Πού είναι τα μπουζούκια τους σήμερα;

Πραγματικά φοβερός ήχος…!!! Καλορίζικο…!!!

Καλορίζικο Ηλία, αυτό είναι μπουζούκι με πραγματική ηχητική προσωπικότητα. Θα το ψήφιζα Ρεμπέτικο Μπουζούκι of the Year…

Καλορίζικο και καλόπαιχτο Ηλία.Νά΄σαι καλά να το χαίρεσαι.

Φοβερα γλυκο, ρεμπετικο ηχοχρωμα!
Καλορίζικο και καλόπαιχτο και απο εμενα

Μπράβο βρε Ηλία. Πολύ χαίρομαι. Πολύ μου αρέσει το παίξιμο σου. Ακόμα και με κείνο το μπουζούκι που κρατούσες εκείνο το βράδυ στο Ουζάδικο με μάγεψες. Μπράβο φίλε. Καλορίζικο. Μακάρι να σου φέρει μόνο χαρές.
ΥΓ Θα περιμένω το τραγουδάκι χε χε :slight_smile:
ΥΓ2 Είναι Πάμπος όχι Μπάμπος :089:

Καλορίζικο!

Πολύ όμορφο και με τον ήχο που αγαπώ!

Ομορφιές μέχρι εκεί που δε πάει! Υπέροχο όργανο, άξιος παίκτης! Άλα!

Ειμαι ενθουσιασμενος, σας ευχαριστω ολους πολυ!!! Αυτο το οργανακι ειναι εμπνευση για παιξιματα ομορφα, μαγκικα, γλυκα και ρεμπετικα, μια υπεροχη αφορμη να ξαναρχησω να μελεταω εντατικα τα παλια παιξιματα. Το απογευμα περασα κι απ τον φιλο μου τον Σταμκο και με μια μικρη του παρεμβαση (την γνωστη του για οσους γνωριζουν) το οργανο πηρε ακομα πιο θετικα χρωματα και εντασεις, και χαραχτηριστηκα μου ειπε αυτο το οργανο και 10.000 να σου δωσουν μην το δωσεις, και φυσικα δεν το σκοπευω. Αμολυθειτε μαγκες σε παζαρια, χωρια, παλιατζιδικα και ξεθαψτε οτι οργανακι βρειτε, αξιζει και στα παλια οργανα λιγη σημασια. Καλη επιτυχια!!!

φιλε zabe το μπουζουκακι σου εχει ξεχωριστο ηχο…πολυ ωραιο οργανακι…αν θελεις ομως κανε μας και ενα ταξιμακι με τον καινουργιο καβαλαρη να ακουσουμε την διαφορα…:slight_smile:

Αυτη την διαφορα που εχει, δεν νομιζω να μπορεσει να την πιασει η ηχογραφηση απο το κινητο

Οντως…Παιδια το οργανο ειναι αλφαδι, εχει εναν ηχο, που δεν μπορει να γινει κατανοητος απο βιντεο, κινητο, κλπ. Δυστυχως. Εχει ηχο πριμο, με μια γλυκια βραχναδα, ο,τι πρεπει για ρεμπετικο παιξιμο…Χωρις πολλα φρου-φρου και αρωματα…

Κι ενα παιξιμο με τον παλισσανδρινο καβαλαρη

//youtu.be/ue2rJLfe9lU

Ειναι πιο δυνατο ή μου φαινεται με τον καβαλαρη αυτο??

Και πιο δυνατο ειναι και καθαρισε ο ηχος του εγινε πιο λαμπερος, δειξανε και τα μπασα του και τα πριμα και ολα. Αφου ο ανθρωπος ξερει τι κανει!!!

Ειχα κανει μια ερωτηση περι καβαλαρη στο ομονυμο τοπικ, αλλα δεν υπηρξε απαντηση απο καποιο οργανοποιο. Ισως τωρα καποιος να μας διαφωτησει.

Eχω ακούσει για “εβενικο” και “παλισσανδρικο” καβαλάρη, και τη διαφορα ποιότητας στο ήχο μεταξύ των δυο.Ισχύει?

Φιλε μου εγω εκ του αποτελεσματος και στα τρια μου μπουζουκια, βγαζω το συμπερασμα οτι ο παλισανδρος ειναι αρκετα ανωτερος. Επισης χαραχτηριστικο ειναι το οτι καμια κιθαρα δεν εχει εβενινο καβαλαρη αλλα παλισανδρινο, τυχαιο?

Δερβίσης! Το κούρδισμα αν επιτρέπεται;

Δεν ξερω αν ειναι καποιο απ αυτα που εχει παιξει ο Μαρκος ή Κυρομυτης, που εχει κατονομασει και ο Σταυρος. Εγω το κανα ολο το μπουζουκι ματζορε Ρε Σι Σολ.

Οσο για τη ενταση χαραχτηριστικα το κοριτσι μου μου ειπε, δεν ειναι να βρισκεται αλλος ανθρωπος στο σπιτι οταν το παιζεις αυτο, μου χεις κανει ενα κεφαλι καζανι

Άμα μάγος το αγγίξει και μάγος το παίξει, τι άλλο περιμένεις? Γεια σου Παναγιώτη και Ηλία.

Εάν η μεσαία ήταν σολ και η μουργκάνα σι θα ήταν “πιστοποιημένο” ντουζένι.