Προβληματικός μπαγλαμάς από Νάκα - Συμβουλές

Αν ήμουνα στη θέση του φίλου μας του @Chris_Chatzopoulos, αυτό που θα με προβλημάτιζε θα ήταν το εξής:

Εντάξει, το όργανο έχει όντως αντικειμενικά προβλήματα αρκετά ώστε να με δικαιολογούν που θέλω να το αλλάξω. Το μαγαζί όμως θα δεχτεί να το αλλάξει, από τη στιγμή που το είδα και το πήρα και το πλήρωσα (και το δοκίμασα κιόλας, ή πάντως εκείνοι μου έδωσαν τη δυνατότητα να το δοκιμάσω); Ή θα μου πει «μετά από την απομάκρυνση από του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται»; Γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν πρόκειται για προβλήματα που να θέλουν μια-δυο μέρες για να εκδηλωθούν. Φαίνονται εξαρχής, και βέβαια ο Νάκας δεν είναι υπεύθυνος για το αν ο κάθε πελάτης έχει την εμπειρία να τα προσέξει εγκαίρως ή όχι.

Αυτή είναι η πρακτική δυσκολία. Πέραν αυτού, ασφαλώς συμφωνώ με τον Νικόλα ότι τέτοια όργανα δε θα έπρεπε καν να πουλιούνται. Δεν είναι «φτηνό», «οικονομικό», «μαθητικό» μοντέλο, δεν είναι «ό,τι πληρώνεις παίρνεις», είναι ένα όργανο με κατασκευαστικά λάθη. Όπως ένα σπίτι που μια ωραία πρωία πέφτει και σε πλακώνει άνευ αποχρώντος λόγου.

Βέβαια, υποθέτω ότι στην προοπτική να κρατήσει το μαγαζί τα ωραία 250 ευρώ του και απλώς, αντί να δώσει αυτό, να δώσει ένα άλλο όργανο, λογικά δε θα έχουν αντίρρηση. Ούτε πρόκειται για προβλήματα που να μπορούν να τα φορτώσουν στον Χρήστο (που έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να ξέπεφτε κοτζάμ Νάκας σε τέτοιες μικροπρέπειες).

3 «Μου αρέσει»

μωρέ πέφτει, εδώ σε άλλες περιπτώσεις είχε άλλη τιμή στο ράφι και άλλη στο ταμείο… πώς φτιάχνονται οι αλυσίδες και τα μονοπώλια νομίζεις.
για μένα, σε περιπτώσεις εξαρχής ελαττωματικού προϊόντος, θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή της επιστροφής χρημάτων γιατί το προϊόν θα έπρεπε να είχε κοπεί στον ποιοτικό έλεγχο. όχι να δεσμεύουν τα χρήματα του πελάτη με ανταλλαγές (το έχουμε συζητήσει και με άλλη αφορμή αυτό).
δεν συνεχίζω, μην φάει καμιά μήνυση το φόρουμ πρωτοχρονιάτικα.

καλημερα στην ομαδα,ειχα ανοιξει ενα θεμα πριν λιγες ημερες για εναν μπαγλαμα που απο οτι φανηκε ειχε πολλα τεχνικα προβληματα, μιλησα με το καταστημα νακα και τελικα δεν γινεται η επιστροφη χρηματων, μου προτεινανε ομως να κατασκευασω ενα μπαγλαμα οπως εγω τον θελω με τον ανθρωπο που συνεργαζονται και τους φτιαχνει, με ρωτησε τι χαρακτηριστικα θελω να εχει, το budget Μου ειναι παιδια γυρο στα 300 ευρω μπορειτε να μου δωσετε καποια συμβουλες για χαρακτηριστικα που να βγαζουν ενα καλο σχετικα αποτελεσμα. ευχαριστω

έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης από την συμφωνία αγοράς εντός 14 ημερών. αυτό σημαίνει ότι δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων. το αναφέρει και ο ίδιος ο νάκας (βέβαια στην εγγύηση λέει άλλα):


κάποια γενικά από το διαδίκτυο:


αυτά τα γράφω για να έχουμε μια γενικότερη αντίληψη περί του θέματος, δεν έχω δει καν το όργανο από κοντά.

υγ: μήπως να γίνει συγχώνευση των δύο θεμάτων;

3 «Μου αρέσει»

Δεν έχει Νίκο, είναι διαφορετική η πολιτική για online αγορές και παραλαβή από το κατάστημα… Τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που λέει ο Νακας…

2 «Μου αρέσει»

πράγματι ο “κώδικας δεοντολογίας” αφορά τις ηλεκτρονικές πωλήσεις. παρ’όλα αυτά, νομίζω υπερισχύει η νομοθεσία που προστατεύει τον καταναλωτή και ορίζει δικαίωμα επιστροφής χρημάτων. @Chris_Chatzopoulos καλό θα ήταν να το ψάξεις και να μας ενημερώσεις για την έκβαση της υπόθεσης.
τώρα αν πας για αντικατάσταση τί να πω για τα χαρακτηριστικά, βασικά να είναι ίσιος… ας είναι σκαφτός όπως και ο προηγούμενος ώστε να περισσέψουν χρήματα για ποιοτικά κλειδιά, κοκκαλάκι αντί για πλαστικό στους καβαλάρηδες, και καλό ξύλο στην ταστιέρα.

Και επιπλέον των παραπάνω (σωστών!), ένα (καθόλου, μα καθόλου!!!) ευκαταφρόνητο τρακοσάρι για έναν μπαγλαμά τέτοιου επιπέδου (από τον ίδιον άνθρωπο δηλαδή που έφτιαξε και αυτόν που ήδη έχεις), είναι εντελώς απαράδεκτο. Αν έχεις κάποιαν επαφή με δικηγόρο φίλο, που δεν θα σου κοστίσει, απείλησε με εξώδικο και αγωγή, αλλιώς, απείλησε προφορικά!

1 «Μου αρέσει»

τα 300 ευρώ προέκυψαν από την αρχική τιμή στο ράφι του νάκα, και καλώς υπάρχει αυτό το ποσό σαν αξία αντικατάστασης. από κει και πέρα, εννοείται πως το όργανο που είδαμε στις φωτογραφίες δεν αξίζει ούτε τα μισά, και ούτε πρόκειται να πάρει 300 ο κατασκευαστής…
για αυτό επιμένω για επιστροφή χρημάτων, να μην πετάξει λεφτά ο αγοραστής και να μην πάρει φράγκο ο νάκας.

Συγχωνεύτηκαν τα δύο θέματα :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Προφανώς υπερισχύει η νομοθεσία που προστατεύει τον καταναλωτή και ορίζει δικαίωμα επιστροφής χρημάτων σε περίπτωση που το προϊόν αποδειχθεί ελαττωματικό.

Θα κάνω όμως λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου και θα ρωτήσω, τί σημαίνει ελαττωματικό;

Είναι το ότι είναι στραβός ο μπαγλαμάς ελάττωμα ή στυλιστική επιλογή; Και να χαλάει αυτή η στυλιστική επιλογή τον ήχο, αυτό είναι κάτι υποκειμενικό από την στιγμή που το όργανο (θεωρητικά) παίζει, χωρίς να φαλτσάρει ή να έχει κάποιο αντικειμενικό πρόβλημα που το σταματάει από τον βασικό σκοπό του: “Να παίζει σωστά όλες τις νότες που έχει πάνω”.

Γενικά αυτό που θέλω να πω σαν επιχείρημα είναι ότι το ότι έκανε ένα πολύ κακό deal για ένα προϊόν δεν σημαίνει ότι το προϊόν είναι ελαττωματικό και άρα έχει απαραίτητα το δικαίωμα της επιστροφής χρημάτων. Αν είχε πληρώσει 50 ευρώ γι’ αυτόν τον μπαγλαμά, δεν θα του λέγαμε να πάρει τα λεφτά του πίσω…

Προφανώς δεν δικαιολογώ τον Νάκα που έχει ένα τέτοιο κακό προϊόν στους καταλόγους του (και δει σε τόσο υψηλή τιμή). Απλά από “νομικής” άποψης, θεωρώ ότι ο παθών δεν θα βρει το δίκιο του. :confused:

1 «Μου αρέσει»

αν όντως είναι έκκεντρα τοποθετημένη η χορδιέρα, προφανώς και υπάρχουν σοβαρά προβλήματα. από το να φαλτσάρει, από το να βγαίνουν οι χορδές εκτός αυλακιών, μέχρι το να σκεβρώσει περιστροφικά και να μην διορθώνεται με τίποτα.
ας μας πει και ο χρήστος που τον αγόρασε αν είναι όντως έτσι ή μας ξεγελάει η φωτογραφία.

1 «Μου αρέσει»

Μα είναι δυνατόν ποτέ στραβά τάστα να δίνουν ίσιες νότες; Μόνο αν κάποιος τροπερά περίπλοκος μαθηματικός συλλογισμός εξισορροπεί τη στραβομάρα των τάστων με κάποιαν άλλη στραβομάρα κάπου αλλού, όπως συμβαίνει λ.χ. σε κάτι κιθάρες (που δεν είναι βέβαια καθόλου της οκάς) όπου ο καβαλάρης δεν είναι ευθύγραμμος αλλά βαθμιδωτός.

Προφανώς και όχι, όμως έτσι όπως βλέπω εδώ τον μπαγλαμά, παρ’ όλο που είναι στραβός, έχω την αίσθηση ότι έχει μπει υπό γωνία και το μπράτσο. Έτσι ώστε να έρχονται και οι χορδές στο σωστό σημείο.

μη σας ξεγελάει ο καβαλάρης που έχει μετακινηθεί, δείτε τις χορδές σε σχέση με τα νερά του καπακιού. και η φιγούρα νομίζω είναι ασύμμετρη με την περιφέρεια του καπακιού.
γενικά είναι κάπως έτσι: :stuck_out_tongue_winking_eye:
όλα αυτά χωρίς καμιά μομφή στον φίλο μας που άνοιξε το θέμα. το πρόβλημα είναι με τον κατασκευαστή και το κατάστημα.

1 «Μου αρέσει»

Αν η φωτογραφία δεν είναι στημένη με απόλυτη γεωμετρική ακρίβεια (που δε γίνεται να είναι!), δεν είναι εύκολο να πεις ποιες γραμμές είναι λάθος και ποιες αλλοιώνονται από την προοπτική. Πάντως ειδικά για τα τάστα είναι βέβαιο ότι δεν είναι κάθετα προς τον άξονα του μπράτσου, όπως θα έπρεπε.

Πέρα από αυτή τη βεβαιότητα, έχουμε:
-Στραβοβαλμένο καβαλάρη: αυτό δεν είναι τίποτα, τον ισιώνεις με μια απλή κίνηση, αλλά δυσκολεύει να δεις στη φτγρ τι είναι ίσιο και τι στραβό από τα υπόλοιπα!
-Πιθανώς στραβοβαλμένη χορδιέρα.
-Πιθανώς στραβοβαλμένη πεναριά, μπορεί όμως και όχι.
-Πιθανώς στραβοτρυπημένη τρύπα, αλλά και πάλι, ίσως και όχι!
-Χορδές μάλλον ίσιες, δηλ. παράλληλες προς τον άξονα του μπράτσου. Είναι όμως ίσιες επειδή είναι ίσια βαλμένες, ή στραβές λόγω στραβής χορδιέρας και φαινομενικά ξαναϊσιωμένες με το στράβωμα του καβαλάρη;

Ναι, μόνο που απ’ τη στιγμή που το όργανο επιδείχθηκε, δηλώθηκε η τιμή του, καταβλήθηκαν τα χρήματα και έκλεισε η πώληση, το πρόβλημα πέρασε πια στον αγοραστή και τώρα, άιντε μάζευ’ τα…

1 «Μου αρέσει»

και όμως, υπάρχουν ένα σωρό διατάξεις υπέρ του καταναλωτή. ας τις αξιοποιήσουμε, μπας και ελαχιστοποιηθούν κάποια στιγμή τέτοια φαινόμενα.

Ε, ναι. Είπα: … και τώρα, άιντε μάζευέ τα!

Μπρος γκρεμός και πίσω Νάκας.
Χρήστο το ότι δεν σου δίνουνε πίσω τα λεφτά στο είπανε τηλεφωνικώς ή πήγες από εκεί με το όργανο και τα είπατε?
Για μένα θα ήτανε καλύτερα να τους έλεγε ότι ο ‘δάσκαλος’ του,του είπε ότι το όργανο δεν είναι σωστό και βλέπαμε(άσχετα αν δεν υπάρχει δάσκαλος ή υπάρχει).

Ας παινέσουμε όμως και τα του οίκου μας: είμαστε η πρώτη σε αναγνωσιμότητα δικτυακή σελίδα πληροφόρησης για το Ρεμπέτικο, δεν χρειάζεται παρά να πληκτρολογήσει κανείς Ρεμπέτικο ( * ) για να το επιβεβαιώσει. Δεν θα αρέσει λοιπόν στον κύριο Νάκα, αν του πουν ότι κάποια σελίδα κλπ. κλπ. τοποθετείται αρνητικά για μάς, με αφορμή ένα προβληματικό οργανάκι που πουλήσαμε εισπράττοντας 250 ευρώ, και τώρα δεν δεχόμαστε να επιστρέψουμε τα χρήματα της κακής αυτής αγοράς, παίρνοντας πίσω το όργανο.
( * ) στο Google Search

2 «Μου αρέσει»