Βοήθεια/συμβουλή με αγορά πρώτου τετράχορδου μπουζουκιού

Εγώ να προσθέσω στην απάντηση του @alko101 περί του αν μπορεί να παίξει κανείς με τετράχορδο ρεμπέτικα και να πω πως με μελέτες του εξαιρετικού οργανοποιους μουστακα ο οποίος παρουσίασε ένα τετράχορδο του 1910! Το κούρδισμα διαφέρει και νομίζω οτιβμε αυτό καλύπτει κάνεις αρκετό μέρος του ρεμπετικου ρεπερτορίου. Παραθέτω και βιντεο:

1 «Μου αρέσει»

Φιλο @alko101,

Καταλαβαινω απολυτος την απαντηση σου, και για να ξεκαθαρισω τι θεση μου αρχικα οντος εγραψα πως ειχα αποφασισει για τετραχορδο, αλλα μετα απο καποιες απαντησεις λιγο μπερδευτηκα μαλλον οπως ειπες. Για να μην παει ακομα πιο μακρια το θεμα θα πω τα εξης: Μπορω μεχρι 500 ευρω να δωσω, κι αν γινετε να παιξει κανεις ρεμπετικα και λαικα με τετραχορδο τοτε αυτο θα αγορασω. Αν οχι θα πρεπει να το ψαξω κι αλλο το θεμα πριν αποφασισω. Αν καταλαβα καλα την απαντηση του @Johnkosguit ειναι πολυ απλα θεμα κουρδισματος αν θελει κανεις να παιξει ρεμπετικα με τετραχορδο.

Όπως έχει εξηγήσει ο Πέτρος Μουστάκας με τις έρευνές του πάνω στα αρματώματα των οκτάχορδων οργάνων Σταθόπουλου αλλά και άλλων, η πρακτική αυτή ήταν πολύ διαδεδομένη αλλά αργότερα ξεχάστηκε. Καμμία σχέση δεν υπάρχει μεταξύ αυτών των οργάνων και του τετράχορδου που σκέφτηκε ο Σπιτάμπελος και υλοποίησε ο Χιώτης, εκτός από το πλήθος των χορδών, οκτώ συνολικά. Άλλο κούρδισμα το του Χιώτη, κατάλληλο για εφαρμογή δακτυλισμών κιθάρας σε μπουζούκι, και άλλο το κούρδισμα, αλλά και η «φιλοσοφία» των τετράχορδων του μεσοπολέμου, που επέτρεπαν και «τρίχορδο» αρμάτωμα, με περισσότερες όμως μπουργκάνες και μεσάκια, αν το επιθυμούσε ο παίκτης, αλλά και τετράχορδο ρε λα ρε λα όπως αυτό του βίντεο.

4 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ με τον συνονόματο προλαλήσαντα @nikos_politis , καθώς και με τα μηνύματα του Αλέξανδρου @alko101. Άλλο όργανο το τρίχορδο και άλλο το τετράχορδο: άλλος ήχος, άλλος χειρισμός, και άλλο ρεπερτόριο. Και φυσικά άλλα τα προπολεμικά τετράχορδα ή έστω τα πρώτα μεταπολεμικά που αναφέρει ο @SDimis και άλλα τα μετέπειτα τετράχορδα μέχρι σήμερα.
Φίλε @PanosSam πάρε ένα τετράχορδο από τον Μάτσικα έστω και στα 500, μια χαρά σωστό όργανο θα είναι για αρχή (και τα τρίχορδα των 360 ευρώ την κάνουν την δουλειά τους). Θα παίξεις μια χαρά επανεκτελέσεις ρεμπέτικων και λαϊκά/έντεχνα από το '60 και μετά. Αν στην πορεία ενδιαφερθείς περισσότερο για ρεμπέτικα από την πρώτη εκτέλεση (είμαστε κακή επιρροή εδώ :grin:) τότε κοιτάς για τρίχορδο πιο συνειδητοποιημένα.
Καλή αρχή ό,τι κι αν αποφασίσεις, και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

8 «Μου αρέσει»

@liga_rosa

Σ’ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και για την συμβουλη σου.

4 «Μου αρέσει»