Εκπαιδευτικά βιντεάκια (καλά και κακά)

Αν ο Μιχάλης είχε γράψει το παραπάνω κείμενο (στο περίπου μιλάμε βέβαια), δεν θα είχε δοθεί καμμία συνέχεια. Έγραψε αυτό:

Άλλο ένας συγκεκριμένος και ονοματιζόμενος καθηγητής κάποιου συγκεκριμένου Πανεπιστημίου και άλλο ένας, έστω συγκεκριμένος, «σκέτος» καθηγητής κιθάρας. Έτσι τουλάχιστον το βλέπουν τα πέντε μέλη που συμφώνησαν με τα γραφόμενα στο #62 μου, και φυσικά και η δική μου ταπεινότητα.

Τώρα, δύσκολο να συγκρίνουμε δύο τόσο διαφορετικούς μουσικούς. Αλλά ας πούμε ότι εστιάζουμε την αναλογία στο ότι και οι δύο έπαιζαν με ιδιαίτερο τρόπο, ο ένας ιδιοσυγκρασιακό, ο άλλος δεξιοτεχνικό, ενώ παράλληλα είχαν και οι δύο έντονη γενικότερη παρουσία (διαφορετικού τύπου όμως, π.χ. ο Κατσαρός ως συνθέτης ούτε πολύ παραγωγικός ήταν, ούτε πολύ καινοτόμος, ούτε βέβαια και πολύ σπουδαίος).

Μ’ αυτούς τους όρους, τον Χιώτη ξέρουμε ότι τον πρόσεξαν οι σύγχρονοί του και σε καθαρά μουσικό επίπεδο. Το 4χ, οι τεχνικές του, το συνθετικό του στυλ, τα παντρέματά του ανάμεσα στο λαϊκό και σε ξένες μουσικές της εποχής, άσκησαν επιρροή. Δεν επισκιάστηκαν από τη γενικότερα έντονη παρουσία του.

Του Κατσαρού;

Σίγουρα, όμως πρόσεξαν και άλλους για τους ίδιους λόγους (Μπέμπης κλπ) αλλά δε κάναν όλοι το ίδιο φλας με τον Χιώτη.
Και τον Μάρκο π.χ. τον προσέξαν για περισσότερους λόγους κι όχι μόνο για το πως έπαιζε, κι άλλοι παίζανε και γράφανε στο Πειραιώτικο στυλ αλλά δεν είχανε την “αύρα” του Μάρκου.

Χωρίς παρεξήγηση Νίκο, αλλά θαρρώ το πήρες λίγο πατριωτικά το θέμα, χωρίς να χρειάζεται.
ΟΚ, ήταν λίγο απότομος ο Μιχάλης, αλλά γνώμη του. Συμβαίνουν αυτά. Σιγά μην αρπαχτούμε τώρα επειδή κάποιος δε θεωρεί τόσο σημαντικό τον δικό μας αγαπημένο.
Στο κάτω κάτω, πως ξέρουμε ότι ο Μιχάλης δεν έχει περισσότερα χιλιόμετρα στο πατάρι από τον δ.μ., ώστε δικαίως να μην έχει κάτι να πάρει από αυτόν επί της ουσίας; :smiley:

2 «Μου αρέσει»

Καμία αντίρρηση, αλλά τώρα πάμε αλλού. Το ερώτημα δεν είναι για ποιο λόγο πρόσεξαν τον Κατσαρό αλλά αν πρόσεξαν ολωσδιόλου το πώς έπαιζε. Αν έκανε σε κανέναν τότε το ίδιο κλικ που κάνει σε πολλούς τώρα.

1 «Μου αρέσει»

Ένα φόρουμ δεν έχει εθνικότητα, ώστε να αποκτήσει και πατριωτισμό, ούτε και αγαπημένα μέλη. Έχει όμως διαχειριστή και συντονιστική ομάδα, που κήδονται των αναγκαίων, ώστε το φόρουμ να διάγει καλώς. Στα πλαίσια αυτά έγιναν όσα έγιναν και δεν υπήρξαν, ούτε θα υπάρξουν «πατριωτισμοί» και «αγαπημένοι». Όσο γι αυτό

δεν έχει ο Μιχάλης, ο όποιος Μιχάλης, παρά να προκαλέσει όποιον θέλει, να «παραβγούν στα χιλιόμετρα» που λέγαμε, μικρά παιδάκια. Τον αν θα ανταποκριθεί κάποιος ή κάποιοι, είναι άλλο θέμα….

1 «Μου αρέσει»

Το θέμα σου δηλαδή είναι ότι ο δ.μ. είναι μέλος του φόρουμ και κάποιο άλλο μέλος τον υποτίμησε ως μέλος του φόρουμ; Ή ότι τον υποτίμησε γενικότερα ως κιθαρίστα/καλλιτέχνη;
Αν έλεγε τα ίδια για τον Σκαρβέλη θα σε ενοχλούσε το ίδιο; “Θεωρώ πως παίζω καλύτερα κύριε εγώ από τον Σκαρβέλη, δε μου λέει κάτι αυτός ούτε έχω να μάθω κάτι από αυτόν. Δικαίωμά μου δεν είναι;”

Όσο για τον “πατριωτισμό”, η φράση “το πήρα πατριωτικά” προφανώς και δεν είναι κυριολεκτική, αλλά σχήμα λόγου που σημαίνει “το πήρα ζεστά το θέμα, περισσότερο ίσως από ότι αξίζει”.

2 «Μου αρέσει»

Το δεύτερο.

Ναι, το ίδιο.

1 «Μου αρέσει»

Επειδή η όλη παρεξήγηση ξεκίνησε από αυτό γιατί εγώ νόμισα ότι αναφέρεται στο Μυστακίδη και ο Μιχάλης είπε ότι δεν αναφέρεται σε αυτόν και του το χρέωσα εγώ,ποιός είναι ο ‘μελετητοπαραδοσιακοτέτοιος’ που δεν ξέρει και να παίζει?Κατάλαβε κάποιος?Αν θέλει ο Μιχάλης ας απαντήσει γιατί πήγε μακριά η βαλίτσα.

1 «Μου αρέσει»

Ο Μιχάλης είχε πει αλλού

Για να πειστώ θέλω μια μαρτυρία κιθαρίστα της εποχής που να είπε ότι «άκουσα/είδα τον Κατσαρό και αποφάσισα να μάθω κιθάρα», όπως είπαν σχεδόν όλοι οι μπουζουξήδες «άκουσα το μινόρε του τεκέ και αποφάσισα να μάθω μπουζούκι»
Προσωπικά είμαι βέβαιος ότι το παίξιμο με τα δάχτυλα σε συρμάτινες χορδές και με ποικίλο ρεπερτόριο ελαφρό, δημοτικό κλπ παρόμοιο με του παλιού αθηναϊκού τετράχορδου, υπήρχε και ήταν αρκετά διαδεδομένο, για ιδία κατανάλωση, βλέπε παρτιτούρες και μαρτυρίες. Ο Κατσαρός είναι σπάνια περίπτωση γιατί πέρασε στη δισκογραφία, αλλά και πάλι το παίξιμο του είναι μάλλον ανορθόδοξο, και στο δεξί χέρι, και στην εναρμόνιση. Π.χ. για άλλο κιθαρίστα της εποχής παρατήρησα :slight_smile:

Το ότι η πενταμελής συντονιστική ομάδα θεώρησε την επίδικη φράση (“του συγκεκριμένου καθηγητή κιθάρας”) προσβλητικό/υποτιμητικό χαρακτηρισμό με ξεπερνάει και προσωπικά δεν είδα κάποια πειστικά αιτιολογημένη κρίση επ’ αυτού.

Δηλ., αν είσαι είτε “σκέτος” καθηγητής κιθάρας είτε “ονοματισμένος” καθηγητής μουσικού πανεπιστημιακού τμήματος, δεν μπορώ απαρεξήγητα να σε αποκαλέσω καθηγητή κιθάρας (ό,τι άλλο κι αν είσαι και σε ό,τι άλλο κι αν επιδίδεσαι);

Και ο Κωνσταντίνος Φλώρος στρατιωτικός είναι αλλά εάν ήθελε να αναφερθεί κάποιος σε αυτόν, δε θα τον έλεγε απλά έτσι (ή αυτό φαντάζομαι). Θα έλεγε ότι είναι στρατηγός ή έστω ανώτατος αξιωματικός του στρατού.

Όπως και να έχει όμως να μη δίνουμε άλλη διάσταση στο θέμα. Προσωπικά πιστεύω πως δεν έχει νόημα.

3 «Μου αρέσει»

μάλλον όμως εσένα σου διαφεύγει το γεγονός ότι ο Μυστακίδης έγινε γνωστός από τους δίκσους του, ειδικά τον πρώτο, χωρίς κανάλια.
Επίσης, εγώ σέβομαι και μου αρέσει ο Μυστακίδης και ξέρω και τους Αλεξανδρή, Πρωτόπαππα, Φραγκούς, Χουλιαρα, Μυταράκη, Σκούτα, Μέντη, Διαμάντη, Ζαφειρίδη, Τσακούρα, Αγα … να βάλω κι άλλους 300 περίπου
;

5 «Μου αρέσει»

Δεν είναι πενταμελής η συντονιστική ομάδα. Πέντε είναι τα μέλη του φόρουμ που επιδοκίμασαν το #62 μου.

Ενώ είμαι καινούριος εδώ, εάν μού επιτρέπετε, τελείωσε η ανταλλαγή απόψεων για τον κύριο Μυστακίδη;
Να δημιουργήσετε νέο θέμα, για την άποψη για τον κ. Μυστακίδη και τον Σγουρό και να μπει στις προσωπικότητες, αφού υπάρχει τέτοια κατηγορία. Και εδώ, να αναγράφονται τα περί χρήσιμων και μη καναλιών στο Youtube ώστε, νέοι στον χώρο, σαν και μένα, να μπορούν να κατατοπιστουν.

Πάντως, άλλο ένα καλό κανάλι, είναι το bouzouki land.
Ο Νίκος, έχει ανεβάσει πολλά βίντεο σχετικά με το μπουζούκι, θεωρητικά, ασκήσεις αλλά και ολόκληρα τραγούδια, βήμα - βήμα και νότα - νότα.

Εάν επιτρέπεται, επισυνάπτω εδώ σύνδεσμο για το κανάλι του.

https://youtube.com/c/BouzoukiLand

Ο συγκεκριμένος, παραδίδει και μαθήματα μέσω Skype. Για τη δική μου τσέπη, πάντως, μού φάνηκε κάπως ακριβός και δεν τον επέλεξα.

4 «Μου αρέσει»

Καλημέρα σε όλους
Δεν υπάρχει λόγος για εντάσεις τέτοιου τύπου. Όποιος εκτίθεται δημόσια είναι έτοιμος για οποιαδήποτε κριτική, δίκαιη ή άδικη καλή η κακή.
Τώρα για το συγκεκριμένο θέμα του Κατσαρού. Στο ερώτημα εάν τον θεωρώ καλό κιθαρίστα έχω απαντήσει εδώ και πολύ καιρό. Όχι δεν τον θεωρώ. Όπως και τον Δούσα.
Αν μ αρέσουν τα τραγούδια του; Φυσικά. Κάποια όμως, όχι όλα.

Τώρα στο ερώτημα γιατί άλλαξα κάποια πράγματα στις επανεκτελέσεις που έκανα. Τα άλλαξα γιατί ήθελα το ζεμπέκικο να έχει 9/8 και όχι 7 ούτε 10. Τα μπάσα επίσης τα άλλαξα γιατί ήθελα πχ όταν παίζω ρε μινόρε να ακούγονται οι ρε και λα σαν μπάσα και όχι μι για παράδειγμα.
Τώρα στο αν με έχει φάει κάποιος στην μάπα επειδή με παίζουν τα κανάλια συνέχεια(!) το θεωρώ λίγο υπερβολή.
Στο εαν γνωρίζω και αναγνωρίζω την αξία άλλων κιθαριστών δεν θα απαντήσω εγώ. Ρώτα τους ίδιους.
Σε κάθε περίπτωση βέβαια νομίζω ότι μόνο οι τηγανητές πατάτες αρέσουν σε όλους.

Για το θέμα της “τσιμπιτής” κιθάρας επίσης έχω πεί ότι είναι ένα τελείως ανεξερεύνητο πεδίο της λαϊκής κιθαριστικής τέχνης. Ο Κατσαρός έχω την αίσθηση ότι έπαιξε έτσι από ανάγκη. Εμείς τώρα 100 χρόνια μετά παίζουμε έτσι από επιλογή. Πράγμα που μας δίνει τον χρόνο να μελετήσουμε περισσότερο αυτή την τεχνική και να την βελτιώσουμε. Την αίσθηση της πρώτης εκτέλεσης ούτως η άλλως δεν μπορούμε να την αγγίξουμε. Την τεχνική όμως μπορούμε να την βελτιώσουμε και να παρουσιάσουμε πράγματα με καινούργια αισθητική. Αυτή στο κάτω κάτω είναι η δουλειά μας.

17 «Μου αρέσει»

Εκτιμώ την στάση σου ενάντια στην επίθεση που δέχτηκες. Τα γραπτά μένουν και όποιος μειώνει άδικα κάποιον ή απλά βγάζει κόμπλεξ, εκτίθεται ο ίδιος.
Σχετικά με τον Κατσαρό, σωστά το θέτεις περί διόρθωσης εκεί που του ξέφευγε το μέτρο ή οι ανοιχτές χορδές, καθώς και περί ανάγκης/επιλογής.Προσωπικά, ένας τρόπος να μπαίνω λίγο στο πετσί του είναι να μην προσπαθώ να διορθώνω τα λάθη του, αλλά να παίζω εμπειρικά και αυθόρμητα την εκτέλεσή του, μοιραία κάνοντας διαφορετικά λάθη κάθε φορά (όπως και ο ίδιος ο Κατσαρός).
Δεν είμαι σίγουρος ότι η βελτίωση της τεχνικής και η καινούρια αισθητική είναι πάντα ο σκοπός, νομίζω προηγείται το ύφος. Και ο κόσμος το ζητάει αυτό, να ακούσει τα τραγούδια με ύφος γραμμοφώνου για να μερακλώσει. Αν έχουμε πιάσει το νόημα (μέσω οικογένειας, γειτονιάς, ή και σε μεγάλη ηλικία με ακούσματα και εμπειρίες), μετά τα πειράζουμε όσο θέλουμε -όμως με σεβασμό και κατανόηση πλέον. Εξάλλου έχουμε κάθε κίνητρο και δικαίωμα να βάλουμε την πινελιά μας και τον εαυτό μας μέσα στα τραγούδια.

ΥΓ: Διαφωνώ κάθετα με τις τηγανητές πατάτες, τις προτιμώ στον φούρνο λαδορίγανη με μπόλικο σκόρδο. Ελπίζω να φάμε έστω και τηγανητές στην Εύβοια, μπράβο για την διοργάνωση!

3 «Μου αρέσει»

δεν αναφερομουνα προσωπικα σε εσενα αλλα σε μια, ας πουμε ελιτ μουσικων, που ομως ναι, δεν ειναι καθολου υπερβολη, τους βλεπουμε συχνα στην τηλεοραση, και σε ολα τα ειδη μουσικης, ετσι? οχι μονο για το ρεμπετικο και καλα. αλλα ακομα και στο ρεμπετικο-λαικο, ναι εδω και χρονια αυτο συμβαινει. και αυτο το ειπα οχι αρνητικα για τους καλλιτεχνες, αλλα για τους αλλους. διοτι, καποιοι βλεποντας τους στο γυαλι, νομιζουν οτι αυτοι ειναι και αλλοι δεν ειναι. ενω υπαρχει πληθος καλλιτεχνων.

σε μενα ανεφερεσαι…? διοτι δεν το ρωτησα σε εσενα αλλα ηταν μια γενικη ερωτηση σε ολους, με την εννοια, υπαρχουν και αλλοι κιθαριστες, μην φανατιζεστε μονο σε εναν.
επισεις ολο αυτο που ειναι γραμμενα αυτα, ηταν απο απαντηση στον κυριο συντονιστη. οχι σε εσενα.
το ολο θεμα φιλε μου ειναι οτι καποιοι ανελαβαν να κανουν τον δικηγορο σου, χωρις βεβαια να τους εχεις ορισει κιολας ο ιδιος. με αποτελεσμα να μην μας αφηνουν να εχουμε την δικη μας αποψη, και ποσο μαλλον αν ειναι και αντιθετη αποψη για την ζαχαρενια καποιων… τη λογοκρισια του μεταξα εχουμε εδω μεσα? δλδ εμεις δεν ειμαστε μουσικοι? δεν μπορουμε να εχουμε την δικη μας γνωμη? αν ειναι να το βαλουν στους ορους να το ξερουμε.
λυπαμαι πολυ φιλοι μου συμφορουμιτες, αλλα εγω εχω την δικη μου αποψη και θα την λεω παντα, εαν σας αυτο ενοχλει, διαγραψτε με.
και σε ρωταω τωρα κυριε μυστακιδη εσενα προσωπικα, ειδες στα γραφομενα καπου να σε προσβαλα…?
να μου το πεις αν ειναι να ζητησω ταπεινα συγνωμη.

Οι γνώμες που έγραψες Μιχάλη είναι ακόμα εκεί στη θέση τους. Δε λογοκρίθηκαν, απλώς σχολιάστηκαν.

Η ελευθερία έκφρασης αφορά όλους.

5 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε παραπάνω κάτι που απ’ ό,τι βλέπω τελικά έχει ήδη λυθεί μετά και από τις τοποθετήσεις του @dimitris_mystakidis και του @gibson355 .

Το έχω πει πολλές φορές… Ο γραπτός λόγος πίσω από μια οθόνη είναι δυστυχώς πανεύκολο να δημιουργήσει παρεξηγήσεις. Ας προσπαθούμε πάντα να έχουμε ως πρώτη σκέψη την καλοπροαίρετη ανάγνωση. Η εμπειρία δείχνει ότι αυτό βοηθάει.


Όσον αφορά τα περί λογοκρισίας… δεν έχω να σχολιάσω κάτι, με κάλυψε πλήρως ο @pepe με την τοποθετήσή του.

Ας συνεχίσουμε τη συζήτηση για τα εκπαιδευτικά βιντεάκια

3 «Μου αρέσει»

Θα έρθεις Ευβοια; Μακάρι ρε φίλε να μαζευτούμε πολλοι!

4 «Μου αρέσει»