Συμβουλές και βοήθεια στη μελέτη κάποιων κομματιών στον μπαγλαμά για αρχάριο

Τις ανοιχτες παιδια τις εβαλα βασει του μοτιβου που μου ειχε πει ο λιγκα και βγηκαν με αυτη την ακολουθια:

ΡΕ ΡΕ-ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ ΦΑ# ΡΕ ΜΙ ΝΤΟ# ΡΕ ΛΑ ΣΙ ΣΙ -ΛΑ ΣΟΛ# ΛΑ ΡΕ χ2

ΦΑ ΣΟΛ ΣΟΛ# ΛΑ ΛΑ- ΣΙ ΛΑ ΣΟΛ ΦΑ# ΦΑ# -ΣΟΛ ΜΙ ΦΑ# ΡΕ ΡΕ
ΝΤΟ#-ΝΤΟ# ΝΤΟ ΝΤΟ#

ΡΕ ΡΕ ΡΕ ΜΙ ΦΑ# ΣΟΛ ΛΑ ΣΟΛ -ΦΑ# ΜΙ ΡΕ 0 0
ΦΑ# ΝΤΟ# -ΝΤΟ# ΝΤΟ ΝΤΟ# 0

Έκανα λαθος καπου ?

Θα σου απαντήσω ως νέος μιας και παίζω τρία χρόνια, ασταμάτητα δε, λίγο δε, σε σύγκριση με πολλούς εδώ μέσα

Θυμάμαι και εγώ τον εαυτό μου στις αρχές που ήθελα να βαράω ανοιχτές διότι έτσι ακουγόταν πιο πλούσιο το κομμάτι
Γνώμη μου είναι να αφήσεις για την ώρα αυτό το παίξιμο και να επικεντρωθείς στο μέτρο, διότι αυτό είναι που σε κάνει να ακούγεσαι καλά, ούτε οι ανοιχτές, ούτε οι 32 νότες το δευτερόλεπτο

1 «Μου αρέσει»

Πρέπει να μάθεις να μετράς σωστά τα μέτρα και τους ρυθμούς για να μπορείς να βρεις τα ισχυρά των ρυθμών και να βάζεις γεμάτες. Πχ εδώ πάει ως εξής:

ΡΕ ρε-ντο-ρε μι ΦΑ# ρε μι ντο# ΡΕ …

Αυτό είναι θέμα μελέτης και εμπειρίας, ώστε να έχεις την ευχέρεια να τις βάζεις όπου χρειάζεται χωρίς να γίνεται βαβούρα. Σε αυτό θα σε βοηθήσει να παίζεις τον ρυθμό ανεξαρτήτου νότας και όταν βρεις ποια νότα ταιριάζει σε εκείνο το σημείο να την “γεμίζεις”.
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο !

1 «Μου αρέσει»

δεν τονίζεις στα σωστά σημεία, οπότε πάει όλο στράφι.
στο γράφω χωρίς παραπάνω νότες, μόνο με την αργή πένα θέση άρση:
ΡΕ(οκτάβα)-ντο#-ρε-μι ΦΑ#-ρε-μι-ντο# ΡΕ-(ρε)-(ρε)-λα ΣΙ-λα-σολ#-λα-ρε-(ρε)
επανάληψη
ΡΕ(ανοιχτή)-φα#-σολ-σολ# ΛΑ-σι-λα-σολ ΦΑ#-σολ-μι-φα# ΡΕ-ντο#-ντο-ντο#-ρε-(ρε)
ΡΕ-ντο#-ρε-μι ΦΑ#-σολ-φα#-μι ΡΕ-ντο#-ντο-ντο# ΡΕ-λα-ρε-λα-ρε-(ρε)
σε παρένθεση οι νότες που στην ουσία κρατάς την προηγούμενη. μπορείς όμως να τις παίζεις πολύ σιγά ώστε να είσαι σίγουρος ότι κρατάς σταθερή την κίνηση θέση/άρση.

1 «Μου αρέσει»

Το εκανα καποιος δοκιμες παιδια και οντως ειχατε δικιο. Τα ειχα μπερδεψει απο την αρχη με το μετρημα…
Θα συνεχισω αυτο το τραγουδι μεχρι να βγει οπως πρεπει και μετα θα παω στο επομενο. Ελπιζω το επομενο να μου βγει καπως πιο ευκολα και χωρις τοσα λαθη.

Όσο για την αρση-θεση το κανω πλεον σταθερα σε ολο το κομματι

1 «Μου αρέσει»

φτιάξε κι ένα βίντεο να το τσεκάρουμε! είδες, όλη η ιστορία είναι να πιάσεις τον ρυθμό.
βέβαια είναι κι άλλα, το πώς πιάνεις και πώς χτυπάς την πένα, το πώς χειρίζεσαι το χέρι της ταστιέρας, και πολλά ακόμα.

1 «Μου αρέσει»

Θα ανεβάσω κάποια από τις επόμενες μέρες γιατί με τη δουλειά είμαι κάπως περιορισμένος ο χρόνος

1 «Μου αρέσει»

Τον ρυθμό, τον ρυθμό! Αφού μέχρι σήμερα δεν έχεις καταφέρει να καταλάβεις το ρυθμό, αυτό είναι το βασικό σου θέμα. Χορεύεις; αν ναι, χόρεψε το κομμάτι ενόσω το παίζει ο Μάρκος, τραγουδώντας το κιόλας. Και έχε όχι μόνο τα αφτιά σου, αλλά και το νου σου απίκο, ενόσο σκέφτεσαι μέσα σου: “ωραία χορεύω, καλά πάμε!”… Δεν χορεύεις; Προσπάθησε να μάθεις να χορεύεις ζεϊμπέκικο μόνος σου, όχι με δάσκαλο (οι δάσκαλοι, αν υπάρχουν ακόμα, μόνο για τις φιγούρες νοιάζονται…). Δεν τα καταφέρνεις; Μόνο δάσκαλος της μουσικής θα σε βοηθήσει να εμπεδώσεις τον ρυθμό. Οποιοσδήποτε δάσκαλος, ακόμα και πιάνου, αλλά καλός μουσικός και δάσκαλος.

4 «Μου αρέσει»

Κι αν δε χορεύεις, κάτι που το κάνουν όλοι:

Χτύπα παλαμάκια ή το πόδι σου στον ρυθμό, την ώρα που απλώς ακούς το κομμάτι.

2 «Μου αρέσει»

πάντα, βέβαια, με τον νου σου απίκο!

Για δειτε ρε παιδια τι καναμε? Εγω τουλαχιστον ειμαι ευχαριστημενος γιατι εγινε ενα πρωτο βημα ουσιαστικο… Αναμενω γνωμες…
Υγ: Δεν εχω εικονα γιατι εχει ραγισει η καμερα οποτε απλα τραβαω βιντεο για την ηχογραφηση.
Υγ1: Το κουρδισμα το ειχα απο πριν ετσι κ μ αρεσε ακουστικα και για αυτο δεν το αλλαξα…
Υγ2: Στο μεσσαιο κομματι με τα λογια το εκανα 1 φορα κ εκτος ρυθμου απλα για να τελειωσει και να επανελθω στο βασικο ρυθμο.

το κούρδισμα είναι διαφορετικό και ακούγονται όλα λάθος, μόνο τον ρυθμό έχεις πετύχει από το 1.07 και μετά. μέχρι εκεί, στην πρώτη φράση βάζεις μια πενιά παραπάνω κάθε φορά στο τέλος.
φίλε μου χρησιμοποίησε τα αυτιά σου, και βρες κάποιον να σου δείξει πέντε πράγματα από κοντά. έτσι δεν γίνεται δουλειά όπως βλέπεις…

1 «Μου αρέσει»

Πράγματι, με διαφορετικό κούρδισμα δεν θα σε βοηθήσει να μάθεις το κομμάτι… Ειδικά σε κάποια σημεία δεν κολλάει καθόλου παρ’ όλο που σε κάποια άλλα έχει “πλάκα”.

Έχεις κάνει πολύ μεγάλη πρόοδο τόσο καιρό! Αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτό που βγάζεις τώρα αν είχες κάποιον να σου δείξει 5-6 πράγματα θα το είχες βγάλει πολύ πολύ νωρίτερα. Το παλεύεις από τέλη Ιούλη ενώ αν είχες κάποιον να σου δείξει από κοντά πιστεύω θα το είχες βγάλει σε 2-3 βδομάδες…

Πάντως η προσπάθειά σου και η επιμονή σου είναι τρομερή. Συγχαρητήρια!!! :smiley:

Εμείς εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε παραπάνω… αλλά το διαδίκτυο έχει (ακόμα) τα όριά του.

2 «Μου αρέσει»

Τοσο φειλ ρε παιδια? Αν εξαιρεσουμε το κουρδισμα δηλαδη. Το παλευω Χρηστο μ αρεσει και ας αργει το αποτελεσμα… Ισως εχει δικιο ο λιγκα οτι χρειαζεται ατομο αλλά αυτη την περιοδο δεν βολευει και απο θεμα χρηματων αλλα και χρονου…
Θα συνεχισω ετσι και θα το βγαλω που θα παει… Εξαλλου εξ αρχης ηξερα οτι χωρις δασκαλο κατι που ισως εβγαινε σε 1 μηνα πχ θα το εκανα εγω σε 3… δεν με πειραζει καλα να ειμαστε να γρατζουναμε τα οργανα!!

1 «Μου αρέσει»

Με αυτό το κούρδισμα είναι δύσκολο να καταλάβουμε αν ήταν φέιλ τελικά ή όχι. Πάντως, αυτό που παρατήρησα εγώ είναι ότι έχεις βελτιώσει τον ρυθμό σου. Θέλει δουλειά ακόμη, αλλά υπάρχει εμφανής βελτίωση!

Αυτό είναι το σωστό attitude :wink:

2 «Μου αρέσει»

Φίλε John 88, μην απογοητευτείς από αυτό που θα γράψω τώρα: Κάθε φορά, μέχρι και σήμερα ακόμα, που ακούω μία καινούργια σου προσπάθεια, σκέφτομαι 1: Δεν θα μάθει ποτέ μουσική και 2: Αλλά, πώς να του το πούμε;

Όμως, η πραγματικότητα είναι αυτή: Από την ημέρα που μας ζήτησες βοήθεια, και μέχρι τη σημερινή σου ηχογράφηση, ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ!!! Ναι, γίνεσαι όλο και καλύτερος αργά, αλλά σταθερά. Εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα για κάποιο μάθημα, συνέχισε έτσι και μην το παρατάς, αφού σου αρέσει. Πού θα πας, θα μάθεις, κι ας πάρει και κάτι παραπάνω σε χρόνο. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!! δέξου (και!) από μένα και συνέχισε!

3 «Μου αρέσει»

Όταν αλλάζεις κούρδισμα, μία (ή περισσότερες) από τις χορδές σου δεν είναι πια στη νότα που ήταν πριν. Αυτό σημαίνει ότι, όποιο τάστο και να πατήσεις, δε θα δίνει τη νότα που είχες στο ίδιο τάστο με το παλιό κούρδισμα. Π.χ. πατάς τάστο για Ντο αλλά ακούγεται Ρε. Άρα, για να παίξεις τη νότα που όντως θες, έστω Ντο, θα πρέπει να ψάξεις να βρεις σε ποιο τάστο μετακόμισε.

Το να παίζεις σε άλλο κούρδισμα με τις κινήσεις (τάστα) του παλιού κουρδίσματος είναι κάτι που μόνο ένας κουφός θα έκανε. Και επειδή δεν είσαι κουφός, σε κάποια σημεία φαίνεται να αντιλήφθηκες -ίσως και ασυνείδητα- ότι αυτό που ακούγεται δεν είναι η μελωδία που θες, κι έτσι την επόμενη φορά που φτάνεις στο ίδιο σημείο πατάς κάτι διαφορετικό, ψάχνοντας προφανώς να βρεις το σωστό. (Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε, δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι παίζεις γιατί δεν έχει ούτε μελωδία ούτε κλίμακα.)

Από την άλλη όμως, βρίσκω ότι έχει ρυθμό! Μπορεί να μην είναι ο στρωτός ρυθμός ενός κανονικού παίχτη, είναι όμως, επιτέλους, στον σωστό δρόμο. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό, αν θυμηθούμε ότι όλες οι συμβουλές όλων με βάση τα προηγούμενα που μας έστελνες, μόνο στον ρυθμό εστίαζαν: φτιάξε τον ρυθμό, κάνε τούτο για να φτιάξει ο ρυθμός, κάνε κείνο για να φτιάξει ο ρυθμός, φτιάξε πρώτα τον ρυθμό και όλα τ’ άλλα θα 'ρθουν… Ε λοιπόν, να που ο ρυθμός πήρε και φτιάχνει!

Πιστεύω ότι αν δεν είχε γίνει αυτό με το κούρδισμα, αν δηλαδή κάθε νότα ακουγόταν έτσι όπως θέλεις να ακούγεται, αυτό που μας έστειλες θα ήταν ένα αναγνωρίσιμο τραγούδι σε παίξιμο αξιοπρεπούς αρχαρίου.

Θα πρότεινα:

α) Ξανακάνε το κούρδισμα ρε-λα-ρε, προβάρισε λίγο να το ξανασυνηθίσεις, και ξαναστείλε μας μια ηχογράφηση. Αναλαμβάνω την ευθύνη να πω «όχι, δε μας κούρασες!», γιατί προβλέπω ότι τώρα θα δούμε πραγματική πρόοδο και αυτό θα είναι χαρά για όσους έχουν δείξει ενδιαφέρον.

β) Συνέχισε αυτό που έκανες (ό,τι κι αν ήταν) που σε βοήθησε να κουμαντάρεις τον ρυθμό.

γ) Μην ξανααλλάξεις κούρδισμα για μερικά χρόνια. Ακόμα κι ένας σούπερ έμπειρος, αν ξέρει μόνο ένα όργανο με μόνο ένα κούρδισμα (όπως είναι η πιο κλασική περίπτωση μουσικών), μόλις αλλάξει κούρδισμα θα είναι σαν να μαθαίνει καινούργιο όργανο. Αλλά αυτή η πρόταση δε βγάζει καν νόημα όσο δεν έχεις ακόμη κατακτήσει το βασικό σου κούρδισμα. (Προσωπικά, όταν έπαιζα μπαγλαμά ήδη αρκετά καλά ώστε να εμφανίζομαι με κομπανίες, και ξεκίνησα σάζι, δηλ. ένα τρίχορδο με άλλο κούρδισμα, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο έχασα τ’ αβγά και τα πασχάλια. Για αρκετό καιρό πίστευα ότι το να ξέρεις ένα όργανο είναι τελείως άχρηστο στο να μάθεις ένα δεύτερο - πράγμα προφανώς λάθος, αλλά έτσι ένιωθα. Και έφταιγε το κούρδισμα, όχι οι διαφορετικοί μπερντέδες ή τίποτε άλλο.)

δ) Βάλε μπροστά το επόμενο κομμάτι που θες να βγάλεις, χωρίς να περιμένεις πρώτα να τελειοποιηθεί το Όσοι έχουνε πολλά λεφτά. Είπαμε, ο σκοπός δεν είναι να παίξεις τέλεια το συγκεκριμένο, ο σκοπός είναι να μάθεις το όργανο. Όταν μάθεις το όργανο, θα τα παίζεις όλα καλά, αλλά το όργανο το μαθαίνεις μαθαίνοντας κομμάτια.

2 «Μου αρέσει»

Τελευταιο ανεβασμα παιδια νταξει το παρακανα :stuck_out_tongue:… Νομιζω βρηκα το σωστο δρομο, θα το φτιαξω συντομα… Κι αυτο το ανεβασμα ειναι επειδη το ζητησε ο @pepe .
Σε κουρδισμα ρε-λα-ρε.
Το μεσσαιο μερος που ειναι τα λογια ειναι εκτος ρυθμου γιατι μου βγαινει πιο καλα οταν το τραγουδαω παραλληλα… προσπεραστε το αυτο.

2 «Μου αρέσει»

Μπράβο! Αυτό είναι! Σου ζητώ συγγνώμη για τις εξάντληση της υπομονής μου προηγουμένως, ευτυχώς σε ενθάρρυναν οι υπόλοιποι…

1 «Μου αρέσει»

Όλα καλά λιγκα μην αγχώνεσαι. Εξάλλου μισή δουλειά είναι δική μου μισή από εσάς στο φόρουμ!
Κάτι που δεν ρώτησα ποτέ…από θέμα ήχου πως σας φαίνεται το όργανο;

1 «Μου αρέσει»