Οργανοποιός Ισίδωρος Παπαδάμου

Το “μη εύκολα προσβάσιμο” ίσως να είναι λίγο υπερβολικό! Το εργαστήρι του Ισίδωρου βρίσκεται 20 λεπτά με το αυτοκίνητο από την πόλη της Θεσσαλονίκης. Αν δε έρχεσαι από μακριά (τρένο - αεροπλάνο κλπ) έρχεται και σε παίρνει από την πόλη με το αυτοκίνητό του.

Το τελευταίο δεν το γνώριζα, αν και δεν θα το έκανα ποτέ γιατί θα αισθανόμουν πολύ άσχημα που τον έβαλα σε τέτοιο κόπο. Για κάποιον που δεν έχει μέσο δεν είναι και τόσο προσβάσιμο, όπως και να το κάνουμε.

Όταν κάποιος είναι μερακλής δεν τον σταματάει μια επιπλέον απόσταση… Στο κάτω κάτω μπορεί να πάρει και το αστικό… Περί ορέξεως βέβαια

Αν πηγαίνει μέχρι εκεί πάσο, ειλικρινά δεν το γνώριζα.

καλησπερα σε ολους!!!
αν και αρχαριος στο χωρο της μουσικης (μολις 2 μηνακια ασχολουμαι)
εχτες παρελαβα απο τον Ισιδωρο Παπαδαμου το τριχορδο μου τυπου Γιοβαν Τσαους με ξυλινα κλειδια:):):slight_smile:
παιδες δεν εχω λογια να περιγραψω!!!απλως τα σπαει,θα σας ανεβασω φωτο και ακουστικο δειγμα
να δειτε και εσεις το μονο που εχω να πω ειναι μεγαλος μαστορας και πολυ καλος ανθρωπος αν και δεν ειχα το χρονο για να καθησω να μιλησουμε
ελπιζω στο μελλον να εχω την ευκαιρια να τον ξανασυναντησω

Καλορίζικο gazakos, καλόπαιχτο ! Ναι ναι, ανέβασε βίντεο άμεσα.

Ενδιαφερομαι για αυτο το οργανο…θα μπορουσες να μας δωσεις τιμη κοστους?

Ευχαριστω

Μέχρι ο φίλτατος gazakos να δώσει την ακριβή τιμή, εάν θες μπορώ να σε παραπέμψω σε αυτές τις σελίδες :

εδώ με μουριά φτιαχμένο και κανονικά κλειδιά
εδώ με μουριά φτιαχμένο και εβένινα στιφτάρια
και εδώ κάτι που έρχεται πιο κοντά στο κανονικό με μάνικο από ντούγες.

Στα δύο πρώτα μπορείς να ακούσεις και κάποια ενδεικτικά δείγματα ήχου.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

είχα δοκιμάσει ένα τέτοιο όταν είχε κατέβει ο ισίδωρος παπαδάμου στην αθήνα, ονειρεμένος ήχος… πολύ ιδιαίτερο όμως στο παίξιμο, θέλει συνήθεια και δικό του ρεπερτόριο.
καλορίζικο και καλοτάξιμο!

καλησπερα σε ολους:088:
ειναι οντως ιδιαίτερο στο παίξιμο, θέλει συνήθεια και δικό του ρεπερτόριο!!!
εγω διαλεξα αυτο γιατι με ενδιαφερουν τα ταξιμια και η παλια ρεμπετικη μουσικη
Μανωλης Καραπιπερης-Γιοβαν Τσαους και δε συμαζευεται:109:
οσο για την τιμη του παιδες 1700 +150 τα ξυλινα κλειδια +100 ξυλινη χορδιερα
αλλα οποιος ενδιεφερεται για αγορα ας παρει ενα τηλ στον κ.Ισιδωρο
και να του πει οτι τον συστηνει ο Κωστας απο Κοζανη
και δεν θα χασει θα σας κανει καλυτερη τιμη!!!
τωρα για ηχητικο δειγμα και φωτο ας με βοηθησει καποιος,δεν ξερω πως να τα ανεβασω αλλα ουτε πωςνα ηχογραφησω!!!

να ειστε καλα (και συγνωμη για τα τυχον ορθογραφικα λαθη!!!)

:109::109::109:http://www.youtube.com/watch?v=e-4lyavziWQ

[ATTACH=CONFIG]5707[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]5706[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]5705[/ATTACH]

Πολυ ομορφο…Παααρα πολυ ωραιο…Απο ηχο τι λεει?Νομιζω οτι τετοια μπουζουκια που ειναι ιδιαιτερα εχεις συγκεκριμενο γκρουπ τραγουγιν που αποδιδει αριστα το οργανο…Οχι επειδη ειναι περιορισμενων δυνατοτητων αλλα για παραδειγμα ολους δεν μας τι σπαει να παιζεται ο Μαρκος σε τετραχορδο…Οχι πως δεν μπορει να παιχτει κ να ακουστει ωραια αλλα γιατι θελουμε να ακουγεται το γκραν,το γνωστο…Ειναι το υφος που παιζει ρολο νομιζω.Μπραβο φιλε μου πολυ ωραιο οργανο!!!

Απλα πανεμορφο!!! Εαν ανεβαζες και ηχητικο δειγμα θα ηταν οτι το καλυτερο

//youtu.be/bCmMKN7mfD8

ειμαι αρχαριος(μολις 3 μηνακια) και δεν ξερω ακομα τραγουδια αυτο ειναι ενας αυτοσχεδιασμος!!!

Πολύ ωραίος ήχος. Μου θύμισε Θανάση Παπακωνσταντίνου (http://www.youtube.com/watch?v=bChrGZOgaYc)

Καλές πενιές φίλε!

μια που βρισκόμουν θεσσαλονίκη, επισκέφτηκα πριν κάνα μήνα τον ισίδωρο παπαδάμου στο σπίτι και εργαστήριό του. την προηγούμενη φορά στην αθήνα είχε λίγα σχετικά όργανα, αλλά τώρα είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω από μπαγλαμάδες, τζουράδες και μπουζούκια μέχρι κιθάρες και λαούτα -και να απολαύσω την φιλοξενία της οικογένειας.
ιδιαίτερα ξεχώρισα κάποια μπουζούκια με ήχο για πειραιώτικα, το ένα μάλιστα το πήρε και το χαίρεται ένας γνωστός μου -από τα οικονομικά μοντέλα. επίσης μια κιθάρα (δυστυχώς με αριστερά περασμένες χορδές, δεν την επαιξα όπως ήθελα) -όσο για το μπουζούκι στυλ τσαούς ό,τι και να πούμε είναι λίγο!
τέτοια όργανα σε τέτοιες τιμές δεν βρίσκεις, και με εμπνέει όλη η λογική της αυτάρκειας, από την οργανοποιία μέχρι την δισκογραφία. με άποψη για τα ξύλα, για τα καλούπια, οξεία αντίληψη του ήχου, τιμιότητα με τους αγοραστές (και οικονομική σειρά στα σκαριά). άξιος συνεργάτης και συνεχιστής στα όργανα και στη μουσική ο γιος του αντρέας, με εξαιρετική ευαισθησία και μουσικότητα στο παίξιμο.
από τους ανθρώπους που αξίζει να γνωρίσει κανείς, και από τις πρώτες επιλογές για όργανο στη βόρεια ελλάδα!

Επισκέφθηκα το σάιτ του οργανοποιου , μετά από καιρο και με ευχάριστη έκπληξη παρατήρησα πως ο κύριος Παπαδαμου έχει κατασκευάσει καινούργια καλούπια για σκάφος , καινούργια σχέδια ξύλινης διακοσμησης, καραολα, και χορδιερες. Καποια από τα καινούργια του όργανα είναι άκρως ενδιαφέροντα!
Πιστεύω πως ο οργανοποιος έκανε ένα μεγάλο βήμα προς την σωστη κατεύθυνση, εάν κάποιος συνδοιασει την πολυετή τεχνογνωσία του!!

Αξιζει πιστεύω κάποιος να επισκεφθεί τις σελίδες του εάν βρίσκεται υπό εύρεση καινούργιου οργάνου

Εξαιρετική αισθητική και αυθεντικός ήχος στα όργανα του

Γεια σας απο Πατρα.Θεωρω πρεπον και δικαιο να πω δυο κουβεντες για τον κ.Παπαδαμου.Αναφερομαι στον υιο του
Ανδρεα,καθως μαζι του ειχα επικοινωνια και συναλλαγη.Εστειλα ενα τριχορδο για σεταρισμα,αλλαγη καβαλαρη,10ετιας το οργανο απο κατασκευαστη που ειναι εκτος Ελλαδας τωρα πια,και εχω να δηλωσω κατηγορηματικα πως προκειται για ανθρωπο με αποψη,με αισθητικη ως προς το ζητουμενο(ηχος),λεπτολογος και με δυνατοτητα τεχνικης ωστε να αποδωσει το οργανο το μεγιστο δυνατο ηχο με ολα τα χαρακτηριστικα του.Τον ευχαριστω δημοσια,διοτι αναβαθμισε ενα τριχορδο οχι μεγαλης αξιας ειναι αληθεια,σε ενα οργανο με ποιοτικο ηχο καθαρα παλιακο,παραδοσιακου τριχορδου.Δυστυχως η εποχη,μας τσακισε ασχημα(οικονομικα),ωστοσο εχω υποσχεθει στον εαυτο μου,με τη πρωτη ευκαιρια θα αγορασω ενα τριχορδο απ’αυτον,εστω κι αν ειναι οικονομικης σειρας.Δε ξερω βεβαια ποτε αλλα ευχομαι να μπορεσω οσο γινεται συντομοτερα.
Να περνατε ολοι καλα,εστω κι αν ειναι δυσκολα τα πραγματα,εμεις πρεπει μεσω μουσικης να βρισκουμε τροπο να ξεδινουμε.Γεια σας.