Χαίρετε!

Χαίρετε και από μένα!

“Ανακάλυψα” το φόρουμ πρόσφατα καθώς έψαχνα για πληροφορίες πάνω σε μπουζούκια καθώς ενδιαφερόμουν να αγοράσω. Εντέλει,μετά από “αρκετό” διάβασμα, έμαθα ότι χρειαζόμουν και κατέληξα στην αγορά ενός άψογου τρίχορδου μπουζουκιού (από τον κ.Καφετζόπουλο στο κέντρο).

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για όλες τις πληροφορίες που πολλοί από εσάς έχετε δώσει.

Βρήκα ιδιαίτερα χρήσιμα τα σχόλια για τους οργανοποιούς (και η αντίστοιχη κατηγορία) που για μένα λειτούργησαν λίγο πολύ σαν “testimonials” (δηλαδή μαρτυρίες προσωπικής χρήσης) και έπαιξαν ιδιαίτερο ρόλο στο που να απευθυνθώ, γλυτώνοντας έτσι πιθανές κακοτοπιές αλλά και χρόνο.

Προσωπικά είχα ξεκινήσει να παίζω περίπου 12-13 χρόνια πριν, με έναν τζουρά (κατασκευής Σπουρδαλάκη - ο πατέρας μου τον είχε αγοράσει) αλλά στην συνέχεια το είχα ψιλοπαρατήσει (Λόγω σπουδών/δουλείες κλπ). Τελευταία είχα αρχίσει να γρατζουνάω πάλι και πήρα απόφαση να ξαναξεκινήσω πιο ενεργά, με μπουζούκι αυτήν την φορά.

Δεδομένου ότι τότε πήγαινα σε μια τοπική σχολή (κάτοικος επαρχίας στα χρόνια που ήμουν μαθητης), έχω μάθει και παίζω διαβάζοντας από έτοιμες παρτιτούρες. Τώρα θέλω να μάθω να παίζω εξ’ακοής και να μάθω “δρομους”. Δεν ξέρω ακριβώς αν ισχύουν αυτά σε τρίχορδο και πως πάνε αλλά είμαι σίγουρος ότι θα τα βρω όλα εδω ! :110:

Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! (μπορεί να μην έγιναν επί προσωπικού αλλά δεν υπήρξε και ανάγκη αφού διαβάζοντας πολλές κατηγορίες μπόρεσα και πήρα όσες απαντήσεις χρειαζόμουν)

Πάω να γρατζουνίσω πάλι… χε χε χε (κάνω διαλείμματα μέχρι να ξαναβγούν οι άτιμοι οι κάλοι !)

Καλορίζικος λοιπόν και στο φόρουμ αλλά και στο μπουζούκαρό σου.

Κάνε ένα κόπο να ανεβάσεις καμιά φώτο από το όργανο να το θαυμάσουμε κι εμείς που είμαστε άρρωστοι με τον κυρ Παναγιώτη.:085:

Χε χε… την καταλαβαίνω την αρρώστια σου…
Εμφανισιακά δεν είναι πολύ εντυπωσιακό αλλά εμένα μου καλάρεσε (κ της κοπέλας μου) :Ρ

Εκεί που τα σπάει είναι στον ήχο. Πολύ καθαρός και δυνατός. Φτου μην το ματιάσω δλδ :Ρ

Έβγαλα κάποιες φωτογραφίες που έστειλα στον πατέρα μου, είναι λίγο πρόχειρες αλλά ορίστε το link: Photo Storage (Θα σε πάει στο PhotoBucket, απόλυτα ασφαλής)

Ανέβασα και ένα αρχείο ήχου (Τρισάθλιο παίξιμο αλλά η ακουστική αξια του μπουζουκιού διαφαίνεται ξεκάθαρα νομίζω) http://www.evdaimon.com/my/sample.wma (καλύτερα δεξί κλικ και αποθήκευση ως αλλά νομίζω και επι τόπου κλι μια χαρά θα παίξει. Εμένα σε Chrome μια χαρά έπαιξε που το δοκίμασα)

Πανεμορφο μπουζουκι,πανεμορφο,τι να πω,ετσι,απλο,λιτο,σκουρο,επιβλητικο…Βαλε και ενα βιντεο τωρα για τον ηχο του…Μπραβο πολυ καλη επιλογη και σε κατασκευαστη και στο μπουζουκι…

Φιλε μου οντως πολυ ομορφο οργανο! Λιτο και απεριττο, αυτη ειναι η ομορφια του τριχορδου… Εδω θα βρεις τους περισσοτερους να προτιμανε κατι τετοιο, παρα τα υπερβολικα στολισμενα…! Καλοριζικο και καλες πενιες!

Να 'στε καλά παιδιά.

Καλώς ήρθες λοιπόν στην φαμίλια των Καφετζοπουλικών. Βλέπω ότι η λέπρα είναι άκρως κολλητική. :092:

Σκαμπρόζικη Λεπτομέρεια:
Πρώτη Ατάκα Βαγγέλη Κορακάκη όταν είδε το πρώτο από αυτήν την σειρά των σκούρων μπουζουκιών:“Πάλι τα μαύρισες τα όργανα. Λεπρά τα έκανες!!!”. Κι από τότε έμεινε. :019::019::019:

Φίλε μου, καλορίζικο και καλόπαιχτο και πάλι.

πρεπει να είναι το πιο περιεργο τριχορδο που εχω δει…
Πολυ ωραιο ομως…
Το σκαφος μοιαζει με… σκαφτο. Δε φαινονται καθολου οι δουγιες. Λογω βερνικιού- μπογιας να υποθεσω ε;
Τι ξυλα είναι;

Όντως μοιάζει λίγο σκαφτό, δεν είναι όμως. Γύρω στις 15 δούγιες πρέπει να ναι και κάνουν λίγες ομαλές εγκοπές από έξω, δεν είναι δηλαδή τελείως λείο. Δεν φαίνεται αθτό στις φωτογραφίες εαν θυμάμαι καλά.

Μπογιά μου είπε δεν έχει καθόλου. Και όντως μου έδειξε και το ξύλο ο συμπαθέστατος μάστορας που ήταν ιδίου χρώματος. Στην ονομασία ίσως να πέσω λίγο έξω, βέγκεν νομίζω το είπε.

Εμένα μου άρεσε ιδίως ότι έχει ξύλο στο κάτω μέρος αντί για μέταλλο. Επίσης το προτιμώ που δεν έχει μπογιά γιατί έτσι φαίνεται το ξύλο πιο καθαρά και μου αρέσει προσωπικά πιο πολύ. Γενικά, ούτε παραγγελία να ήταν.

Στο καπάκι μου είπε αν θέλω να προσθέσουμε κάποιο σχέδιο, αλλά το αρνήθηκα προσωρινά. Τώρα αν το πληγώσω με την πένα (όπως έκανα στον τζουρά μου) ίσως και να βάλω μετά.

Είναι πάντως εξαίσιο… έχω πάθει πανικό… Λογικά είναι σύμπτωμα της πρώτης μέρας ?

δεν είναι σύμπτωμα της πρώτης μέρας, θα το γουστάρεις για καιρό όπως την πρώτη μέρα! νομίζω το είχα παίξει λίγο στο μαγαζί -καλή αγορά έκανες, αφού σου ταιριάζει.
για τους δρόμους το τρίχορδο είναι το κατάλληλο όργανο (λόγω λογικής ισοκράτη), άσε το τετράχορδο για τα ματζόρια και τα μινόρια (ακκόρντα κλπ)… ακόνισε τα αυτιά σου, πέρνα από τη δημόσια ομάδα “συλλογή δρόμων” κι ό,τι θες ρώτα!
ένας αθεράπευτα καφετζοπουλικός, χαρμάνης καφετζοπουλικώς…

Εμενα μ’αρεσει και χωρις φιγουρα! Αν θελεις υπαρχουν προστατευτικα που μπορεις να βαλεις για να μην το πληγωσεις, δοκιμασε τα αν θες!

guvs εννοείς τις διαφανεις ζελατίνες που ντυνουν τα τετραδια;
Το σκεφτομαι και εγω να βαλω παρολο που εχει φιγουρα. Φανταζομαι δε κανει κακο στο ξυλο ε;
Μηπως εννοείς κατι αλλο ;

Φιλος που αγορασε τριχορδακι, το πηρε με προστατευτικο που του εβαλε ο ιδιος ο κατασκευαστης. Φανταζομαι θα το εχουν και αλλοι κατασκευαστες στη διαθεση τους, αν οχι μια τετοια πατεντα δεν θα χαλουσε κατι. Διαφανο ειναι, εφαπτεται στο ξυλο και βγαινει σχετικα ευκολα. Απ’το λιγο που γνωριζω δεν προξενει καποια βλαβη στο ξυλο. Και κατα την αποψη μου, δεν ειναι τοσο απαραιτητο, αν ξερεις να χειριζεσαι καλα την πενα. Αν καποιος εχει καποια δυσκολια στον χειρισμο της, το συνιστω.