Βοήθεια/συμβουλή με αγορά πρώτου τετράχορδου μπουζουκιού

Παιδιά και γώ στο ψάξιμο είμαι για μπουζούκι τώρα θέλω να αρχίσω… πήγα σήμερα στο Πειραιά στο τσακιριαν και είδα ένα με 500€ αλλά είμαι στο ψάξιμο ακόμα, διότι μέχρι τόσα δίνω… για κάβουρα η καρανδρεα θα Βρω σε αυτήν τη τιμή ;

Φίλε @PanosSam

Δε μπορώ να ξέρω εάν το μπουζούκι των €500 θα είναι “κακό” καθώς πρέπει να το παίξεις εσύ ο ίδιος να δεις εάν σε καλύπτει από πλευράς ήχου, ηχοχρώματος και πιασίματος. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι από εκείνα που πέρασαν από τα χέρια μου το ακριβότερο από τα δύο αυτά, είχε αισθητά καλύτερο ήχο από το άλλο (που για εμένα αυτό μετράει αλλά είναι προσωπικό γούστο) και ήταν πιο προσεγμένο από πλευράς φινιρίσματος. Αυτό το τελευταίο καταλαβαίνω ότι δε σε απασχολεί αλλά πάει πακέτο είτε μας αρέσει είτε όχι.
Για να είμαστε ξεκάθαροι, υπάρχει περίπτωση να βρεις όργανο που να σου αρέσει ηχητικά και στη μικρότερη κατηγορία, αλλά είναι θέμα τύχης και στατιστικά δυσκολότερο να πετύχεις κάποιο. Σε αυτές τις κατηγορίες τιμών (συνήθως) οι διαφορές ήχου είναι ξεκάθαρες λόγω της αναβάθμισης των υλικών. Ένα καλύτερο καπάκι σε πολύ μεγάλο ποσοστό σημαίνει υποσχέσεις και ελπίδες για ένα καλύτερο ήχο. Ή ένα εβένινο μανίκι σε προϊδεάζει για ένα πιο ξεκούραστο παίξιμο. Όταν λοιπόν πας σε μια επιλογή (σχεδόν) “τυφλή”, αφού δε μπορείς να αγγίξεις και να δοκιμάσεις ο ίδιος τα 2 όργανα, γιατί να μη πάρεις λιγότερα ρίσκα; (ρητορικό το ερώτημα)
Όπως σου είπα όμως και στο προηγούμενο μήνυμα είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Εγώ θα τα έδινα τα €200. Εσύ πάλι μπορεί να μη μπορείς/θέλεις να τα δώσεις. Σε κάθε περίπτωση όμως τη τελική απόφαση εσύ τη παίρνεις με βάση τα δικά σου κριτήρια.

1 «Μου αρέσει»

Μεταχειρισμένο μπορεί και να βρεις.
Όμως μη ξεχνάς ότι ένα καινούριο όργανο του Καρανδρέα, του Κάβουρα, του Καρβούνη, του Σπουρδαλάκη, του Βαρλά της τάξης των €1500+ είναι σχεδόν αδύνατο να το βρεις μεταχειρισμένο στα €500. Πρέπει εξαρχής να υστερούσε και να είχε χαμηλότερη τιμή. Νομίζω πως είναι αντιληπτό…

2 «Μου αρέσει»

Θα συμφωνήσω, πρόσφατα επιασα ενα τριχορδο του Καρανδρεα με ισως την πιο ωραία μπουργκανα που εχω γρατζουνησει ποτε μου το οποίο εμφανισιακά δεν ηταν στα καλύτερα του και το μπουζουκι πουλιωνταν 1000 ευρω και θεωρώ τα αξιζε !
Οπως και του κάβουρα που εχω ακούσει καλα λογια και ξερω ότι έχει ζήτηση δυσκολα θα τα βρεις κάτω απο 1000 και υπόψιν ότι μιλαμε για μεταχειρισμένα μπουζούκια.

1 «Μου αρέσει»

Κανένα οργανοποιο παιδιά εδώ Αθήνα μέχρι 500-550 ευρώ ; Ρίξτε καμία ιδέα…

Σε αυτές τις τιμές, χειροποίητο μπουζούκι από οργανοποιό πολύ δύσκολα θα βρεις. Μπορείς να πας στα αξιοπρεπέστατα μπουζούκια του Μάτσικα ή του Στάμκου, αλλιώς είτε θα πας σε μεταχειρισμένο (από αγγελίες εδώ και σε διάφορα γκρουπάκια στο Facebook) είτε θα ανέβεις τιμή.

Σε λίγο μεγαλύτερες τιμές 700-1000 ευρώ, υπάρχουν πολλοί οργανοποιοί που φτιάχνουν πολύ τίμια όργανα!

Θεσσαλονίκη δε είναι ο Στάμκος;

1 «Μου αρέσει»

Ναι Θεσσαλονίκη είναι. Αλλά πρέπει να κυκλοφορούν και στην Αθήνα τα μπουζούκια του από μεταπωλητές. Δεν είμαι σίγουρος όμως καθόλου…

1 «Μου αρέσει»

Ο Σταμκος νομίζω έχει και στην αθηνα αλλα δεν αναγράφεται μαλλον στην σελιδα του. Καλυτερα κανε του ένα τηλέφωνο.

2 «Μου αρέσει»

Φιλε @Lambros.L ,

Το εχω σκεφτει, αλλα δεν με τρελενει η ιδεα. Νιωθω περιορισμενος,
χωρις βεβαια να εχω πιασει στα χερια μου τριχορδο. Ξερω ακουγεται παραξενο αλλα το ιδιο προβλημα ειχα με την κιθαρα μου μεχρι που πειρα προσφατα 7-χορδη. Βεβαια ειναι λιγο διαφορετικα εκει απο τι στιγμη που επαιζα καιρο με 6-χορδη.

Απ’οτι καταλαβα εσυ εχεις εμπειρια αρκετη με τριχορδα. Πιο ειναι το πλεονεκτημα/διαφορα?

2 «Μου αρέσει»

Όχι φίλε μου μην σε επηρεάσω ότι θες εσύ θα πάρεις.
Δεν έχω πολύ εμπειρία για να σου απαντήσω.Αρχάριος είμαι παίζω περίπου 1.5 χρόνο τρίχορδο.Είναι άλλος ήχος το τρίχορδο άλλος το τετράχορδο.Απλά εμένα με κέρδισε το τρίχορδο και κυρίως το προπολεμικό ρεπερτόριο.

1 «Μου αρέσει»

Το τετράχορδο έχει μικρότερα διαστήματα μεταξύ των χορδών και περισσότερες αρμονικές ιδιότητες. Όμως ο ήχος που έχει εδραιωθεί είναι διαφορετικός από αυτόν του τριχορδου (σε γενικές γραμμές). Όμως το τριχορδο έχει και αυτό τα πλεονεκτήματα του. Μπορείς να συνοδέψεις τον εαυτό σου παίζοντας με ανοιχτές χορδές και περισσότερα κούρδισματα (ταλεγομενα ντουζενια).αλλα είναι και ανάλογα το ρεπερτόριο. Αν τείνεις προς το λαϊκό ειναι προτιμότερο το τετράχορδο. Ενώ για ρεμπετικο τριχορδο (βέβαια εμένα η γνώμη μου είναι να μην κολλαμε σε τέτοια πράγματα ο καθένας να παίζει όπως γουστάρει και με το μεράκι που τον διέπει)

1 «Μου αρέσει»

Γενικά η βασική διαφορά τρίχορδου - τετράχορδου είναι μία:

  • Αν θες να παίξεις τραγούδια από το 50 και πίσω και ειδικά τα προπολεμικά, το τρίχορδο είναι μονόδρομος. (αν θες να παίξεις με τα ντουζένια και γενικότερα να πλησιάσεις τον ήχο της εποχής)
  • Αν θες να παίξεις λαϊκά από Χιώτη και παραπέρα, καλό είναι να πάρεις τετράχορδο.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να παίξεις με τρίχορδο πχ: Άκη Πάνου ή Θεοδωράκη, μια χαρά θα τα καταφέρεις, ίσως με λίιιγο μεγαλύτερη δυσκολία. Αλλά να πλησιάσεις τον παλιακό ήχο με τετράχορδο είναι πιο δύσκολο.

Εσύ ξέρεις όμως! Είναι τι σου αρέσει αυτό που θα διαλέξεις. Διάβασε και μερικά παλιότερα θέματα εδώ αν θες να ψαχτείς λίγο παραπάνω…

Αν κάνεις και μια αναζήτηση στο φόρουμ γράφοντας “τρίχορδο τετράχορδο”, είμαι σίγουρος ότι θα σου βγάλει άλλα τόσα θέματα…

4 «Μου αρέσει»

Μια μικρή διευκρίνηση μονο σε αυτο που είπε ο Χρήστος

Μην ξεχναμε ότι ο Χιώτης εγραψε ιστορια στο τριχορδο πρώτα με τραγούδια όπως τρελλό κορίτσι, κουτσομπολη χτύπα ξύλο και αλλά πολλά υπέροχα τραγούδια.
Λίγο πολυ συμφωνώ με όσα είπαν τα παιδιά.
Εδω ομως να προσθέσω για άλλη μια φορά και την σημασία της ποιότητας του οργανου που παίζει ρόλο, εμενα πλεον προσωπικά δεν με αγγίζει το 8χορδο αλλα πρόσφατα πηγα να δω το καινούργιο 8χορδο του πατέρα μου (πολυ ποιοτικό καλο όργανο) και ομολογώ μου αρεσε παρα πολυ στο παίξιμο, με τράβαγε αρκετά.
Οπότε είναι ενα κοκτέιλ μουσικών προτιμήσεων (Ρεπερτορίου), οργάνου και ενίοτε και δασκαλου.

3 «Μου αρέσει»

Παιδια σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για την βοηθεια σας. Βαση αυτα που μου ειπατε ειμαι σε διλλημα, πολυ απλα γιατι μου αρεσουν και λαικα αλλα και ρεμπετικα. Αλλα το να αγορασω και τριχορδο και τετραχορδο δεν γινετε αυτη τη στιγμη. Ισως το καλυτερο θα ηταν να ξεκινησω με τριχορδο και οταν μπορεσω να αγορασω και τετραχορδο.

4 «Μου αρέσει»

Τώρα να σου πω ότι στεναχωριέμαι που μάλλον σου έβαλα το δίλημμα για το τρίχορδο και σου άλλαξα τη γνώμη.Κοίτα διάφορα βίντεο από τα δύο όργανα να καταλάβεις τις διαφορές.
Μήπως να περίμενες να έρθεις στην Αθήνα να τα ακούσεις και από κοντά να τα δεις κιόλας?Ή αυτό φαντάζει δύσκολο?

1 «Μου αρέσει»

@PanosSam

Από τη στιγμή που παίζεις ήδη κιθάρα το τετράχορδο θα σου είναι γνώριμο όσον αφορά το κούρδισμα και την κίνηση μεταξύ των χορδών. Το τρίχορδο από την άλλη θα σου ανοίξει ένα παράθυρο σε κάτι διαφορετικό, κάτι νέο. Άλλος τρόπος παιξίματος, άλλος χειρισμός του οργάνου, άλλοι ήχοι, άλλη οπτική. Εάν σου αρέσει το ρεμπέτικο τότε καλό είναι να πας σε τρίχορδο. Εάν όμως η μοναδική σου βλέψη είναι να παίξεις λαϊκά σύγχρονα (μέτα το '70) τότε το τετράχορδο θα είναι ο μονόδρομος.

3 «Μου αρέσει»

Να πω την γνώμη μου να μπερδέψω ακόμα περισσότερο την κατάσταση :slight_smile:

Άρχισα να μαθαίνω σε τετραχορδο πολλούς αιώνες πριν
Όταν έπιασα τριχορδο κάποια στιγμή , συνειδητοποίησα την ομορφιά , την αρμονικότητα , τη γλυκύτητα και την έμπνευση που σου δίνει η χροιά του τριχορδου κυριως σε τραγούδια δεκαετιών 1925-1950 Δεν το άλλαζα για 10 χρόνια και ποτέ δεν σκέφτηκα να γυρίσω στο τετραχορδο

Κάποια στιγμή δυο χρόνια πριν , έπεσε στα χέρια μου ένα εβενικο τετραχορδο Οννικ Τσακιριαν του 60. Όταν το άκουσα και το έπαιξα έχασα την φωνή μου. Έχουν περάσει από τα χέρια μου γύρω στα 15 επαγγελματικά όργανα , και το όργανο τούτο είχε την γλυκύτητα του τριχορδου και την δύναμη και τις αρμονικές του τετραχορδου
Ήταν τότε που κατάλαβα πραγματικά τι σημαίνει να παιζεις με ΑΑΑ επαγγελματικό μπουζουκι . Τι ήθελες να κανείς με αυτό μπουζουκι ; Ότι ήθελες το μπουζουκι αυτό το έκανε . Για τον τελευταίο 1 χρόνο έχω επιστρέψει στο τετραχορδο όχι ως απόφαση επιλογής , αλλά λόγο του ότι η ποιότητα του ήχου που παράγει αυτό το μπουζουκι είναι για μένα έμπνευση

Συμπέρασμα
Μην πάρεις ένα φτηνό όργανο
Εάν μπορείς βάλε τα απαιτούμενα χρήματα να πάρεις αυτό που θα σε εμπνεύσει με το που θα το κρατήσεις στα χέρια σου ( είτε είναι τετραχορδο είτε τριχορδο)

Αυτή τη στιγμή στην αγορά πωλούνται πάμπολλα όργανα σε χαμηλεσ τιμές που πριν 5 χρόνια ούτε στον ύπνο μας δεν θα τος βλέπαμε . Κάνε έρευνα αγοράς και πάρε κάτι που θα το κρατήσεις για πολλά χρόνια
Καλή τύχη

4 «Μου αρέσει»

Φιλε @Lambros.L δεν χρειαζετε να στεναχωριεσαι, εγω το θεωρω σωστο κανεις να θεωρησει τα παντα ολες της πλευρες, οσων αφορα ενα τετοιο θεμα. Μπορει σε καποιον αλλο να φενεται χαζω η χασιμο χρονου, αλλα εγω ειμαι απο αυτους που θελει να ερευνησει ενα τετοιο θεμα σε βαθος κι ας μιλαμε για οργανο αξιας 500ων ευρω. Γιατι πολυ απλα αυτο το οργανο των 500ων ευρω μπορει να οδηγησει σε κατι πολυ πιο ακριβο στο μελλον.

Εγω παντος απο πλευρας τιμης εχω ηδη αποφασισει πως δεν θα δωσω πανω απο 500 ευρω, γιατι πολυ απλα δεν θελω αυτη τη στιγμη. Το να μαζεψω αλλα τωσα να δωσω για ενα οργανο που μπορει να μη μου αρεσει οσο πιστευω το θεωρω χασιμο χρονου και χρηματων γιατι αντε να πουλησει κανεις ενα μπουζουκι μεταχειρισμενο απο την Σουηδια οπου ζω! Εδω μια ηλεκτρικη κιθαρα που ειναι το πιο δημοφηλες οργανο στην Σουηδια και μου βγηκε η ψυχη να την πουλησω!

Εγω δυστυχως φετος δεν εχω την δυνατοτητα να ερθω Ελλαδα για να πιασω οργανο στα χερια μου, και δεν σκοπευω να περιμενω πανω απο ενα χρονο γι’αυτο, οποτε αναγκαστικα θα παραγγειλω μεσο ιντερνετ (ειτε απο Thomann ειτε απ’ευθειας απο Ματσικα). Το θεμα τωρα ειναι αν θα διαλεξω τριχορδο η τετραχορδο, αν και μετα την απαντηση του φιλου @SDimis κλινω προς τετραχορδο. Εγω θα ηθελα να ρωτησω οσους γνωριζουν αν ειναι δυνατον να παιξει κανεις ρεμπετικο τραγουδι με τετραχορδο?

Και με τριγωνάκι για τα κάλαντα παίζεις. Όλα είναι θέμα διάθεσης. Απλά σε βρίσκω λίγο μπερδεμένο στο τι πραγματικά θες.

Έχεις αποφασίσει να δώσεις ούτε σεντ πάνω από €500 (γιατί τόσα μπορείς να δώσεις και καλά κάνεις) αλλά γιατί ψάχνεις (ήδη από το πρώτο post) για κάτι πιο ακριβό; Επίσης στο πρώτο post ξεκαθαρίζεις ότι :

Άρα πως βρέθηκες στο δίλημμα της επιλογής ανάμεσα σε τρίχορδο και τετράχορδο;

Ακόμα είπες:

Αφενός δε θα έπρεπε να μπεις στο δίλημμα όπως είπα και πιο πάνω, αφετέρου ο άνθρωπος δεν μίλησε απλά για τετράχορδο αλλά για ένα του Οννίκ Τσακιριάν του '60. Και μάλιστα το ξεκαθάρισε ρητώς σαν συμβουλή :

Έπειτα λες:

Ο σκοπός σου φαντάζομαι δεν είναι να αγοράσεις ένα όργανο για να το πουλήσεις; Αλλά για να το χαρείς παίζοντας.

Συνοψίζοντας, πιστεύω ότι η υπερπληροφόρηση σε αποπροσανατόλισε λίγο στο θέμα επιλογών που έχεις. Στη θέση σου θα τα έβαζα κάτω και θα έλεγα στον εαυτό μου:

-Πόσα λεφτά θέλω να δώσω;
-€500 … άρα μέχρι εκεί ό,τι βρω

-Τι όργανο θέλω; Τρίχορδο ή τετράχορδο;
-Για δικούς μου λόγους έχω αποφασίσει τετράχορδο.

-Ποιοι οργανοποιοί έχουν όργανα σε αυτά τα λεφτά που να με καλύπτουν;
-Μάλλον μόνο ο Μάτσικας και μάλιστα μπορώ να το πάρω είτε από Thomann που είναι καλό μαγαζί, είτε από την ίδια τη βιοτεχνία.

Και κάπως έτσι θα έβρισκα μια απάντηση στους προβληματισμούς μου.
Μάλλον εμείς (εννοώ τα άτομα που συμμετέχουμε στο Φόρουμ) πιο πολύ σε μπερδέψαμε παρά σε βοηθήσαμε με τα όσα σου είπαμε. Όλα αυτά καθαρά φιλικά …

2 «Μου αρέσει»