Προβληματικός μπαγλαμάς από Νάκα - Συμβουλές

Καλορίζικος.Από τον άλλον οπτικά φαίνεται σαφώς πιο καλό όργανο.Τώρα τα παιδιά μου γνωρίζουνε καλύτερα θα σου πούνε τη γνώμη τους.

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ Λάμπρο, αναμένω την γνώμη τους

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα,

καλορίζικος. Όντως φάινεται πιο άρτιο όργανο, πιο προσεγμένο, χωρίς κάτι εξόφθαλμα στραβό, όπως στο προηγούμενο.
Να είσαι καλά να το χαίρεσαι, πολύ ευχάριστο που δικαιώθηκες !!!

2 «Μου αρέσει»

καλορίζικο! χαίρομαι που είχε αίσια έκβαση η υπόθεση και εύχομαι να μην σου βγάλει πρόβλημα το καινούριο όργανο.
πες μας και πώς έφτασες στην αντικατάσταση, ώστε να βοηθηθεί όποιος άλλος θα έχει το ίδιο πρόβλημα στο μέλλον. τους πίεσες μέσω κάποιου οργανισμού, διάβασαν το κράξιμο εδώ μέσα, τί έγινε;

2 «Μου αρέσει»

Σε γενικές γραμμές πηγαίνω από το μαγαζί του Νακα και του ζήτησα αν γίνεται η αλλαγή με κάποιο άλλο όργανο για δεύτερη φορά ενώ ήδη μου είχε πει ότι δεν γίνεται και όπως το περίμενα μου ξανά είπε όχι, το θέμα του ήταν ότι δεν μπορούσε να δικαιολογησει τον κωδικό προϊόντος και έπρεπε να γίνει αλλαγή με ίδιο όργανο ( @@@@ τα λέω εγώ ), να μην το κουράζω με λίγα λογία προσπαθούσε να με πείσει πως μου έδωσε το καλύτερο μπαγλάμαδακι που είχε στο μαγαζί καθώς τόνιζε πως ειναι ένα επαγγελματικο όργανο που δεν θα χρειαστεί να αλλάξω ποτέ και ότι άλλο του ερχότανε στο μυαλό έτσι ώστε να με πείσει για την αγορά μου , εγώ του έλεγα τα προβλήματα μου αλλά αυτός το βιολί του, εν τέλη επειδή κουράστηκα και είδα πως δεν θα έβγαζα άκρη έφυγα από το μαγαζί και λέω ότι έγινε έγινε, εν τέλη μετά από λίγο λέω μέσα μου δεν θα παίξει κάνεις με τα χρήματα μου και γυρίζω πίσω για καλή μου τύχη το μαγαζί μέσα είχε πελάτες, μπήκα μίλησα δυνατά να με ακούσουν και λογικά ήρθε σε δύσκολη θέση και συμφώνησε να γίνει αντικατασταση με όποιο όργανο θέλω εγώ,και έτσι μίλησε μπροστά μου με ένα οργανοποιο και καταλήξαμε σε αυτό το αποτέλεσμα, με το μονό παράπονο πως είχαμε πει η ταστιερα θα είναι από έβενο και είμαι σίγουρος πως δεν είναι, βεβαία αυτός ισχυρίζεται πως είναι άπλα όχι Α ποιότητας.
Σε όλο αυτό να συμπληρώσω πως κανένας οργανισμός δεν μπορούσε να με βοηθήσει από την στιγμή που η αγορά έγινε σε φυσικό κατάστημα διότι υπήρχε η δυνατότητα να ελεγθει το προϊόν πριν αγοραστεί

1 «Μου αρέσει»

κουτοπονηριά δηλαδή… αυτό με την δυνατότητα ελέγχου δεν νομίζω ότι ισχύει, εξαρχής δεν θα έπρεπε να είναι στο ράφι -τόσο απλά. ειπώθηκε κάπου επίσημα, ή έβγαλες το συμπέρασμα από τα όσα διάβασες;
έβενο μην περιμένεις να βρεις σε φτηνό όργανο, αλλά δεν χρειάζεται κιόλας. υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα σε ένα όργανο, ειδικά σε αυτήν την κατηγορία τιμής.

2 «Μου αρέσει»

ποσο κοστολογείς αυτό το όργανο όταν εννοείς φτηνό? να θυμίσω πως το προηγουμένου μου το είχε πουλήσει στα 250 ευρω . μίλησα με την προστασία καταναλωτη και μου το είπανε

μου κάνει εντύπωση αν ισχύει κάτι τέτοιο για εμφανώς ελλατωματικό προϊόν. σίγουρα έχει ευθύνη και ο αγοραστής, αλλά πρώτα και κύρια το μαγαζί.
250 ευρώ είναι λίγα για χειροποίητο όργανο, ειδικά αν υπολογίσεις ότι ο νάκας το πήρε από τον οργανοποιό το πολύ 150 ευρώ. ούτε για καλά κλειδιά δεν φτάνουν, πόσο μάλλον για έβενο (και αντίστοιχη ποιότητα παντού εννοείται).

για το παραπάνω όργανο εδωσα +100 ευρό διάφορα από το πρώτο, δηλαδή στα 350 μου βγήκε το μπαγλαμαδακι που φαίνεται στις φωτογραφίες, θεωρείς είναι καλά χρήματα? από ποιότητα ήχου πάντως καμιά σχέση με το άλλο ακόμη και για εμένα που δεν είμαι έμπειρος. Τι να σου πω φίλε έμενα προσωπικά με κούρασε η όλη κατάσταση ίσως αν έβαζα όπως μου είπανε δικηγόρο να έβγαζα άκρη αλλά δεν άξιζε τα χρήματά

α, το γνωστό κόλπο με τα προβληματικά όργανα που τελικά πληρώνεις και παραπάνω… πέρνα σε λίγο καιρό να δεις αν το πρώτο όργανο βγήκε πάλι στο ράφι για τον επόμενο.
τί να πώ, τουλάχιστον κοίτα να χαρείς το οργανάκι σου!

τι εννοείς? ήταν ήδη στο ράφι όταν πήγα να παραλάβω το καινούριο

αυτό ακριβώς εννοούσα, ελπίζω ο επόμενος να έχει διαβάσει την συζήτηση εδώ.

1 «Μου αρέσει»

Η ταστιερα παντως μοιαζει με εβενο οσο μπορω να δω απο το κινητο. Σιγουρα δεν ειναι βεγγε που συνηθιζεται να μπαινει στα φτηνα οργανα. Εκτος και αν ειναι βαμμενη…

Κλασικές κουτοπονηριές, όπως είπε ο Νίκος. Δήθεν δεν μπορούν να το αλλάξουν αλλά μόλις τους ζορίσεις λίγο, ιδρώνουν. Θυμήθηκα μια ιστορία που μου είχαν πει πριν λίγα χρόνια αλλά δεν ήμουν μπροστά για να ξέρω πώς ειπώθηκαν τα πράγματα οπότε δεν θα αναφέρω όνομα μαγαζιού (βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη). Κάποιοι τουρίστες είχαν πάει σε μαγαζί με μουσικά είδη και κοίταζαν για μπουζούκι/τζουρά (που το μαγαζί απλώς εμπορευόταν, όπως στην περίπτωσή σου με τον Νάκα). Ο υπάλληλος τους έλεγε ότι τα στολίδια (ένα τυπικό φθηνό φιλέτο ήταν) που έχει το όργανο περιμετρικά στο καπάκι σημαίνουν ότι πρόκειται για καλό όργανο. Και ότι συμβάλλουν στον καλό ήχο. Έλεος δηλαδή…

2 «Μου αρέσει»

η πανω πλευρα που βλεπεισ ειναι βαμμενο, απο τα πλαγια αν δεισ ειναι καφε, αυτος λεει ειναι απλα φτηνος εβενος να στο πω ετσι,μπορει να λεει και αληθεια τι να πω παντως μαυρο δεν ειναι :stuck_out_tongue:

αδερφέ παντού κοιτάνε να βρούνε θύματα να βγάλουν όσα δεν βγάζουν τον υπόλοιπο χρόνο, χωρις φυσικα να τουσ παιρνει ολους οι μπαλα, υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι άνθρωποι που κοιτάνε να κάνουν σωστα την δουλεια τους

1 «Μου αρέσει»

Έχω την εντύπωση ότι ο έβενος δεν ξυλεύεται πλέον…οπότε μαύρο μαύρο αν είναι μάλλον βαμμένο θα είναι οπότε μην ανησυχείς.

1 «Μου αρέσει»

Καταρχήν να σου πω ότι το όργανο είναι καλύτερο από το προηγούμενο. Τώρα για το αν είναι έβενος η ταστιέρα. Το πιθανότερο είναι να είναι έβενος και ακόμα πιο πιθανό να είναι χαμηλότερης κατηγορίας όπως σου είπε. Τα πλαινά που βλέπεις καφέ εμένα μου φάνηκε ότι είναι φιλέτα από άλλο ξύλο. Δεν είμαι σίγουρος γιατί οι φωτογραφίες που έχεις δεν βοηθάνε. Αυτό θα φανεί στο τέλος της ταστιέρας κοντά στην τρύπα στο καπάκι. Αν είναι κολλητά φιλέτα θα διακρίνεις μια γραμμή μεταξύ του έβενου και του άλλου ξύλου.
Για να τελειώσω. Πήρες ένα εμφανώς καλύτερο όργανο. Να το χαρείς και χωρίς να ξεχάσεις την περιπέτεια που πέρασες, απλά απόλαυσέ το και κράτα την εμπειρία για το μέλλον. Μικροπροβλήματα θα βρεις σχεδόν σε όλα τα όργανα σε αυτή την κατηγορία τιμής. Μην αφήσεις να σε ρίξει αυτό. Να είσαι περήφανος που δεν το άφησες να περάσει έτσι. Καλά παιξίματα.

Ο έβενος μια χαρά ξυλεύεται ακόμα. Για κάποια είδη ακούστηκε κάτι, αλλά δεν ξέρω αν είναι οριστικό. Αλλά ακόμα και αν σταματούσε υπάρχει πολύ απόθεμα. Δεν είναι όπως ο βραζιλιάνικος παλίσσανδρος.

4 «Μου αρέσει»

Φίλε @Chris_Chatzopoulos καλορίζικο το μπαγλαμαδάκι σου… χαίρομαι που τουλάχιστον κατάφερες να βγάλεις μια άκρη.

Μετέφερα τα μηνύματα στο προηγούμενο θέμα που είχες ανοίξει, ώστε να φαίνεται η “συνέχεια” της ιστορίας.

Και πάλι καλόπαιχτος ο μπαγλαμάς! :slight_smile:

σε ευχαριστω πολυ φιλε! καλα εκανεσ

1 «Μου αρέσει»