είναι η διεύθυνση του εργαστηρίου του Καφετζόπουλου παιδιά?

Τηλέφωνο 210 330 4185

Ο Καφετζόπουλος ξεκινά τις τιμές των μπουζουκιών του απο 1500 ευρώ και απ’ ό,τι ξέρω δε φτιάχνει παραγγελίες, τα δε όργανα που που κάνει είναι αριστουργηματικής αισθητικής και με εξαιρετικό ήχο.

Αυτό που δεν ξέρω είναι η αντοχή τους στο χρόνο. Αν κάποιος ξέρει ας μας πληροφορήσει κι εμάς. Αν αντέχουν και στο χρόνο είναι ιδανικά!

1 «Μου αρέσει»

Όπως επανειλημμένα έχω γράψει στο φόρουμ, έχω ένα μπουζούκι 9 ετών και ένα τζουρά 6 ετών από τον Καφετζόπουλο. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και από τα δύο. Χωρίς πίεση ο Καφετζόπουλος μου έδοσε (προφορική) εγγύηση ότι θα παρακολουθεί το όργανο και θα το διορθώνει αν χρειαστεί, δια βίου (δικού του ή δικού μου). Η κατάσταση των δύο οργάνων είναι άψογη μέχρι σήμερα και ποτέ δεν παρουσίασαν πρόβλημα. Όποτε πήγα για “σέρβις” ο Παναγιώτης με εξυπηρέτησε χωρίς προβλήματα.

1 «Μου αρέσει»

Ήταν 1985 όταν περνώντας τυχαία είδα το εργαστήριο του Καφετζόπουλου.
Παράλληλα τόχε είχα αρχίσει να ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την κατασκευή κάποιου τζουρά.
Καθόμουν και χάζευα μισή ώρα έξω από την βιτρίνα του που έφτιαχνε κάποιο όργανο και παράλληλα περιεργαζόμουν ένα τζουρά που κρεμόταν μπροστά στην πόρτα.
Κάποια στιγμή γυρίζει και μου λέει: Παίξτο.
Αν και αριστερόχειρας εγώ, άρχισα να παίζω το όργανο και ομολογώ ότι με εντυπωσίασε και η ποιότητα κατασκευής, και ο ήχος του οργάνου δηλαδή και γλυκό στον ήχο και φωνακλάδικο όπως λέμε. Ούτε περιττά στολίδια ούτε τίποτα τέτοια. Άψογο το όργανο.
Από τότε άρχισα και γώ πεισματικά να ασχολούμαι με την οργανοποιία.
Εάν λοιπόν Αγγελική το όργανο έχει ποιότητα κατασκευής, σίγουρα θα αντέχει και στον χρόνο.
Μόνο να μήν είναι πολύ λεπτό το καπάκι, γιατί τότε αρχίζουν τα προβλήματα

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι λεπτό το καπάκι, το σύγκρινα με κανά δυο άλλα καλά μπουζούκια που ξέρω.
Αυτό που είναι λεπτό είναι το μανίκι και ιδίως προς τα κλειδιά (όπως μ’ αρέσει δηλαδή να είναι τα μανίκια!) και αυτό σκέφτομαι μήπως πάρει κλίση με τον καιρό. Εδώ στη Θεσσαλονίκη έχει και πολύ υγρασία…
Πάντως το όργανο είναι καθ’ όλα άψογο. Χαίρεσαι να παίζεις!

Πριν απο λιγο εκανα μια επισκεψη στον Παναγιωτη, η πρωτη του 2009, και ως συνηθως με πηραν οι ωρες. Ετοιμαζει δυο καινουργια κουκλια που αν οχι το Σαββατο, απο βδομαδα θα ειναι ετοιμα. Το ενα ειναι με καρυδια φυσικη και βαμμενη, και το αλλο καρυδια φυσικη και μπαντουκ στο κλασσικο μοτιβο που δουλευει τωρα τελευταια αλλα μ ενα καινουργιο οπως μου ειπε σχημα τρυπας. Η δουλεια που κανει ειναι γνωστη στους πιο πολλους εδω, οποτε οσοι πιστοι προσερθετε. Ποιος θα ναι ο τυχερος παλι? Εγω παντως περιμενω πως και πως την ωρα και την στιγμη που θα χω λεφτα στο χερι μου.

Ο Καφετζόπουλος δεν έχει ένα μπουζούκι με 12 συμπαθητικές χορδές; Είχα περάσει πριν από λίγο καιρό και το είχα δει. Ωραίος ήχος και πολύ δουλειά πάνω του αλλά βαρύ όργανο με χοντρό μπράτσο. Πάντως ο ίδιος μου φάνηκε ωραίος τύπος.

Πέρασα σήμερα το απόγευμα από το οργανοποιείο του κ. Παναγιώτη αλλά δυστυχώς δεν άνοιξε (τουλάχιστον μέχρι τις 18:30 που τον περίμενα). Ο φαφούτης μα πολύ ευγενικός μανάβης απέναντι μου είπε ότι συνήθως ανοίγει και ότι ίσως του έτυχε κάτι έκτακτο. Ελπίζω να είναι καλά πρώτα απ’ όλα.

Είχε δύο τρίχορδα στη βιτρίνα. Πιστά στη “μίνιμαλ” αισθητική του κυρίου Παναγιώτη. Μου άρεσαν μεν οπτικά αλλά όχι τόσο πολύ όσο κάποια άλλα που έχω δει εδώ. Το “περίεργο” ήταν ότι δεν είχαν καθόλου “προστασία” για την πένα. Αισθητικά προσφέρει μια αρμονία στο μάτι αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη θα γίνει ζημιά με τον καιρό. Εκείνος θα ξέρει καλύτερα βέβαια.

Γνωρίζετε αν συνήθως έχει και άλλα μπουζούκια στο εσωτερικό ή μόνο αυτά τα δύο? Παραγγελίες, αν θυμάμαι καλά κάποιες συζητήσεις εδώ μέσα, δεν δέχεται?

Φιλε Προφ εχω να σου πω τα παρακατω:

  1. πριν απορριψεις τα μπουζουκια παιξε τα!
  2. ένα προστατευτικο μπορει να προστεθει επειτα απο δικη σου προτροπη.
    ΥΓ. Διακρινω μια γλυκεια ανυπομονησία… τυχεράκια!! Ε, στη χειροτερη να περιμενεις την επομενη φουρνιά!!

Και το δικό μου όργανο μου το είχε παραδώσει χωρίς προστατευτικό, με την προτροπή να το παίξω καμμιά βδομάδα και μετά να σχεδιάσουμε την προστασία ανάλογα με το που χτυπάει η πένα.

Υπαρχουν και ειδικα διαφανα φιλμ που κολλανε και δεν φαινονται για να προστατευεται το οργανο απο τετοιου ειδους φθορα. Οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

Ο Καφετζόπουλος είναι πρωινός τύπος,λίγες φορές είναι και απόγευμα,το τηλέφωνο του οργανοποιείου είναι 210 3304185.

Τελικά σήμερα τον βρήκα! Τα είπαμε αρκετή ώρα. Μου είπε αρκετά πράγματα. Άκουσα αυτά που είχε εκεί και τελικά αγόρασα ένα!! :110: :088:

Θα ανεβάσω κάποιες φωτό στο προφίλ μου. Ανεβάζω και εδώ κάποιες πρόχειρες:

Όπως σωστά προείπε ο Νίκος Πολίτης, προστατευτικό μπορεί να μπει εκ των υστέρων όπου θα φανεί ότι δημιουργείται φθορά καθώς αν μπει πριν μπορεί να πάει και “χαμένο” αφού ο καθένας μας χτυπάει και σε διαφορετικό σημείο.

Το όργανο είναι αισθητικά λιτό αλλά φαίνεται ότι έχει δουλειά πάνω του από αρκετές λεπτομέρειες. Ωραία λεπτομέρεια που δεν βρήκα αλλού είναι ότι το σκάφος εσωτερικά είναι γυμνό οπότε φαινεται η “καθαρότητα” του.

Τα ξύλα που χρησιμοποιήθηκαν είναι:

Σκάφος: καρυδιά,κερασιά (σκούρο,ανοιχτό αντίστοιχα).
Καπάκι: έλατο, διακοσμητικό περιμετρικά και στην τρύπα σελιλόιντ.
Μπράτσο: φλαμούρι άσπρο, κερασιά, μακασάς (έβενος).
Ταστιέρα: μακασάς (έβενος).
Βερνίκι: πολυουρεθάνης.
Κλειδιά: Grover

Το όργανο με ενθουσιάζει και οπτικά και ηχητικά.

Το μόνο που μου μένει είναι να γίνω καλός παίκτης τρίχορδου!

Σας ευχαριστώ όλους όσοι με διάφορες δημοσιεύσεις/φωτογραφίες μου κάνατε γνωστό τον κ. Παναγιώτη που ξεφεύγει από την “ακριβίλα” που βρήκα αλλού και δεν αντέχεται…