Προβληματικός μπαγλαμάς από Νάκα - Συμβουλές

απο νομικης πλευρας δυστυχως το δικιο μου δεν μπορω να το βρω οταν πηγα και τα ειπα αυτα απλα γυρισε και μου ειπε ναι και? δεν βρισκω καποιο προβλημα, ειναι οπως προειπε ο φιλος ‘’ καθαρα στυλιστικα λαθος’’ απλα εκανα κακο deal απο την στιγμη που τουλαχιστον δεχτηκε να αλλαξω το μπαγλαμα κατι ειναι και αυτο, αν και να πω την αληθεια πιστευω θα μου ζητησει πολλα χρηματα για τον καινουριο για να με κανει να κρατησω τον παλιο

ακριβως αυτο ειπα φιλε γιατι ηξερα πως θα με ζοριζε και για τον λογο του οτι δεν γνωριζα ειπα πως ο δασκαλος μου,μου ειπε, και αρχισε να λεει τα δικα του οτι δεν ειναι προβληματα αυτα που του λεω και αρχισε να δυσανασχετεί

Αν/αφού Δέχεται να πάρει πίσω το όργανο, θα σου πρότεινα να το δώσεις πίσω και να περιμένεις να βγει ένα “σωστό” όργανο και να το πάρεις.
Αν όχι, δώστο πίσω και πάρε μια κιθάρα με αυτά τα λεφτά, τουλάχιστον να είναι σωστό όργανο !!!

1 «Μου αρέσει»

το αστειο της υποθεσης ειναι πως του λεω να γυρισω το μπαγλαμα να παρω μια κιθαρα που ηθελε ενας φιλοσ οποτε θα τα εβρισκα εγω με τον φιλο και μου λεει αλλαζεται μονο με ιδιο οργανα δεν μπορω να σου δωσω αλλο

κατ’αρχήν, πες μας αν είναι όντως έκκεντρα βαλμένη η χορδιέρα (εκεί που πιάνουν οι χορδές δηλαδή στο πίσω μέρος του σκάφους, αν είναι ακριβώς στην μέση). στυλιστικό δεν είναι πάντως, όπως σου εξηγήσαμε είναι δομικό πρόβλημα του οργάνου.
νομικά δεν ξέρουμε αφού δεν μίλησε κανείς μας με δικηγόρο. η πολιτική του μαγαζιού πάντως μου φαίνεται στον αέρα, δεν είναι σωστό ούτε να δυσανασχετεί στο πρόβλημα ούτε να σου λέει με τί προϊόν θα αλλάξεις το όργανο.

1 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ και εγώ πως δεν νομίζω να έχουν δικαίωμα να σου υποδείξουν με τι να αλλάξεις τον μπαγλαμά
Ξαναγράφω, πάρε τηλέφωνο την προστασία του καταναλωτή και θα σημειώσεις με αριθμό τους νόμους και θα τους αναφέρεις

2 «Μου αρέσει»

@liga_rosa νομίζω κάνει μπαμ ότι είναι στραβή η χορδιέρα…
Είναι η όλη κατάσταση μπερδεμένη για να μην πω καμιά άλλη κουβέντα που και νομικά να θέλεις να το κυνηγήσεις δεν έχεις ούτε το κουράγιο ούτε τα λεφτά για το δικηγόρο…γιατί και δικηγόρο να βάλεις θα σου πάρει καιρό να βρεις το δίκιο σου αν το βρεις και με τα λεφτά του δικηγόρου θα έπαιρνες καινούργιο όργανο.
Λυπάμαι ειλικρινά που το παληκάρι θα μάζεψε χρονιάρες μέρες κάποια λεφτά να κάνει ένα δωράκι στον εαυτό του και να πάρει ένα μπαγλαμά και πάνε στράφι.
Πάρε τηλέφωνο που σου λένε τα παιδιά μπας και σου δώσουνε οδηγίες και ενημέρωσέ μας.
Άλλους μπαγλαμάδες εκεί έχει που να φαίνοντε σωστοί?

2 «Μου αρέσει»

ειναι να μην μπλεξει κανεις αυτο εχω καταλαβει, περιμενω να δω τι θα μου πει για τον καινουριο μπαγλαμα αν και οπως ειπα περιμενω οτι θα ζητησει πολλα χρηματα,χαλαλι τα 250 ευρω ουτε πλουσιο ουτε φτωχο θα με κανουν,απλα ειναι το γαμώτο γιατι ηθελα να ξεκινησω ενα οργανο και απλα μου χαλασανε τη νδιαθεση και ουτε που το εχω ακουμπησει

1 «Μου αρέσει»

ηταν ο καλυτερος δυστυχως…

Δηλαδή οι χειρότεροι πού την είχαν ας πούμε τη χορδιέρα, στον κώλο; Και τα τάστα σε σακκουλάκι να τα κάνεις DIY?

(Με το μπαρδόν ρε παιδιά, μου ξέφυγε)

3 «Μου αρέσει»

Ρε Χρήστο αφού και εσύ είχες αμφιβολία έπρεπε να ρώταγες κάποιον πριν το πάρεις ή εφόσον κάτι δεν σου πήγαινε καλά να μην προβείς σε αγορά,αν πήγες στην Αθήνα ειδικά ο Μάτσικας κοντά είναι αν δεν κάνω λάθος θα έριχνες και εκεί μια ματιά.
Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι?Μήπως σε είδε μικρό και λέει ας τον κοροιδέψουμε?

Επειδή τώρα είδα ένα μήνυμά σου θα σου πω ότι οκ καταλαβαίνω το χαλάλι που λες τα 250 ευρώ,ίσως το έλεγα και εγώ αλλά δεν είναι λίγα τα λεφτά για να πάνε στο βρόντο.Και απορώ πως επιβιώνει τόσα χρόνια αυτό το μαγαζί με τέτοιες τακτικές και τέτοια όργανα.
Εύχομαι πάντως αν έχεις μεράκι να ξεκινήσεις όργανο να το πράξεις.Δες τί θα κάνεις με το συγκεκριμένο μαγαζί και αν πάρεις άλλο να είναι σωστό το μπαγλαμαδάκι.

ενθουσιαστηκα απλα και το πηρα δεν μπορεσα να καταλαβω αν ηταν λαθος εκεινη την στιγμη η οχι, βασικα δεν γνωριζω κι ολας,επισησ η αγορα εγινε απο καλαματα στον νακα οχι στην αθηνα, δεν ειχα πολλες επιλογες σε μαγαζια η τουλαχιστον που να γνωριζα

2 «Μου αρέσει»

Κατάλαβα Χρήστο.Δεν ήξερα ότι είσαι επαρχία…

Κοίταγα το site του Νάκα…στην Καλαμάτα έχει συνεργαζόμενο μαγαζί και καλά.Γνώμη μου πάρε και ένα τηλέφωνο στο κεντρικό κάπου λέει στην Παιανία αν δεν κάνω λάθος να τους εξηγήσεις τί έχει συμβεί και πες τους να τους στείλεις και φωτογραφίες το όργανο να δούνε ότι είναι σκάρτο το όργανο.Επίσης να κάνεις παράπονα για τον υπάλληλο που δυσανασχέτισε και πες τους τί μπορεί να γίνει από εδώ και πέρα.

1 «Μου αρέσει»

συμφωνώ ότι είναι καλύτερα να μιλήσει με τα κεντρικά, αλλά διαφωνώ να χώσουμε τον υπάλληλο.

1 «Μου αρέσει»

Λοιπόν, θα πω πώς θα το χειριζόμουνα έχοντας τόσο εμπειρία πωλητή μουσικών οργάνων όσο και κάποια γνώση των δικαιωμάτων του καταναλωτή σε ευρωπαικό επίπεδο, με παράλληλη επίγνωση της ελληνικής εμπορικής πραγματικοτήτας:

α) Ο έμπορος μπορεί να σε βάλει να υπογράψεις ότι συναινείς στο να σου κατάσχει το πρωτότοκο υιό. Αυτό δεν έχει σε καμία ευρωπαική χώρα, απολύτως καμία αξία! Κύρια ισχύ έχει το ευρωπαικό, μετά το κρατικό καταναλωτικό δίκαιο και στο τέλος οι “Όροι και Προυποθέσεις” του καθενός.

β) Το “πρέπει να αγοράσεις το ίδιο τύπο οργάνου ή του ιδίου κατασκευαστή” είναι απλά νομικά ανυπόστατο. Δεν χρειάζεται να το αποδείξεις εσύ. Επιβάλεται να το αποδείξει το κατάστημα εγγράφως και με γνώση ότι οι “Όροι και Προυποθέσεις” τους ΔΕΝ επαρκούν!

γ) Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα της Ε.Ε. https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns//greece/index_el.htm:

Ποιος οφείλει να αποδείξει την ύπαρξη ή όχι ελαττώματος και μέσα σε ποιο διάστημα;

Ο πωλητής οφείλει να αποδείξει ότι το εμπόρευμα δεν ήταν ελαττωματικό εντός των πρώτων 6 μηνών από την παράδοσή του («αντιστροφή του βάρους της απόδειξης»). Μετά από το διάστημα αυτό, πρέπει ο καταναλωτής να αποδείξει ότι το εμπόρευμα ήταν ελαττωματικό.

Τι είδους επανόρθωση δικαιούται ο καταναλωτής δωρεάν; Ισχύει κάποια προθεσμία για την εφαρμογή της επανόρθωσης;

Δεν υπάρχει «ιεράρχηση επανορθώσεων». Ο καταναλωτής μπορεί να επιλέξει επιδιόρθωση ή αντικατάσταση του εμπορεύματος, έκπτωση της τιμής ή επιστροφή των χρημάτων, εκτός αν η λύση αυτή είναι δυσανάλογη σε σχέση με το ελάττωμα. (και βρέθηκαν πολλά -απλά με φωτογραφίες- πόσο μάλλον από κοντά). Ο πωλητής ή επιδιορθωτής πρέπει να εφαρμόσει μια λύση εντός εύλογου διαστήματος που δεν θα δημιουργεί προβλήματα στον καταναλωτή.

Τώρα πάμε στα λεγόμενα “μπλεξίματα” ή “άντε να βγάλεις άκρη”… Αν βρισκόμουν στη θέση σου θα έκανα τα εξής:

α) Αποστολή email με αναρτημένες φωτογραφίες του οργάνου, με πλήρη περιγραφή της κατάστασης χωρίς συναισθηματισμούς και επιθετικές αναφορές. Ακόμα και με αναφορά σε 5 οργανοπαίχτες που το είδαν ή/ και στη κουβέντα αυτή στο φόρουμ. Αποστολή αυτού τόσο στο τοπικό κατάστημα με συνδημοσίευση “cc” στα κεντρικά. Η πρόταση επίλυσης του προβλήματος είναι σαφής και αδιαπραγμάτευτη: Πλήρης επιστροφή χρημάτων και διορία επικοινωνίας 5 εργάσιμων ημερών πριν τη καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή και περαιτέρω λήψη έννομων μέτρων.

β) Την τέταρτη εργάσιμη, επίσκεψη στο τοπικό κατάστημα. Αναφορά στο συγκεκριμένο email (πάρε και φωτοτυπία μαζί σου) και απαίτηση άμεσης επιστροφής χρημάτων, χωρίς διαπραγματεύσεις! Πλήρη αδιαφορία σε οποιαδήποτε αναφορά επικοινωνίας που είχατε στο παρελθόν και απαίτηση επικοινωνίας με προιστάμενο. Είναι η πρώτη φορά που τους μιλάς! Πρέπει να αποκολληθείς από το μειονεκτικό παράγοντα “άγνοια” που οδήγησε στην αγορά σου. Η άγνοια σου δεν είναι αμαρτία και δεν δίνει νομικά σε κανέναν (γιατί ψυχολογικά το κάνουν οι πάντες) το δικαίωμα να την εκμεταλλεύεται!

γ) Επειδή προφανώς δεν πρόκειται να λάβεις άμεσα το επιθυμητό αποτέλεσμα, δίνεις στο υποκατάστημα σαφή, νέα βήματα: α) διορία 24 ωρών και κατά την επίσκεψή σου πλήρη επιστροφή χρημάτων. β) κατά τη δεύτερη επίσκεψη και σε περίπτωση άρνησης, απλά ενημέρωσε επί τόπου ότι προωθείς το email σου στον ΣτΚ και κάλεσε το 2106460862 μπροστά τους για καταγγελία. Παράλληλα -πάντα ευγενικά- ενημέρωσε ότι έχεις χάσει 250 ευρώ και χωρίς όργανο να ασχοληθείς δεν έχεις χρήματα για να βγεις με την αρραβωνιαστικιά (μικρός αρρεβωνιάστηκες… :wink:), οπότε μάλλον θα πρέπει να κάθεσαι όλη μέρα σπίτι στο ίντερνετ. 'Εχοντας άπλετο χρόνο στη διάθεσή σου, χωρίς γυναίκα και μπαγλαμά, μάλλον θα βρεις λίγο για να μοιραστείς την εμπειρία σου στο διαδίκτυο και τα social media. Δεν θα βρίσεις ή δυσφημίσεις. Αυτό μπορεί να κριθεί κακόβουλο, αν όχι παράνομο. Απλά θα μοιραστείς λεπτομερώς την εμπειρία σου ως καταναλωτής και είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου!

Ξέρω ότι τα παραπάνω ακούγονται λίγο “δραστικά” ως μέτρα. Όμως πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι:

α) Δεν έχω κανένα συμφέρον να δυσφημίσω οποιοδήποτε κατάστημα. Ίσα-ίσα, έχω συμφέρον ως καταναλωτής να είναι όλα τα τοπικά καταστήματα κερδοφόρα!
β) Δεν είμαι σε θέση να κρίνω ποιός έχει δίκιο και ποιός άδικο.
γ) Δεν μπήκα στο κόπο να γράψω το σεντόνι για τη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά γιατί πιστεύω ότι θα είναι χρήσιμο για καταναλωτικά αγαθά κάθε είδους και κυρίως για την αλλαγή της νοοτροπίας μας ως καταναλωτές.
δ) Θεωρώ ότι το γεγονός ότι ενδεχομένως κάποια καταστήματα επιλέγουν να καταχράζονται τα δικαιώματά μας, είναι απόρροια της έλλειψης καταναλωτικής παιδείας εκ μέρους μας (του καταναλωτή)! Η Ε.Ε. έχει και καλά και κακά. Γιατί στα κακά να είμαστε “ευρωπαίοι”, αλλά σαν καταναλωτές “Άσε. Ελλάδα… δεν βγάζεις άκρη!”;
ε) Θα έλεγα ότι τέτοιου είδους τακτικές δυστυχώς είναι πάγιες ακόμα και από κρατικής πλευράς. Η διαδικασία είναι απλή: Είμαι νομοταγής --> μου αρνείσαι τα δικαιώματα μου με ανυπόστατες δικαιολογίες --> σου δείχνω σαφώς, χωρίς συναισθηματισμούς και με επιχειρήματα ότι έχω το νόμο με το μέρος μου, θα σου κανω τη ζωή δύσκολη και θα χάσεις πολύ χρόνο/ ενέργεια --> κάνεις αυτό που έπρεπε να κάνεις εξαρχής, γνωρίζοντας ότι το άλλο 95% θα δεχθεί τις ανυπόστατες δικαιολογίες χωρίς μανούρες. Τόσο απλή και τόσο κυνική είναι η πραγματικότητα!

Εν κατακλείδι, μπορείς να πεις έκανα ένα ακριβό λάθος και από αυτό έμαθα χωρίς να κερδίσεις/ αλλάξεις τίποτα ούτε για σένα ούτε για τους άλλους. Στον αντίποδα, μπορείς να κάνεις τα παραπάνω και να αλλάξεις νοοτροπίες! Τόσο τη δικιά σου νοοτροπία και αξιοπρέπεια ως καταναλωτής, όσο και οι υπόλοιποι τις δικιές τους ως έμποροι. Το κέρδος τόσο για σένα όσο και για τους άλλους και συνολικά για την κοινωνία θα είναι ανυπολόγιστης αξίας!

18 «Μου αρέσει»

Ένα δυνατό Εύγε στον Πέτρο, για ένα από τα καλύτερα κείμενα που έχουν ανέβει τελευταία στο φόρουμ.

Να σχολιάσω μία λεπτομέρεια:

Αυτό το έχει ήδη κάνει ο Χρήστος, ακριβώς έτσι, δηλαδή χωρίς πάθη και συναισθηματισμούς, χωρίς βρισιές ή κατηγόριες ή απειλές, ψύχραιμα και με διάθεση ενημέρωσης από (αλλά και προς) την κοινότητα του φόρουμ.

(Αλίμονο στους άλλους, που γράφουν με ή χωρίς συναισθηματισμούς, ενώ έχουν γυναίκα και μπαγλαμά να περιμένουν!) :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

Και από μένα ένα μεγάλο Έυγε! στον Πέτρο! Χρήστο, τώρα πλέον δεν ισχύουν τα «δίκιο έχεις, αλλά πού να τό ΄βρεις» ημών των ασχέτων. Διάβασε το κείμενο, ξαναδιάβασε όσες φορές χρειαστεί και κανόνισε το πλάνο σου.

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα στην ομάδα,αν και μετά από μήνες κατάφερα να βγάλω άκρη με τον Νάκα και μου έκανε αντικατάσταση επιτέλους το μπαγλαμα,θα ήθελα να ακούσω γνώμες έστω για ότι μπορειτε να καταλάβετε οπτικά

5 «Μου αρέσει»