Εκπαιδευτικά βιντεάκια (καλά και κακά)

Το διάβασα αλλά το άλλο το έγραψες μετά…αν δεν το εννοούσες και κατάλαβα εγώ λάθος τότε ζητώ συγνώμη εγώ και ας το σβήσει κάποιος συντονιστής.Ας το χρεωθώ εγώ το λάθος και συγνώμη για την παρεξήγηση.

1 «Μου αρέσει»

Ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης, Μιχάλη, είναι ο πιο γνωστός και καταξιωμένος κιθαρίστας σήμερα, στο χώρο του ρεμπέτικου, δεν φαντάζομαι να σου διαφεύγει αυτό, και είμαστε ιδιαίτερα υπερήφανοι που είναι επί πάρα πολλά χρόνια δραστήριο μέλος του φόρουμ μας. Το να αποκαλείται απλά «καθηγητής κιθάρας» ξεπερνάει τα όρια και θα σε παρακαλέσω, εκ μέρους της συντονιστικής ομάδας, να ανακαλέσεις αυτόν τον χαρακτηρισμό.

5 «Μου αρέσει»

Αυτό από βλακεία ή από άγνοια όπως θέλετε πείτε το,το έγραψα ‘και’ εγώ.Ζητώ συγνώμη κ.Νίκο δεν είχα σκοπό να προσβάλλω τον άνθρωπο.Εγώ πάντως ανακαλώ και ζητώ και από τον ίδιο συγνώμη αν τον πρόσβαλα με τα γραφόμενά μου.

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι ο καύσωνας μαζί με την παρεξήγηση του γραπτού λόγου / ύφους μιας απάντησης ανεβάζει τόνους.

Από την μία φυσικά και δεν γίνεται να αδιαφορούμε για τις απόψεις όλων και από την άλλη η τέχνη φυσικά δεν είναι 100% αντικειμενική υπόθεση αλλά και υποκειμενική.
Φυσικά κανένας κατσαρός η μυστακιδης δεν είναι υπό αμφισβήτηση, τώρα αν αρέσουν η όχι σε κάποιον είναι άλλο θέμα.

Αλλά επίσης ρε παιδιά το καθηγητής κιθάρας σκέτος ως τίτλος γιατί είναι κακό η υποτιμητικό?
Αν για τον Χ,ψ λόγω κάποιος δεν αναγνωρίζει την δεξιοτεχνία του μυστακιδη η την όποια προσφορά του στο ρεμπετικο και τον αποκαλεί καθηγητή μουσικής γιατί να το πάρει πίσω?
Το ρωτάω γιατί εδώ μέσα σημαντικά μέλη διδάσκουν μουσική, και ούτε καν σε ωδεία. Δεν νομίζω ότι οι διαχωρισμοί βοηθάνε κάπου.
Όλοι θεωρώ το ίδιο σπουδαίοι είμαστε αν γράφουμε με την ίδια καλή πρόθεση και αγάπη για την μουσική, είτε επαγγελματίες είτε ερασιτέχνες.
Σίγουρα αλλάζει όμως η βαρύτητα της άποψης της δικιάς μου από του όποιου Μυστακιδη που έχει πόσα καντάρια γνώση και μελέτη παραπάνω από εμένα. Το θεωρώ αυτονόητο αυτό αλλά το γράφω για να μην παρεξηγηθώ.

2 «Μου αρέσει»

Ας ξεκινήσουμε με δεδομένο ότι η προσφορά και των δύο είναι σημαντική, αλλά και ότι δικαιούμαστε να κάνουμε καλόπιστη κριτική και στους δυο. Ο Μυστακίδης δεν είναι απλά θεωρητικός μελετητής, μια ζωή «στο πατάρι» παίζει κι αυτός.

Αυτό που παίζει ο Κατσαρός είναι αρκετά ανορθόδοξο, οπότε από τη μια καταλαβαίνω τη «διόρθωση» του Μυστακίδη, από την άλλη αναρωτιέμαι γιατί έπαιζε έτσι ο Κατσαρός, σαν να προσπαθούσε να μεταφέρει τη λογική του λαούτου στην κιθάρα αλλά δεν του βγήκε γιατί δεν άλλαξε το κούρδισμα.

2 «Μου αρέσει»

Εμένα δεν με ενοχλεί μόνο η απαξίωση στον Μυστακίδη, που εκτός από την προσφορά του στην διδασκαλία έχει γράψει και άπειρα χιλιόμετρα στο πατάρι και στην δισκογραφία. Αν δεν αρέσει σε κάποιον, γούστο του καπέλο του, και για τον Κατσαρό μπορεί να έχει αντιπάθεια κάποιος και δεν τρέχει τίποτα.
Κυρίως με ενοχλεί και με ανησυχεί η νοοτροπία “εμείς της πιάτσας και απέναντι οι καλαμαράδες”, με πολύ απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς που πέρα από το να είναι εκτός πραγματικότητας δείχνουν έλλειψη κατανόησης της ερευνητικής και θεωρητικής δουλειάς. Τα έχει εξηγήσει πολύ καλά ο Περικλής σε προηγούμενη αναφορά, θεωρώ οξύμωρο να εκφράζονται τέτοιες απόψεις σε ένα φόρουμ που εκτός των άλλων έχει προβάλει ή και διαμορφώσει πολλές φορές οπτικές και έρευνες πάνω στην μουσική και όχι μόνο.

4 «Μου αρέσει»

Κάποιοι σίγουρα θα το παινεύονται, αν φτάσουν στο σημείο να μπορούν να δηλώνουν «Καθηγητής κιθάρας». Όταν πρόκειται για τον Δημήτρη τον Μυστακίδη ναι, είναι υποτιμητικό, πώς να το κάνουμε…

3 «Μου αρέσει»

Πραγματικά με το πατάρι τί εννοείται ρε παιδιά?

Επαγγελματίας κιθαρίστας, φαντάζομαι…

2 «Μου αρέσει»

Μπορώ να το κατανοήσω Νίκο όπως το θέτεις, απλά το θεώρησα αυστηρό.
Τον Παλαιολόγου εγώ τον αποκαλώ μέχρι σήμερα δάσκαλο μπουζουκιου, αλλά ξέρω ότι 2ος δεν θα υπάρξει στον τομέα και στο ειδος του, ούτε πιστεύω ότι θα γνωρίσω άνθρωπο ποτέ μου που θα ακούσει μελωδία 15 δευτερόλεπτων για πρώτη φορά στην ζωή του και θα την σολαρει χωρίς να χάσει νότα με την μια, είτε με δεξί είτε με αριστερό χέρι στην ταστιερα.
Παρόλα αυτά κατανοώ ότι ο χαρακτηρισμός “δάσκαλος μπουζουκιου” του αφαιρεί λίγο από την αίγλη του και τα όσα είχε κατακτήσει με κόπο.
Πάντως σεβασμός υπάρχει για όλους, μουσικούς, μελετητές, ερευνητές, λάτρεις και οτιδήποτε άλλο :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Αυτόν ακριβώς τον σεβασμό ζήτησα, εκ μέρους της συντονιστικής ομάδας, και από κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ μας.

3 «Μου αρέσει»

Κυριολεκτικά το πατάρι της ορχήστρας :wink:
http://eksoplismos-ekdilwsewn.gr/eksedres.php

2 «Μου αρέσει»

Τώρα μου θύμισες κάτι παλιομάγαζα με παλέτες που μέσα τους βουλιάζαν καρέκλες και ξαφνικά στην θέση του κιθαρίστα υπήρχε μια μαύρη τρύπα…

3 «Μου αρέσει»

Παλέτες;Για πολυτέλεια μιλάς. Καφάσια από μπύρες, με ένα κομμάτι (χαμπορντ), από πάνω.

3 «Μου αρέσει»

Εγώ πάντως, ως πάλκο το ξέρω, όχι πατάρι.

2 «Μου αρέσει»

δεν ανακαλω τιποτα διοτι δεν προσβαλα κανεναν. τωρα εισαι εσυ που παρασυρεσε λογω συναισθηματος, οπως εκανα εγω πριν με τον κατσαρο. κανενας δεν αμφιβαλει οτι εχει κανει μεγαλο εργο ο ανθρωπος, οσον αφορα την διδαχη αυτου του παλαιου παιξιματος στην κιθαρα. κι εγω τον παρακολουθω σε πολλα βιντεο για να παρω ορισμενα πραγματα που θελω. μαλλον ομως εσενα σου διαφυγει το γεγονος οτι υπαρχουν και σε ολη την υπολοιπη ελλαδα πολλοι αξιολογοι λαικοι κιθαριστες, οι οποιοι ομως δεν ασχολουνται με την διδαχη, ουτε ομως διαφημιζουν τους χωρους που εργαζονται. και ετσι δεν τους ξερουν περα απο τον τοπο τους. βγαινουν 5 -10 ατομα στα καναλια τον αθηνων, τους τρωμε στη μαπα ολη η χωρα, και λες και αλλοι δεν υπαρχουν… ποιοι ξερουν παραδειγμα, τον γιωργο σακελαριου και τον μαθητη του τον μεγα πυργιωτη? τον ντινο οικονομου? τον αρη ντινα, τον χρηστο αδαμο, τον σουλη γιουλεκα?..??
κανονικα εσυ τωρα σαν συντονιστης πρεπει να σβησεις ολα αυτα που γραψαμε τωρα, διοτι χαλασαμε το θεμα, που ειναι τα εκπαιδευτικα βιντεο, και οπως και το παραδεχτηκα, οτι το ξεκινησα εγω λογο του κατσαρου. γι’αυτο ζητω συγνωμη απο ολους.

2 «Μου αρέσει»

H ουσία δεν βρίσκεται στο αν χάλασε το θέμα μας και πρέπει ως συντονιστής να σβήσω άσχετες δημοσιεύσεις , η ουσία βρίσκεται αλλού αλλά σίγουρα, εσύ βρίσκεσαι πολύ μακρυά απ’ το σημείο όπου βρίσκεται η ουσία…

2 «Μου αρέσει»

Ας προστεθώ κι εγώ σ’ αυτούς που δεν αντιλαμβάνονται σε τι συνίσταται η προσβολή να χαρακτηρίζεις τον Μυστακίδη “καθηγητή κιθάρας”.

Δεν είναι αυτή μία από τις ιδιότητές του; Υπό αυτή την ιδιότητα δεν είναι ενταγμένος στο διδακτικό προσωπικό του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων;

Ότι ο άνθρωπος μπορεί να είναι -και είναι- και τούτο και το άλλο και το παράλλο, σημαίνει ότι συνιστά προσβολή το “καθηγητής κιθάρας”;

( Ο Δημήτρης Μυστακίδης είναι Καθηγητής (ΕΔΙΠ) στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (Πρώην ΤΛΠΜ, ΤΕΙ Ηπείρου), όπου διδάσκει λαϊκή κιθάρα, λαούτο και σύνολα από το 2001.)

1 «Μου αρέσει»

Αναρωτιέμαι αν το παίξιμο του Κατσαρού είχε προσελκύσει τόση προσοχή στον καιρό του όση σήμερα. Ότι ήταν μεγάλος σταρ το ξέρω βέβαια, αλλά πιθανολογώ αυτό να οφειλόταν κυρίως στο ιδιαίτερο μπρίο του και τη γενικότερη μουσική του προσωπικότητα. Όμως διερωτώμαι: το να σπουδάσει κανείς το παίξιμο του Κατσαρού τον φέρνει πιο κοντά στο ρεμπέτικο εκείνης της εποχής, ή μήπως απλά πιο κοντά σ’ έναν συγκεκριμένο μουσικό που το κιθαριστικό του ύφος και η τεχνική ήταν καθαρά προσωπικό; Δηλαδή, πιο κοντά στον κανόνα ή στην εξαίρεση;

3 «Μου αρέσει»

Για όλους πάνω κάτω δεν ισχύει αυτό; Ο Χιώτης λ.χ. δεν ήταν απλά ένας βιρτουόζος στο παίξιμο, υπήρχαν και υπάρχουν και άλλοι βιρτουόζοι, είχε “όλο το πακέτο” που λένε οι τηλεκριτές σήμερα. Στυλ, εμφάνιση, πληθωρική σκηνική παρουσία κ.ο.κ.
Και ο καθένας γενικά, “πουλάει” μια συνολικότερη εικόνα από απλά το τεχνικό κομμάτι. Γι’ αυτό ίσως, πολλοί παίζουν σαν εργάτες, αλλά λιγότεροι κάνουν το κλικ.

1 «Μου αρέσει»