Αγορά λαϊκής κιθάρας

Συμφορουμιτες, καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Είμαι νέο μέλος σε αυτό το μοναδικό και απίστευτο φόρουμ και κάθομαι και ξημερωβραδιάζομαι στο ψάξιμο από αυτά που έχουν ειπωθεί για να λάβω γνώσεις που τις μοιράζετε έτσι απλόχερα.
Στο δια ταύτα.
Είμαι σε φάση να αγοράσω μια καλή λαϊκή Κιθάρα και θέλω την βοήθειά σας.
Μου λένε γνωστοί ότι τα 8ρακια (parlor) δεν έχουν την ίδια ηχητική δυναμική όπως οι μεγαλύτερες κιθάρες (μεταπολεμικές κλπ)
Ισχύει;
επίσης αυτό που ψάχνω είναι ένα δυνατό όργανο και ιδιαιτέρως “βαρύ” ,να βγάζει αυτή τη darkιλα που έβγαζε ο Κατσαρός στις ηχογραφήσεις του.
Αυτά, καλή χρονιά σε όλους με υγεία.

4 «Μου αρέσει»

Φίλε Δημήτρη καλωσόρισες στην παρέα μας! Καλές συζητήσεις να έχουμε! :smiley:

Από εμπειρία σε αυτό, έχω να σου πω ότι δεν ισχύει! Υπάρχουν κιθαρόνια που έχουν πολύ δυνατό “σκάσιμο”. Πραγματικά πυροβολάνε! Αν θες λαϊκή κιθάρα κατά τη γνώμη μου οι τύπου Parlor είναι μονόδρομος… ειδικά αν θες στυλ Κατσαρού όπως λες…

Στα υπόλοιπα νομίζω θα σε κατατοπίσουν καλύτερα οι υπόλοιποι συμφορουμίτες…

Και πάλι καλωσόρισες, ό,τι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις…

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση.
Θα τα λέμε,καλή συνέχεια :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες και χρόνια πολλά!
Η ένταση από μόνη της δεν έχει τόση σχέση με το μέγεθος του καπακιού, όσο με ένα σωρό άλλους παράγοντες (πάχος, καμάρια, βάθος ηχείου) που φυσικά επηρεάζουν και το συνολικό ηχόχρωμα του οργάνου. Τί κιθάρες έχεις δει και σκέφτεσαι να πάρεις;
Αν ψάχνεις ταυτόχρονα ένταση και νταρκίλα, μάλλον θα απογοητευτείς. Εξάλλου η ένταση είναι κυρίως στο χέρι του παίχτη, και η νταρκίλα του Κατσαρού που λες (μουντάδα το καταλαβαίνω) μάλλον έβγαινε από τις παλιές χορδές που είχε. Και φυσικά ήταν ασήμι και όχι μπρούντζος που είναι σήμερα.

5 «Μου αρέσει»

Εγώ πάντως τον κατσαρό τον θυμάμαι σε φωτογραφίες γενικά και εμφανίσεις να παίζει 0Μ τύπου κιθάρες Αμερικανικες. Άρα καμία σχέση με τις λαϊκές. Τώρα αναφέρθηκε ότι θες να πάρεις μια καλή. Έχεις καποιους κατασκευαστές στον νου ; :grinning:

2 «Μου αρέσει»

Πιθανότατα είχε καμάρια “Χ”, αλλά παρ’όλα αυτά πιο κοντά ήταν στις κιθάρες του μεσοπολέμου γενικότερα παρά στις σημερινές αμερικάνικες dreadnought.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.
Έχω δει και μου αρέσουν του Γουλιέλμου τις α43 και μ23(βασισμένες στου απάρτιαν και μούρτζινου αντίστοιχα) , επίσης και του Πέτρου του Μουστάκα έχω δεί βασισμένη σε μοντέλο του Παπαζιάν και είναι πολύ ωραία.
Έχουμε καμία γνώμη;!
Edit: @Johnkosguit

1 «Μου αρέσει»

Για του Γουλιέλμου που έχω δοκιμάσει, έχω την καλύτερη γνώμη. Θα σε καλύψουν και τα δύο από ένταση, αν θες ένα πιο γλυκό all-around όργανο πας στην Μ-23, αν θες ένα πιο τσαμπουκαλεμένο και ξερό πας στην Α-43.
Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει του Μουστάκα, αν και πολύ θα ήθελα. Ας πει εντυπώσεις όποιος ξέρει!

3 «Μου αρέσει»

Τείνω στην α43 εξ αρχής να ξέρεις.

Υγ:Γενικά οφείλω να ομολογήσω ότι είναι πολύ υψηλό το επίπεδο των οργανοποιών μας,ακόμα και στις οικονομικές κιθάρες.

4 «Μου αρέσει»

Ναι, ευτυχώς τα τελευταία χρόνια φτιάχνονται καλά όργανα, ενδιαφέροντα και για όλα τα γούστα.

4 «Μου αρέσει»

Εδώ πάντως κρατάει Μάρτιν κιθάρα.
KATSAROS-7-12-1995

6 «Μου αρέσει»

Δεν έχω πιάσει τις κιθάρες τους. Όμως γενικά απ όσες έχω δει είναι όλες μια και μια! Εμένα μου άρεσε το αντίγραφο απαρτιαν όταν το είδα και το άκουσα. Αλλά αυτό είναι προσωπικά γούστα.Σιγουρα να πας να πιάσεις και να παίξεις από όλους τους κατασκευαστές. Μόνο έτσι θα ξέρεις τι σου ταιριάζει πραγματικά

1 «Μου αρέσει»

Το σχήμα 0Μ που ανάφερα πριν

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πάρα πολύ !!!

1 «Μου αρέσει»

Να πας να τις πιάσεις στα χέρια σου, να τις αγκαλιάσεις, να τις δεις από κοντά, να τις παίξεις και να τις ακούσεις να τις παίζει κάποιος (που ξέρεις πώς παίζει) απέναντί σου.

4 «Μου αρέσει»

καλημέρα σας και καλή χρονιά !

κάπως παράξενο ακούγεται να ψάχνει κάποιος όργανο και να μην έχει το κατάλληλο περιβάλλον για βοήθεια .(παρέες που παίζουν φίλους ταβέρνες ,να φτιάξει άποψη.) .
τέλος πάντων .αν έτσι βοηθάμε ,να βοηθήσουμε .
το κιθαρόνι είναι ¾ μέγεθος (μικρότερη κιθάρα για σόλα κυρίως.)
όλα τα « τρίο κιθάρας « ,είχαν ένα κιθαρόνι .
δεν έχει τον όγκο να “κουμαντάρει ένα βαρβάτο τρίχορδο”.
μας ενδιαφέρει το μέγεθος 4/4 (κλασική κιθάρα ,αλλά σύρμα ,πάνω ,σύρμα κάτω…).
Τώρα αν φτιάχτηκε με τραβέρσες Χ η Ψ λιγο ενδιαφέρει .ας έχει και συρματόσχοινα .
Το αποτέλεσμα μετράει .
Να παραγγείλεις όργανο ? Δεν το συνιστώ .δεν ξέρει κανείς τι θα βγάλει.
Έχε μαζί σου 2-3 χιλιάρικα και αν βρεις κάτι σε κάποια χέρια ,κάνε την πρόταση .μισή ντροπή δική σου μισή δική του !
Κατέχεις λιγο από , ποιο όργανο μπορεί εύκολα να επισκευαστεί ,τόλμησέ το .(βαλέ συν 200-500 για την επισκευή ). εχω κιθαρόνι με ένα (1 ) ευρό (αγορασμένο σε υπαίθριο παζάρι στην Φρανκφούρτη . κατασκευή 1850 -1870 περίπου !!!).οι μπάσες του , σκοτώνουν !
Το δεξί σου χέρι , βάζει η βγάζει τον ηχο (πέννα χορδές ,απόσταση απ΄ τον καβαλάρη).
Φυσικά μιλάω πάντα για κούμπωμα στο 12ο τάστο.
Και μιας και μιλάμε για λαϊκή κιθάρα , άκουσα μια, το βράδυ της πρωτοχρονιάς ΕΡΤ3 με Τσαλιγοπούλου (στα χέρια του Δημήτρη Σφίγγου ).
Είναι παρα πολλά που πρέπει να ειπωθούν. .αυτά θέλουν ταβέρνα ,κρασί και στο σπίτι τις γυναίκες ! κτλ κτλ κτλ

ΥΓ
έχουμε αναφερθεί πολλές φορές στο ιδιο θέμα .
π.χ στο παλιό φόρουμ “ τι είναι λαϊκή κιθάρα η να βαλω συρμάτινες χορδές στην κλασική μου?
Κάποιος να τα μαζέψει όλα αυτά .
Νίκο ? Έχεις χρόνο να τα ψάξεις ? πως μπορώ να ανακτήσω αυτές τις απαντήσεις ? Απο τότε εχω αλλάξει 5-6 σκληρούς .
Αδμήνορα υπάρχει τρόπος ?Ήταν εποχή Κ Κουρούνη ,Αρη … ήμουνα νιος και γέρασα …
καλές πενιές

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία.Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια.Προφανως και υπάρχει κόσμος στον κύκλο μου που γνωρίζει αλλα πάνω κάτω είναι στην ηλικία μου (28χρονων) με σχετικά μικρή εμπειρία αφενός και
Αφετέρου τη δεδομένη εποχή δεν είναι τόσο εύκολο να βρεθώ με ανθρώπους και να σουλατσαρω με άνεση στα οργανοποιεια.
Ωστόσο έχω πάρει την απόφαση μου.

Υγ:3 χιλιάρικα για κιθάρα αρκετά δύσκολο,όταν φτάσω σε επίπεδο “παλκου” πολύ ευχαρίστως :slight_smile:

Ίσως σε αποπήρα λιγάκι. Συγνώμη.
Σχετικά με το παράδειγμα που έγραψα πριν για ΕΡΤ3 πρωτοχρονιάτικο, (καλή λαϊκή κιθάρα), μόλις τώρα έμαθα ότι είναι των αφελφών Παναγή δεκαετία 50 ! Λοιπόν, τύποτα δεν είναι τυχαίο.
Άκουσε την.

2 «Μου αρέσει»

Όλα τα θέματα υπάρχουν εδώ… Με μια αναζήτηση στο φόρουμ με τις κατάλληλες λέξεις, θα έρθουν στην επιφάνεια…

Πχ: με μια αναζήτηση για τους όρους: κλασσική συρμάτινες βρήκα αυτό το θέμα:

Αν κάποιος ψάξει για τον όρο λαϊκή κιθάρα θα βρει πολλά - πολλά θέματα. Επίσης, αξίζει να δοκιμάσει και την ετικέτα κιθάρα.

Εδώ, μπορεί κανείς να βρει όλα τα θέματα που ανήκουν στην κατηγορία Μουσικά Όργανα και έχουν την ετικέτα “κιθάρα”. Αν δοκιμάσεις να κατέβεις πιο κάτω σε αυτά, θα βρεις θέματα από τις “παλιές εποχές” του φόρουμ…

1 «Μου αρέσει»

Δημήτρη
βρήκα και ενα παλαιότερο σχόλιο εδώ.

κάτι θα σου δώσει και αυτό.
(νόμιζα πως είχαν σβηστεί )
πάτησε το Rebetica guitar να δεις Ολο το κείμενο

3 «Μου αρέσει»