Ανθρακοϋφάσματα στο Μπουζούκι

Φίλε Κώστας Χαλιός δεν γνώριζα ότι είσαι οργανοποιός και δεν είχα καμία διάθεση να σε προσβάλω καταρχάς.
Αν το δέσιμο του μανικιού γίνει σωστά από κι και πέρα η υγρασία δεν μπορεί να πάει πίσω το μανίκι. Φυσικά για να υπολογίσεις τις δυνάμεις που θα ασκηθούν πρέπει να χρησιμοποιήσεις μηκυνσιόμετρα.Αν δεν τις υπολογίσεις σωστά τότε θα επηρεάζεται από την υγρασία.

Φίλε συντονιστά theos1960 δεν είχα σκοπό να προσβάλω το κύρος του οργανοποιού Κώστα Χαλιού καταρχάς.
Επιπλέον ορμώμενος από το άρθρο του κυρίου Νίκου Φρονιμόπουλου στο περιοδικό Κλίκα “Τρόποι δόνησης και διαγράμματα Chladni” η ανάλυση με Finite Element Analysis που κάνει αν την έδινε ένας φοιτητής για να περάσει ένα από τα 5 εργαστήρια του μαθήματος “Πειραματικής Αντοχής Υλικών” στο πολυτεχνείο σας διαβεβαιώ ότι θα κοβόταν στο μάθημα διότι έχει λάθος και γενικότητες. Παρόλα αυτά είμαι σίγουρος ότι ο ποιος μη γνώστης την διαβάσει θα μείνει με ανοιχτό το στόμα και θα εντυπωσιαστεί.
Επομένως μην θεωρούμε ότι οι οργανοποιοί είναι αλάνθαστοι. Aνθρωποι είναι και αυτοί και κάνουν λάθη

Φίλε tripas, μπορεί να μην ήθελες να προσβάλεις τον Κ. Χαλιό, αλλά πραγματικά αν έχεις γνώσεις οργανοποιίας θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία και τα επιχειρήματα που έχεις να παραθέσεις, γιατί είμαι ερασιτέχνης οργανοποιός. Αλλά δεν κατεθέσες κάτι διαφωτιστικό…

Σίγουρα οι οργανοποιοί δεν είναι αλάνθαστοι. Όμως για δεύτερη φορά διαπράττεις το ίδιο ατόπημα να κρίνεις και χαρακτηρίζεις χωρίς κανένα επιχείρημα και πάλι εδώ αποπειράσαι να προσβάλλεις το κύρος ενός ακόμη καταξιωμένου οργανοποιού! Οφείλεις λοιπόν, και σε προκαλώ να αποδείξεις άμεσα τους παραπάνω απαξιωτικούς ισχυρισμούς σου.

Πολύ σωστά και περιμένουμε το φίλο tripas στο νέο θέμα που άνοιξε για το σκοπό αυτό να μας πει ποιο ή ποια από τα στοιχεία που αναφέρονται στο άρθρο της Κλίκας είναι λανθασμένα.

Να μάθουμε και μείς οι αδαείς τα λάθη που υπάρχουν στο προαναφερθέν άρθρο, που αφορά περιγραφή δόνησης, καθιστώντας το απορριπτέο στην “αντοχή υλικών”; Και πώς αυτά σχετίζονται ώστε η πληροφορία να καθίσταται παραπλανητική.

Για την αξιοπιστία της “κλίκας” τουλάχιστον

ΥΓ. Και του Πολυτεχνείου θα έλεγα, μιας και αρκετοί απο τους αναγνώστες της είναι μηχανικοί και δεν αντέδρασαν τόσο καιρό!

Φίλε admin και κύριοι συντονιστές. Επειδή βλέπω ότι έχετε αρκετές απορίες θα ήθελα να μας απαντήσει ο κύριος Φρονιμόπουλος ή εσεις πως θα μετρήσει την σκληρότητα του ξύλου σε τρεις διαστάσεις, ενός ανομοιογενούς υλικού όπως είναι το ξύλο καταρχάς .
Επιπλέον η σκληρότητα ποίο μέγεθος της αντοχής του ξύλου και ποια φόρτιση επηρεάζει. Μήπως έχουμε τριβή κανενός ρευστού και θα πρέπει να μετρήσουμε τι σκληρότητα της επιφάνειας του υλικού που θέλουμε να αναλύσουμε.
Φιλότιμη η προσπάθειά του, αλλά όχι και να πολύ βασιζόμαστε στα αποτελέσματα της.

Η πληροφορία δεν καθύσταται παραπλανητική αλλά άτοπη.
Φίλε ποιοί του πολυτεχνίου από το forum γνωρίζουν από [b]Finite Element Analysis για να τους προσλάβω στην δουλειά μου

[/b]

Αγαπητέ tripas,
Ο κ. Φρονιμόπουλος δεν σου οφείλει καμία απάντηση.
Αντίθετα, εσύ κλήθηκες να παραθέσεις τα επιχειρήματά σου, όπως επιβάλλει η στοιχειώδης δεοντολογία σε ένα δημόσιο διάλογο, αλλά δεν το έπραξες, ως όφειλες…
Πλέον οδηγούμαι στην εκτίμηση ότι δεν είσαι σε θέση να κάνεις διάλογο, και δεν σέβεσαι τους συνομιλητές σου.
Μάλιστα στο τελευταίο Post σου με έπεισες ότι εκτός από αντιδιαλεκτικός είσαι και αλαζόνας.
Τα μέλη του forum έχουν κρίση και θα βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα.

Είμαστε ένα φόρουμ από τα σοβαρότερα γύρω από τα θέματα που συζητάμε. Οι κόντρες βέβαια δεν λείπουν και κατά καιρούς έχουν υπάρξει εντάσεις μεταξύ των μελών. Συνήθως η αρχή προέρχεται από κάποιο “κουφό λιοντάρι” που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι νέο μέλος.

Όμως τέτοια αλαζονεία και απαξιωτικές κρίσεις για ανθρώπους που έχουν τιμήσει το φόρουμ (και μόνο με την παρουσία τους), νομίζω ότι πρώτη φορά εμφανίζεται εδώ.

H ερώτησή μου σε σας tripas δεν απαντιέται δι’ ερωτήσεως στον Φρονιμόπουλο, τουλάχιστον για οιονδήποτε έχει δικαίως “περάσει” τις εισαγωγικές εξετάσεις ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος.

Επαναλαμβάνω:

Επειδή διάβασα το άρθρο ως πανεπιστημιακός απόφοιτος…, είδα κατ’ επανάληψη να αναφέρεται η δυσκολία καθορισμού των ιδιοτήτων σκληρότητας του υλικού “ξύλο” και να χρησιμοποιείται ειλικρινά η λέξη “ορίζουμε”. Πουθενά δεν λέει “μετρήσαμε”! Άλλωστε ο σκοπός του πειράματος είναι οι ιδιότητες δόνησης και ο συντονισμός. Όχι η αντοχή και η σκληρότητα που προφανώς εμφανίζονται ως παράμετροι ενός λογισμικού που χρησιμοποιείται σε πλήθος διαφορετικών πειραμάτων.

Όσο για το

Φαντάζομαι έχουν “κοπεί” στα εργαστήρια συλλήβδην… και πήραν το πτυχίο χαριστικά! Ας απαντήσουν λοιπόν αυτοί!

Tripas, είσαι μηχανολόγος απ’ ότι μας λες, αλλά το πολυτεχνείο δεν έμαθες να το γράφεις ακόμα. Αλλά δεν πειράζει, διότι ανακάλυψες την πρώτη ελληνική λέξη σε -ύσταται.

Τέλος πάντων, τι ακριβώς θέλεις να μάθεις περί πεπερασμένων στοιχείων; Αν έχεις μπλέξει πουθενά, πες μας να σε βοηθήσουμε. Είναι πολλοί στο φόρουμ που ξέρουμε πολύ καλά (θεωρητικά και υπολογιστικά) τις μεθόδους FEM. Απλώς δεν το φωνάζουμε.

Θοδωρή, βεβαίως και δεν οφείλω καμία απάντηση.
Όχι γιατί το απαξιώνω, αλλά γιατί έχω ήδη απαντήσει σε προηγούμενη συζήτηση, εδώ :

Η Finite Element Analysis έγινε από τον Γιώργο Παντελιά, ο οποίος συνυπογράφει το άρθρο και με τον οποίο έκανα μεγάλο μέρος της έρευνας, που μόνο τις γενικές γραμμές της διαβάζετε σ`αυτό το άρθρο. Ο Γιώργος έγραψε και τη συγκεκριμένη (αμφισβητούμενη) μικρή αναφορά στη συγκεκριμένη μέθοδο και - επειδή είναι και μέλος του φόρουμ - πιστεύω ότι θα κάνει τον κόπο να απαντήσει, αν καταφέρουμε επί τέλους να καταλάβουμε που ακριβώς βρίσκονται οι αντιρρήσεις !

Να κάνω όμως, με τη σειρά μου, και γω μιά ερώτηση (ρητορική).

Αλήθεια, σε ένα τέτοιο άρθρο, προϊόν πολύμηνης εργασίας δυό ανθρώπων ( και πολύχρονης του ενός ) , που παρουσιάζει μιά εντελώς καινούργια (γιά την Ελλάδα) οπτική ενός οργάνου, αυτή είναι η μόνη παρατήρηση που έκανε ο συγκεκριμένος αναγνώστης ;

Ο τίτλος του άρθρου αφορά τα διαγράμματα Chladni και την περιγραφή των τρόπων δόνησης.
Δίνεται μάλιστα, με πλήρη περιγραφή και επίδειξη βιντεοσκοπημένη , η μέθοδος σαν εργαλείο έρευνας στον οργανοποιό ώστε να προχωρήσει περισσότερο και η ίδια η έρευνα, και η δουλειά του !

Όπως φαίνεται, όλα αυτά πετιώνται συλλήβδην στα σκουπίδια, κατά την προσφιλή Ελληνική τακτική «…να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα».

Φίλοι μετά χαράς σας περιμένω να μου μάθετε την μέθοδο αυτή. Σας παραθέτω και το web site της εταιρίας για να δείτε την περιοχή που με ενδιαφέρει να μάθω.

:091:
Έχω και πένσα !
Έχω και πέ…ε.ε…νσα !
Έχω τιμόνι κούρσα
Και μπροστινό φτερό !
(Σταύρος Καραμανιώλας & Χειμερινοί Κολυμβητές)

Φίλε Kostas™ ως νέο μέλος σε αυτό το Forum πιστεύω ότι ο ρόλος του διαχειριστή είναι να εξομαλύνει και να καλμάρει μια συζήτηση και όχι να ρίχνει λάδι στην φωτιά
Διαβάζοντας σας τα σχόλια για τον συμφορουμίτη και συνάδελφο tripas πιστεύω ότι ήσασταν λίγο απότομος και το λέω αυτό καθώς είναι ύβρις να του λέτε να του λύσετε απορίες.
Πιθανόν δεν γνωρίζεται ότι η εταιρία την οποία παραθέτει στο τελευταίο του message είναι μια από τοις κορυφαίες εταιρίες Finite Element Analysis, Acoustic Cavity Analysis και CFD Analysis( αν φυσικά δουλεύει εκεί και απλό τα λεγόμενά του δείχνει ότι είναι σχετικός).
Συγκεκριμένα αυτή η εταιρία υποστηρίζει την Honda στην formula F1 στην Αγγλία.

Και εσύ soulis40 τι είσαι ο δικηγόρος του tripa? Ακόμη δεν έχεις φτάσει τα τρία μηνύματα και άρχισες τις υποδείξεις;

Καλημέρα από το υπέροχο Wankie της καυτής και ξηρής Zimbabwe.

Φίλε Soulis40, δεν ξέρω τι είναι αυτό το Acoustic αλλά ελπίζω να μην είναι καμιά βρισιά γιατί θα έπρεπε να ντρέπεσαι, όπως ντρέπομαι εγώ που επιτέλους κατάλαβα το μεγαλείο του Τρύπα εάν φυσικά δουλεύει εκεί που έπρεπε να εργάζεται.

Αλλα ας τα αφήσουμε αυτά διότι δεν κάνει.

Εχω μια απορία που ίσως μπορείς να μου λύσεις, διότι έχω ένα πρόβλημα παρόμοιο με το δικό σου. Οπως θα παρατηρήσατε από το προφίλ μου και την προσφώνησή μου, κατοικώ στη Zimbabwe. Εσείς οι κύριοι τις διαχείρισης του forum θα προσέξατε επιπλέον ότι χρησιμοποιώ την Vivodi ως πάροχο internet διότι έτσι μου γουστάρει, λογαριασμό θα σας δώσω;

Το πρόβλημά μου είναι ότι το καλώδιο που τράβηξα απ’ το Σύνταγμα ως το Wankie κόβεται διότι κάποιος παπάρas το πατάει με τα παπούτσα κάθε τόσο.
Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω τον Soulis40, εσύ πως κάλυψες το καλώδιο της Otenet απ’ την Θεσ/νίκη ως το London και αν σου κόβεται εξίσου συχνά.

Ακούμπακούλαταμπαούλαούλα
(“ευχαριστώ εκ των προτέρων”)

Κostas

μετα το σεμνα περιμενω την τιμωρια μου.θα ηθελα να δω ποσο γρηγορα θα ερθει μεσω καλωδιων απο ΖΙΒΑΒΟΥΕ

…ή ο ίδιος ο tripas αυτοπροσώπως :089:

Μάγκες συγνώμη για το μήνυμα αλλά το επίπεδο του φόρουμ δεν είναι ανάγκη να πέφτει σε κανένα θέμα πιστεύω πως πολλά άτομα συμφωνούν με αυτήν την άποψη , θα ήταν καλύτερα να κλειδώσει το εν λόγο θέμα κ κάθε παρόμοιο που πιθανών να ανοιχτεί.

Έστι Δίκης οφθαλμός, ος τα πάνθ’ ορά* **

*: Αττάκα του Μίμη Φωτόπουλου από την Κάλπικη λίρα, όταν η εκδιδόμενη κοπελίτσα που συνευρέθη μαζί του κατάλαβε, ότι δεν ήταν και τόσο αόμματος…

**: αν, Νι(χ)αβέντ, το πάτημα κουμπιών και άλλες δραστηριότητες (δικές σου και άλλων) σκοπό έχουν την ανάδειξή σου σε ήρωα μέσω της θυσίας, η τιμωρία δεν θα έρθει άνωθεν αλλά κάτωθεν, όπως προϊδεάζουν και τα δύο προηγούμενα του δικού μου μηνύματα.