Χορδές για τρίχορδο

αυτό συγγνώμη, δεν σημαίνει τίποτα σώνει και καλά.
Είναι από τις πολύ καλές, ενδεχομένως. Αλλά όχι επειδή τις χρησιμοπιούν οι περισσότεροι.

1 «Μου αρέσει»

και που το οφειλεις στο οτι ειναι οι πιο δημοφιλεις…?

Ελάχιστοι ακούνε ρεμπέτικο και παίζουν τρίχορδο, μάπα θα είναι… Ο Σφακιανάκης όμως πρέπει να σκίζει!
Μην παρεξηγηθώ, μια χαρά είναι οι έξτρα λαούτο. Απλά το επιχείρημα της δημοφιλίας γενικά δεν ισχύει, ή έστω δεν αποδεικνύει κάτι από μόνο του.

3 «Μου αρέσει»

Παιδιά να πω δυο λόγια και γω από την εμπειρία μου με κάποιες χορδές που έχω δοκιμάσει.

Από τη μια είναι ζήτημα φυσικής καθαρά δλδ πόσο δύναμη αντέχει το κάθε όργανο και πόσο τραβάνε οι χορδές.( πχ οι μάστρο αν προσέξει κανείς γράφουν για τις λα ότι έχουν διάμετρο 14,5 … οι prodigy πχ οι 11 άρες τραβάνε λιγότερο από τις 11άρες τις σονάτα κτλ)

Από την άλλη είναι ζήτημα αντοχής δλδ του τί προτιμάει ο καθένας και πόσο αντέχουν στα χέρια του κάθε παίχτη. Πχ εμένα στο τριχορδο η μουργκανα της σονάτα κάνει πολύ γρήγορα τσάκιση έχει τύχει και στη βδομάδα πάνω μια περίοδο που έπαιζα 6-7 ώρες τη μέρα, ενώ στη μάστρο δε παθαίνει τπτ η μουργκανα για καιρό). Να προσθέσω ότι άλλες χορδές θέλουν μια δυο μέρες κουρδισμένες και παίξιμο για να μη τρίζουν ειδικά οι μουργκανες και άλλες παίζουν αμέσως.

Επιπροσθέτως, είναι και ζήτημα ακουστικής και αισθητικής του καθενός , ανάλογα δλδ το τί αρέσει και ποιες διαφορές αντιλαμβάνεται ο εκάστοτε πάιχτης.

Τέλος, συνυπολογίζουμε και την τιμή από το κάθε σετ καθώς και το πόσο βαριόμαστε να αλλάζουμε χορδές (άρα να μας νοιάζει να αντοχή τους στο χρόνο) ή απλά να μας αρέσει ο ήχος.

Ανάμεσα σε όλα αυτά πιστεύω τελικά ότι είναι υποκειμενικό το ζήτημα των χορδών που θα επιλέξει ο παίκτης να αρματώσει το εκάστοτε όργανο…

Ευχαριστώ πολύ

5 «Μου αρέσει»

δεν ειναι επιχειρημα, αλλα μια ενδειξη μεσα απο την πρακτικη. καλο το παραδειγμα σου αλλα μονο στην θεωρια, διοτι στην πραξη δεν στεκει. τον συγκεκριμενο τραγουδιστη τον ακουν συνηθως αυτοι που τρωνε οτι τους σερβιρει το σταρ συστεμ. δεν εχω ακουσει μεχρι στιγμης κανενα μουσικο που να λεει ποσο καλος τραγουδιστης ειναι, διοτι απλα, δεν ειναι. επισεις ‘‘ρεμπετικο’’ παιζουν παρα μα παρα πολλοι μουσικοι ανα την ελλαδα, και ακουν ακομα περισσοτεροι. ας παρουμε και τον αντιποδα… πασιγνωστη μαρκα ελληνικων χορδων για μπουζουκια, οι μεν καλοι παιχτες τις εχουν βγαλει μαπα, αλλα ειναι δημοφιλεις πολυ σε μαθητες, και σε πολυ ερασιτεχνες. κυριο γνωρισμα τους, οτι ειναι μαλακες και με μεγαλη αντοχη στο χρονο… πως το εξηγεις αυτο…?

Αυτά τα γνωρίσματα είναι όντως λόγος για κάποιους να τις προτιμήσουν αυτές που λες. Τώρα αν κάποιες χορδές τις αγοράζει πολύς κόσμος δεν λέει κάτι, εδώ αγοράζουν σαν τρελλοί τις έλιξιρ που είναι χάλια.

Έχει να κάνει και με την περίοδο.
Το οικονομικό και η “μόδα-μαρκετινγκ” κινούν την αγορά.
Αν Ο κόσμος είναι σε αναστολή θα πουλήσει η φτηνή χορδή περισσότερο οπως αντίστοιχα η ελιξιρ που σου λέει παιξε και μέσα απο την θάλασσα γιατί δεν σκουριαζει πουλάει αρκετά.

Δεν διαφωνώ, αλλά ενώ κυκλοφορούν ένα σωρό ενισχυμένες χορδές με πολύ καλύτερο ήχο (πχ μάρτιν), όλοι πέφτουν με τα μούτρα στις έλιξιρ…

1 «Μου αρέσει»

Στις χορδές μπουζουκιού, νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει η ποιότητα.
Η ζωή θέλει δοκιμές και αλλαγές. Δεν νομίζω ότι υπάρχει μόνο ένα καλό προϊόν σε κάθε κατηγορία. Αυτοί που λένε, 50 χρόνια παίζω με τάδε, ε, αν είχαν δοκιμάσει και τις δείνα, μπορεί να είχαν πιο σφαιρική εικόνα. Μόνο δοκιμάζοντας μπορούμε να έχουμε πλήρη εικόνα της αγοράς…
Αναφορικά με τη δική μου εμπειρία, μετά από αρκετές δοκιμές, προτιμώ τις χορδές NEORION INOX για τα μπουζούκια μου. Θεωρώ ότι είναι οι καλύτερες σε ποιότητα κατασκευής, αντοχής στο χρόνο και κυρίως στην χροιά τους, η οποία λειτουργεί καλά σε όλα μου τα τρίχορδα. Μπορεί να τις έχω και 4 και 6 μήνες πάνω το όργανο χωρίς να χάνουν κούρδισμα, χωρίς να σπάνε (αναλογικά με άλλες) και χωρίς να χάνουν την αίσθηση στην αφή. Μόνο η μουργκάνα φθείρεται, που έχει το περιτύλιγμα.
Κατά τα άλλα, συμπαθώ τις prodigy.

2 «Μου αρέσει»

Για τζουρά εκτός από prodigy που είχα και ήταν σχεδόν ακατάλληλες και σονάτα που έχω τώρα οι οποίες είναι αρκετά ικανοποιητικές,τι άλλες επιλογές θα προτείνατε?

Extra laouto και Mastro.
Εγω αυτές τις μέρες θα του δοκιμάσω τις Mastro.

2 «Μου αρέσει»

Ωραία.Να μας πεις γνώμη!

1 «Μου αρέσει»

οι ελιξιρ ειναι καλες για ηλεκτροακουστικη, για το ρευμα. για ακουστικο οργανο οχι, ουτε εμενα μου αρεσουν.

Μόλις παρήγγειλα τις έξτρα λαούτο, θα πάω να τις παραλάβω και να τις δοκιμάσω!

1 «Μου αρέσει»

Είναι πολύ εκνευριστικό ότι δεν μπορώ να βρω στο ίδιο κατάστημα να έχουν και Εξτρα Λαούτο για τζουρά και Μάστρο για τζουρά. Έχω καταλήξει σε αυτές τις δύο. Έξτρα Λαούτο και Μάστρο για τζουρά τις silver όχι τις bronze.

Εν τω μεταξύ σε ένα μαγαζί είδα Έξτρα Λαούτο Αρμονία τι διαφορά έχουν από τις κλασικές. Τέλος έχει κανείς γνώμη για τις χορδές Ζοζέφ;

1 «Μου αρέσει»

Να υποθέσω ότι κοίταζες στο musicland ?
Και εγώ απόρησα με τις αρμονια τις οποιες πηγα να παραγγείλω αλλα είχαν εξαντληθεί.
Ισχύει ότι είναι δύσκολο ενα κατάστημα να έχει όλες τις χορδές και παράλληλα ενοχλητικό αφού σε καμια 20αρια καταστήματα extra laouto και extra sonata μαζί ειχε ενας μονο και Όχι διαθεσιμες και τις 2.
Επίσης μιας και ειμαστε στο νήμα των χορδών να πω πως δοκίμασα δεκάρες στο μπουζούκι και δεν με βολεψαν καθόλου. Παρα είναι “μαλακές” και “ανοίγουν” σχετικά εύκολα σε γρήγορο παίξιμο.

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι εύκολο ένα μαγαζί με μουσικά είδη να κάνει μεγάλες παραγγελίες από πολλούς προμηθευτές, και για οικονομικούς λόγους αλλά και για λόγους αποθήκευσης. Δεν είναι σούπερ μάρκετ, ευτυχώς…
Αλήθεια, έχει δοκιμάσει κανείς τις χορδές του Βάρλα; Εδώ έχει λίγες γνώμες, εγώ δεν τις έχω δοκιμάσει ακόμα. Τόσους μήνες εκτός μαγαζιών μια φορά άλλαξα και έβαλα τις ίδιες, γιατί τις άλλαζα μία-μία όταν έσπαγαν!
Οι 10άρες δεν προσφέρουν κάτι στο ρεμπέτικο παίξιμο και στα όργανά του (εκτός ίσως από όργανα ειδικής κατασκευής). Οι 11άρες είναι μονόδρομος και στην κιθάρα και στο μπουζούκι, εκεί που έχει νόημα να παίξεις είναι στα μπάσα. Στο μπουζούκι να δοκιμάσεις 23άρα (ή και 24άρα αναλόγως το όργανο) ενώ στην κιθάρα να ανεβάσεις το 0.47 της μπάσας σε 0.50 ή .52 (πάλι αναλόγως το όργανο). Μιλάω για ασήμι και στις δυο περιπτώσεις.

1 «Μου αρέσει»

ο @admin χρόνια τώρα παίζει με αυτές… Ίσως αύριο να μας πει καμιά γνώμη…

2 «Μου αρέσει»

Τις mastro τις δοκίμασες τελικά Πάνο?

1 «Μου αρέσει»

Ρε μάγκες τελικα είχε έλλειψη στις έξτρα λαουτο και ξαναπήρα σονατα αλλά κάτι με χαλάει.Σαν να τσιρίζουν,καπου χάνουν και δε ξέρω γιατί.Τις παίζω τώρα λίγες μέρες να στρώσουν αλλα τιποτα.Αρχιζουν και με εκνευριζουν…