Πού είναι τα μπουζούκια τους σήμερα;

Κοίτα σύμπτωση!

Μετά από αποχή λίγων ημερών από υπολογιστή λόγω απουσίας, επιστρέφοντας σήμερα ανακάλυψα (από τα στατιστικά του δικού μου blog) τον παρακάτω ενδιαφέροντα ιστότοπο, με πληροφορίες και φωτογραφίες από παλαιά μπουζούκια.

http://oldbouzoukia.wordpress.com/

Το blog είναι στα αγγλικά και προς το παρόν περιλαμβάνει πληροφορίες και φωτογραφίες από διάφορα μπουζούκια των Σταθόπουλου, Κοπελιάδη και Παναγή. Δυστυχώς δεν αναφέρονται στοιχεία για τον δημιουργό του blog. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι κακό να υπάρχουν περισσότερα από ένα σχετικά site.

Χμμ…

Ωραία! Θα επικοινωνήσω και με αυτόν (αν και από ότι βλέπω δεν ξέρουμε ποιός έπαιξε με αυτά τα όργανα), πάντως όταν με το καλό ξεκινήσω την προσπάθειά θα του ζήτησω άδεια να τον συμπεριλάβω στα links

Πιθανώς θα γνωρίζει περισσότερα ο Νίκος Πολίτης γιατί ένα από τα μπουζούκια Σταθόπουλου που υπάρχουν στο blog είναι δικό του.

με ένα από αυτά πάντως παίζω εγώ, τελευταία, και όποιος έρθει στη Σπάρτη θα το δεί και το ίδιο.

(Εμ, δε σε πρόλαβα ρε Παναγιώτη…)

Νίκο γνωρίζεις ποιος είναι ο δημιουργός του blog?

Είδα ότι έκανε ένα σχετικό post στο www.playbouzouki.com με το nick name “DaveM”. Να του πούμε και ένα μπράβο του ανθρώπου.

David Murray. Θα του το μεταβιβάσω, Παναγιώτη και θα χαρεί.

Λόγω και του irish bouzouki ορισμένοι ξένοι έχουν πάθος με τα μπουζούκια και ειδικά αυτά των παλιών κατασκευαστών.Καναδός μου είχε στείλει μην. λέγοντας πως έχει 2 Σταθόπουλου,με τα οποία πάιζει παραδοσιακή κέλτικη και Ιρλανδική μουσική.Το όργανο βρίσκεται σε μια ιδιοτυπη διεθνούς χαρακτήρα ακμή!

Τελικά αφού δεν βρήκα κάποιο άλλο καλύτερο όνομα κράτησα αυτό που αρχικά μου είχε έρθει.
Ευχαριστώ τον CanCo, τον Λάζαρο και τον zabe για την άμεση ανταπόκριση και ιδιαίτερα
τον Σταύρο Κ και τον Νίκο Φρονιμόπουλο για τον ενθουσιασμό και την στήριξη.

Το site βρίσκεται σε δοκιμαστική λειτουργία. Υπάρχουν τα όργανα του Μπάτη, του Λευτεράκι και ο μπαγλαμάς του Τσιτσάνη που άλλωστε είναι διαθέσιμα στο φόρουμ και στην κλίκα.

Κατά τον Αύγουστο - Σεπτέμβρη θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή με κάποιους που έχουν στην κατοχή τους κάποια όργανα κι έτσι σιγά σιγά θα προσπαθώ να εμπλουτίζω το Site.

Η βοήθειά σας θα είναι παραπάνω από πολύτιμη όσον αφορά τα άτομα που μπορεί να ξέρετε ότι έχουν όργανα ή όποια άλλη πληροφορία.

Ελπίζω να σας αρέσει.

Προβλήματα που ίσως αντιμετωπίσετε:

  1. αν η ανάλυσή σας είναι κάτω είναι 1024χ768 και το site και το λογότυπο θα φένεται τεράστιο και θα περισσεύει (θα διορθωθεί εντός των ημερών)
  2. οι φωτό παίζουν;; (αν όχι στείλτε μου ένα π.μ. να δω τι μπορεί να φταίει με το Script)

Φώτης

www.bouzoukimuseum.gr

                                     [u]                                                                                  καλώς ορίσατε[/u]
                                                                              To site                                         βρίσκεται υπό [b]                                         πειραματικό στάδιο[/b].                                          Προς το παρών και μέχρι την έναρξη της                                          κανονικής λειτουργίας όλες οι                                          φωτογραφίες φιλοξενούνται σε server της                                          rapidshare. Ευχαριστούμε !

[LEFT][FONT=Verdana]Μην με πεις παράξενο αλλά αυτό το “το παρών” με ωμέγα πρέπει να το διορθώσεις γιατί βγάζει μάτι…:089:
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!:110:
Υ.Γ.1
Πάντως εμένα δεν μου άνοιξε καμία φωτογραφία…

Υ.Γ.2
[/FONT]

Όλο το φωτογραφικό υλικό που υπάρχει διαθέσιμο στον παρών δικτυακό τόπο…
επίσης διόρθωσε και την αιτιατική πτώση “στον παρόντα” γιατί θα μου βγάλεις και το άλλο μάτι…:089:
Υ.Γ.3

Χωρίς την δική σας βοήθεια και την συλλογικική προσπάθεια…
κάνε ακόμη μια διόρθωση…
[/LEFT]

Καλή αρχή Φώτη!

Ούτε εγώ μπόρεσα να ανοίξω τις φωτογραφίες (χρησιμοποιώ Mozilla)

Σου στέλνω και μήνυμα.

Ακόμα στις πληροφορίες δίπλα στις φωτογραφίες - αν έχεις βάλει διαστάσεις εκτός από τίτλους - επίσης δεν τις βλέπω.

Αντε ρε Σταυρο μπας και λυθει κι αυτο

theos1960 και Γρηγόρη είχατε απόλυτο δίκιο. Διόρθωσα τα ορθογραφικά λάθη. Άλλα είχαν γίνει λόγω κεκτημένης ταχύτητας να ανεβάσω ένα εντελώς πρόχειρο website έτσι ώστε να υπάρχει ένα προσχέδιο για να μπορώ να δείξω σε κάποιους ανθρώπους τί εννοώ και άλλα από απροσεξία :112::112:.

Ευχαριστώ πολύ

Φυσικά έχω το τετράχορδο που τόσα χρόνια υπήρχε στη “Σκάλα του Μιλάνου” στο Βόλο.
Μ αυτό έπαιζα όσες φορές πήγα.

Τώρα κανονικά θα πρέπει να παίζουν και οι φωτογραφίες όλες. Τις ανέβασα στον σέρβερ του Site και όχι σε rapidshare πια.

Το πρόβλημα που υπήρχε ήταν ότι το rapidshare έχει Free και Premium users και για να δει κάποιος τις φωτό έπρεπε πρώτα να επιλέξει τί τύπος χρήστη είναι.

Το επόμενο βήμα είναι να το συμμαζέψω λίγο αφού φένεται πολύ “μεγάλο” σε σχετικά μικρές αναλύσεις (1024χ768). Και μετά από Αύγουστο να αρχίσει η “κυρίως έρευνα”! :089:

Για τον Τσιτσάνη πρόσφατα διάβαζα ότι θα γίνει στα Τρίκαλα ‘‘Μουσείο Τσιτσάνη’’, όπου μεταξύ άλλων θα εκτίθενται και μουσικά όργανα που είχε χρησιμοποιήσει. Υπάρχει και στο φόρουμ ένα παλιό θέμα (του 2006), όπου όσοι έγραφαν μιλούσαν για μισές προσπάθειες και κούφιες υποσχέσεις. Εγώ στο περιοδικό το διάβασα ως σίγουρο να γίνει και έτσι ελπίζω να είναι…

Εδώ είναι το θέμα για το μουσείο

Ποιον Σεπτεβρη? Περασαν λοιπον σχεδον 2 χρονια, αφραγκιας και αναμονης και επιτελους χθες το παρελαβα!!! Και με χαρα ειδα οτι αξιζε και η αναμονη και τα χρηματα, και φυσικα ο Μουντακης που το κανε σαν καινουργιο, αλλα και λαλιστατο. Παιζοντας το χθες το βραδυ μαζι με τους συμφορουμιτες μας Γιανν, και Guvs, μας επεσε το σαγονι, καταλαβα πραγματικα ποσο μεγαλη διαφορα εχουν τα μπουζουκια του τοτε με τα σημερινα, η μερα με τη νυχτα. Το σκαφος του ειναι καρυδια μια πιο σκουρα και μια πιο ανοιχτη καπακι ελατο ρουμανικο. Οι μονες αλλαγες που ηταν απαραιτητες, ηταν η ταστιερα κι ο καβαλαρης και η φιγουρα που ειχε καταστραφει. Απο τις αρχικες κολλες που ειχαν χρησιμοποιηθει στο οργανο και γενικως απο τον τροπο κατασκευης, ο Μουντακης το χρονολογει το αργοτερο τελη του 50 και ο τροπος που εχει δουλευτει θυμιζει Τσακιριαν, αλλα δεν μπορουμε να το προσδιορισουμε με σιγουρια. Αυτα οπως καταλαβαινετε πεταω στα συννεφα!!!

η επομενη κινηση σου θα ειναι να ανεβασεις κανα βιντεο να το ακουσουμε.:slight_smile:

[QUOTE=zabe;208319] Αυτα οπως καταλαβαινετε πεταω στα συννεφα!!!

Στα σύννεφα έχει υγρασία. Κατέβα κάτω και ανέβασε κανένα βίντεο. (Ας πούμε το μινόρε του Τεκκέ):).
ΥΓ Πάντως αυτό που σου είπα σε πμ ισχύει ακόμα :089:.

Αυτο το μικρο δειγματακι λοιπον!!!

Μπαμπο μου μωλις ξυπνησα δεν ειμαι για μινορε του τεκε!! Αλλα επιβαλεται να το γραψουμε αυτο το κομματι με το συγκεκριμενο μπουζουκι στο μελλον με μια κιθαριτσα παρεα, και θα το ανεβασω να στο στειλω ξερω οτι σου αρεσει!!!

//youtu.be/IdEWGNFzO7o

3 «Μου αρέσει»

Πολυ δυνατος ηχος και ηχοχρωμα που σκίζει. Αξιζε η προσπαθεια επισκευης του και ας πηρε τοσο καιρο