Συμβουλές και βοήθεια στη μελέτη κάποιων κομματιών στον μπαγλαμά για αρχάριο

Το τελευταίο για το οποίο συζητήσαμε και αναφέρει και ο @pepe στο μήνυμά του ήταν αυτό:

https://rembetiko.gr/t/%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%B1/12044/116?u=chrispanag

Μια πολύ γενική απάντηση είναι «ναι». Υπάρχουν χίλιες περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις, όπου θα χρειαστεί να αποκλίνεις από αυτή την αρχή, αλλά πάντως είναι μια κατ’ αρχήν σωστή ιδέα.

1 «Μου αρέσει»

Έκανα μια ακόμα προσπάθεια να προσεγγίσω παλαιικο παίξιμο αλλά θέλω τη γνώμη σας. Να πω ότι τέτοιο στυλ γεμισματων το δοκιμάζω για 1η φορά κ η απόπειρα έγινε πριν 1 ώρα, επομένως τυχόν θέματα στο χρόνο θα λυθούν σύντομα.
Ωστόσο δεν ξέρω γενικότερα αν είμαι σωστός στο τελικό αποτέλεσμα με τις ανοιχτές γι αυτό και το ανέβασμα. Πώς το ακούτε;

Υγ: Η κάμερα κινητού δεν είναι κ ότι καλύτερο αλλά οκ…

4 «Μου αρέσει»

μπράβο, πολύ καλή προσπάθεια! βάζεις παραπάνω γεμάτες απ’όσες συνηθίζεται αλλά δεν πειράζει.

1 «Μου αρέσει»

Θα πρέπει να πω ότι σε τέτοιες απόπειρες παιξίματος με έχει βοηθήσει ο τρόπος που κρατάω την πένα, που επίσης με αυτό τον τρόπο βγάζει και ένα ιδιαίτερο ηχόχρωμα, διαφορετικό. Πέρυσι μου είχες πει κάπου -μεταξύ άλλων- τη φράση "Αν θες να παίξεις βαριά κράτα την πένα ελαφρά’’.
Στην αρχή μου έφευγε κάπου κάπου, τώρα κατά 90% παίζω με αυτό τον τρόπο και βλέπω βγάζει αυτό που ψάχνω. Ευχαριστώ!

1 «Μου αρέσει»

ναι, έχεις χαλαρώσει το παίξιμο και αυτό φαίνεται. σε κάποια σημεία σφίγγεσαι και σκαλώνει το κομμάτι, αλλά γενικά πάει καλά το χέρι.

1 «Μου αρέσει»

Έχω την αίσθηση (μπορεί βέβαια και να μην ισχύει) ότι θα σε βοηθούσε περισσότερο αν, το κάθε πράγμα που δοκιμάζεις, το “βασάνιζες” περισσότερο μόνος σου πριν το παρουσιάσεις για feedback (συμβουλές, κριτική κλπ.).

Φαντάσου τη φάση μ’ ένα δάσκαλο: την ώρα του μαθήματος, περιμένεις βέβαια να σε διορθώσει ή να σε σχολιάσει τη στιγμή που κάνεις κάτι, όχι να σ’ αφήσει να παίζεις μια ώρα λάθος για να σου πει στο τέλος “όχι έτσι, έτσι”! Από τη στιγμή όμως που λήγει το μάθημα, είσαι μόνος σου με τις συμβουλές του για μια βδομάδα μέχρι το επόμενο μάθημα. Κάνεις ό,τι καινούργιο έμαθες, όσο καλά ή κακά το 'χεις καταλάβει, και μετά από αναγκαστική αλλά και ωφέλιμη υπομονή μιας εβδομάδας, τότε μόνο θα σου πει σχόλια. Στο μεταξύ διάστημα κάνεις εσύ τον δάσκαλο στον εαυτό σου.

Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα σε βοηθήσει στη διαδικασία της αυτοδιδασκαλίας που κάνεις τώρα.

1 «Μου αρέσει»

Ουσιαστικά γι αυτό το λόγο το ανέβασα μετά από τόση ώρα ενασχόλησης, για να έχω μπει στο νόημα κάπως αλλά να έχω και τα περιθώρια διόρθωσης χωρίς να συνηθίσω σε κάτι λάθος. Καταλαβαίνω τι εννοείς Περικλή αλλά νομίζω έτσι είναι πιο εξυπηρετικό υπό τις συνθήκες αυτές κι όλας.
Σκέψου όταν πήρα το οκ, μετά ασχολήθηκα άλλες 4+ ώρες.

Αυτός ο τρόπος με τη σύντομη ενασχόληση είναι για τέτοιες δοκιμές που δεν έχω από κάπου μέτρο σύγκρισης να δω αν κινούμαι σωστά, έτσι δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αυτό το διάστημα θα ήταν ωφέλιμο ή το αντίθετο!

1 «Μου αρέσει»