Τρίξιμο μπουζουκιού

και εγώ ρε παιδιά έχω ένα μικρό τριξιματάκι στον τζουρά μου…Νόμιζα οτι ταστάριζε το όργανο(είναι καινούργιο) αλλα σήκωσα πρόχειρα τον καβαλάρη(εβαλα 2 πέννες απο κάτω…δεν έβρισκα τίποτε λεπτότερο) και το τρίξιμο δεν έφυγε. τρίζουν μόνο οι μεσαίες χορδές…και ο θόρυβος φαίνεται να έρχεται απο τον καβαλάρη η στη χορδιέρα πίσω… κοίταξα και στη χορδιέρα…κούνησα, έπιασα…δεν μπορώ να βρώ απο που έρχεται…

Γιατρέ μου; θα ζήσω;

Φίλε alk, καλημέρα.
Έλαβα το γράμμα σου και κατανοώ το πρόβλημά σου.

  1. Οι πένες πρέπει να φύγουν και να αντικατασταθούν με καπλαμά.
  2. Στα τρίχορδα η λα, είναι πιό χαλαρή. Άρα στο τζουραδάκι, είναι ακόμα πιό χαλαρή λόγω μικρότερου ελεύθερου μήκους χορδής. (Άρα μάλλον θα πρέπει να συμφιλιωθείς με κάποιους παραπανίσιους ήχους στο οργανάκι. Αν παίζεις δυνατά, η τάνυση-κίνηση των χορδών αυξάνεται, άρα…
  3. Μήπως συντονίζει η χορδιέρα και το μεταλλικό καπάκι (κάλυπτρο) των χορδών?
  4. Έχεις ίδιες χορδές στην λα? (διάμετρος-τύπος). Μήπως να έκανες μια δοκιμή με χορδές μεγαλύτερου διαμετρήματος?
  5. Περιβάλλον-Υγρασία? Μήπως το όργανο (μάνικο) έχει πάρει προς τα πίσω? (Μιλάμε για κίνηση χιλιοστού στο μπράτσο, αλλά ικανή να σε τρελλάνει. Η οποία βέβαια φτιάχνει μόνη της με το που αλλάζει ο καιρός).
  6. Οι εγκοπές στο κοκαλάκι του καβαλάρη είναι εντάξει? (Με αυτό μην παίξεις καθόλου. Δηλαδή μην προσπαθήσεις να τις βαθύνεις διότι τότε θα έχεις μόνο τρίξιμο και που και που θα ακούγεται καμμια νότα.)

Υπομονή.
Μια στο τόσο χρειάζεται η γυναίκα να κάνει και τα ναζάκια της, έτσι για να ανάβουν τα αίματα. Αν ήταν απόλυτα προβλέψιμη, θα ήταν τόσο βαρετή…:240:

Αλέξανδρε, και του δικού μου τζουρά η Λα τρίζει λίγο…

Ευχαριστώ για τη διάγνωση και τις συμβουλές. Είμαι σχετικά βέβαιος οτι το μανίκι και τα τάστα δεν είναι η πηγή της ασθένειας. Είμαι επίσης σίγουρος οτι το κάλυπτρο είναι αθώο γιατι το έβγαλα και πάλι τρίζει…
Οι εγκοπές στον καβαλάρη μου φαίνονται σωστές. Δεν είναι καθόλου βαθειές και φαίνεται να υπάρχει μια συμμετρία.
Οι Λα χορδές μου φαίνονται τώρα που το λές…αρκετά χαλαρές. Τωρα που το σκέφτομαι…όλες οι χορδές μου φαίνονται λίγο σα …μακαρονάδα…ειδικά μετά απο μια βδομάδα εντατικού παιξίματος. Υπάρχουν σκληρές χορδές στο εμπόριο;
Ο καιρός είναι χάλια αυτές τις μέρες…βρέχει καρεκλοπόδαρα στο λονδίνο…
Αν υποθέσουμε οτι τα λέω σωστά(λέμε τώρα) …τί άλλο πάνω στο ηχείο μπορεί να τρίζει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αλέξανδρος

υ.γ. οι πένες έφυγαν αμέσως αφού το να σηκώσω τον καβαλάρη δεν έφτιαξε το πρόβλημα.

οι χορδες ειναι ιδιες ,τις πηρα απο αυτον τον νακα στα εξαρχεια.

οταν πηγα να τις αλλαξω τεπειδη ηταν πολυ μακριες τις εκοψα λιγο με αποτελεσμα αυτη που ετριζε να την βαλω με το ζορι,δεν ξερω μηπως εκανα καμια βλακεια.

εχθες πηγα να την χαλαρωσω λιγο και εσπασε:mad:
αλλα ετσι οπως εκανε καλυτερα με μια χορδη:090:

συγνώμη που ξαναφέρνω το ερώτημα στην επιφάνεια αλλα ο πλησιέστερος μάστορας είναι 3 ώρες με το αεροπλάνο απο εδώ που είμαι…
Εξακολουθώ να έχω το ίδιο πρόβλημα

και οι 2 λα χορδές του τζουρά μου τρίζουν. το περίεργο είναι οτι το μεταλλικό αυτό τρίξιμο μου ακούγεται σαν να έρχεται απο κάπου κοντά στον καβαλάρη…Αλλαξα χορδές…σήκωσα πρόχειρα τον καβαλάρη…γύρισα τον καβαλάρη μπρός-πίσω(μπάς και…) έβγαλα το κάλυπτρο απο τις χορδές…τίποτα…τζζζζζ τζζζ τζζζ…
Εφόσων το όργανο είναι καινούργιο,ίσως το μανίκι να μην έχει έρθει στα ίσια του ακόμα.
Υπάρχει τρόπος να…“ενθαρρύνω” το μανίκι να έρθει λίγο μπροστά; Ισως αν το κούρδιζα ψηλότερα για λίγες ώρες;
Αν όντως το τρίξιμο είναι πάνω στον καβαλάρη(όπως μου ακούγεται εμένα…) τι θα μπορούσα να κάνω για αυτό;
Πραγματικά δεν πιστεέυω όμως οτι φταίει το μανίκι…πως γίνεται να τρίζει ο ίδιος ο καβαλάρης;
καμιά ιδέα;
(αν και έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν γίνεται τίποτα…που λένε και στην τν)

Ευχαριστώ

Αλέξανδρε, σύμφωνα με ότι έχεις πεί φαίνονται έντονα τρεις περιπτώσεις.

  1. Στο Λονδίνο έχει πολύ περισσότερη υγρασία σε σχέση με την Αθήνα (εκεί που φτιάχτηκε το όργανο δηλαδή), με αποτέλεσμα να πάει περισσότερο πίσω το μανίκι αποτι είναι σαν καινούργιο με λίγο κλήση, κι έτσι να τρίζουν τα 5-7 πρώτα τάστα του οργάνου.
  2. Δοκίμασε να αλλάξεις λίγο την κλήση στο κοκαλάκι, λίγο με το χέρι να δεις τι ακούγεται. Αν έχει το ίδιο αποτέλεσμα σήκωσε τις χορδές από τις εγκοπές και άστες να πατάνε στο ίσιο κόκαλο, και δοκίμασε πάλι.
    3)Αν ο τζουράς σου είναι μικρός, με μήκος χορδής 57-59 cm η λα χορδή σίγουρα θα είναι πολύ χαλαρή με αποτέλεσμα να σου τρίζει πάντα, εκτός και αν σηκώσεις πολύ ψιλά τις χορδές. Η θα πρέπει να βάζεις σκληρώτερες χορδές.

Αν πάλι δεν έχεις αποτέλεσμα, και με αυτά, τότε πρέπει να το πάς σε ένα μάστορα να το δει, γιατί με το ίντερνετ το όργανο δεν μπορεί να διαγνωστεί…

Πάντα πρόθυμος για βοήθεια κύριε Θεοδωράκη…Σας ευχαριστώ πολύ…Θα το παλέψω περισσότερο αύριο σύμφωνα με τις συμβουλές σας και αν δεν δω φώς…θα επικοινωνήσω με τον “πατέρα” του…

Και πάλι ευχαριστώ.

Όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος.Πόσο μάλλον ο “πατέρας”.

Καλησπέρα.
Να κάνω μερικές ερωτήσεις κι εγω με την σειρά μου, γιατί πρώτη φορά αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα τις τελευταίες μέρες. Το όργανο έτριζε πολύ. Άλλαξα σπίτι εδω και τρεις μέρες και αμέσως άρχισε το πρόβλημα. Το πάω στον μάστορα, βρίσκει πειραγμένο τον καβαλάρη, στην εγκοπή της μπουργκάνας, και μια μικρή κλίση.
Ερώτηση λοιπόν: Σε τι βαθμό χάνει ο ήχος που θα βγεί με τον καπλαμά;
Και δεύτερη ερώτηση, εφόσον εγω δεν πείραξα τον καβαλάρη, λογικά χέρι κανένας άλλος δεν έβαλε στο όργανό μου, πως δημιουργήθηκε το πρόβλημα;
Και μια τελευταία. Για ένα σέρβις τάστων τα 70 ευρώ είναι πολλά ή λίγα; Για αλλαγή τάστων τα 140;

Αν και κάθε κατασκευαστής έχει τις δικές του τιμές και την δική του πολιτική στο θέμα της κατασκευής και του σέρβις, η γνώμη μου είναι ότι:

  1. Στο θέμα της αλλαγής τάστων που πιθανόν να συνδυάζεται και με πιθανό ξεσκεύρωμα, η τιμή είναι φυσιολογική.

  2. Όσον αφορά το σέρβις των τάστων (με την προυπόθεση ότι δεν θα βγούν και να επανατοποθετηθούν), ίσως να είναι λίγο τσιμπημένη.

  3. Να παρατηρήσω ότι ο κατασκευαστής σε κάθε τέτοια περίπτωση θα επαναπροσδιορίσει το ύψος του καβαλάρη και πάνω και κάτω, πιθανόν να δημιουργήσει καλύτερες εγκοπές και γενικά θα φροντίσει για τη σωστή λειτουγρία της ταστιέρας.

Αφου ξεθάφτηκε το θέμα, να αναφέρω οτι το πρόβλημα για το οποίο έγραψα παραπάνω, απλά διορθώθηκε μόνο του χωρίς καμία παρέμβαση σε σχετικά λίγο χρόνο. Πλέον το όργανο είναι σταθερό, βρέξει χιονίσει(σοβαρά, είχαμε πολύ χιόνι τώρα…). Και να το άλλαζα πάλι τέτοιο θα έπαιρνα, που λέει και η διαφήμιση.

Κι εγώ περιμένω να πάρει τα πάνω του μόνο του. Πάντως με τον καπλαμά δουλειά δεν έγινε. Το ίδιο πράγμα. Το όργανο διαμαρτύρεται. Το ξεκούρδισα λοιπόν, να μην δέχεται πιέσεις, και λέω να δοκιμάσω να του αλλάξω χορδές και να τ αφήσω χωρίς τον καπλαμά. Έτσι μου έρχεται πάντως, να το βάλω δίπλα στην σόμπα.

Νϊκο ούτε με το καπλαμά στάνιαρε?

Όχι. Σχεδόν αμέσως επιχείρησα να παίξω και η βελτίωση ήταν τόσο ελάχιστη που με το παίξιμο, το πρόβλημα ερχόταν ξανά στην επιφάνεια. Να περάσει το μεσημέρι και θα επιχειρήσω ξανά.

Πάντως αυτό ούτε για αστείο.

Παιδιά για να καταλάβεται τι μυαλό επικρατεί. Πρόσφατα μου διηγήθηκαν μια ιστορία με ένα παλικάρι που έπαιζε ένα χρόνο μπουζούκι. Εκείνο το χειμώνα το κρύο ήταν αρκετό και συνοδευόταν από αρκετή υγρασία.Έτσι έτριζε καθότι βιομηχανικό.Από ερωτήσεις που έκανε έμαθε πως η υγρασία ήταν η αιτία. Κανείς όμως δεν του είπε τι να κάνει και ούτε ενημέρωσε το καθηγητή του. Έτσι αποφάσισε να το αφήσει στο καλοριφέρ από το πρωί με το μεσημέρι. Τη συνέχεια ε την ξέρετε…

Ρε συ Αντρέα, όχι τέτοιο χάλι δεν είμαι. Για πλάκα το είπα. Μην μας παρεξηγήσουν κιόλας…

Δεν ξέρω αν φταίει το φτηνό μου οργανάκι, η οτι στα 4 χρόνια που το έχω πρώτη φορά μου κάνει κόλπα, αλλά άτιμος ο χειμώνας φέτος. Σκούζει και διαμαρτύρεται. Πήρε και μια κλίση προς τα πίσω. Εδω και δυο βδομάδες έτσι πάει. Ήρθε η ώρα του να δεχτεί τις πρώτες βοήθειες.
Και μια ερώτηση, το κόλπο με το ρύζι στην θήκη του οργάνου πιάνει; Έχει αποτέλεσμα;

Προσωπικά πρώτη φορά ακούω αυτό το κόλπο.Τι ακριβώς κάνει Νίκο μειώνει την υγρασία και κρατά καλύτερα το όργανο στη θερμοκρασία που πρέπει;