Σπασμένο μπουζούκι

@nikosn

Γεια σου Νικόλα :slight_smile:
Όσο αναφορά τους οργανοποιους είπα κάποιοι , όχι όλοι , και σίγουρα όχι οι γνωρίζοντες και έμπειροι τέτοιων επισκευών , που είναι μετρημένοι στα δάχτυλα ισως του ενός χεριού :slight_smile: όποτε σίγουρα δεν βαζω όλους τους οργανοποιους στο ίδιο καλάθι . Και μάλιστα όπως έγραψα μερικοί από αυτούς θα ονόμαζαν Ζοζεφ ένα όργανο από την μη ολοκληρωμένη γνώση για το εάν ειναι ζοζεφ ( έχω περιστατικά στο μυαλό μου και για αυτό το αναφέρω )
Όσο αναφορά το θέμα Αυστραλίας εάν το όργανο ειναι εκεί , τότε τα πράγματα είναι ακόμα πιο « επικίνδυνα « έχω δει και ακούσει παρά πολλές περιπτώσεις που πουλήθηκαν όργανα Β η όχι ζοζεφ για ζοζεφ σε εξωφρενικές τιμές ! Έχω δει όργανα Β που πέρασαν από χέρια οργανοποιων και πουλήθηκαν σε τιμές Α

@pepe
Ένας μεγαλος και παλιός οργανοποιος έχει πει τελευταία
« Σήμερα ο οργανοποιου που φτιάχνει τα περισσότερα όργανα είναι ο Ζοζέφ… «
Όποτε καταλαβαίνεις τι γίνετε μιας και όπως είπε @nikos_politis ο κυρίως Νίκος είναι πολλά τα χρήματα και με την κρίση στην Ελλάδα τα μόνα όργανα που ακόμα ακριβοπληρονονται ειναι του Ζοζεφ

Ναι δυστυχώς όπως ενημερώθηκα πρόσφατα χωρίς να θέλω να διασταυρωσω τις πληροφορίες (και με φωτογραφικό υλικό )» διαφαινεται « και ξανά γράφω χωρίς να θέλω να πω με βεβαιοτητα ( διότι δεν θέλω να εμπλακώ σε νομικές Ιστορίες τρέλας ) να υπάρχουν πυρογραφίες, ταμπέλες , σχέδια , γορδονια και όλα τα αλλά « αναγκαια landmarks “ κοπιαρισμένα για να επέμβει η να φτιάξει κάποιος ένα όργανο ζοζεφ σήμερα εάν θελήσει

Ο λόγος λοιπόν που κάποια στόματα έχουν σταματήσει να μιλάνε και να « αναλύουν «/ δείχνουν το τι είναι ζοζεφ και το τι δεν είναι , είναι ισως γιατί κάποιοι τόσα χρόνια πήραν τις πληροφορίες των στοιχείων για το τι είναι ένα μπουζουκι ζοζεφ αυθεντικό , τα πέρασαν στο λειζερ και πλέον σφραγίζουν «το μόσχο το σιτευτό « όπου και όποτε μπορέσουν

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας .πάνω κάτω έχω καταλάβει κάποια πράγματα.Επισης μηλισα με τον δάσκαλο που το είχα πάρει και μου είπε ότι το όργανο είχε Κλάρα αλλά προτίμησε να βάλει τσαμπουκαδες και πίσω στην ένωση ταστιερας και σκάφους είχε ένα κοκάλινο διακοσμητικό .
Πάντως είτε για επισκευή είτε για την κατασκευή ενός μπουζουκιού γνωρίζετε κάποιον καλό οργανοποιο από Αθήνα μεριά;

@Giannis_Mixalaros

Γιάννη εγώ θα αποχωρήσω από αυτή τη συζήτηση για ένα λόγο
Ρώτησες αρχικά εάν το όργανο αξίζει να επισκευάστει
Μιας και όργανο Ζοζεφ ο φιλος @Panos με έκανε tag να προφέρω κάποιες πληροφορίες , αλλιώς δεν θα έμεινα στο κόπο από εκτίμηση στο φίλο Παναγιώτη

Ζητησα επανελημενα κάποιες φωτός για να μπορέσουμε να ταυτοποιήσουμε οσο μπορούμε το όργανο και να σε ενημερώσουμε

Εσυ συνεχισες να λες ότι είναι Ζοζεφ αφού έχει ταμπέλα , ο δάσκαλος άλλαξε ταστιερα κτλ

Ωραία ….είναι ζοζεφ Α λοιπόν και αξίζει 7-10 χιλιάδες
Πήγαινε σε ένα μάστορα να συμφωνήσετε όλοι μαζί να δωσεις κανα 1500 επισκευή και να τελειώνει η ιστορία

Και τα γράφω αυτά διότι όταν ανοίγεις ένα διάλογο συνεχίζεις τον διάλογο και μάλιστα προσφέρεις τις πληροφορίες / φωτογραφίες που τελικά θα σε βοηθήσουν να σχηματίσεις μια γνώμη για το εάν αξίζει το όργανο … αυτή ήταν η αρχική σου απορεια

Ξαναλέω πήγαινε σε ένα οργανοποιο … εγώ δεν θα σου πω σε ποιον , χάλασε τα χρήματα που πρέπει να δαπανηθούν διότι είναι μεγάλη η επισκευή και θέλει τέχνη , και όταν με το καλό τελειώσω η επισκευή μπορείς να επανέλθεις στη συζήτηση να μας πεις που έγινε η επισκευή κσι τι σου είπε ο οργανοποιους

1 «Μου αρέσει»

Συγνώμη δεν λέω ότι είναι Ζοζέφ ούτε ότι κοστίζει 7-10000 δεν νόμιζω να ανεφερα κάτι τέτοιο.απλως όπως είπαμε και ποιο πάνω δεν γνωρίζουμε αν είναι η οχι γιατί υπάρχουν και πλαστά.
Σίγουρα!
Τελειώνοντας μόνο είπα αν ξέρετε ένα καλό μάστορα να μου πει τι γίνεται και αν στην τελική δεν κάνει αυτό που έχω να μου φτιάξει ένα άλλο και το έκλεινα εκεί.τις απαντήσεις τις πήρα και κατάλαβα τι εννοείτε.

Αφού μπαίνεις σε αυτή τη λογική (που καλό θα ήταν το έψαχνες λίγο και από μόνος σου) πήγαινε στον Καρβούνη να το δει. Εγώ θα πρότεινα αυτόν γιατί είναι ένα από τα άτομα που ξέρουν από όργανα του Ζοζέφ και επίσης φτιάχνει και δικά του όργανα. Ελπίζω να σε κάλυψα! :wink:

4 «Μου αρέσει»

Να σου πω εγώ κάτι, Γιάννη; Και το μόνος σου απαραίτητο αλλά και η βοήθεια χρειαζούμενη. Λοιπόν, κάνε μια βόλτα σ’ όλο το οργανοποιητικό μέρος του φόρουμ. Δες τι συζητείται για τον καθένα, και μπορεί μετά από λίγο να ξανάρθεις εδώ με συγκεκριμένες ερωτήσεις για συγκεκριμένους οργανοποιούς.

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ φίλε @pepe για την πληροφορία.θα το κοιτάξω😉

Γιαννη ο Σπύρος (@SDimis ) δεν λέει οτι υποστηριξες κατι τέτοιο. Απλα αυτο που κατάλαβα ειναι οτι δεν μπορει να σε βοηθήσει περαιτέρω εφόσον σου ζητάει περισσότερα στοιχεία και εσυ δεν τα δίνεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση περισσότερες φωτογραφίες.

Όπως και να έχει υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι μάστορες και πολύ υλικό εδώ μέσα για να βρεις πληροφορίες σχετικά με αυτούς.
Ευχομαι να βρεις σωστό μάστορα και να πάρεις σωστή απόφαση.

Τέλος Σπύρο σε ευχαριστώ αλλη μια φορά που ανταποκρινεσαι σε tag και βοηθάς με τις γνώσεις σου οπως κάνεις πάντα και με τα προσωπικά μηνύματα που σου έχω στείλει ανά καιρούς.

5 «Μου αρέσει»