Πού είναι τα μπουζούκια τους σήμερα;

Αν κατέβει η μπουργάνα μέχρι σολ νομίζω θα χρειαστείς διαφορετική χορδή…
Εξαιρετικό το μπουζουκάκι, εξαιρετικός και ο κάτοχος.ωραία πράματα!!!

Κι όμως στο Μ ΄ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ο Μάρκος παίζει κάτι σαν το ΟΤΑΝ ΠΛΥΝΩ ΤΟΥΜΠΕΚΑΚΙ ΣΕ SOL ΜΠΟΥΡΓΚΑΝΑ - SOL ΜΕΣΑΙΑ -ΡΕ ΚΑΝΤΙΝΙ χωρίς να … αλλάξει χορδή !

Φίλε Νίκο Λιγκαρόσα, έχεις απόλυτο δίκιο, τα αντανακλαστικά μας ταυτίζονται πλέον…

ρε-σολ-σι (μπουργάνα) είναι το αραμπιέν που λέει κι ο μπάμπης, γενικά το σηκώνουν τα μπουζούκια.
αλκ, με σολ στη μπουργάνα παίζουνε, αλλά χωρίς πολύ κοπάνημα. αν είναι πολύ λεπτές οι χορδές και αντέχουνε ψηλό κούρδισμα αλλά όχι χαμηλό, γίνεται και μι-λα-λα.
δεν έχω όργανο μαζί μου για να ακούσω το κούρδισμα του μάρκου, πάντως ο ηλίας του δίνει και καταλαβαίνει! εκτός από τη σολ χορδή που παραχαλάρωσε και τρίζει…

έτσι είναι! επίσης και στον μουντάκη τα εύσημα (καθώς και στον -άγνωστο;- αρχικό κατασκευαστή), ε;

υγ: κυρ συντονιστά μου, μαζί γράφαμε

φιλαρακι zabe ο σταμκος ειναι παιχτρονι και περιμενω ενα οργανο απο τον παναγιωτη και δεν αντεχω αλλο:112:ο εβενινος καβαλαρης μου αρεσε περισσοτερο στο συγκεκριμενο οργανο…του εδινε περισσοτερο γλυκα και μου εδινε το ακουσμα παλιου ηχου μιας και το οργανο ειναι απο το 50…εχω την αισθηση οτι εγινε πιο δυνατο στον ηχο αλλα εχασε την αυθεντικοτιτα του…δεν θελω να σε επηρεασω αλλα συγκρινετα…να σου πω επισης οτι οι καλες κλασσικες η οι ακουστικες κιθαρες εχουν εβενο ταστιερα και εβενο καβαλαρη αλλα γουστα ειναι αυτα…:088:

Κι εμένα το πρώτο δείγμα/άκουσμα μού δίνει την εντύπωση αυτού του γλυκού ήχου που συναντάς σπάνια σε σημερινά οργανα.
Στη σύγκριση όμως με το δεύτερο μετράει μόνο η αλλαγή του καβαλάρη ή κι η αλλαγή στο κούρδισμα;
Στο πρώτο βίντεο το όργανο έχει το “κούρδισμά του”. Για το δεύτερο συμφωνώ με τον alk για τη μπουργάνα sol.
Για να γίνει σύγκριση ως προς τον καβαλάρη, καλό θα είναι να κρατήσεις το ίδιο κούρδισμα και να παίξεις και τις δυο φορές το ίδιο κομάτι.
Ο ήχος πάντως του οργάνου δυσεύρετος…
Τελικά δεν φταίνε μόνο οι τεχνικές συνθήκες των παλιών ηχογραφήσεων που ακούμε “άλλο” ήχο σ’ αυτές…