Χιουμοριστικό blog για τετράχορδο και Χιώτη

Χαιρετώ την παρέα!
Πριν χρόνια κάποιος είχε δημοσιεύσει ένα χιουμοριστικό site που καταφερόνταν έναντια στον Μ. Χιώτη και στο τετραχορδο. Μήπως κάποιος φίλος έχει κάποιο link να με διασκεδάσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να βρίσκομαι στην σωστή ενότητα!

Στράτο ξέρω για πιο site μιλάς αλλά δεν μπόρεσα να το βρω. Ίσως να έπεσε η σελίδα. Θυμάμαι ότι έλεγε για dehiotification of bouzouki αλλά το google δεν μου έβγαλε τίποτα.

1 Like

Έχουμε μιλήσει ουκ ολίγες φορές γι’ αυτό το site στο φόρουμ:

Το site είναι το http://rebetiko.org/

Αξίζουν μια ανάγνωση τα παλιά θέματα… Πέραν αυτών αν ψάξεις στην αναζήτηση του φόρουμ “dechiotification” ή “detetrachordization” θα βρεις και άλλες αναφορές στο θέμα αυτό!

Λουκά είναι dechiotification, γι’ αυτό δεν έβγαζε κάτι…

3 Likes

Ευχαριστώ καλλιτέχνες!

1 Like

καλλιτέχνης ήταν ο χιώτης, εμείς είμαστε απλά ερασιτέχνες! :smiling_imp:
γειά σου στράτο!

1 Like

Δεν κάθησα να τα ξαναδιαβάσω τα περί dechiotification, αλλά θυμάμαι ότι ο ξεκινήσας το θέμα (ένας Γάλλος) είχε θέσει ως μίαν από τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την αποδοχή κάποιου στο (υπό συγκρότηση) κλάμπ, την ταχυδρόμηση ενός σπασμένου στα δύο σιντί με τετράχορδα Χιωτικά ηχογραφήματα. Έλεγε μάλιστα ο Γάλλος, πόσο ευχαριστήθηκε κατά το σπάσιμο του δικού του σιντί, από τα εκατοντάδες πλαστικά «πούπουλα» που ξαφνικά γέμισαν τον αέρα του δωματίου του.

(υ.γ. Δεν το δοκίμασα αυτό ο ίδιος, απλά και μόνο γιατί δεν μου βρισκόταν σιντί να σπάσω…)

1 Like

θα ήταν εξίσου εντυπωσιακό με 45άρια της τετράχορδης περιόδου του χιώτη.

Ε ναι, αλλά πού να τα βρείς…

σε λίγο και τα σιντί θα είναι δυσεύρετα!

1 Like

Εμ, σπάσε ο ένας, σπάσε ο άλλος, απειλήθηκαν με εξαφάνιση.

1 Like

Τα λάτιν του Χιώτη πάντως, δεν απειλήθηκαν με εξαφάνιση. :cry:

(άσε που 5 – 10 σιντιά προορισμένα για πέταμα, είναι ό,τι πρέπει για σκιάχτρα πόλης, που αποτρέπουν τα περιστέρια να πλησιάσουν όταν τα βλέπει ο ήλιος και φυσάει έστω ελάχιστο αεράκι, άρα υπάρχει κίνητρο να γλυτώσουν το σπάσιμο)

2 Likes

Για τα περιστέρια τα βάζουν? Νόμιζα για τα κουνούπια.