Νίκος Τατασόπουλος

Ένας φίλος είχε πάει προ ημερών σ’ ένα μαγαζί, το “Πηνελόπη & Mνηστήρες” στο Παγκράτι, όπου κάποια στιγμή ο κιθαρίστας προσκάλεσε έναν πελάτη να παίξει μπουζούκι.
Ο άνθρωπος αυτός έπαιξε “παπάδες”. Εκπληκτική ταχύτητα και έπαιζε, πότε-πότε, έχοντας το χέρι από το πάνω μέρος της ταστιέρας κι όχι από το κάτω όπως παίζει όλος ο κόσμος.
Το όνομά του είναι Νίκος Τατασόπουλος.
Ξέρει κάποιος κάτι γι’ αυτόν; Αν παίζει κάπου, αν έχει σχέση με τον Ι.Τατασόπουλο;

Λ.Γ.

Είναι ο γιός του

Παίζει στου Ψυρρή στην οδό Αγ. Αναργύρων στον πεζόδρομο σ’ενα μαγαζί που λέει απ’έξω ‘Ολο δουλειά σπιτι εκκλησία’ - κάπως έτσι… ή Μάντρα έχω ακούσει να το λένε αλλιώς. Δεν ξέρω ποιες μέρες είναι ακριβώς… παρε τηλέφωνο να ρωτήσεις

Έχω ακούσει γι’ αυτόν ότι μεγάλωσε κυριολεκτικά μέσα στα ξενυχτάδικα της Αστόρια κτλ πλάι στον πατέρα του.Απο μικρό τον έπαιρνε μαζί του και να το αποτέλεσμα…

Εδώ έχει και κάτι μικρούλια βιντεάκια απο αυτόν να παίζει…

http://www.diodinos.com/tatasopoulos.htm

Σας ευχαριστώ

Λ.Γ.

Με το Νικο εχουμε δουλεψει μαζι στην Νεα Υορκη οταν παρουσιαζαμε ενα ρεμπετικο προγραμμα στο κλαμπ ΘΙΑΣΟΣ στην 6η Λεωφορο. Καναμε μαζι και
2-3 ρεμπετικες συναυλιες σε Πανεπιστημια…!
Ειναι οντως μεγαλο ταλεντο…και γνωστης του οργανου…!!!
Τωρα τελευταια τον ειδα στην τηλεοραση να παιζει στο συγκροτημα του Νταλαρα…

παιδιά με το Νίκο είμαστε φίλοι. Προχθες μου έδωσε και κάτι βίντεο που παίζει σε ένα μαγαζί στο Cicago 1994 και ένα άλλο πιο πρόσφατο που παίζει σε ένα μαγαζί το 2003. Εκεί να δείτε… για όσους ενδιαφέρονται έχω κι άλλα.

Ο Τατασσόπουλος παίζει πουθενά; Πολύ δυνατός μπουζουξής. Πρώτη φορά που άκουσα γι’αυτόν ήταν περίπου 9-10 χρόνια πριν στο εργαστήριο του Μπρά στο Γεροβουνό όπου άκουσα ηχογραφημένο ταξίμι του και εντυπωσιάστηκα.

Και μια απάντηση στον εαυτό μου (ή όποιον άλλο τυχόν ενδιαφέρει).Ο Τατασσόπουλος υιός έμαθα συμπτωματικά χτές ότι παίζει με ποίον;…Τον…Πλούταρχο!!!Ντιρεκτίβα:Να μη πάει κανείς να τον ακούσει παρά μόνο όταν επιστρέψει στο τρίχορδο ή κανένα Πίκος.Σε ύποπτα καταγώγια τύπου Αρένα και Πειραιώς εγώ δεν πάω.

Ο Νικος παιζει καθε Τριτη σε ενα μεζεδοπωλειο…
Θα μαθω περισσοτερα και θα αναφερω!!

παιδια αφήστε ο τατασόπουλος ειναι φαρμάκι στο παιξιμο μελεταω τελευταια κατι ασκησεις του και εχω εντυπωσιαστει

Μου λέει ένα βράδυ ο Βλάχος στου Πίκου:
“Κάτσε σήμερα να δεις το Νίκο. Παίζει παπάδες!”.
Κάθησα κι εγώ και τον άκουσα. Πράγματι παίζει παπάδες!
Αλλά -ας με σχωρνάει- ο Βλάχος ήταν μια κλάση πάνω. Κι ας μην το ξέρει ο ίδιος…

Να πω και κάτι άσχετο (βαριέμαι ν’ ανοίξω άλλο topic).
Πέτυχα προχτές τον Πάππο στον 902. Το παλλικάρι, πέρα απ’ τα γνωστά, έχει κι ένα άλλο μεγάλο ατού: Ετσι όπως τον ακούς στους δίσκους, έτσι ακούγεται και σκέτος, όταν παίζει για να κουρδίσει. Μιλάμε για πολύ …ήχο!

o pappos einai allo pragma…kraraei eytyxws tin poiotita ston ixo tou mpouzoukiou…alla kai se ola ta alla organa pou paizei…

καλησπέρα παιδιά καινούριος είμαι,και εγω εχω ακουσει τον τατασοπουλο,είναι παρα πολύ γρήγορος και εχει βάλει στοιχεια τζαζ στα ταξίμια του!φυσικό ειναι αφου ηταν στην αμερική!!!ΑΣΧΕΤΟ αλλα μηπως ξέρετε καποιον δεξιοτέχνη στην σαλονίκη?ενδιαφέρομαι να τελειοποιήσω την τεχνική μου και την σκέψη στα ταξίμια!!

βαγγελη μου γεια σου τυχαινει να ειμια στη Θεσσαλονικη εδω και 5 χρονια και πιστευω οτι ο καλύτερος δασκαλος που μπορεις να εχεις ειναι ο δημητρης ο χατζημπαλογλου που ειναι και δασκαλος μου…με διαφορα ο καλυτερος δασκαλος στη βορεια ελλαδα…αλλο πραγμα θα δεις εναν αλλο τροπο τεχνικης που δεν τον ειδες ποτε…πραγματικα αλλο πραγμα…2310279712

ευχαριστω πολυ γερογιαννη!!θα παρω τηλεφωνο να δω τι θα γινει!σε κανα εξαμηνο ελπιζω να βελτιωθω!!

βαγγελη οτι αλλο θελεις παρε και μενα 6997040073

O Nikolas Tatassopoulos einai ena apo ta kalytera bouzoukia stin Ellada,opws kai o Manwlis Pappos,kai oi dyo poly kaloi mou filoi.Me ton Nikola doulepsame mazi sti Nea Yorki kai me ton Manwli sta 9/8 stin Athina me to sxima tou Genitsari kai tin Xrysafi.
I moni isws diafora pou vriskw anamesa stous dyo (ektos apo to proswpiko styl tou kathenos) einai oi prwsopikes epiloges, se oti afora to eidos tragoudiou,magazia kai synergates… Safws o Manwlis exei kanei ws twra tis kallyteres.

Κι ενώ εχτές το βράδι γινόταν…της Καλομοίρας στην ΤV, στο ΧΑΜΑΜ γινόταν… της κακομοίρας. Πήγαμε να ακούσουμε καμιά πενιά και πέσαμε σε καταιγισμό πυρών… Τατασσόπουλος στο μπουζούκι σε τραγούδια του πατέρα του (κυρίως, αλλά και άλλα, όπου συμμετείχε ο πατέρας του), Δουμουλιάκας στο τραγούδι (και το μπουζούκι), Σοφράς στο μπάσο, Γρυσμπολάκης στο ακκορντεόν, Αντιγόνη στο τραγούδι.

Οι εκφράσεις “Στάχτη και μπούρμπερη”, “ο θάνατος της αλεπούς”, “σοκ και δέος”, δεν περιγράφουν τα γκάζια του Τατά…Το 'σπασε το τρίχορδο!!!
Και στο ακροατήριο, εκτός από ηθοποιούς, συγγραφείς, δημοσιογράφους, ηχολήπτες, εικαστικούς, πολλοί μα πάρα πολλοί μουσικοί και μπουζουξήδες (φτάνει, όχι άλλοι μπουζουξήδες!!!). Στεργίου, Πάππος, Κράλλης, Δημητριανάκης, ο Γιαννίσης (βιολί), Κοντογιάννης και άλλοι πιτσιρικάδες που παίζουν στην τηλεόραση, δίπλα σε σκυλάδες, χαλασμός…Συνέδριο μπουζουκιού.

Και την άλλη Τρίτη εκεί θα είμαστε για γούστα… “Το Αρζάν”, “Της μάγισσας η κόρη”, “Έφυγες μ’έναν άλλονε”, “Γλυκοχαράζει ο Αυγερινός”, “Χανουμάκι μου”, “Στα κάτεργα κατάδικος”.

ΥΓ. Προς το παιδί με το μπουζούκι και το μουστάκι από την Σπάρτη:
Νικόλα, έχω μια ταχυπαλμία…Λες να είναι από το χθεσινό τεστ κοπώσεως;;;