Χορδές για τρίχορδο

οι επάργυρες έχουν πιο μαλακό ήχο αλλά φθείρονται πιο γρήγορα. χρησιμοποιείται σε μπουζούκια, λαούτα, λαϊκές κιθάρες κλπ.
ο μπρούντζος έχει πιο σκληρό ήχο αλλά μεγαλύτερη αντοχή, χρησιμοποιείται στις ακουστικές κιθάρες.

1 «Μου αρέσει»

Οι σονάτα είναι πολύ καλύτερες σε ήχο λες δηλαδή Νίκο από τις silver που χρησιμοποιώ?

ολες σίλβερ είναι, δηλαδή με περιέλιξη ασήμι στην μπουργάνα. κάποιες μάρκες δίνουν επιλογή και για μπρούτζο στην μπουργάνα, όχι οι σονάτα νομίζω. ψηφίζω ασήμι ασυζητητί.
αν το ερώτημα είναι μάστρο ή σονάτα, ψηφίζω σονάτα. όμως μια και έχεις μπουζούκι του μάτσικα, θα του ταιριάζουν και οι χορδές του μάτσικα.

1 «Μου αρέσει»

Ναι όντως δεν το έθεσα σωστά.Αυτό ήθελα να ρωτήσω Μάτσικα ή Σονάτα.Έγινε κατάλαβα και ευχαριστώ φίλε!Είσαι κατανοητός όπως πάντα.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σας… για να μην ανοίγω νέο θέμα… ο Χρόνος ζωής τον χορδών ποιος είναι πάνω κάτω? Έχω το τριχορδάκι μου 2,5 μήνες περίπου και νομίζω ότι οι χορδές καντίνι, έχουν πέσει λίγο σε ήχο…

1 «Μου αρέσει»

Λογικό είναι, ειδικά άμα παίζεις συχνά. Άλλαξε τις να ανανεωθεί το όργανο!

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο μου, κάθε μέρα μια ωρίτσα το πρωί και κάνα δυωρο το βράδυ και παραπάνω ίσως, το πιάνω και το παλεύω. Το Σ\Κ θα γίνει η αλλαγή.

1 «Μου αρέσει»

Έχω πάρει χορδές σονάτα για τις δοκιμάσω στο τριχορδο μου μιας και είναι οι μόνες που δεν έχω δοκιμάσει
Τώρα έχω πάνω τις inox του Σπουρδαλακη αρκετούς μήνες, παίζω όχι απλά καθημερινά, αλλά δεν το αφήνω από τα χέρια μου, και ψάχνω μια δικαιολογία για να τις αλλάξω και δεν βρίσκω
Ο ήχος ειδικά έχει γίνει ακόμα καλύτερος συγκριτικά με τους πρώτους μήνες και είναι ακόμα πολύ μαλακό

Τα χέρια μου δεν ιδρώνουν αλλά σε αυτό το διάστημα, χορδες από άλλους κατασκευαστές, τις έχω αλλάξει τουλάχιστον μία φορά

1 «Μου αρέσει»

Μιας και θα αλλαξω χορδες σε μπουζουκι και τζούρα θα μείνω για τις επόμενες αλλαγές με μερικες extra laouto (όχι σετ αλλα χύμα) και ηρθε η ώρα να παραγγείλω.
Αν και υπάρχουν αρκετές αναφορές για τις elixr θεωρώ ότι είναι αρκετα παλιες οι αναφορές και ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία απο αυτές μιας και έχει κυκλοφορήσει αρκετά διαφορετικά σετ για τριχορδο μπουζουκι.
Επίσης σκέφτομαι και του Σπουρδαλακη με αυτα που διαβάζω πιο πανω.
(Πάντως στην παραγγελία θα είναι στανταρ και οι extra laouto).
Ποιες θεωρείτε δίνουν τον πιο καθαρό ήχο ?

Υ.Γ. Πολυσυζητημένο θεμα με αυτή την Ερώτηση να απαντιέται συχνα πυκνά αλλα όσο αλλάζουν οι χορδες και αυξάνονται οι επιλογες ειναι λογικό να κάνουμε ενα update :slight_smile:

Οι έλιξιρ για κιθάρα είναι τόσο κακόηχες που δεν θα τις δοκίμαζα καν για μπουζούκι. Αφού υπάρχουν οι Σονάτα για παραδοσιακές, οι Λαούτο και Μάστρο για πιο σύγχρονες, και οι Ίνοξ για ενισχυμένες, γιατί να ψάχνουμε σε έλιξιρ και ντ’αντάριο που ούτε στην κιθάρα δεν βγάζουν καλό ήχο;

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ με τον Νίκο αν και αναφέρομαι σε τζουρά. Πριν μια βδομάδα έβαλα χορδές Ελιξίρ στον τζουρά. 10, 13 και 22. Λοιπόν ενώ οπτικά λέω τι καθαρές και ωραίες χορδές. Τις βάζω και πρώτη φορά μου σπάει χορδή στο κούρδισμα. Έσπασε μια Λα. Αναγκάστηκα και άνοιξα το ένα σετ έξτρα σονάτα για να συμπληρώσω μια ΛΑ. Από τότε παιδεύομαι. Η μουργκάνα δεν κουρδίζεται με τίποτα. Παίζεις 5 λεπτά και έχει χαλάσει το κούρδισμα. Είναι δεδομένο πως σε μια βδομάδα ακόμα θα σπάσει από το πολύ τέντωμα. Οι άλλες χορδές τουλάχιστον αντέχουν 1-2 ώρες παίξιμο πριν ξαναχρειαστούν κούρδισμα. Μεγάλη απογοήτευση, γιατί αύριο αντί το πρωί που θα έχω ελεύθερο χρόνο να καθίσω να παίξω θα χάσω δεύτερο συνεχόμενο πρωινό Κυριακής για να αλλάξω χορδές.

2 «Μου αρέσει»

Να πω και ένα καλό. Η Λα δεν “κουδουνίζει” κάτι που με άλλες χορδές το αντιμετωπίζω πολύ συχνά. Μόνο οι Μάστρο οι silver δεν μου κουδουνίζουν.

1 «Μου αρέσει»

Για αυτό ρώτησα, καλο είναι να τα αναφέρουμε αυτά για να γλιτώνουμε χρονο και χρήμα.

1 «Μου αρέσει»

Με ευκαιρία την συζήτηση για τις χορδές να κάτω κι εγώ δυο ερωτήσεις.

  1. Στις έξτρα Σονάτα πως ξεχωρίζετε τις Λα από τις ΡΕ; εγώ τουλάχιστον οπτικά δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω σωστά ποια είναι ποια.
  2. Πάλι στις έξτρα Σονάτα σας τυχαίνει κι εσάς συχνά να φαίνονται σκουριασμένες οι χορδές ή φταίει το κατάστημα που τις αγοράζω;
1 «Μου αρέσει»

Τις extra sonata δεν τις εχω δουλέψει αλλα απο την ιδια εταιρεια βάζω τις extra laouto. Ολες έχουν κοκκινο χρώμα στο θηλακι τους οποτε αν μπερδευτούν τις ξεχωρίζω απο την αφή.
Οπως είναι καρούλι τις πιανω απαλά και τις πιέζω προς το κέντρο του κύκλου, αυτες που θέλουν μεγαλύτερη πίεση είναι οι Λα.

Νομίζω πως οι έξτρα λαούτο έχουν αυτοκολλητάκι δίπλα στη “θηλιά” που ξεχωρίζεις ποια είναι η κάθε χορδή. Στις έξτρα Σονάτα έχει τύχει να έχω αμφιβολίες αν η μια ΛΑ που έβαλα ήταν ΡΕ τελικά.

Δεν είναι οι ίδιοι που τις βγάζουν.
Όπως σωστά λέει και ο Πάνος, με την πίεση καταλαβαινεις ποια είναι πιο σκληρή. Εξάλλου όταν πας να κουρδισεις κανονικα στον τόνο, εκεί σίγουρα θα φανεί!

1 «Μου αρέσει»

Νικο λογο συσκευασιας και του κοινου “extra” νομιζα ότι ήταν η ίδια εταιρεία.

Δεν είναι καν εταιρίες, ένας άνθρωπος είναι απ’όσο ξέρω! Άντε να βοηθάει και κανένας άλλος.

1 «Μου αρέσει»

οι καλυτερες χορδες για μπουζουκι ειναι οι εξτρα λαουτο. και το δειχνει και η προτιμηση που εχουν γι’αυτες οι περισσοτεροι μπουζουξηδες και ειδικα οι καλοι παιχτες και οι περισσοτεροι επαγγελματιες. μονο που δεν εχουν αντοχη στο χρονο, θελουν πιο συχνα αλλαγη απ’ οτι οι αλλες. ομως κανονικα το θεμα χορδων πιστευω ειναι κατι προσωπικο. δλδ… δοκιμαζεις οτι υπαρχει, και καταληγεις σε οτι σε ικανοποιει, ακομα και χορδες απο κιθαρα. εχω δει σε τετραχορδο να βαζουν πανω στις ντο και φα απο κιθαρα ηλεκτρικη. τις πλακε ομως, οχι τις σπιραλ. επισεις δεν ειναι ολα τα οργανα ιδια, δεν δεχονται ολα τις ιδιες χορδες. αλλα ειναι λιγο σκληρα, αλλα λιγο μαλακα. αλλου βαζουν μουργκανα νουμερο 22 και αλλου νουμερο 24. οπως βολευεται και οπως του αρεσει καθενος, αλλα και οτι πει και το ιδιο το οργανο. ο μπαγλαμας παλι και ο τζουρας θελουν πιο μαλακες χορδες. αλλα νουμερα. συνηθως στο μπαγλαμα βαζουμε μαντολινου. κι εκει παλι ειναι διαφορες μαρκες. κανονικα πρεπει να περαστουν ολες επανω ετσι ωστε να καταληξει ο παιχτης ποια του αρεσει και αν την αντεχει και το οργανο φυσικα. για μενα παντως στα τρια αυτα οργανα, μπουζουκι, τζουρα, μπαγλαμα, οι εχτρα λαουτο ειναι οτι πρεπει, πολυ πλουσιος ηχος, μονο που θελουν συχνα αλλαγη, αναλογως και το παιξιμο βεβαια. και τις πουλανε σε ολη την ελλαδα. αλλα… οτι καθενας… οτι του αρεσει στην τελικη…

1 «Μου αρέσει»