Συμβουλές και βοήθεια στη μελέτη κάποιων κομματιών στον μπαγλαμά για αρχάριο

Αυτό κάνω τώρα @nikos_politis έβγαλα και τις τριλιες όπως είπε παραπάνω ο Χρήστος και γενικά το πάω τέρμα αργά όπως είπες κι εσύ. Τα γεμισματα δεν τα πρόσθεσα ακόμη απλά ρωτησα σε εντελώς θεωρητικό πλαισιο για να δω εάν το κατάλαβα σωστά ως “φιλοσοφια” για το πότε μπαίνουν

2 «Μου αρέσει»

Ντο#, για τη συγκεκριμένη περίπτωση. (Η λογική, συνοπτικά, είναι η εξής: οι νότες είναι πάντα οι 7 γνωστές, Ντο-Ρε-Μι κλπ., και στο συγκεκριμένο κομμάτι, από τον συγκεκριμένο τόνο, το Ντο παίζεται με δίεση. Το ίδιο και το Φα, και σε κάποια σημεία και το Σολ. Το Ρε παίζεται φυσικό.)

1 «Μου αρέσει»

Προς βοήθεια και άλλων που ίσως έχουν το ίδιο θέμα βρήκα αυτό το βίντεο του Πέτρου Ζαρανη. Εμένα τουλάχιστον με βοήθησε και φαίνονται ξεκάθαρα τα πατήματα τα γεμισματα κτλ.
Υγ.: Μιας κι εγώ το όργανο μου το πήρα από τον Πέτρο έχω να πω ότι έχει καλό ήχο και κυρίως είναι καλός άνθρωπος και δεν θα έχετε θέμα ούτε στη συνεννόηση ούτε πουθενά (τουλάχιστον εγώ δεν είχα). Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα!

3 «Μου αρέσει»

Το συγκεκριμένο μπουζούκι που εμφανίζεται στο βίντεο, ανήκει σε μέλος του Φόρουμ.
Το έχω “γραντζουνίσει” κάποιες φορές απ’ όταν ακόμα ήταν “φρέσκο”. Ωραίος ήχος γεμάτος και πετυχημένος για το ηχόχρωμα που ήθελε ο ιδιοκτήτης του. Μαλακό μπράτσο και βροντόφωνο.

Ξέρουμε πόσο το είχε πάρει ο φίλος;

Καλησπέρα παιδιά μετά από καιρό αυτή τη φορά λόγω δουλειάς.
Έβγαλα το κομμάτι με τα γεμισματα αλλά δεν είναι σίγουρος κατά πόσο το έκανα σωστά.
Μπορείτε να το ελέγξετε και να βοηθήσετε οι πιο έμπειροι;

φίλε μου πρέπει να προσέξεις τον ρυθμό. αν δεν είναι μέσα στο ζεϊμπέκικο, ότι νότες και να παίξεις θα ακουστεί λάθος… μέτρα ξανά το κομμάτι χωρίς να παίζεις τις νότες, με την φωνή σου και με το χέρι της πένας να πιάσει το ρυθμό θέση-άρση.

1 «Μου αρέσει»

Το τηρώ αυτό άρση θέση παίζω την πένα.
Προσπαθώ τόσο καιρό να φτιάξω και το ρυθμό αλλά από ότι φαίνεται ακόμη δεν το πέτυχα ικανοποιητικά.
Να κατεβάσω μετρονομο ή στο στάδιο που είμαι θα με δυσκολέψει περισσότερο;

θέση-άρση, δηλαδή κάτω-πάνω. το κάτω είναι το ισχυρό. ακούγεται πιο στρωτό το παίξιμό σου, αλλά δεν κρατάς τους χρόνους του τραγουδιού πάνω στο ζεϊμπέκικο (ο μετρονόμος δεν θα σε βοηθήσει σε αυτό). προσπάθησε να απομνημονεύσεις ακριβώς το πόσο κρατάει η κάθε νότα και να ακολουθείς ακριβώς την ηχογράφηση.

2 «Μου αρέσει»

Θα συνεχίσω την εξάσκηση.
Για την ακολουθία που μου είχες πει φίλε λιγκα (2-2-2-3) για τα 9/8 στα σωστα σημεία δεν έκανα τα γεμισματα; το ελεγξα αρκετές φορές και πάντα σε αυτό τον τρόπο που έπαιξα κι εδώ κατέληγα.
Παράλληλα σκέφτομαι να αρχίσω νέο τραγούδι. Είτε το αντιλαλουν οι φυλακές είτε το καμηλιερικο αν έχετε κάποια προτίμηση θα το λάμβανα υπόψιν γιατί μ αρέσουν και τα 2 και δεν μπορώ να καταλήξω κάπου με σιγουριά

1 «Μου αρέσει»

ναι, είδα που έκανες προσπάθεια να τονίσεις το ζεϊμπέκικο. παρ’όλα αυτά δεν βγαίνει σωστά, και ενώ είναι εύκολο από κοντά, από το πληκτρολόγιο είναι πολύ δύσκολο! έλα στην μάζωξη να στο δείξω…

@liga_rosa Θα το 'θελα αλλα δυστυχως δεν βρισκομαι Αθηνα…

δεν το θυμόμουνα, να με συμπαθάς…

Τελευταία φορά που το ανεβάζω παιδιά απλά έχω 2 μέρες που το βγάζω κάπως καλύτερα και θα ήθελα μια γνώμη. Πιστεύω πως αν συνεχίσω σε αυτό το ρυθμό θα το πετύχω σύντομα.
ΥΓ. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και ιδιαίτερα τον @liga_rosa που μετατράπηκε σε προσωπικός μου δάσκαλος σε αυτό το κομμάτι και σε πόσα ακόμα πράγματα που ρώτησα ανα διαστήματα.

2 «Μου αρέσει»

Ντάξει, θα βγει, αλλά έχει δρόμο ακόμα. Δύο σχόλια:

  1. Υπενθύμιση αυτού που επέμενε ο Λίγκα, ότι το να είσαι μέσα στον ρυθμό είναι πιο σημαντικό κι απ’ την ίδια τη μελωδία (τέλος πάντων, δε θυμάμαι πώς ακριβώς το διατύπωσε αλλά αυτό περίπου ήταν το νόημα). Αν δε σου βγαίνει, πάρ’ το όλο μαζί πιο αργά, ακόμη και ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ πολύ αργά. Αφού πετύχεις τη ρυθμική ακρίβεια, αρχίζεις σιγά σιγά να το πας πιο γρήγορα.

  2. Ακούω τις ανοιχτές να σκάνε σε περίεργα σημεία. Μήπως μπέρδεψες το πάνω με το κάτω;

3 «Μου αρέσει»

άκου τα μπάσα της κιθάρας, αυτά είναι τα ισχυρά χτυηπήματα του ζεϊμπέκικου. εκεί πάνω πέφτουν και οι γεμάτες του μπουζουκιού, και τα βήματα του χορευτή.
να είσαι καλά φίλε μου, ελπίζω να καταφέρουμε να το παίξουμε στο τέλος!

2 «Μου αρέσει»

@pepe Οι ανοιχτές είναι όλες παιγμενες σε θεση προς τα κάτω την πένα. Απλά μάλλον θα θέλει κι άλλο εξάσκηση για να βγαίνει πιο φυσική η κίνηση. Τουλάχιστον έτσι νομίζω.

@liga_rosa Χαχα μακάρι!! Όταν βγει θα είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό αποτέλεσμα του φόρουμ αλλιώς δεν θα έβγαζα ούτε τα βασικά.

Αντικειμενικά λόγω του ότι δεν ξέρω τίποτα (σχεδον) θεωρητικά + το ότι δεν έχω εμπειρία με ζορίζουν τόσο όλα αυτά ή είναι όντως ζόρικο κομμάτι;

1 «Μου αρέσει»

όχι, δεν είναι ζόρικο κομμάτι. απλά όταν ξεκινάς από την αρχή, όλα είναι ζόρικα γιατί ένα σωρό καινούρια πράγματα πρέπει να γίνουν σωστά και ταυτόχρονα.

3 «Μου αρέσει»

Δε μου φάνηκε αφύσικη η κίνηση. Μου φάνηκε ότι οι νότες όπου έβαλες και τις ανοιχτές δεν είναι αυτές όπου το ζητάει ο ρυθμός. Γι’ αυτό ρωτάω, μήπως παίζεις πάνω εκεί που θέλει κάτω και το αντίστροφο;

1 «Μου αρέσει»

Για αρχή το κομμάτι είναι σε καλό σημείο.
Αυτό που με ξενίζει κι εμένα είναι αυτό που παρατήρησε και ο pepe. Οι ανοιχτές πέφτουν εκτός ρυθμού σε περίεργα σημεία του κομματιού. Προσπάθησε να παίζεις πάνω στο ρυθμό και τις ανοιχτές να τις βάζεις εκεί που χρειάζεται, αλλιώς το αποτέλεσμα είναι λίγο χασμωδία και κουραστικό.
Πάντως για τον λίγο χρόνο που παίζεις έχεις φτάσει σε ένα καλό επίπεδο!

3 «Μου αρέσει»