Σπασμένο μπουζούκι

Καλησπέρα σας , είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για ένα μπουζούκι Ζοζέφ που έχω 40 δουγιες.
Είχα ένα ατύχημα και έχω ένα μεγάλο σπάσιμο στο σκάφος αν και νομίζω πως έχει σκεβρωσει λιγο
Θα ήθελα να μου πειτε την γνώμη σας αν αξίζει να φτιαχτεί το συγκεκριμένο όργανο η να πάρω κάποιο άλλο,το θέλω για επαγγελματική χρήση μελλοντικά και επίσης αν αξίζει να βαφτεί άλλο χρώμα
Ευχαριστώ!!

Καλημέρα Γιάννη και καλώς ήλθες. Εύχομαι καλές συζητήσεις να έχουμε.
Απο τα λίγα που ξέρω, τα γνήσια Ζοζέφ αξίζουν να σωθούν. Ευτυχώς όμως στο φόρουμ υπάρχουν έμπειροι σε τέτοια θέματα όπως ο @tasos_theodwrakis , @SDimis , @manos_tourpalis και άλλοι πολλοί που πιθανόν να σε βοηθήσουν.

1 «Μου αρέσει»

Γεια σου Γιάννη
Μπορείς να βάλεις κοντινές φωτογραφίες από ετικέτα , καραολο , πίσω μέρος εκεί που συνδέεται το ηχειο με το μανικο , και κολατζα ;

Από ότι φαίνεται το όργανο είναι η Ζοζεφ Β ( αυτά που έπαιρνε από άλλου και τα πείραζε ) η όχι Ζοζεφ

Εάν είναι ζοζεφ Β και είχε αρχικά καλό ήχο ίσως να αξίζει η συντήρηση του η οποία θα υπερβεί τα 800-1000 ευρώ μιας και το όργανο πρέπει να λυθεί ολικά και να συναρμολογηθεί πάλι . Υπάρχουν αρκετοί καλοί οργανοπιοι που μπορούν να κάνουν την επισκευή αυτή εάν θελήσουν , αλλά θα πρέπει πρώτα να δεις αν αξίζει

Έαν στείλεις περισσότερες φωτός ίσως μπορούμε να σε βοηθήσουμε στην ταυτοποίηση του

5 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας!

Το μπουζούκι λέει η ετικέτα ότι είναι Ζοζέφ.εβγαλα και μια φωτογραφία να δείτε.
Απλώς έλεγα λόγο που τα ξύλα είναι παλιά αν αξίζει για να ξαναγίνει όπως ήταν καινούργιο και αν μπορώ να το κάνω μαύρο με φιγούρες η να πω σε ένα οργανοποιο με αυτά τα χρήματα να μου κατασκευάσει ένα με 60 δούγιες.
Δεν ξέρω αν τα λέω καλά γιατί είμαι και λίγο άσχετος😅

1 «Μου αρέσει»

Γιάννη ίσως να βοηθούσε στις συμβουλές που ψάχνεις, να μας πεις τι χρήση θέλεις από αυτό το μπουζούκι και την σχέση σου γενικά με το όργανο.

Αυτό γιατί να το κάνεις?Έτσι και αλλιώς διαιρεμένες θα βγούνε 60 όχι κανονικές.
Το όργανο το σπασμένο το έχεις χρόνια?Σου άρεσε ο ήχος του?Παίζεις μπουζούκι χρόνια?

Το όργανο το είχα αγοράσει από ένα δάσκαλο που έπαιζε και σε συναυλίες στης Αυστραλία.παντως να φανταστείτε και τώρα παρόλο που είναι σπασμένο έχει καλό ηχο.
Εγώ είμαι αυτοδίδακτος,παίζω από μικρή ηλικία και θέλω να το εξελίξω όσο πάει σιγά σιγά.
Κύριος το θέλω για εμένα αλλά να μπορώ να παίξω και κάπου αν χρειαστεί.

Αν η ετικέτα είναι αληθινή (από φωτογραφία δεν μπορείς να είσαι σίγουρος), το μπουζούκι είναι αυθεντικό Ζοζέφ. Αν είναι αυθεντικό λοιπόν η λύση είναι μονόδρομος. Επισκευή σε καλό γνώστη οργανοποιό, των οργάνων του Ζοζέφ.

1 «Μου αρέσει»

Να με συνχωρεσετε για τα «κακά μαντάτα «

Το όργανο μπορεί να μην είναι καν ΖοΖεφ Β !
Και να ξέκαθαρισω
Ζοζεφ αυθεντικό Α δέν είναι με τίποτα , όποτε ας το αποκλείσουμε από την συνομιλία.
Υπάρχουν πολλά κάλπικα με ταμπέλα ζοζεφ , αυτό δεν λέει και πολλά πράγματα

Όμως ίσως είναι Ζοζεφ Β όπως είπα , δηλαδή από άλλο οργανοποιο ( συνήθως Τσαντουλη )που πέρασε από τα χέρια του ζοζεφ και σεταριστηκε
Ζητησα κάποιες φωτογραφίες για να πω με σιγουριά
Εάν ανέβουν στην ανάρτηση ίσως μπορέσουμε να πούμε περισσότερα πράγματα

Πουλήθηκε χθες ένα ζοζεφ Β ,σε πολύ καλή κατάσταση και με καλό ήχο στα 2500 .
Εάν δεν είναι ζοζεφ το όργανο μετά την επισκευή ως αξία θα έχει όσα χρήματα θα χαλάσεις για την επισκευή … δηλαδή γύρω στα 800-1000 ευρώ

1 «Μου αρέσει»

Ο Ζοζέφ είχε δυο τρεις ταμπέλες για τα όργανά του. Αυτές που έγραφαν ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ, και τα είχε φτιάξει εκείνος αυτές που έγραφαν ΕΠΙΣΚΕΥΗ, και είχε κάνει εκείνος τηην επισκευή, και εκείνες που έγραφαν ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ και ήταν εκείνα που τα πούλαγε χωρίς να τα έχει κατασκευάση, αλλά θεωρούσε ότι ήταν αρκετά καλά ώστε να φέρουν το όνομά του, ή αν χρειαζόταν τα “πείραζε” όπως αυτός ήξερε, μέχρι να τα φέρει όπου εκείνος ήθελε. Όταν είχα βρει σε παζάρι, ένα σπασμένο Ζοζεφ με ταμπέλα “κατάστημα”, εγώ έλεγα ότι ήταν του μακαρίτη του Σταύρου. Οι περισσότεροι έλεγαν για πλαστή ταμπέλα, μέχρι που ήρθε ο Σταύρος στο μαγαζί μου, για γυαλόχαρτα, του το έδειξα και αμέσως το αναγνώρισε. Ήταν δικό του, κι ο Ζοζέφ ειχε επέμβει, (έχω ακόμα το σπασμένο καπάκι με τις επεμβάσεις του). Τι θέλω να πω με όλα αυτά. Η αναγνώριση γίνεται μόνο δια ζώσης, χωρίς φωτογραφίες, και μόνο από έμπειρους οργανοποιούς που έχουν ασχοληθεί με τον Ζοζέφ και τις τεχνικές του. Κατά τα άλλα είναι όπως τα είπε ο Ντίμης.

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ μαζί σας .
Τότε πρέπει να το δει ένας καλός οργανοποιος να μου πει αν είναι γνήσιο και αν ναι προχωράω στην επίσκευη .αλλιώς αν είναι όπως το λες Νίκο και αν είναι απλά απομίμηση προτείνω κατά την άποψη μου να πάω σε ένα οργανοποιο επώνυμο και να μου κατασκευάσει ένα όπως το θέλω.
Πιστεύω σε αυτό που έχω θα πάει περισσότερα στο βάψιμο + επισκευή από ένα καινούργιο.

Δεν μπορώ να ξέρω το κόστος έτσι. Μια επίσκεψη , ή και δύο και τρεις, είναι δωρεάν, και θα σχηματίσεις γνώμη.

Το Όργανο δεν είναι Ζοζεφ αυθεντικό
Ας τελειώσουμε με αυτό το θέμα
Ούτε το Καραολο τέτοιο, ούτε το χαρτί τέτοιο , ούτε Υπηρξε ποτέ ζοζεφ αυθεντικό να τελειώνει με ταστιερα στο Ρε#

Οι ταμπέλες δεν λένε τίποτε απόλυτος
Ο Τσιτσάνης δουλεύει στο χάραμα με μπουζουκι ζοζεφ οργανοπιοιο
Ούτε οι σφραγίδες λένε τίποτα
Αυτές ήταν παλιες εντυπώσεις και ικεσίες λανθασμένες ταυτοποίησης μπουζουκιών ζοζεφ … και πολλοί δυστυχώς την πατήσανε και πλήρωσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες

Υπάρχει μια ομάδα ζοζεφ στο ΦΒ και υπάρχουν άνθρωποι εκεί αναγνωρισμένοι ( σολίστες παλιοί οργανοποιοι , ερευνητές ) που έχουν αναλύσει όλα αυτά τα θέματα

Δεν το παίζω ειδήμων
Απλά έχω κάνει χρόνια έρευνας επι ζοζεφ και έχω συμβουλευτεί πόλλους από αυτούς τους παραπάνω γνωστές που μου έχουν δείξει ακριβώς τι γίνεται. Επίσης έχουν περάσει απο τα χέρια μου αρκετά ζοζεφ και Α και Β

Ίσως το όργανο είναι του τσαντουλη
Ίσως… και αυτό … γιατί μπορεί να είναι και τίποτε

Τέλος στην αγορά έχουμε πλέον και σφραγίδες και πυρογραφιες και ταμπέλες , και γορδονια στο λειζερ του ζοζεφ και μια συστηματική παράνομη δραστηριότητα κάποιων που βαπτίζουν παλαιά αλλά και καινούργια όργανα ( πεπαλαιωμένα ) σε ζοζεφ

Γράφω γρήγορα γιατί δένε χω χρόνο να ανάλυσω λεπτομερώς και όχι γιατί το παίζω ξερολας

Αν σταλεί φωτογραφικό υλικό μπορώ να πω με περισσότερη βεβαιότητα τη το όργανο αυτό είναι

Τέλος
Κάποιοι οργανοποιοι θα σου πουν ότι είναι ζοζεφ ακόμα και έαν δεν είναι
Πρώτον διότι δεν γνωρίζουν αρκετά στοιχεία για να κάνουν την ταυτοποίηση
Δεύτερον διότι εάν σου πουν ότι είναι Β η αξία κατεβαίνει κατακόρυφα όποτε δεν μπορούν μα δικαιολογήσουν μετά την ακριβή επισκευή που το όργανο ούτως η άλλως χρειάζεται
Άλλο να έχεις όργανο που αξίζει 6-7 χιλιάδες … θα κανείς επισκευή 1500 ευρώ και άλλο να έχεις όργανο που αξίζει το πολύ 2500… μπορεί και να αξίζει τίποτα

1 «Μου αρέσει»


εικόνα
εικόνα

Κατασκευή με ωραία τρύπα με το κλειδί σαν το Μάρκου
Δικό μου όργανο

Β ζοζεφ ομως και όχι αυθεντικό εξ ολοκλήρου κατασκευή , κατακευη από τον τσαντουλη που πέρασε όμως από τα χέρια του ζοζεφ
Ετσι για να καταλάβουμε το μέγεθος της υπόθεσης

1 «Μου αρέσει»

Ολόσωστα τα λες Ντίμη. Με την μόνη διαφορά, ξέρεις στην Αυστραλία τι επισκευές χρειάστηκε όλα αυτά τα χρόνια, αν χρειάστηκε καινούργια ταστιέρα, καινούριο κσράουλο κλπ; Αν έχει γίνει τέτοια επισκευή,πόσο λιγότερο Ζοζεφ θα είναι,και ποιος θα το καθορίσει αυτό.Οι συλλέκτες,οι μουσικοί,ή οι οργανοποιοί;Για αυτό επιμένω επίσκεψη σε ΚΑΛΟ οργανοποιό γνώστη των οργάνων Ζοζέφ. Και κάτι άλλο. Ας μην προκαθορίζουμε τη συμπεριφορά του όποιου οργανοποιού απέναντι μας. Δεν είναι όλα τα δάκτυλα ίδια.

1 «Μου αρέσει»

Δηλαδή υπάρχει ολόκληρη φάμπρικα παραγωγής πλαστών μπουζουκιών Ζοζέφ; Αυτό με καταπλήσσει! Για να εξαπατήσουν δηλαδή πόσους; Πόσος κόσμος είναι η πιάτσα που μπορεί να ενδιαφέρονται και να ξέρουν (αλλά όχι άριστα, ώστε να μπορούν να εξαπατηθούν) από Ζοζέφ, είτε για λόγους συλλεκτικούς είτε μουσικούς είτε οτιδήποτε; Τα πραγματικά όργανα που έφτιαξε ο Ζοζέφ, μόνος του ή όχι μόνος του, σαν πόσα περίπου μπορεί να είναι σήμερα;

4 «Μου αρέσει»

Αν, Περικλή μου, συνειδητοποιήσεις τη σημασία αυτής της φράσης

, ίσως η κατάπληξή σου μειωθεί δραστικά…

(10 πετυχημένες απάτες: Ε 60 - 70.000 μείον κόστος κατασκευής…)

1 «Μου αρέσει»