ΠΟΙΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ

Με αφορμή τις τιμές των οργάνων και ένα topic όπου μπουζούκι “άξιζε” 8.500, 10000 ή δεν θυμάμαι πόσο,
θέλω να μου πείτε πόσα θα δίνατε για κάθε ένα απ αυτά τα μπουζούκια .
(Αν δίνατε, γιατί σε κάποιους μπορεί και να μην αρέσουν)
Κατεβάστε το BOYZOYKI.zip που περιέχει τα mp3 boyzoyki A και boyzoyki B απ την παρακάτω διεύθυνση.

http://www.sendspace.com/file/b5lqb6

Για την ακρίβεια το ένα μου ανήκει και σκέφτομαι να αγοράσω και το άλλο.

πολύ ωραίος ήχος
Και απίστευτο ταξίμι
11.999 ευρουδάκια. Δραχμή παραπάνω :019:

Σοβαρά τωρα ακουγονται και τα δύο πολύ ωραία
Δεν μπορω να καταλάβω πάντως μεγάλες διαφορές.

Γειά σου Άρη,

να υποθέσω ότι έχεις το δεύτερο και θέλεις να πάρεις το πρώτο;

Βασικά με τί κριτήρια ρωτάς; Γιατί, το άλλο το αποκλείσαμε (η πλειοψηφία) με βάση τον εισοδηματικό περιορισμό των ερασιτεχνών και κυρίως λόγω του ότι ο κάτοχος όριζε τόσα χρήματα λόγω εξαιρετικής λεπτομέρειας (τεχνική ψαροκόκκαλο) στην κατασκευή…

Εάν όμως σε κάποιον βασίζεται η δουλειά του, τότε λογικά αλλάζει. Σωστά;

Οπότε ας πάρουν την σκυτάλη οι γνώστες.

Υ.Γ.: Χαίρεσαι να τα ακούς πάντως (και τα 2)

Πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι έχω το δεύτερο ?
Το μόνο κριτήριο που βάζω είναι ο ήχος.
Ίσως μάλιστα θα έπρεπε να παίξω ακριβώς το ίδιο πράμα και με τα δύο.
Για να δούμε κι άλλους…

Όχι, όχι… απλώς υπόθεση κάνω, δεν ξέρω…αυτή η διαίσθηση μου δημιουργήθηκε.
Αλλά επειδή είμαι άσχετος κακώς έπραξα. Δεν θέλω να προϊδέασω κανέναν.

Καλή επιτυχία

Μεχρι 3.000 παραπανω ειναι κοροιδια. Πολυ ωραιος ηχος αλλα η τιμη πιστευω μεχρι κει να τ αγγιξει. Μια φορα πριν πολλα χρονια ηχα παρει ενα οργανο που στοιχιζε 50.000 δραχμες τον ηχο που ειχε το συναντουσες μονο σε οργανα πανακριβα τοτε. 3.000 ομως δεν ειναι και λιγα. Αυτα απο μενα

Το πρώτο έχω την εντύπωση ότι σκάει καλύτερα από το δεύτερο…
Τώρα το πόσο θα έδινα είναι σχετικό. Νομίζω ότι θα έδινα μέχρι 700 ευρώ! Και αυτό γιατί δεν έχω άλλα!

Η αγοραστική δύναμη των εκάστοτε αγοραστών διαμορφώνει την τιμή των μπουζουκιών…

θα συμφωνισω με τον giorgos_86 οτι το πρωτο σκαει καλυτερα αλλα ειναι πολυ κοντα ηχητικα τα οργανακια και πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να το παρεις!!!εκτος αν σου κανει και οπτικα και βεβαια ειναι διαφορετικο απ το δικο σου!η τιμουλα παιζεται…και αυτο γιατι ετυχε καποια στιγμη να ακουσω ενα μπουζουκι,με πολυ καλο ηχο,το υπολογιζω στα 1000ε-1200ε και τελικα ειχε 400ε!παιζουν πολλα ρολο στην τιμη και τον σημαντικοτερο ο παιχτης!ακου αυτο το οργανακι στα χερια του Δραμαλη,δεν το κοβω για πολυ ακριβο!!!http://www.youtube.com/watch?v=WOqhyII-83M

Για να πώ την αλήθεια ακούγονται το ίδιο και τα δύο.
Δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές.

Από θέμα ποιότητας ήχου, ίσως βέβαια να φταίει το μικρόφωνο συμπίεση κλπ, δεν είμαι ικανοποιημένος διότι κατά τη γνώμη μου ακούγονται αδύνατα και θαμπά στον ήχο.

Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορώ να πώ για τιμή μόνο ακούγοντας την φωνή του οργάνου έτσι ξεκάρφωτα.
Θα μπορούσαμε να τα βαθμολογήσουμε μόνο άν είχαμε κάποιες φωνές αναφοράς στις οποίες θα δίναμε τιμή και στη συνέχεια θα αξιολογούσαμε και τα υπόλοιπα.

Το μπουζούκι Α ακούγεται καλύτερα στο αυτί μου, δεν γνωρίζω τίποτα για την εμφάνισή τους που ενδεχομένως θα μπορούσε να δικαιολογήσει τις υψηλές τους τιμές ή την ιστορία τους (συλλεκτικά κομμάτια?). Πάντως για να μπορεις να τα κρατάς εσύ στα χέρια σου και όχι αυτά εσένα δεν θα πρέπει να πληρώσεις πάνω απο το 10-15% μmax του ετήσιου πραγματικού σου εισοδήματος (αν είσαι ερασιτέχνης).
Πρόσφατα αγόρασα ένα τρίχορδο απο το Δεκαβάλα στη Θεσσαλονίκη που είχε τον καλύτερο ήχο απο αυτά που συνέκρινα, χωρίς ωστόσο να είναι και το ακριβότερο. Κόστιζε μόνο 1500? και είναι πολύ κοντά ηχητικά στο μπουζούκι Α.

Ασε μας ρε συνονόματε με τα τετράχορδά σου.:079:
Ξήλωσε τις δυο περιττές χορδές και κράτα μόνο ένα παλιό τετράπορτο για το μεροκάμματο.
:019::019:

Το θέμα μας είναι -και με το συμπάθειο δηλαδή-…κουβέντα να γίνεται , να λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας!

Ακόμα και γιά ψυχακουστικά πειράματα (που, βέβαια, καμμιά σχέση δεν έχουν με …καθορισμό τιμής οργάνου!), πρέπει πρώτα -απαραίτητα- να εξασφαλιστούν πολύ αυστηρά, συγκεκριμένες συνθήκες.

Και να επαναλάβω, γιά μιά ακόμη φορά: Η τιμή ενός (οποιουδήποτε) οργάνου, δεν έχει ποτέ απόλυτη σχέση μόνο με τον ήχο του, αλλά και με μιά σειρά άλλα πράγματα.
Ή αλλοιώς: Ο καλός ήχος είναι συνθήκη αναγκαία αλλά όχι ικανή για ένα ακριβό όργανο.

ΥΓ. Το παίξιμο των οργάνων, πολύ καλό!

ΥΓ. Το παίξιμο των οργάνων, πολύ καλό!

Μπορεί να βγαίνω εκτός θεματος… αλλα

Ενας Κούκος φέρνει την Ανοιξη στην περίπτωσή μας. :slight_smile: :109: :109:

γνώμη μου
…το Α ακούγεται να έχει πιο πολύ βάθος ή σκάσιμο(ή όπως θες πες το) στον ήχο από το Β.

Όποιο και να είχα από τα δύο δεν θα έδινα λεφτά για το άλλο, γιατί κατά την γνώμη μου αξίζει να δίνεις λεφτά για κάτι αρκετά διαφορετικό, σε ήχο, από αυτό που ήδη έχεις…και όχι για κάτι παραπλήσιο!

Η σπανιότητα των υλικών, η αισθητική του οργάνου αλλά και το συνολικό φινίρισμα από τα χέρια ενός καλού οργανοποιού, είναι βέβαια πράγματα τα οποία θα μου άλλαζαν γνώμη για την αγορά ενός μπουζουκιού(και όχι μόνο),
ακόμα και αν ο ήχος ήταν παραπλήσιος σε ένα μπουζούκι που ήδη έχω, αλλά αυτά τα δεδομένα τα έχεις μόνο εσύ Άρη…οπότε…

Καλή επιλογή…:088:

Γιατί είναι τόσο δύσκολο ? Είπα απ την αρχή: μόνο κριτήριο ο ήχος.
Σίγουρα είναι πολλά ακόμα που ίσως καθορίζουν την τιμή του οργάνου (φιγούρες, στολίδια, συλλεκτική αξία, κανούριο ή παλιό κλπ) αλλά ζήτησα απλά και ΜΟΝΟ απ τον ήχο πόσο θα κοστολογούσε ο καθένας μας τα δύο όργανα.
Κάποιος είπε μέχρι 3000, άλλος 700. Στον Χαλιό δεν άρεσε ο ήχος κι ο Άρης επιμένει τρίχορδο.

Για να δούμε…

Θα συμφωνησω με το Κωστα Χαλιο ως προς την εγγραφη και το τελικο ηχητικο αποτελεσμα.Μεγαλες διαφορες δεν υπαρχουν μεταξυ των δυο οργανων.Προσωπικα θεωρω το β οργανο λιγο καλυτερο.
Ας παμε ομως σε αυτο που ρωταει ο φιλος αρης Κ.Ειμαι σιγουρος οτι και τα δυο οργανα αδικουνται κατα πολυ απο την εγγραφη.αυτο που ακουω ειναι ενας στενος στεγνος ηχος χωρις διαρκεια και βαθος.Ο παλμος που εχουν τα δυο οργανα ειναι σχεδον ανυπαρκτος.αυτο που σωζει καπως το ηχητικο αποτελεσμα ειναι η γλυκια νοτα που βγαινει και το ωραιο μεταλλο.
το τελευταιο διαστημα τυχαινει να εχω αρκετα οργανα στο εργαστηριο που ειναι για σερβις η επισκευη απο διαφορους συναδελφους.Μπηκα λοιπον στον πειρασμο να συγκρινω ολα αυτα τα οργανα με τα συγκεκριμενα δυο του φιλου αρη.Βεβαια ειναι πολυ δυσκολο να συγκρινεις τον φυσικο ηχο με μια εγγραφη.Για αυτο ζητησα την βοηθεια απο δυο παιχτες φιλους οι οποιοι ειναι σε πολυ καλο παιχτικο επιπεδο.Ο ενας μαλιστα γραφει πολυ ταχτικα σε στουντιο και ειχε να πει κατι παραπανω απο εμενα και τον αλλο παιχτη.
ολα τα οργανα (συγκεκριμενα 12 στον αριθμο)ηταν καλυτερα απο αυτα τα δυο.Το φθηνοτερο ηταν ενα τετραχορδο αξιας 350 ε.
Συμπερασμα.Και οι τρεις συμφωνησαμε οτι εαν ειχαμε κριτηριο μονο τον ηχο τα δυο οργανα θα περνουσαν απαρατηρητα.Η ηχητικη κοστολογηση και απο τους τρεις κυμανθηκε μεταξυ 250-500 ε.

Πράγματι αιτιολόγησα το γεγονός ότι δεν μου άρεσε η φωνή, αλλά επίσης αιτιολόγησα και το ότι δεν μπορώ να δώσω κάποια τιμή στον ήχο των οργάνων.

τα ιδια και τα ιδια θα ακους απο εδω και περα!οτι ειχε να σου πει καποιος στο ειπε,δεν νομιζω να μενει κατι αλλο…πες μας τις τιμες και για τα 2 οργανα και ανεβασε και καμια φωτο να τα δουμε!!!:088:

Λοιπόν,
το πρώτο μπουζούκι είναι ένα απ τα πιο φτηνά που μπορείς να βρεις από γνωστό κατασκευαστή και το πήρα 250 ευρώ για μαθητή μου. Βασικά έπαθα λίγο όταν το άκουσα και θεωρώ πως έχει πολύ καλό ήχο. Μάλλον έκατσαν καλά τα ξύλα, τα κόκαλα, όλα… Τύχαινε να διαβάζω εκείνη τη μέρα την κουβέντα για το μπουζούκι που έκανε 8000 και θυμήθηκα παλιότερες συζυτήσεις για τιμές και ακριβά όργανα και τον Αρη να λέει πως ένα μπουζούκι πρέπει να κοστίζει όσο ένας μισθός δημόσιου υπαλλήλου (κάτι τέτοιο).
Το δεύτερο είναι το μπουζούκι που εδώ και 7-8 χρόνια παίζω (1300 ευρώ τότε)
Απλά ήθελα να δείξω ότι και με λίγα λεφτά μπορείς να βρεις καλό ήχο. Και ε΄δω μιλάμε για την πιο φτηνή κατηγορία. Μέχρι 1000 - 1500 φαντάσου τι μπορεί να βρεις. Τα παραπάνω για μένα είναι μάλλον περιτά.

Κοίτα που μέσα έπεσα…! Αλλά εντελώς στην τύχη. Δεν ξέρω τι φταίει, αν φταίει η ηχογράφηση ή ό,τι άλλο, απλά το πρώτο μπουζούκι μου ακούγεται λίγο πιο “γλυκά” σε σχέση με το δεύτερο. Π.χ. σαν να έχει παιχτεί πιο πολλά χρόνια, για αυτό και το είπα (νομίζοντας ότι βρήκες κάτι καλό κ μεταχειρισμένο). Τελικά η φαντασία μου και η ασχετοσύνη μου οργιάζουν!

Πολύ σωστά. Αλλά,

πόσες είναι οι πιθανότητες όλοι να βρούμε κάτι σαν την παραπάνω περίπτωση; Σαφώς και υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις όπως και το αντίθετο. Ακριβά μπουζούκια με όχι τόσο καλό ήχο. Αλλά ίσως είναι λίγο σπάνιο. Είχα προσπαθήσει να βρω τέτοιες περιπτώσεις πριν αγοράσω αυτό που έχω αλλά δεν με κάλυπταν, θες επειδή είμαι και λίγο κουφός…(θες επειδή πήγα και στα λάθος μέρη).

Και ένα τελευταίο σχόλιο, το οποίο είναι λίγο άσχετο με το ποστ,
ακούγοντας κανείς τις 2 ηχογραφήσεις χωρίς να ξέρει τίποτα για τα όργανα, συνειδητοποιεί άλλη μια φορά ότι δεν είναι το μπουζούκι που κάνει τον παίχτη (είτε 3χορδο, είτε 4 χορδο).