Η γνωμη σας για το τετραχορδο αυτο

Το παρακατω τετραχορδο ανηκει σε ενα γνωστο μου,λεει οτι το αγορασε πριν 10+ χρονια απο εναν επαγγελματια για 150.000δρχ.Γνωριζοντας οτι ενδιαφερομαι μου το εφερε να το δω και εφοσον αυτος δεν επαιξε ποτε μ’αυτο αν θελησω να το αγορασω,μου ζητησε να του προτεινω μια τιμη και να το συζητησουμε.Βεβαια δεν εχω και μεγαλη σχεση με την τιμολογηση και την ποιοτικη εκτιμηση των μπουζουκιων…καθως ποτε δεν ειχα ενα.Κοιτωντας το μπορεσα να διακρινω καποια πραγματα και οτι ειναι ενα καταπονημενο οργανο.Παρ’ολα αυτα καποιες ακομα γνωμες δε θα ηταν κακες.

Το οργανο εχει υποστει μια ζημια στη μεγαλη ντουγα και εχει κολληθει με κολλα στιγμης.Στο σκαφος παρατηρω μια αποτομη καμπουρα,σαν να ξεκολληθηκαν και να ξανακολληθηκαν καποτε οι ντουγες(κοντα στο μανικι) οπως και καποια σταξιματα στο βερνικι.Το μανικι αντι για βερνικι ειναι καλυμμενο με γυαλιστερη ταινια(;)…τελος παντων αυτο το υλικο.Στο καπακι του οργανου παρατηρω μια απαλη καμπυλη(φουσκωμα) και φαινεται το χωρισμα των δυο κομματιων του καπακιου.Το χαρτι που καλυπτει το εσωτερικο του σκαφους εχει ξεφλουδισει και ακριβως κατω απο την τρυπα εμφανιζει ενα ιχνος ροης πιθανοτατα απο κολλα.Το συρμα απο τα ταστα επισης εμφανιζει μια ανομοιομορφια,αλλου ειναι πιο πλακε αλλου ειναι πιο ανεπαφο…να εχει προκληθει απο παιξιμο η απο τριψιμο προκειμενου να μην τασταρει;

Δυστυχως δεν εχω καταφερει να το δοκιμασω ακομα,αν και το εχω 5 μερες,καθως ο καβαλαρης του ηταν διαλυμενος και αυτη τη στιγμη σε κανενα απο τα μαγαζια της Κερκυρας δεν εχουν τους φτηνους(περιμενω να φερουν).Σαφως γνωριζω οτι η δοκιμη ενος οργανου γινεται παντα ενω ειναι αρματωμενο.Μεσω των στοιχειων που σας εδωσα και των φωτογραφιων που παραθετω μπορειτε να κανετε μια απλη εκτιμηση-οσον αφορα την κατασταση του-μια προτεινομενη τιμη.

Διακρινετε καποιο στοιχειο που θα μπορουσε να μαρτυρησει ισως τον κατασκευαστη;(αν και δεν το κοβω για τετοιο)

Υγ-δυστυχως για καποιο λογο η φωτο με το σκασιμο στη μεγαλη ντουγα και κ αλλες δυο απλες δεν ανεβαινουν.

φιλε μπλεκο η τριτη φωτογραφια που εβαλες με παραξενεψε πως ακριβως εχει ξεφλουδισει ετσι το μανικι δεν ειναι βαμενο , τι υλικο ειναι αυτο ταινια?? επισεις δεν νομιζω οτι πρεπει να δωσεις και πολλα για το οργανο εγω προσωπικα αν δεν ειναι και σκευρωμενο 150 ευρω το πολυ ισως κατι περισσοτερο αν το εβλεπα απο κοντα και μου εκανε κλικ γιατι σιγουρα θα χρειαστει rebuild, επισεις ο κατοχος θελει να το ξεφορτωθει απο οτι καταλαβαινω απο οτι ειδα εχει καλη ταστιερα και στα νιατα του σιγουρα ηταν καλουτσικο οργανο

Εγω θα το επερνα και θα εκανα και τις εξης μοντιφες τριψιμο του μανικου γιατι το βλεπω παρα πολυ χοντρο ασε που θα ηταν και ευκαιρια να βαψω το μανικι με λακα (αμα εχεις κανενα μαραγκο φιλο να σε κανει την δουλια ) βασικα το τριψιμο το κανεις και μονος σου αλλα το βαψιμο ειναι μανικι , επισεις θα το κανα και ενα καλο τριψιμο και ενα λουστραρισμα , φυσικα δε σου προτεινω να βαλεις απο τους φθηνους καβαλαρηδες αλλα εναν εβενινο πολυ καλο και να πας και σε εναν οργανοποιο για να σου κανει ενα καλο setup να σου τριψει και τα ταστα σε συνδιασμο με το καβαλαρη και να σου χαμηλωσει το οργανο
.
οσο για την σπασμενη ντουγια καποιος γνωστης μπορει να σου κανει πολυ καλη δουλια σε φαση που να μην το καταλαβαινεις οτι καν εσπασε στα + ειναι οτι μπορεις να κατεβασεις παρα πολυ την τιμη για το σπασιμο οπως και για το μανικι που δεν ειναι καν βαμενο μην σου πω οτι σε βλεπω να το τσιμπας κανα 100αρικο χαχαχα
υ.π τωρα ειδα και τα αλλα προβληματα στο καπακι που λες βασικα φιλε τωρα που το ξαναβλεπω δε αξιζει να το επισκευασεις θα σε παρουν τα μαλλιοκεφαλα σου … γνωμη μου παρτο και ασχολησου μονος σου μονο ετσι αξιζει .

Ειναι αληθεια οτι εχω εντοπισει διαφορα πανω του,και γνωριζω οτι αρχικα το ειχε επαγγελματιας (ελπιζω μονο να μην ηταν του [{τσιρ}Κο]λλια:019:).Ο τωρινος ιδιοκτητης ποτε δεν επαιξε.Χτες-προχτες το δοκιμασα με εναν αυτοσχεδιο καβαλαρη απο μαλακο πλάστικο/σκληρο λαστιχο και εδωσε εναν πολυ γλυκο ηχο,συν οτι μου φανηκε πολυ μαλακο στο παιξιμο.Αν λοιπον κανω τη δοκιμη και με κανονικο καβαλαρη και ισχυουν τα δυο παραπανω σκεφτομαι να το χτυπησω κι οσο κρατησει.Σκεφτομαι να ξεκινησω ξεκινησω την προσφορα μου απο 80 ευρω και η ανωτερη που θα φτασω θα ειναι τα 120.Ο ιδιοκτητης ουτως η αλλως απλα δε θελει να το εχει σε αχρηστια.Ειχα την υποψια οτι ηταν πολυ σκεβρωμενο,σε σημειο τριξιματος/τασταρισματος…μαλλον δεν ειναι.

δεν υπαρχει περιπτωση σκευρωμενο οργανο να τασταρει ΠΟΤΕ

Ειχα την εντυπωση οτι το τασταρισμα ειναι οταν η χορδη ακουμπαει στα ταστα.Εχω λαθος ε;

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:48 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:41 —

οχι φιλε μου δεν εχεις λαθος απλα οταν τασταρει το μανικι τοτε λεμε οτι το μανικι ειναι πισω , σκευρωμα ειναι οτι το μανικι παιρνει μπροστα δηλαδη το αντιθετο οπωτε σε φαση σκευρωματος οι χορδες απο το μανικι μεγαλωνει η αποσταση .
εαν τασταρει και του βαλεις χορδες και τραβιξει μπροστα το οργανο τοτε πιθανων να στρωσει αν δεν στρωσει ομως μπορεις να τριψεις λιγο τα ταστα και να φτιαξεις τους καβαλαρηδες αν παλι δεν στρωσει τοτε βάλε ενα τακακι στο μερος που αρχιζει και τραβαει πισω και ζεστανε το με ενα σεσουαρ και αστο τακαρισμενο , αν παλι σεκ ανει το ζορικο χμμ φαγωσε το μανικι καντο ποιο λεπτο Ε ΑΝ ΠΑΛΙ ΤΑΣΤΑΡΕΙ ΠΕΤΑ ΤΟ! :slight_smile:

είναι σύνηθες στο μανίκι να μπαίνει μαύρο πλαστικό, δεν ξέρω ακριβώς πως το λένε το υλικό, και όχι βάψιμο.Και το δικό μου έτσι είναι, και όλα όσα φτιάχνει ο Αντώνης ο Λαρισαίος. Η κλάρα που έχει η ταστιέρα μάλλον υποδηλώνει πως κάποτε ήταν ακριβούτσικο όργανο, τουλάχιστον λόγω στολιδιών.

Πώς λέγεται όταν παίρνει προς τα πίσω ή ακόμα και όταν στρίβει;

Σημερα εβαλα τον καβαλαρη,τον πιο φτηνο που βρηκα(παρομοιο με αυτον της φωτο).Με το αρχικο του υψος οι χορδες εφταναν στο θεο…δε γινοταν να παιχτει ετσι.Επειτα επιασα και τον γυαλοχαρταριζα μειωνοντας σταδιακα το υψος του.Τον εφτασα περιπου στο επιπεδο που οριζει η μαυρη γραμμη στη φωτογραφια,ωστοσο αν τον κατεβασω κι αλλο πιθανοτατα θα αποκοπουν τα τμηματα που ονομαζω γεφυρες στο σχεδιο.Δεν ξερω “αν” και “τι” ρολο παιζουν στο ολο θεμα οι γεφυρες αυτες.

Αυτο που εμφανιζεται στις χορδες ειναι το εξης.Ειναι αρκετα κοντα στο πρωτο ταστο(συρμα) με αποτελεσμα αν κατεβασω πολυ να ακουμπησουν και να τριζουν μα απ’την αλλη οσο κατεβαινουμε προς το σκαφος οι χορδες σηκωνονται ολο και περισσοτερο μακρυα απ την ταστιερα.

Μπορω να κανω κατι;…(περα απ’το να το πεταξω και να το επιστρεψω,αν κ ακομα δεν το εχω παρει:090:)
καβαλαρης2.JPG

Φίλε Blekos, αν θες τη γνώμη μου, ό,τι και να παίζεται με αυτό το όργανο, πάρε ένα τρίχορδο καλύτερα να βρεις την υγειά σου. Εξάλλου, και τα τραγούδια σου που άκουσα στο myspace, μάλλον τρίχορδο σηκώνουν.

Να’σαι καλα!!!
Τριχορδο θελω,απλα στο τριχορδο,οταν θα το αγορασω δε θελω να κανω συμβιβασμους(οσο ειναι δυνατον) ουτε στην ποιοτητα ουτε στη μορφολογια του.

Και το τετραχορδο ετουτο που γυροφερνω τι κουρδισμα νομιζεις οτι εχει οσο ειναι στην κατοχη μου;
ρε-λα-ρε-λα και αυτο που με τρελαινει ειναι οτι τα δυο πανω ζευγη με τις μπουργανες ακουγονται καπως λαουτοειδως και τα δυο κατω μπουζουκι.Απ τη μια ξηγιεμαι κρητικους σκοπους κι απ την αλλη ρεμπετικα :wink:

Φίλε Blekos,
Ο <<Ψαράς>> θέλει τρίχορδο. Με πιάνεις έτσι; Επίσης, γνώμη μου είναι ότι αν σκέφτεσαι να κάνεις επένδυση σε τρίχορδο, μη δ΄ώσεις τα λεφτά σου για ένα όργανο που αργότερα δε θα παίζεις. Το έπαθα κιεγώ με το τζουραδάκι μου.

Τελικα το χτυπησα το οργανο μαζι με σκληρη θηκη εξισου παλια στα 80ευρω.Αυτος ειναι ο καβαλαρης του.Πολυ χαμηλος δεν ειναι για μπουζουκι?
Ωστοσο εχει την καμπυλοτητα του καπακιου…αυτος ειναι λογικα πανω στο μπουζουκι απ οταν φτιαχτηκε.Οπως βλεπετε λειπει κοκκαλο…εκει γινεται κατι;…βασικα που θα βρω κοκκαλο και μονο;

Ο καβαλαρης αποκατασταθηκε πληρως,βρεθηκε το κοκκαλο.:slight_smile:

Οι εχοντες γνωση ΛΥΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ!!!

Γινεται να εχει απραμεινει το μανικι ανεπαφο και να εχει φουσκωσει υπερβολικα το καπακι ωστε να ειναι αρκετα ψηλα ο καβαλαρης,ο οποιος με τη σειρα του σηκωνει ψηλοτερα τις χορδες;

Παρατηρησα αποψε στο κατι σημαδια που φαινονται υπο πλαγιο φως,δε συμβαδιζουν με τα νερα του καπακιου και ειναι σαν…ραγαδες;!..κατι τετοιο.Ωστοσο δεν εχουν επηρρεασει την επιφανεια του καπακιου,παραμενει λειο.Αν λοιπον συμβαινει να εχει παραφουσκωσει το καπακι…τι μπορω να κανω για να χαμηλωσουν οι χορδες;
Να φαω τον καβαλαρη;…Η μηπως απαιτειται χειρουργικη επεμβαση (απο οργανοποιο)?

Υ.Γ.-Οι χορδες ξεκινανε κανονικα και καπου απο το 5ο-6ο ταστο αρχιζουν να σηκωνονται με κορυφαιο σημειο την ενωση ταστιερας καπακιου

Λοιπον ακουσε και μενα !!!:241:

Εσυ εχεις καταντησει ενας τελειος μαστορας “ραβε ξηλωνε” και σκεφτηκα να σου ριξω “φως στο τουνελ” σου …
Αν η Κερκυρα δεν εχει οργανοποιειο , ανοιξε εσυ ενα , παρε τα εργαλεια , τα βασικοτερα εννοω και καντο επαγγελμα !!!:110:
Το νησι σου επισης ειναι μουσικοφιλο , ολο μπαντες και τετοια εχει , επομενως θα `χεις και δουλεια …:088:
Για σκεψου , ολοι θα λενε , “ας το παμε στου μπαρμπα Μπλεκου να μας το σενιαρει” !!!:109:

σημ. σε καποιο ποστακι σου ανεφερες τον Κολλια περιπαιχτικά , μη σε ξανακουσω , τσιμουδια …:080::108:

Δε με ενδιαφερει σαν επαγγελμα,μερακι το χω.
Μα που χαθηκανε οι οργανοποιοι της σελιδας;…πανω που βρηκα αυτο το φτωχομπουζουκο ρε γμτ:)

φιλε μπλεκο μετα απο οτι φαινεται απο τις φωτο και απο τα λεγομενα σου το οργανο θα πρεπει να εχει σκευρωσει καθως και να εχει παρει απο τον τακο.ο καβαλαρης που μας δειχνεις πρεπει να ειναι γυρω στα 9 χιλ αρκετα χαμηλος θα ελεγα.ενα απο τα βασικοτερα προβληματα στα παλαιοτερα οργανα ειδικα αυτα της παραγωγης ηταν οτι η ενωση μανικου -τακου δεν γινοταν σωστη οπως επισης δεν βαζανε χοντρο πρωτο καμαρι .με την παροδο του χρονου λοιπον το οργανο διπλωνει δηλ παιρνει απο τον τακο και σηκωνονται οι χορδες.αυτη η βλαβη αποκαθισταται μονο με αλλαγη μανικα δινοντας καινουργιες κλισεις.ο καβαλαρης ετσι οπως φαινεται απο τις φωτο ειναι απαραδεκτος.
Καλυτερα να μην χαλασεις το πατημα του καβαλαρη.βγαλε το κοκκαλο και τριψε κατω απο αυτο για να χαμηλωσουν οι χορδες,αν δεν τα καταφερεις(πραγμα σχεδον βεβαιο) στειλτο με την πρωτη ευκαιρια να σου φτιαξω εναν καινουργιο καβαλαρη χωρις καμια οικονομικη επιβαρυνση.πληρωνεις μονο τα μεταφορικα.

Προχωρησα στην ακολουθη κινηση.

Αγορασα ενα φτηνο καβαλαρη,ωστε να μη χαλασω αυτον που εχει παρει το καλουπι του καπακιου.
Σταδιακα τριβωντας τον σε γυαλοχαρτο τον χαμηλωνα ολο και περισσοτερο μηπως και βρω το “ιδανικο υψος”,τον εφτασα σε ενα σημειο οπου εμοιαζε πιο πολυ σε μεγαλο καβαλαρη απο μπαγλαμα με υψος 6mm.Καπου εκει λοιπον οι χορδες παιζοντας αγγιξαν τα ταστα!!!

Για τον καβαλαρη του μπουζουκιου τωρα,το δικο του κοκκαλο ηταν φθαρμενο κι ετσι αγορασα ενα κοκκαλο(φυσικο) και αφου το λιμαρισα καταλληλως ωστε να στρογγυλεψει ομαλα η πανω οψη του και να χαμηλωσει λιγο σε υψος,μετρησα με ακριβεια της χαρακιες του παλιου κοκκαλου και τις εκανα στο καινιουριο δινοντας τους μια κλιση προς τα πισω(χορδιερα).

Σ’ευχαριστω παρα πολυ για την προταση πολυ φιλοτιμη κινηση απο μερους σου,δεν ειναι προβλημα τα μεταφορικα σε καμια περιπτωση (αυτο το διαστημα ειμαι κουριερ…οποτε καταλαβαινεις :)).Εντος των ημερων εχω κανονισει να του ριξει μια ματια ενας οργανοεπισκευαστης της κερκυρας και μιας και εχω μιλησει με τον ανθρωπο οφειλω να ειμαι συνεπης.Μετα απο αυτο,να το στειλω μετα χαρας.

Απο την εμπειρια σου,σαν οργανο λες να ηταν απ τα φτηνα;…βλεπεις καποιο χαρακτηριστικο που να προδιδει κατασκευαστη;

Εχω κατα νου πριν το αγορασω οτι δεν αξιζει να ριξω πανω του λεφτα για σοβαρη επισκευη,απλα θελω να γινει πιο ευκολοπαιχτο ωστε να μην τσακισω τα δαχτυλα μου.

Ευχαριστω και παλι για την προταση :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: