Καφετζόπουλος

Καλόπαιχτο Σπύρο. Σίγουρα έκανες πολύ καλή επιλογή.:088:

Καλοριζικο!! Να το χαιρεσαι το οργανακι. Ειναι πανεμορφο!!

Τώρα είναι στα τελειώματα μιας κιθάρας η οποία --οπτικά τουλάχιστον-- είναι αριστούργημα!

Τώρα βαλτός είσαι, ρε Άλκη!!! Άσε με κι έχω ηρεμήσει από όργανα!!!

Καλοτάξιμο!

Καλώς ήρθες και επίσημα πλέον στο club! :slight_smile:

ΥΓ Ανέβασε και τις φώτο αν θέλεις στη σχετική ομάδα…

Αχ αυτή η χορδιέρα, είναι όλα τα λεφτά…

Απ οτι θυμαμαι ειχε δυο μπουζουκια το ενα με τρυπα σαν νυχτεριδα και το αλλο με
οβαλ το οποιο και πρεπει να αγορασες …
Αν αγορασες αυτο που πιστευω εγω το ειχα πετυχει ξαρματωτο πριν καμια
δεπενταρια μερες
Κριμα για εμενα γιατι ηθελα πολυ να το ακουσω τον ειχα παρει τηλ να τον ρωτησω
αν το ειχε τελειωσει και απο μερα σε μερα θα πηγαινα να το δω,
συγχαρητηρια σε σενα πρεπει να εκανες πολυ καλη αγορα
καλοπαιχτο και καλοριζικο

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές αλλά και για τον “ρόλο” που παίξατε (με την καλή έννοια) για την επιλογή μου.

Τα δύο που είχε έτοιμα ήταν με διαφορετικού μεγέθους και σχήματος σκάφη. Αυτό που πήρα εγώ ήταν το πιο “maistream”. Το άλλο που έμεινε πίσω ήταν με αρκετά μικρότερο σκάφος. Νομίζω ότι ήταν για “σκληροπυρηνικούς” ρεμπέτες, υπό την έννοια του ήχου. Ξερός και δυνατός, κάτι ανάμεσα σε τζουρά και τρίχορδο. Το δικό μου είναι ελαφρώς πιο “απαλό”. Και τα 4 όργανα που είχε στη βιτρίνα του είχαν ήχο εξαιρετικό, “από παλιά” ερχόμενο.

Για όποιον αναζητά όργανο μια επίσκεψη είναι απαραίτητη από τον κ. Παναγιώτη.

καλορίζικο κι από μένα!
δεν πρόλαβα τα εξάχορδα, αλλά χάρηκα σήμερα την εξάχορδη. μια λαϊκή κιθάρα με τα όλα της! δυνατά καντίνια, ξερά μπάσα, ένταση και ήχος που ξεχωρίζει, βολικό μανίκι, ωραία και λιτή στην όψη… τυχερός όποιος την πάρει, και πολύ θα ήθελα να δώ την εξέλιξή της με το χρόνο. εξίσου ικανή για σολαρίσματα, για μπασογραμμές, για τσιμπητό, και σφιχτό στήσιμο που επιτρέπει πιο χαμηλά κουρδίσματα. από τα όργανα που θα θυμόμαστε.

Ευχαριστώ. Την είδα την κιθάρα. Η δεξιά όπως τις κοιτάμε είναι μια παλιά που της έκανε σέρβις για την κόρη του. Η αριστέρα είναι η πρόσφατα τελειωμένη, Από κιθάρες δεν ξέρω πολλά όμως. Αισθητικά βέβαια είναι στο δρόμο που βαδίζει ο κ. Παναγιώτης (σχεδόν μόνος του). Δουλεμένα μεν όργανα και καλοφτιαγμένα, αλλά λιτά. Όστρακα? Ποια όστρακα?

Έφυγε και το άλλο μπουζουκάκι μάλλον εε? 'Ηταν πολύ καλό και εκείνο αλλά ήταν για περισσότερο “γνώστες” από μένα που θα μπορούσαν να εκτιμήσουν βαθύτερα τον ήχο του. Ήταν ήχος “παλιός”. Ποιοτικός μα “ξερός” συνάμα…

Σημερινό φρέσκο (σε νέο καλούπι) κιθαρόνι από τα χέρια του Μάστορα, είχα την τύχη να το ακούσω μετά το αρμάτωμα…

003.jpg

004.jpg

005.jpg

Σκοτώνει.-

Εξαιρετικό! Τελειωμό δεν έχει η δημιουργία!

Κάνε, Βασίλη, αν θέλεις ένα κόπο και πέρνα τις φώτο στην ομάδα (ήδη έγινε το σχετικό ποστ…).

Ευχαριστούμε! :109:

Δεν είμαι κάτοχος,(δυστυχώς), άκουσα όμως τον ήχο και αρρώστησα…

Τρίχορδο νέο από τα χέρια του μάστορα, αρματώθηκε εχθές…

005.jpg

Πολύ ωραίο χρώμα στο καπάκι! Η μίνιμαλ αισθητική του μάστορα συνεχίζει να έχει ομορφιά.

Κοιτα συμπτωση! Χθες βραδυ πηρα τηλεφωνο τον κυριο Παναγιωτη και μου ειπε οτι εχει ετοιμα δυο τριχορδα και ειχα την απορια πως να ειναι εμφανισιακα. Ειναι πανεμορφα τα ατιμα και αν ο ηχος τους ειναι οπως λενε οι συμφορουμιτες, τοτε θα πρεπει να ανεβω Αθηνα και παρω ενα! Ελπιζω να προλαβω!

Πανεμορφο οργανο…χωρις στολιδια κλπ…η απλοτητα του κερδιζει!
Ξερεις να μας πεις τι ξυλα εχει;…Το καπακι τι ειναι;

Καλησπερα παιδια,το καπακι πρεπει να ειναι κεδρος.Ομορφο οργανακι παντως

Το σκάφος είναι κελεμπέκι,το καπάκι έλατο,μπράτσο φλαμούρι με κόντρες,ταστιέρα μακασάς.
Νομίζω ότι υπάρχουν ακόμα ένα τρίχορδο, ένα μισομπούζουκο, ένας τζούρας,και το κιθαρόνι.

Είναι πιστεύω σημαντικό ότι τα πάντα φτιάχνονται μόνο από τα χέρια του μάστορα…

Βασίλη, το καλύτερο μπουζούκι του Καφετζόπουλου ποιος τό’χει βρε; πες την αλήθεια!:110: