Bouzouki by zozef

Αυτή η συζητηση αοτελει συνεχεια της συζητησης με τιτλο «τι πρεπει να εχει ενα καλο μπουζουκι?».

Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να εξηγησω πολλα, για να μαθετε την ολη ιστορια διαβαστε την προηγουμενη συζητηση. Οποιος θελει μπορει να μου γραψει στο vryopolitis@hotmail.

Ακολουθουν φωτογραφιες απο το τριχορδο κατασκευασμενο στη φιρμα Ζοζεφ Τερζιβασιαν.

Η τιμη του οργανου ηταν σχεδον 800 ευρω. Η φωτογραφια που υπηρχε στον online καταλογο (που τωρα βρισκεται under construction) ειναι η εξης:

Και το μπουζουκι που πωληθηκε στον ανηξερο πατερα μου ειναι το εξης:

image

Δυστυχως δεν τραβηξα καμμια φωτογραφια οπου να φαινεται το μπουζουκι ολοκληρο, γιατι πιο πολυ για τις λεπτομερειες ενδιαφερομαι τωρα.

Το μπουζουκι λεγεται Α-40 και υποτιθεται οτι θα ειχε 40 ντουγες… αλλα κοιταξτε:

image

image

Καλα… ψευδεις ντουγες… σας βαζω αλλες φωτογραφιες να δειτε τι μερακλιδικα χερια το’χουν κατασκευασει το οργανακι…

image

http://users.forthnet.gr/bb/ath/physiart/forum/messages/54/633.jpg

image

Και το πιο συναρπαστικο… η τρυπα…

image

image

http://users.forthnet.gr/bb/ath/physiart/forum/messages/54/637.jpg

Εχω και καποιες αλλες αν καποιος ενδιαφερεται να μαθει περισσοτερα για ενα μπουζουκι by Zozef.

Ακομα, αν καποιος θελει να δει αυτες τις φωτογραφιες με υψηλοτερη resolution, ας μου στειλει email.

Νομιζω ειναι διακαιο να το δουν αυτο το εργο οι νεοι που σκεφτονται να παρουν καινουργιο μπουζουκι.

Γεια σας μαγκες και καλη χρονια σε ολους

Theo

eytyxws pou den pira mpouzouki tou!!!1

Αυτή η μπετόβεργα στο μάνικο είναι πράγματι καταπληκτική. Να μου δώσετε το τηλέφωνο γιατί φτιάχνω τις υδροροές στη σκεπή και έχω πρόβλημα στήριξης.
ΑΝ

Φιλε κι εγω πριν λιγο καιρο ψηνομουνα να παρω ενα οργανο απο τον Ζοζεφ.
ευτυχως που εβρεξε εκεινη την ημερα που ειχα τα χρηματα και δεν πηγα να το παρω.
Πριν λιγες μερες παρηγγειλα ενα στον Μπαμπη Τον Κλεφτογιαννη!!!
Ε Υ Τ Υ Χ Ω Σ !!!

endaxi re to organaki einai halia! alla omos kai i timi tou toulahiston sto montreal einai hamili.
vevaia ego then tha dianoomoun pote na agoraso organo hwris na to piaso sta heria mou.Alla edw tho thema einai oti allo stin photo kai allo sou stelnei.den eino swsto lypame.
Ya hara Yorgos

Κι εγώ στου Κλεφτογιάννη το πήρα πριν από 2 χρόνια περίπου…τι να πω…δεν έχω παράπονο…όχι πως έχω και εμπειρία να κρίνω ένα όργανο…τέσπα…το είπα έτσι μιας και το είδα εδώ…

(Μπαγιόκος)

Προσθέστε κι εμένα στους ευχαριστημένους από τον Μπάμπη. Πήρα αξιοπρεπέστατο μπουζούκι σε καλή τιμή.

Μέχρι στιγμής κανένα παράπονο (1 1/2 χρόνο).

Φίλε Αλέξη και όλοι οι υπόλοιποι που ψάχνετε για όργανα πριν αποφασίσετε και πριν αγοράσετε πηγαίνετε και μιά βόλτα από του Παναγιώτη Βαρλά.

Εγώ τον έμαθα από αυτό το φόρουμ, είχα ήδη αγοράσει δύο όργανα από τον Μάτσικα.
Του πήγα τον τζουρά μου και τον μεταμόρφωσε. Οι επεμβάσεις που έκανε στην ταστιέρα και στον ήχο ήταν άψογες. Νόμιζα ότι είχα άλλο όργανο.

Καταλήγω. Tόσο για την αγορά νέο οργάνου, όσο και για την επισκευή-ρύθμιση/φινίρισμα υπάρχοντος…Παναγιώτης Βαρλάς.
Κοστίζει αλλά αξίζει.

Ισαάκ.

Τωρα με προκαλεις να πω και εγω … Για τον Γιαννη Καρβουνη, στον οποιο εδωσα για επισκευη ενα “τενεκε” και μου επεστρεψε ενα οργανο και με μαγεψε.
Αξιζει μια επισκεψη και σαυτον !
Μιας και τα “δικα” του ειναι επισης καταπληκτικα οργανα

(pet)

nai re paidia! lete, lete alla pou einai autoi oi mastoroi n pame k meis?
prepei na anoiksw ston thl. katalogo gia vrw to barla kai ton karvounh?

(ΛΓ)

Καρβούνης = ο Κορυφαίος. Και εξαιρετικό παιδί κι επαγγελματίας. Τηλ.=210.42.54.052 Βρίσκεται στην οδό Κύπρου, απέναντι από την εκκλησία της Οσίας Ξένης στην Παλιά Κοκκινιά (Νίκαια).

Θανάση δεν τον γνωρίζω τον Καρβούνη, αλλά αν βρεθώ από Πειραιά θα περάσω να τον γνωρίσω.

Φίλε pet γράψε:
Παναγιώτης Βαρλάς, Κωλλέτη 7 Εξάρχεια
τηλ: 210-3822358.
Καλό παλληκάρι, και άρχοντας. Πολλοί από τους παλαιούς του φόρουμ έχουν αγοράσει όργανα από αυτόν. Και μιλάμε για πολύ ψαγμένα παλληκάρια.
Πέρασε κι από αυτόν μιά βολτούλα.
Ισαάκ.

(pet)

euxaristw poly paidia. se ligo kairo pou 8amai a8hna 8a perasw mia volta.
me thn eukairia rixte mia matia kai sth selida:

http://rebetiko.sealabs.net

Εντάξει, δεν ήξερε. Δε ρώταγε;

Μπορεί να ήτανε της λογικής εγώ ξέρω καλύτερα γιατί να ρωτήσω?Έτσι κάνουν πολλοί και μετά δεν παραδέχονται ότι την πατήσανε κιόλας.Λυπάμαι όμως πραγματικά για αυτές τις επιλογές.Δεν έβαλε και κανένα ηχητικό.

Λάμπρο μου, μάλλον τίποτα δεν θα μας έλεγε το ηχητικό, να μη σου πώ μάλιστα πως μπορεί ο ήχος να ήταν (έστω χοντρικά) αποδεκτός, αν για το ηχητικό εκαλείτο κάποιος καλός παίκτης. Τείνω επίσης να δεχτώ ότι ο αγοραστής δεν ήταν τύπου ξερόλας, απλά τα οχτώ κατοστάρικα δεν τον πόναγαν τόσο, ώστε να το ψάξει «ρωτώντας» που λέω κι εγώ. Πάντα κάποιοι επιτήδειοι θα κοροϊδεύουν συνειδητά κάποιους αφελείς και, δυστυχώς, πάντα θα υπάρχουν αφελείς και, από την άλλη μεριά, «αετονύχηδες» και στο πεδίο της οργανοποιίας, και στην αγορά τροφίμων, και στην εκπαίδευση και, και…

Για ΄μέναν, αλλού είναι το θέμα και είναι κρίμα που δεν βρέθηκαν κάποιοι να το πιάσουν από την πλευρά αυτή: Μου φαίνεται πολύ, μα πολύ χοντρό, το 2004 το κύκλωμα που εκμεταλλευόταν το όνομα του μακαρίτη Ζοζέφ να έχει πέσει σε αυτό το απαράδεκτο επίπεδο ποιότητας κατασκευής, έστω μόνο για εξαγωγές.

1 «Μου αρέσει»

Απ’ όσο καταλαβαίνω ο αγοραστής του μπουζουκιού μάρκας Ζοζέφ είναι ευχαριστημένος για το όργανο που πήρε με τα λεφτά που έδωσε. Κάποιοι παρακάτω απλά ειρωνεύονται τη βέργα στο μάνικο (το 2004 θεωρούσαν ότι καλά μπουζούκια είναι μόνο εκείνα με τις κόντρες). Επίσης λένε για κατασκευαστές που ήθελαν και θέλουν πολλαπλάσια λεφτά για να αγοράσεις το βασικό τους μοντέλο. Ναι καλοί οι μάστορες που αναφέρονται αλλά πουλάει κανείς τους όργανο δικό του με 800 ευρώ;

Όσο για το “ανήξερος” έχει να κάνει με το ότι δεν ήταν γνώστης ο άνθρωπος και τίποτα παραπάνω! Μη ξεχνάμε ότι το παλικάρι μένει στη Βραζιλία και τα ελληνικά τα έμαθε καλύτερα στο πανεπιστήμιο όπου σπούδαζε.

1 «Μου αρέσει»

Δεν ήξερα ότι ήτανε στο εξωτερικό το παληκάρι.Ελπίζω τουλάχιστον να μην το παράτησε το όργανο.