Τρίξιμο μπουζουκιού

καλως.θα το αφήσω για καμμια βδομάδα μηπώς επανέλθει μόνο του και αν δεν αλλάξει τιποτα θα το πάω στον μάστορα.ευχαρίστω για τις συμβούλες!

Βέβαια μπορεί να είναι συνδυασμός υγρασίας και χορδής.
Από μακριά ότι και να πείς…
Πάντως, απότι φαίνεται, δεν είναι από τα σοβαρά προβλήματα των οργάνων

παντως η αλήθεια είναι οτι ανησύχω λίγο γιατι το πήρα πριν απο 2 βδομάδες και το γύρισα σχέδον αμέσως για να μου ανβάσει τον καβαλάρη (φάλτσαρε στις ψηλές) και ενω όταν το ξαναπήρα ήταν τέλειο εντελώς ξαφνικά μου παρουσίασε αυτό το πρόβλημα.

Μήπως άλλαξες χορδές;

Αν ναί, αλλαξε τες ξανά πριν πας στο μάστορα.

Φίλε μήπως κουνήθηκε ο καβαλάρης σου διότι είναι λογικό να φαλτσάρει το όργανο στις χαμηλές αν η απόσταση από τον ζυγό δεν είναι 67cm. Πάρε ένα χρωματικό κουρδιστήρι και έλεξε το όργανό σου αν συνεχίζει να φαλτσάρει πήγαινε στο μάστορα και φόρα του κολάρο.

Γεια σου φιλε μου.Δυστυχως η λα ειναι πραγματικα δυσκολη χορδη επειδη ειναι χαμηλα κουρδισμενη δηλ λα εχει πολυ διαφορετκο παλμο απο οτι οι ρε.παιζει ρολο επισης και το παχος της.Συνηθως στο τελειωμα του παλμου της κανει ενα ψιλο τριξιμο οταν οι χορδες ειναι στο κανονικο υψος.Παιζει ρολο βεβαια και ο τροπος που χειριζεσαι την πενα και με ποση δυναμη βαρας.Υπαρχουν δυο λυσεις
1.η χρησιμοποιεις την βεργα και το πηγαινεις μια μικρη ιδεα μπροστα
2.μου το φερνεις και στο σηκωνω λιγο απο τον καβαλαρη(μιας και ειναι δικης μου κατασκευης και εχει εγγυηση)
Βεβαια σε αυτην την περιπτωση θα σου σκληρηνει μια ιδεα αλλα εαν το θελεις ολοκαθαρο ειναι η μονη λυση και θα πρεπει να συμβιβαστεις.

1 «Μου αρέσει»

καλλησπερα σε ολους.Αυτο λοιπον το κολπο που σου προτεινε ο οργανοποιος ειναι συμφωνα με την δικη μου αποψη λαθος.Το ξυλακι που βαζεις μπορει να σου κανει ανεπανορθωτη ζημια στο δεσιμο του μανικου με τον ντακο.εκτος αν σου δινει εγγυηση οτι δεν θα παθει.Προσθετονται πολλα κιλα τα οποια ζοριζουν ολο το οργανο.προτεινω καλυτερα την λυση του καπλαμα αφου δεν εχεις βεργα για να το ρυθμισεις οταν σου τριζει.

όντως φαλτσάρει.μιλησα με εναν μάστορα σημερα και μου είπε να το πάω να μου βάλει ένα καπλαμα.εγω το ήξερα αυτο ως παροδική λυση και όχι μόνιμη (αλλα είμαι και άσχετος!).ισχύει σαν λύση;

 	 	 	 	 	  Καλημέρα φίλε στην σημερινή εποχή τα τάστα χαράσσονται με CNC μηχανές επομένως έχουν τις σωστές αποστάσεις. Αν η απόσταση του καβαλάρη  από τον ζυγό είναι σωστή 67cm για την ακρίβεια  66,66cm και οι χορδές επίσης είναι οι σωστές και το όργανό σου συνεχίζει να φαλτσάρει τότε κάτι πολύ κακό συμβαίνει με το όργανό σου και πήγαινε σε αυτόν που το αγόρασες να το δεί. Ο καπλαμάς δεν θα σου κάνει τίποτα στο φαλτσάρισμα παρά μόνο στο ταστάρισμα (τρίξιμο) του οργάνου. Να σημειωθεί ότι να σου σηκώσει πολύ τις χορδές θα είναι δυσκολόπαικτο μετά το μπουζούκι σου. Αλλά αυτός που στο κατασκεύασε θα γνωρίζει καλύτερα τι συμβαίνει με το μπουζούκι σου μίλα πρώτα με αυτόν και μετά με άλλο οργανοποιό.

Σε αυτό που λέει ο φίλος Κώστας συμφωνώ απόλυτα. Αυτό μπορείς εύκολα να το διακρίνεις και εσύ απλά βλέποντας το ύψος από τις χορδές αν είναι ίδιο από την ταστιέρα,αλλα προσοχή μην πιάσεις να χαμηλώσεις τις χαρακιές από τους καβαλάρηδες μόνος σου γιατί λίγο πιο φαρδύ χαράκι μπορεί να σε οδηγήσει αλλού με κακά αποτελέσματα

Πρώτη φορά ακούω μάστορας να "θεραπευει"το φαλτσάρισμα,με καπλαμά.Τι να κάνουμε για όλα υπάρχει μια πρώτη φορά.Πάντως αυτό, που “ακούγεται” σε μένα -από την στιγμή που το πήρες από τον μάστορα και δεν φάλτσαρε,και φάλτσαρε μετά- είναι μετακίνηση του καβαλάρη. ΑΝ ΤΑ ΤΑΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ. Υπολόγισε μόνο ότι η κλίμακά σου μπορεί να μην είναι 67 ή 67,2 ή… ότι θέλει ας είναι.
Μπουζούκια έχω δεί και πάνω από 70 cm με συχνότερη κλίμακα μετά το 67 την 68. Μέτρησε από κόκκαλο έως το δωδέκατο τάστο και το αποτέλεσμα αυτής της μέτρησης είναι και η απόσταση δωδέκατου τάστου,ως τον καβαλλάρη. Λογικά δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα φαλτσαρίσματος. Για όλα τα άλλα ΜΟΝΟΝ ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ και μάλιστα καλό θα ήταν να το έβλεπε ο κατασκευαστής του αν αυτό είναι δυνατόν.

Πω ρε φιλαράκι μπουζούκι με 1000 ευρώ και να χαλασει!!! Θα είχα πάθει εγκεφαλικό.!!!

εγω αλλαξα χορδες πριν κατι μερες και απο τοτε μου τριζει η ψιλη ρε αλλα μονο η μια απο τις δυο,οταν την παιζω ανοιχτη τριζει ολο το σκαφος ,αλλα οταν παταω και παιζω δεν τριζει.
εβαλα χαρτακι στον πανω καβαλαρη εφτιαξε προσωρινα αλλα παλι τα ιδια κανει.
μηπως να βαλω και στον απο κατω;
το οργανο τριχορδο μπουζουκι το πηρα απο το μοναστηρακι 250 ευρω.
ξερω θα μου πειτε να το πεταξω…

Εμ…

Κοίτα να δεις, για να λέμε και του στραβού το δίκιο. Από κάθε κατηγορίας όργανο περιμένεις κάποια στιγμή να το πειράξει ο καιρός πριν στρώσει.

Εγώ θα έλεγα να βάλεις ένα καπλαμά στον κάτω καβαλάρη, όχι χαρτάκι, και να είσαι υπομονετικός. Θα περάσει, πού θα πάει. Το πολύ πολύ, άμα βλέπεις και δεν καλυτερεύει, πάρτο να το δει κανένας μάστορας.

εγω το χαρτακι το βαζω στις εγκοπες του καβαλαρη,γιατι σαν να μου φαινονται βαθειοι.

ο καπλαμας τι ειναι;
που θα τον βρω;

το οργανο τριχορδο μπουζουκι το πηρα απο το μοναστηρακι 250 ευρω.
ξερω θα μου πειτε να το πεταξω…

καλημερα
για τα 250 ευρω δε μπορω να σχολιάσω κατι. Οσα εχει ο καθενας δίνει . Αποδεκτο
Αλλα για το μοναστηρακι… Τοσα και τοσα μαγαζια- κατασκευαστες υπαρχουν . Μοναστηρακι; :087: :079: :108::016: :026:

Ελπίζω να βρεθεί λύση :088:

Έχει και στο μοναστηράκι 2 μαγαζιά με όργανα :)παιδιά μην φρικάρετε !

Ο καπλαμάς είναι μια πολύ λεπτή φέτα (χιλιοστό ή και λιγότερο) ξύλου ή σελιλόιντ (είδος πλαστικού), που τοποθετείται κάτω απο τον καβαλάρη και γλιτώνεις το ενοχλητικό τρίξιμο.
Όταν γυρίσει ο καιρός, σε γρεγολεβάντε, το όργανο θα πάρει τα ίσα του και το βγάζεις. Μπορείς αν χρειαστεί να το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Θα το βρείς σε όλους τους κατασκευαστές οργάνων.

Δεν ξέρω που μένεις και αν μπορείς, αλλά αν θές μπορώ να σου δώσω. Επικοινώνησε με π.μ.

Οι χορδές στα καντίνια είναι ίδιου τύπου και πάχους; βασικό.

Ε, όχι ρε arxarios και χαρτάκι στις εγκοπές του καβαλάρη. Το 'φαγες κακούργα το παιδί…:256:

Λοιπόν, συνεννοήσου με τον voulpan να βρεθείτε. Να σου δώσει ένα καπλαμαδάκι, να σε κεράσει και κανέναν καφεδάκι σε σκιερό και δροσερό μέρος. Ξέρεις πόσο έχει φτάσει ο καφές; κάτω από κατοστάρικο τον άφησα στο Ρέθυμνο και σήμερα ήπια έναν για 3+ ευρώ.

Γ*μώ την ΕΕ σας.

Γεια σας φίλοι!

Παρακολουθώ τη συζήτηση περι τριξιμάτων και θέλω να ρωτήσω το δικό μου πρόβλημα (ο κάθε ένας τον καημό του). Μια χαρά ακούγονται όλες οι χορδές. Μόνο στη ΡΕ όταν πατάω το τάστο ΣΟΛ και ΝΤΟ ακούγεται ένας συντονισμός μετά τον καβαλάρη κοντά στο καπάκι όπου δένονται οι χορδές. Μπλέκω ένα χαρτάκι ανάμεσα στις χορδές (σαν υφαντό) και διοθώνεται το πρόβλημα. Βέβαια μόνο εγώ το αντιλαμβάνομαι (ή είναι η εντύπωσή μου). Ο κατασκευαστής αφού το εξέτασε δεν του βρήκε τίποτα (με βγάζει και τρελό το όργανο. Κρύβει το πρόβλημα στο εργαστήριο).
Πρόθυμος να ακούσω γνώμες και οδηγίες.