ΟΑΣΙΣ: Nέο περιοδικό για το λαικό τραγούδι!

Κυκλοφόρησε το καινούριο περιοδικό για το λαικό τραγούδι με τίτλο ΟΑΣΙΣ.
Στο τεύχος που κυκλοφορεί (αυτά που ξεχώρισα εγώ) έχει ανέκδοτη συνέντευξη του Άκη Πάνου, αφιέρωμα στον Μπάμπη Μπακάλη, συνέντευξη του Λευτέρη Παπαδόπουλου για τον Καζαντζίδη, όπως και μία συνέντευξη του Νίκου Μαμαγκάκη! Επίσης έχει και ένα συλλεκτικό CD με δεξιοτέχνες του μπουζουκιού!

Την δεκασέλιδη συνέντευξη με τον ακατονόμαστο δεν θα την αναφέρεις? xo χο χο…

Ενδιαφέρον νέο περιοδικό, μακάρι να κρατήσει…

Ναι, μπράβο, καινούριο περιοδικό για το λαϊκό τραγούδι.
Τους δεξιοτέχνες του μπουζουκού (θέμα του ενός από τα 3 cds που προσφέρεται μαζί με το περιοδικό) παρουσιάζει ο Νταλάρας :112:
Δ/ντής σύνταξης του περιοδικού ο Κ. Μπαλαχούτης.
Το 2ο cd έχει δημοτικά τραγούδια και το 3ο τραγούδια του Άκη Πάνου.
Και το εξώφυλλο:

Ώστε ο Γιώργος Νταλάρας παρουσιάζει δεξιοτέχνες όπως ο Γιώργος Ζαμπέτας, ο Χρήστος Νικολόπουλος και άλλους! Έ, σωστά. Μπορεί κάποιος να μην τους ήξερε…

υ.γ. από την ώρα που στήθηκαν οι (ζώντες) δεξιοτέχνες για φωτογράφηση στην ακρογιαλιά, μέχρι την ώρα που ήρθε και ο δικός μας, πρέπει να πέρασαν περίπου πέντε ώρες, αν κρίνει κανείς από την κατεύθυνση της σκιάς.

(είμαι κακός, το ξαναλέω…)

Νίκο μου, εγώ δεν βλέπω ούτε ίχνος κακίας!
Ένα εύστοχο σχόλιο βλέπω, αντίθετα. :089:

όσο πιο κακός τόσο πιο απολαυστικός :088::092:

λέμε τώρα…

Μπαααααααα! Μάλλον με photoshop θα πήγε ο Νταλάρας στην ακρογιαλιά! :78:
Με την ευκαιρία, μήπως έχει κάποιος ποιος παίζει τι στο cd;

Και όμως Δημήτρη, έχει και αυτός την ίδια ένταση και χροιά σκιάς! Μόνο πολύ δεξιότερα.

Το πρόσεξα κι εγώ Νίκο. Χάριν αστειότητας το είπα! :089:

Παρουσιάζει και CD, λοιπόν… το έκανε κι αυτό. Όχι που θα το άφηνε δηλαδή.

:019:
Σε τι ακριβώς συνίσταται η αξιοπερίεργη ενέργεια της “παρουσίασης μπουζουξήδων”;

Βγαίνει και λέει “…ο επόμενος μπουζουξής που θα ακούσετε λέγεται Ζαμπέτας Γεώργιος του Μιχαήλ και μας έρχεται απ’ το Μεταξουργείο. Παρακαλώ για ένα θερμό σας χειροκρότημα…”;

Ε, χάθηκε να τους παρουσιάζει ο Τρίγκας ή ο Καραντίνης; :085:

Έλα ρε Πάνο, τρία σιντιά προσφέρει το περιοδικό και μόνο το ένα παρουσιάζει ο Νταλάρας. Τι μεγαλύτερο δείγμα μετριοφροσύνης θα περίμενες;

(Αααχ!.. δεν θα εκπλαγώ αν στο εγγύς μέλλον μας παρουσιάσει και σιντί με παραδοσιακά, αναλύοντας την αλληλεπίδραση μεταξύ οργανικού ιντερλούδιου και φωνητικής μελισματικής ανάπτυξης στο κλέφτικο…)

Αχ Ελένη τι λες τώρα!
Δεν καταλαβαίνεις ότι ο μεγάλος βιρτουόζος παντογνώστης στην Ελλάδα είναι ένας και μοναδικός?
Σε λίγο θα μας γίνει και οργανομουσικοσυνθετοακατανόμαστοπρωθυπουργός…

Πιάσαμε όλοι από ένα φτυάρι μου φαίνεται, αλλά για τον συγκεκριμένο δεν με ενοχλεί καθόλου…

Δεν χρειάζονται εργαλεία, Totis. Μην ξεχνάς από που προήλθε η χειρονομία της μούτζας: ο διαπομπευόμενος / -η τοποθετούνταν με την πλάτη μπροστά πάνω σε ένα γάϊδαρο και όλο το χωριό, καθώς τον περιήγαγαν (roaming) στα σοκάκια, έπαιρνε στο χέρι του φούμο (αιθάλη από το ξύσιμο της καμινάδας του τζακιού) και του έρριχνε στο πρόσωπο.

Στο άγριο Ουέστ είχαν είχαν κάτι πιό¨λάιτ¨πίσσα και πούπουλα!

Πάντως, εμένα πιο πιθανό μου φαίνεται να έχει πέσει Photoshop, παρά να στήθηκε ο τρισπανμέγιστος καλλιτέχνης στην ακρογιαλιά με την πλέμπα. Όσο για τις σκιές και την κατεύθυνση του ηλίου, αυτά είναι για αρχάριους “φωτοσοπάδες” - οι επαγγελματίες κάνουν άλλα κόλπα:

//youtu.be/pZ0adXaY_bs

Ρε συ μάστορα, μετά απ’ αυτό που έβαλες τα πράγματα ξεκαθάρισαν:

  1. Η φωτογράφηση έγινε κανονικά στην παραλία
  2. Πόζαραν κάτι φίλοι του φωτογράφου
  3. Όλα τα υπόλοιπα τα τακτοποίησε ο καλλιτέχνης στο studio
  4. Ο Νταλάρας είδε το ότι είχε πάει για φωτογράφηση την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε το περιοδικό
  5. Να σου στείλουμε φωτογραφίες να μας κάνεις Αλεν Ντελόν γιατί είμαστε Άλλα ‘ντ’ άλλον;

Το cd του ακατανομαστου εχει.
1)πηγα και σου παρηγγειλα.οργανικο με γιωργο ματσικα
2)τσιτσανη και ροκ γωνια.ακατανομαστοσ κ παιδικη χορωδια δημητρη τυπαλδου 3)λαικα περασματα.νικολοπουλος 4)δεν εχει δρομο να διαβω.ζαμπετας
5)μπεμπης
6)το ξεκρεμασα κι αποψε.ιορδανις
7)σερβικο χατζηχρηστου.νικολοπουλος
8)μπουζουκι και ουισκι.σπορος
9)κονσερτο για μπουζουκι.ανεστος αθανασιου
10)κουβεντα με το χαρο.μπεμπης
11)οριενταλ τσιφτετελι.ιορδανις
12)οργανικο.χιονας
13)αχαριστια.καραντινης
14)τρελη που θελεις…τριγκας
15)το ζειμπεκικο του στεφανου.δρομος
16)αντζεντα.ακατανομαστος
17)αρωμα ψυχης.κωνσταντινου
Επισης cd Ακη Πανου και δημοτικα.