Επανεκτελέσεις τραγουδιών

Καλησπέρα παιδιά,

Σήμερα στο http://www.youtube.com/watch?v=WetNgjNUIa8 άκουσα έναν γνήσιο εκφραστή του έντεχνου, τον Αλκίνοο Ιωαννίδη να τραγουδά το Μπαξέ Τσιφλίκι του Τσιτσάνη, λίγο παραλαγμένο.
Δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε αν και γενικά πιστεύω ότι μέσω νέων καλλιτεχνών -που έχουν κάποιο επίπεδο φυσικά- τα παλιά ρεμπέτικα τραγούδια της πρώιμης και της ύστερης εποχής θα πρέπει να ξαναπαίζονται έστω και μουσικά με κάποιο δφιαφορετικό τρόπο. Η συγκεκριμένη εκτέλεση δεν μου άρεσε αλλά η προσπάθεια είναι άξια λόγου τουλάχιστον.

Εχουν ξαναγίνει παρόμοιες συητήσεις, αν και πιστεύω πως πάντα υπάρχει πεδίο για περισσότερες απόψεις. Θεωρώ πως καλλιτέχνες όπως ο Ιωαννίδης, που είναι για μένα καλοί στο είδος τους και τους σέβομαι που εκτιμούν το ρεμπέτικο, αλλά δεν θεωρώ πως αυτές οι παραλλαγές βοηθούν σε κάτι. Σκεφτείτε και μόνο ένας πιτσιρικάς (και εντάσσω και τον εαυτό μου εκεί) να ακούσει Τσιτσάνη μέσω Αλκίννου. Ο καθένας θα πει πως μπορεί να το ψάξει παραπάνω, αλλά άποψή μου είναι πως έτσι διαστρεβλώνεται η “παράδοση”. Προτιμώ όταν πάιζει π.χ. ο Μάλαμας (τον οποίο βρίσκω απλά αδιάφορο στα τραγούδια του) Μάρκο, έτσι όπως τον ξέρουμε. Αλλά και πάλι όλα θέμα γούστου είναι, οπότε, περί ορέξεως όλα…

Παραθέτω τα σχόλια με τα οποία συμφωνώ:

  1. Α,ρε ΤΣΙΤΣΑΝΗ,καλά που δεν ζεις…
    Γιατί αν την άκουγες αυτήν την “διασκευή” θα το κάπνιζες όλο το βαπόρι από την Περσία για να συνέλθεις.
    Απλά ιεροσυλία να περιαματίζεσαι με τέτοια τραγούδια.

  2. ελεεινο πως
     το καταντησε ετσι το τραγουδι

  3. ΑΙΣΧΟΣ!!!

“Το εκαναν αγνωριστο” !!! Εδω καλε μου φιλε Πέτρο , δεν τους τρως το δικιο (του αλλαξαν τα φώτα) …
και μη συγχιζεσαι καθόλου , μοδα ειναι θα περασει …
επειτα ο καλλιτεχνης θεωρειται ατομο που δουλευει με σεβασμο στη μουσικη πανω …
πιθανοτατα να ηθελε να δωσει μια νοτα ξεχωριστη και βεβαια τα οργανα που χρησιμοποιησε (?) …
τελος παντων , παιζε το εσυ με τα παρεάκια σου οπως ξερεις και πρέπει και μη φορτώνεις αρχοντα μου …

Κρίμα! Ο Ιωαννίδης με το έργο του και μ’ αυτά που καταπιάνεται με αφήνει αδιάφορο, όμως είχα μια αίσθηση πως ο άνθρωπος έχει ένα σεβασμό για τη δουλειά του.

Εδώ έχουμε τον ορισμό της μη δημιουργίας, πολύ σύνηθες φαινόμενο στις μέρες μας! Σε τί διαφέρει ετούτη εδώ η πατάτα από το “πέντε χρόνια δικασμένος” όπως το κατακρεούργησε η Βίση στο δίπλα thread; μονάχα στο ότι το άλλο έχει μια αυτογνωσία σε ότι αφορά το επίπεδό του (ας πούμε φτηνό ρεμίξ για τα καλοκαιρινά βραδάκια στα μαγαζιά της παραλιακής), ενώ τούτο περνιέται για δήθεν ποιοτική δουλειά.

Ανοίξτε λίγο τα μυαλά σας βρε παιδιά, πως θα πάει μπροστά η μουσική χωρίς πειραματισμούς;
Ο άνθρωπος δεν πείραξε ούτε στίχους ούτε μελωδία, απλά έβαλε και ένα-δύο σολάκια.
Δηλαδή η εκτέλεση με τον Πανταζή και τη Λαμπράκη τι το καλύτερο έχει;
Συμφωνώ πως η καλύτερη εκτέλεση είναι η πρώτη με Στράτο, αλλά δε θα με ενοχλούσε να άκουγα κάπου και αυτή την εκτέλεση, ίσα ίσα που θα χαιρόμουνα κιόλας.
Κολλημένος είναι ο πατέρας μου που είναι 58 χρονών και καταλαβαίνω ότι δεν αλλάζει αυτό, αλλά τα νέα παιδιά γιατί;

Παιδιά έχει κανείς αντίρρηση γι΄αυτήν την επανεκτέλεση του Γαβαλά;

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο kotsivet.
Πρώτον. Κανείς δε λέει πως η μουσική δε παίρνει από πειραματισμούς. Άλλο όμως οι πειραματισμοί, και άλλο η… μη δημιουργία, ή, ας πούμε, ένα αποτυχημένο από πλευράς ύφους/αισθητικής remix. Δεύτερον, το να έχεις κριτήριο δε σημαίνει ότι είσαι κολημένος.

Εκτός κι αν δεν έχεις πάρει χαμπάρι σε τί φόρουμ βρίσκεσαι.

To τραγούδι με την Ελεωνόρα , πολύ καλή φωνή ,εδώ δε μου αρέσει. Αυτό το τραγούδι είναι λαϊκό ,νταλκαδιάρικο , το παίζουν, η μάλλον το έλεγαν αργά τη νύχτα προς το πρωί, είναι γεμάτο ένταση, την οποία επιτείνουν πιο πολύ κάποια όργανα της ορχήστρας που σόλαραν .Εδώ το πιάνο του΄κανε μάλλον απονεύρωση .

Μπάμπη απλά κλείνεις τα μάτια και ταξιδεύεις!!!

Χωρίς άλλα λόγια:

Τι ωραίος πειραματισμός που είναι αυτός που ανέβασε ο Μήτσος :slight_smile:

μια κ αναφεραμε το “μπαξε τσιφλικι” θα ηθελα να πω κατι που ισως κανει πολλους απο εσας να γελασετε
με την αποψη μου ,αλλα αυτο που θα πω το πιστευω πραγματικα κ ζητω να με συγχωρεσουν οι παλαιοτεροι.

Επικροτω τις επανεκτελεσεις που εκαναν στα ρεμπετικα τραγουδια το
συγκροτημα για παιδικα τραγουδια “τα ζουζουνια” παει καιρος που εχει γινει βεβαια αυτο αλλα απευθυνεται σε παιδακια απο 3-4 ετων κ ανω.

Σε εκεινη την ηλικια διαφορα βιωματα που περναμε καθημερινα “τυπωνονται” για παντα στο υποσυνειδητο μας,με αποτελεσμα τα παιδακια να
μαθαινουν να αγαπουν τις μελωδιες(φραγκοσυριανη,μπαξε τσιφλικι,τικ τακ,καβουρακια κ.α." κ να ακουν απο μικρα το ρεμπετικο τραγουδι.

Με τοσα σκουπιδια που βομβαρδιζονται καθημερινα απο την tv κ απο παντου ,νομιζω πως αυτο ειναι κατι θετικο για την μουσικη μας!
Σιγουρα η εταιρεια το εβγαλε με σκοπο το κερδος αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση αν το δουμε λιγο παραπερα,νομιζω οτι ειχε μεγαλο οφελος.

Δεν μιλω για τα παιδια τα δικα μας θα εχουν ακουσει παρα πολυ ρεμπετικο επειδη το ακουμε εμεις συνεχεια στο σπιτι κ στο αυτοκινητο,με αποτελεσμα να τους ειναι πια αρκετα οικειο,ομως αυτο μπορει να λειτουργησει κ αντιθετα στην εφηβεια , που θα κανουν την ¨επανασταση" τους απεναντι μας,οδηγοντας τα σε αλλα ακουσματα,ομως πιστευω πως οταν πια μεγαλωσουν θα γυρισουν σε αυτη την μουσικη.

Σχετικα τωρα με την εκτελεση του Ιωαννιδη δεν μπηκα στον κοπο να ακουσω την συγκεκριμενη επανεκτελεση γιατι φοβαμαι.Ειχα ασχημη εμπειρια οταν ακουσα την επανεκτελεση της κ.Βισση.Ενιωθα οτι τριζαν τα κοκκαλα του μακαριτη του Παπαζογλου εκεινη την στιγμη.

Τις έχω ακούσει κι εγώ και τις έχω στο δίσκο μου. Είναι πολύ πετυχημένες πιστεύω και με απόλυτο σεβασμό στους δημιουργούς.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 08:32 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 08:17 —

Θα ήταν αποδεκτό να κάνει τους πειραματισμούς του σε δικά του τραγούδια? Πως θα ακουγόταν “Ο προσκυνητής” - που είναι από τα πιο όμορφα τραγούδια του καλλιτέχνη - με ντραμς και λοιπά κλαπατσίμπαλα?
Να πειραματιστούμε και με τον εθνικό ύμνο? Ας το δοκιμάσουμε με μουσική heavy metal. Που ξέρεις? Μπορεί και να αρέσει.

Το πρώτο τραγούδι που μου ήρθε εμένα στο μυαλό όταν διάβασα το θέμα ήταν το παρακάτω, με τον Αγγελάκα, να τραγουδά έχοντας τσέλο κ.λ.π Βαμβακάρη, την πλημμύρα.

Για να σας δω εδω.
Εμένα ούτε κρύο ούτε ζέστη με αφήνει αδιάφορο.

Ένας πειραματισμός,που ευθύνεται ο μεγάλος “ΜΠΕΜΠΗΣ”.

 	 Εγώ θα γιουχάϊζα και θα ζητούσα τα λεφτά μου πίσω, αν ήμουν εκεί.  Όταν είσαι επαγγελματίας και παίζεις μπροστά σε μερικές χιλιάδες, πρέπει να ξέρεις μέχρι πόσο κάτω φτάνει η φωνή σου, πριν αρχίσει να φαλτσάρει ενοχλητικά.

Ωωωωπ! Λαυράκι βγήκε!!!
Είναι σίγουρα αυτός, συμφορουμίτη nikosn; Μήπως είναι ο Γιαννάκης Αγγέλου;

Καλέ μου , δεν ξερεις τελευταια απο κατι ατακες που πετας εδω μεσα ποσο σε απολαμβανω !!! Μπεσα …
Στην επόμενη συναυλια κλεισε και για μενα μια θεση , παρε μαζι και καμμια μεριδα καλαμαρακια και
μισό κιλο κρασι (απο αλλο θεμα) να πιουμε να την καταβρουμε (μετα μονο μια πλημμυρα μας σωζει)! :092:

Με μισό κιλό στα δύο;