Χορδές για τρίχορδο

Είναι σίγουρα θέμα χορδών ή μήπως έχει μαζέψει ‘‘βρωμιά’’ στα αυλάκια των καβαλάριδων και επηρεάζει τον ήχο; Δοκίμασε να τα καθαρίσεις με οδοντικό νήμα.
Πάντως σε μένα οι σονάτα έκατσαν καλύτερα από όλες, πρώτα αυτές και μετά έξτρα λαούτο

Τελικά για όσους ενδιαφέρονται βρήκα και τις Έξτρα Λαούτο και τις Μάστρο silver για τζουρά και οι δύο, όχι για τρίχορδο μπουζούκι (λογικά θα έχουν και για μπουζούκι) σε δύο καταστήματα. Το ένα είναι το musica.gr με έδρα την Αθήνα και το άλλο το echowood.gr με έδρα τη Θεσσαλονίκη. Το δεύτερο είναι και οργανοποιείο που σε κάποια μπουζούκια που άκουσα σε βίντεο φάνηκαν ενδιαφέροντα και οικονομικά.

Λάμπρο κοιτάω πάντα να έχω 1-2 σετ χορδων spare στο ντουλάπι και οι Mastro είναι το τελευταίο σετ.
Περιμένω να μου φέρουν μια παραγγελία και θα τις βάλω μετά.

Ριξε μια ματιά και στην θέση του καβαλαρη μήπως εχει μεταφερθεί λίγο πιο πάνω η πιο κάτω.

1 «Μου αρέσει»

Κι όμως, τα όργανα παλιά ήταν αρματωμένα με πιο λεπτές χορδές, άρα ο ρεμπέτικος ήχος που ακούμε δεν έιναι σίγουρα από 11ρες χορδές.

Επίσης, έχω έναν φίλο παιχταρά, που έχει ένα τρίχορδο Καφετζόπουλου, από τα μεγάλα του, το οποίο το αρματώνει με 10ρες. Το όργανο σκάει μια χαρά και είναι και μαλακό. Το ίδιο έκανα κι εγώ σε ένα Σπουρδαλάκη που είχα.

Παιδιά, δεν υπάρχει μια συνταγή, ο καθένας πρέπει με τα χρόνια να βρει το συνδυασμό, την συνάρτηση
όργανο/χορδές/πένα
ανάλογα με τη χρήση που κάνει, το προσωπικο του παίξιμο και τις συνθήκες που το κάνει.

Και όλα αυτά είναι τελικά λεπτομέρειες, έναν Μάρκο κι έναν Γενίτσαρη, μπορείς να τον παίξεις σε ό,τι χορδές να’ ναι !

4 «Μου αρέσει»

Έτσι για την ιστορία και ο δικός μου Καφετζόπουλος πάντα είναι αρματωμένος με 10άρες και ακούγεται μια χαρά.

Έχω την άποψη ότι ανάλογα με το ηχόχρωμα και το όργανο καθένας μπορεί να επιλέξει τις κατάλληλες για εκείνον χορδές.

3 «Μου αρέσει»

Έχετε δίκιο, θα έπρεπε να μιλήσω λίγο πιο προσωπικά. Αν και γενικά μου αρέσει το βαρύ χέρι στο πειραιώτικο. Βασικά οι πολύ λεπτές χορδές (ζίλη) έμπαιναν στην περιοχή της μπουργάνας. Επίσης, σε όργανα με μικρότερη κλίμακα χρειάζονται πιο παχιές χορδές για την ίδια τάση.

1 «Μου αρέσει»

Μα και πριν βάλω τις καινούργιες πάλι σονάτα είχα και δεν υπήρχε πρόβλημα.Πριν τις βάλω καθαρισα το όργανο,με οδοντόβουρτσα και οδοντονυμα έκανα τους καβαλάρηδες,τον έχω στη σωστή θεση και δε ξέρω τι φταίει.Περιεργο…

1 «Μου αρέσει»

Τελικά τις Mastro δεν τις έβαλα αφού τις έδωσα σε έναν φίλο που είχε ξεμείνει.
Παρόλα αυτά μου ήρθαν οι υπόλοιπες και μάλιστα το καταστημα μου έστειλε τις Extra Sonata του 8χορδου (αφού είχε έλλειψη του 3χορδου).

received_203910311332847

Πρώτες εντυπώσεις.
Στο μπουζούκι έβαλα τις Sonata, στην ρε δεν είδα διαφορά από τις extra laouto που φορουσα ισως οι τελευταίες να ήταν ένα κλικ πιο “φωναχτες”, στην λα η απόδοση ήταν η μέρα με την νύχτα (κρατάω επιφύλαξη μήπως εχει να κάνει και με το καθάρισμα των καβαλαρηδων αν και δεν νομιζω), ωραίο καθαρό ήχο η λα, τέλος η μπουργανα αν δεν κάνω λάθος την θεωρώ λίγο λιγοτερη μπάσα από ότι των extra laouto (ίσως προτιμάω την τελευταία).
Ξερει κανεις να μου πει αν είναι 11αρες οι σονάτα? Γιατί βγάζουν μόνο ένα μέγεθος και δεν το αναφέρουν στην συσκευασία αλλα εμπειρικά τις αισθάνομαι 11αρες.

Στον τζούρα έβαλα 11αρες extra laouto τις κλασικές που έχω και στην φωτο.
Ήταν η πρώτη αλλαγή που του έκανα και να πω την αλήθεια οι 11αρες δεν μου πολυαρεσαν σε αυτό το όργανο. Οι επόμενες θα είναι 10αρες.

Τέλος για τις extra laouto armonia που έχουμε την απορία και πιο πάνω, σε αφή και εμφανισιακά δεν έχουν διαφορα από τις κλασικές extra laouto με εξαίρεση το θηλακι που αντι για κόκκινο σχοινάκι εχει ένα χρυσολευκο χρώμα.
Εντυπώσεις από αυτές θα αναφέρω όταν αντικαταστησουν τις sonata.

2 «Μου αρέσει»

Φίλε Πάνο,Εγώ έβαλα αυτές τις μέρες στον τζουρα τις σονάτα ξανα και έχω θέμα με τη λα.Νομιζα ότι ίσως φταίνε οι καβαλάρηδες,τους καθαρισα καλά και παλι τα ίδια.Ειναι όντως λιγο φωναχτες και ίσως είναι 11αρες.Παντως έχω θέμα και δε ξέρω γιατί…

Στον τζούρα οι επόμενες για εμένα θα είναι 10αρες και μάλλον οι Mastro Silver η οι extra laouto.
George δοκιμασε λίγο να σπάσεις την υγρασία του οργάνου. Είτε με αφυγραντηρα είτε προσεκτικά κοντά σε κάποιο σώμα.

Έξτρα λαούτο παρήγγειλα και είχαν έλλειψη. Τι να πω Πάνο θα το δοκιμάσω γιατι ξενέρωσα άσχημα.Κανω αλλαγη απ’τη ρε στη λα και έχει τελείως άλλον ήχο.Χαλασμενη λατέρνα…

Oι prodigy οι κίτρινες(yellow set), για τρίχορδο εμένα με έχουν βολέψει, εδω και ένα χρόνο περίπου, που τις χρησιμοποιώ.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα. Όπως είχα γράψει παλιότερα την προηγούμενη φορά που είχα αλλάξει χορδές έβαλα Έλιξιρ και το κύριο πρόβλημα ήταν ότι το πρώτο διάστημα τουλάχιστον έπρεπε κάθε 15-10 λεπτά να ξανακουρδίζω. Αυτό το πράγμα πρώτη φορά μου συνέβαινε και κράτησε 7-10 μέρες μέχρι επιτέλους το κούρδισμα να αντέχει και να μπορώ να παίξω σαν άνθρωπος. Στα θετικά ότι μέχρι και σήμερα που τις άλλαξα οι Έλιξιρ ήταν η μόνη χορδή που η μία ΛΑ που συνήθως έχω πρόβλημα δεν μου “έτριξε” καθόλου. Μέχρι σήμερα ότι άλλες χορδές κι αν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα και αν ξεκινούσε η ΛΑ χωρίς τρίξιμο μετά από λίγες ημέρες μαλάκωνε και η μία από τις δύο (πάντα η ίδια) έτριζε. Πρώτη φορά με τις Έλιξιρ δεν μου συνέβη αυτό. Ωστόσο ο ήχος της δεν ήταν ο ήχος που θα ήθελα. Έπαιζα με τζουρά και ώρες ώρες ένιωθα ότι έπαιζα κιθάρα (για κιθάρα είναι έτσι κι αλλιώς αυτές ο χορδές). Ειδικά η Μουργκάνα η Ρε ακουγόταν πολύ πρίμα. Οπότε παρόλο που άνετα θα μπορούσα να της κρατήσω 2-3 βδομάδες ακόμα σήμερα τις άλλαξα.

Έβαλα Mastro Silver τις Light για τρίχορδο μπουζούκι, το τονίζω, γιατί στις Μάστρο υπάρχει μια ποικιλία επιλογών σε υλικό (phosphor, Silver, Plain steel) και σε συνδυασμούς διαμέτρου χορδών. Έχω δοκιμάζει αρκετές από αυτές και τώρα ήρθε η ώρα για τις Light που η ιδιαιτερότητα που έχουν είναι πως ενώ η Re είναι 10αρα η ΛΑ είναι 14αρα. πχ οι Μάστρο για τζουρά είναι 10ρες και 13αρες ή οι Έξτρα Λαούτο 10ρες οι Ρε και 12ρες οι ΛΑ. Αν και τις έβαλα μόλις σήμερα ήταν κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος ήχος που άκουσα από το όργανο μου εδώ και πολύ καιρό και η ΛΑ πεντακάθαρη. Είμαι σίγουρος ότι όσο καιρό και να τις έχω δεν θα εμφανιστεί το τρίξιμο, γιατί ο ήχος ήταν πεντακάθαρος, ενώ σε άλλες χορδές ακουγόταν έστω και ελάχιστα . Είναι εξαιρετικές χορδές και αν έχουν και διάρκεια, τα άλλα σετ που θα αρχίσω να τα μοιράζω σαν δώρα, ώστε να μου μείνει μόνο ακόμα ένα ίδιο σετ που έχω. Αν το ήξερα όλα τα σετ θα τα έπαιρνα ακριβώς ίδια. Όποιος έχει τζουρά ας κάνει μια δοκιμή μπορεί να του αρέσουν.

Παρεπιμπτόντως να πω, πως τις χορδές τις παρήγγειλα την Πέμπτη το κατάστημα στη Θεσσαλονίκη (Echowood) που έγραψα πως έχει Extra Laoyto και Μάστρο για τζουρά και περίμενα να μου έρθουν μετά τις 15 Γενάρη, αλλά οι άνθρωποι εντός Θεσσαλονίκης κάνουν και οι ίδιοι παραδόσεις και μου τα έφεραν την Κυριακή το πρωί. Οπότε αν κάποιος Θεσσαλονικιός έχει ξεμείνει από υλικά για τα οργανάκια του είναι μια καλή επιλογή

4 «Μου αρέσει»

Αν δεν δοκιμάσουμε στα οργανα μας αρκετές χορδές δεν θα ξέρουμε.
Ακόμη και οι silver που αναφέρεις όπου αρκετοί εως πολλοί λενε τα καλύτερα μπορεί να μην κάθονται καλά σε κάποιο αλλο οργανο.
Αλλά είναι αρκετά σημαντικό να αναφέρουμε εδώ ολες τις εμπειρίες μας για να υπάρχει τουλάχιστον μια άλφα εικονα για κάθε χορδή και εταιρεια και όσο μπορουμε να γλιτώνουμε ο ενας απο τον άλλον περιττά εξοδα.

Μην νομίζεις και αρκετοί απο εμάς στην Αθήνα ειτε με κούριερ που πνίγονται ειτε χαλαρες εποχες, πολλές φορές ψωνιζουμε απο εσας και μας έρχονται πιο γρήγορα.
Εγω προσωπικά ψωνίζω απο Πρέβεζα και Κατερίνη και έρχονται πιο γρηγορα απο τα αθηναϊκά καταστήματα.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σε όλους και 27 ημέρες μετα την αλλαγή των χορδών να γράψω μερικές εντυπώσεις για τις extra sonata στο μπουζούκι.

Οι Ρε καντινι μια χαρα δεν βλέπω κάποια διαφορά απο τις extra laouto.

Οι Λα ακόμα εχω την εντύπωση ότι ισως είναι οι καλύτερες Λα που εχω φορέσει στο μπουζούκι.

Ρε μπουργκανα ο ηχος της μια χαρά αλλα εχω την εντύπωση ότι η extra laouto απέδιδε καλύτερα.

Τωρα στο κομμάτι της αντοχής θεωρώ ότι είναι μια χαρα μετα απο 27 μέρες με 2 ωρες περίπου παίξιμο την ημερα με εξαίρεση την μπουργκανα.

Ενώ αποδίδει ηχητικα μια χαρα (η μπουργκανα) ωπου εφάπτεται με τα ταστα (κυρίως στα χαμηλα προς το καραουλο) αρχίζει και διαλύεται.

Φυσικα εχω παραγγείλει και αλλες extra sonata οπως και extra laouto για να δοκιμάσω αλλη μια μπουργκανα απο τις πρωτες γιατί μπορεί η συγκεκριμενη χορδή να ειχε μια αστοχία.

Αλλιως μάλλον θα καταλήξω με Λα sonata και ολες τις άλλες laouto που θα δοκιμαστεί οπως και να έχει αυτο το πάντρεμα μιας και νομίζω ότι αποδίδει καλύτερα στο οργανο μου.

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε για το ριβιού! Σε συνδυασμό και με την απάντηση στο άλλο νήμα που λες για το δυνατό παίξιμο, μήπως πιέζεις πιο πολύ τις χορδές απ’όσο χρειάζεται; Όχι ότι δεν μπορεί να φαγωθεί μπουργάνα σε ένα μήνα, κάθε άλλο.

1 «Μου αρέσει»

Νικο να σου πω την αληθεια δεν το είχα συνδυάσει έτσι αλλά πιθανον να ισχύει.
Σύντομα θα δοκιμασθεί νέα μπουργκανα της ιδιας εταιρειας και βλέπουμε.

2 «Μου αρέσει»

Πριν μισό χρόνο περίπου είχε γίνει η δική μου εξτρα λαούτο έτσι, μπουργάνα και σε μένα. Θεώρησα ήταν από το χτύπημα, αν και δεν έχει ξανατύχει ως τώρα. Βέβαια εδώ και κάνα 3μηνο έχω σονάτα, προς το παρόν κανένα θέμα.
(Προσωπικά πάντως είμαι στο άλλο άκρο, κάποιες φορές βάζω ως στόχο ότι δεν θα βαράω κ μετά από κάνα 10λεπτο ξεχνιέμαι και ξαναρχίζω, ώρες ώρες σκέφτομαι ότι μακροπρόθεσμα ίσως δημιουργήσω κανένα θέμα στο όργανο…)

Γιάννη η φωτο που ανεβασα είναι με τις σονάτα με τις λαού το δεν θυμάμαι να μου ειχε τύχει.

Ναι το είδα, απλά επειδή γράφεις ότι παρήγγειλες και από τις 2 είπα να το αναφέρω ενημερωτικά.

1 «Μου αρέσει»