Κλασσική κιθάρα με συρμάτινες χορδές

Μου πέταξαν εκεί μια κιθάρα όταν έπινα το τσιπουράκι με το πρόσωπο (άλλο που δεν θέλουν κι αυτές) να παίξω για μια παρέα γυναικόπαιδα παραγγελιές ότι μπορούσα κοινώς απο πυξ λαξ μέχρι κιάμο. ΧΑΜΟΣ! Κάτι βγήκε τέλοσπάντων και η κιθαρούλα μια χαρά θαρρείς ακουγόταν. Και δεν ήθελα να το βλέπω μέχρι χθες αυτό το ανέκδοτο με τα σύρματα πάνω στην κλασσική. Σας έχει τύχει?

9 στις 10 σκεβρωνουν…
Η 10η ομως είναι μια χαρα “ρεμπετοκιθαρο”
Με τετοια επαιζε ο κυρ Νικος Μιλάνος στη Σκαλα. Σε αυτη ξεκινησα να παιζω και τωρα θελω χοντρο μανικο οπωσδηποτε…

Μπορεις αλλαζοντας καβαλαρη και προσεχοντας τις τασεις που θα αναπτυχθουν να τις κρατησεις μια χαρα τις συρματινες. Αλλα αν την αφησεις οπως ειναι το πιο πιθανο ειναι να σκεβρωσει.

άμα τις σηκώνει το όργανο έχει καλώς. αλλά πρέπει πάντα να έχεις το νού σου να προλάβεις στην αρχή όποια ζημιά πάει να γίνει λόγω τάσης. βγάζουν ωραία μεστά καντίνια για σολάρισμα, αλλά τα μπάσα καμιά φορά παραείναι γεμάτα για μπασοκίθαρο.

O κυρ Μιλάνος, απο κάτι βίντεο που έχω δει, την είχε κουρδισμένη 1 τόνο κάτω, αν δεν κάνω λάθος

μισο τονο. Ολα τα οργανα ομως. Και τα μπουζουκια.
Ηταν της αποψης οτι δε χρειαζεται να τα ζοριζουμε. Τα είχαν και 40 χρόνια…

Είχαν όλα τα όργανα που έπαιζαν ταυτόχρονα μισό τόνο κάτω για να ακούγονται σωστά;;;;

ακριβως…

Το μπουζουκι ντο #, σολ# ντο#
κιθαρα ρε# λα# κλπ

Εννοείτε κανονική κλασική κιθάρα που κάποιος άλλαξε τις χορδές κι έβαλε ακουστικής, ή κάποια ειδικότερη κατασκευή;

Εγω παντως μια κιθαρα που εχω απο τον πατερα μου και ειναι κατασκευη Αδελφων Παναγη δεν εχει σκεβρωσει καθολου.
Πρεπει να ειναι τωρα κοντα 30 χρονων αλλα η κατασκευη ηταν παραγγελια απο την αρχη.Δηλαδη να ειναι ακριβως οπως η κλασικη κιθαρα (γιατι ο πατερας μου ηταν κλασικος κιθαριστας) με τη μονη διαφορα οτι θα εμπαιναν συρματικες χορδες.Οποτε μαλλον θα εχει γινει καποια κατασκευαστικη πατεντα ετσι ωστε να μην στραβωσει το οργανο απο τις τασεις σε σχεση με μια απλη κλασικη κιθαρα.

ίσως είναι πολύ να στο ζητάω, αλλά μήπως θα μπορούσες να βγάλεις καμμιά φωτογραφία (π.χ. με κανένα κινητό ίσως ?) μέσα στο ηχείο - την κάτω πλευρά του καπακιού, καμάρια (αν είναι όπως οι κλασσικές χωρίς χορδοκράτη πίσω θα πρέπει να έχει ενίσχυση στην περιοχή του καβαλλάρη), τάκους κτλ. ?

ευχαριστώ προκαταβολικά, ακόμα κι αν δεν γίνεται :slight_smile:

Φιλε Μανο καλησπερα.
Προσπαθησα να βγαλω καμια φωτογραφια με το κινητο αλλα δεν βολευει και δεν βγαινουν καλα.
Θα κοιταξω μολις αλλαξω χορδες μηπως μπορεσω και τραβηξω καποια που να φαινεται κατι καθαρα.

Να’σαι καλα!!

Θα παρακολουθώ, κι όποτε μπορέσεις. Ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο σου.

Εγώ πάντως παιδιά που επιχείρησα μια φορά να βάλω μία συρμάτινη στην κλασσική μου πέταξε τον καβαλάρη(αν λέγεται έτσι αυτό που κολλιέται απάνου στο καπάκι) σε 5 μέρες και πήγα κατευθείαν στο μάστορη. Δεν θα το ξανάκανα με τίποτα σε συμβατική κλασσική.

Να είστε όλοι καλά.