Οργανοποιός Ισίδωρος Παπαδάμου

Εχω ενα μπουζουκακι απο τον Κυριο ΠΑΠΑΔΑΜΟ και τον συνιστω ανεπιφυλακτα.Το αγορασα πριν απο 6 χρονια και δεν ειχα ως τωρα κανενα προβλημα οσον αφορα την ποιοτητα των υλικων την ενταση και το χρωμα του ηχου . Αποδιδει το ιδιο καλα και παρουσιαζει μια ωριμοτητα στην διαρκεια του χρονου.Οσον αφορα τον χαρακτηρα και την διαθεση του ειναι παντα ετοιμος και προθυμος να δωσει απαντησεις αλλα και να σε βοηθησει με τις γνωσεις του.Αυτα τα ολιγα και σιγουρα για να πειστεις θα πρεπει να τον γνωρισεις απο κοντα.:slight_smile:

Διάβασε [b]εδώ[/b]. Να επιμείνεις στα άρθρα 1 και 13.

Τα bold και η μεγέθυνση δικά μου:

Το καλό θα ήταν να μην ξεκινούσαμε καν.
Περιμένουμε το άρθρο σου.

Kοιτωντας τη σελιδα του Ι.Παπαδαμου ειδα οργανα τα συμπαθησα,και τιμες επισης.Φαινονται πολυ σωστα…το καλυτερο θα’ταν να δω απο κοντα,αλλα τελος παντων.

Σαν να σιμωνει ο καιρος να παρω κι εγω ενα τριχορδο…δε μπορω να γυροφερνω αλλο την ιδεα…πολλα δεν εχω βεβαια (500ευρω) αλλα…επειδη ζορικα μαζευτηκαν κοιτω να παρω κατι σωστο…

Δωστε γνωμες οι εχοντες γνωσιν…ιδιως οι εχοντες γνωσιν σχετικα με οργανα Παπαδαμου.

Εχω εδω και καποιες μερες που ψαχνω καλο τριχορδο ,με απολυτο κριτηριο τον πριμαριστο μουρμουρικο ηχο των οργανων της εποχης '35-'50.Θα ειναι το πρωτο μου σωστο τριχορδο μπουζουκι απο μαστορα,γιατι απο το 95 παιζω σε ενα που εκανα εγω μονος μου απο σκαφος μαντολας του Απαρτιαν δεκαετιας '40 βαζοντας μακρυ χερι.Ο ηχος του ρεμπετικος αλλα ειναι σιγανοφωνο με αποτελεσμα να χανεται η ομορφια του μεσα σε αλλα οργανα, ειναι μονο για ηχογραφηση.Ψαχνω λοιπον ενα ‘‘φωνακλαδικο’’ και σωστα φτιαγμενο.Η ερευνα μου μεχρι στιγμης γινεται διαδυκτιακα μονο καθως εχω επισημανει καποιους οργανοποιους,τουλαχιστον οσοι υπαρχουν στο διαδυκτιο,με σκοπο να τους επισκευτω απωτερα.Σταθηκα στους Σπουρδαλακη,Καρελα απο Αθηνα και στους γειτονες μου βορειοελλαδιτες Αλεξανδρη, Παπαδαμου και Μιτρεντζη.Μπορεσα και ακουσα ηχητικο υλικο απο Καρελα και Παπαδαμου καθως και ενα μπουζουκι του Σπουρδαλακη απο τον Γρηγορη Βασιλα.Σιγουρα δεν μπορει να κριθει ενα οργανο απο το διαδυκτιο.Προς το παρον ομως στεκομαι μονο σ’αυτο λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων.Ακουσα λοιπον φανταστικο ηχο απο τα τριχορδα μπουζουκια του Ισιδωρου Παπαδαμου στην ιστοσελιδα του και ειδικα ενα με μικρο σκαφος μου κλεψε την καρδια.Δεν εχω βρει αρκετα στοιχεια ομως για τον συγκεκριμενο οργανοποιο οπως απεναντιας βρηκα παρα πολλα για τον Σπουρδαλακη καθως διαβασα και την συνεντευξη του αλλα σχεδον καθολου ηχητικο υλικο.Μου αρεσαν καποια του Καρελα επισης.Για τον Αλεξανδρη ακουω τα καλυτερα απο τοτε που αρχισα να παιζω,φαινεται το ποιον του ,εχω ακουσει ενα τζουρα δικο του πριν καποια χρονια,μπουζουκι ομως οχι.Υποθετω πως δεν θα υστερουν , στην ιστοελιδα του φαινονται ομορφα λιτα προσεγμενα τριχορδα και δεν φανταζομαι να ειναι μονο γλαστρες θα εχουν κατι να πουν.Προς το παρον απο ηχο μενω στον Παπαδαμου και με βλεπω συντομα να πηγαινω Σαλονικη.

Δεν κάνω διαφήμιση, ίσως επειδή είναι λιγότερο γνωστός και, απλά επειδή ανέφερες το όνομα του Μητρέντση, προσπάθησε να τον επισκεφθείς και να δεις τη δουλειά του. Απο προσωπική εμπειρία, σου λέω πως δε θα βγεις χαμένος απ’ αυτό.

Η έρευνα μέσω διαδικτύου σε βοηθάει να σχηματίσεις μια άποψη για τα σχήματα και πιθανών και τις τιμές των κατασκευαστών. Για να δεις αν σου κάνει κάποιο όργανο όμως θα πρέπει να το παίξεις ο ίδιος. Τα όργανα του Παπαδάμου είναι ιδιαίτερα και μια βόλτα στο εργαστήριό του θα σε βοηθήσει πολύ στην αναζήτησή σου. Καλό θα είναι να έχεις ολοκληρωμένη άποψη για όλους τους οργανοποιούς που σε ενδιαφέρουν πριν αποφασίσεις. Επίσης πολλές φορές οι φήμες που κυκλοφορούν είναι υποκειμενικά διαδεδομένες οπότε εμπιστέψου μόνον τον εαυτό σου και το προσωπικό σου γούστο.

Τελικά εργάζεται αυτός ο οργανοποιός ? Κάτι είχε ακουστεί ότι σταμάτησε για λόγους υγείας…

δυστυχως ειναι αληθεια,αν και οι πληροφοριες μου λενε οτι δειλα δειλα ξαναμπαινει στο εργαστηρι.μακαρι:088:

Όταν ο άνθρωπος συναντά τον μουσικό και τα δύο αυτά μαζί τον ερευνητή-οργανοποιό τότε τα αποτελέσματα των μουσικών οργάνων που φτιάχνει δεν μπορεί να είναι άλλο από " τέλεια " ! Πριν έναν μήνα και κάτι μέρες πήρα τηλέφωνο τον Ισίδωρο Παπαδάμου για να ρωτήσω εάν θα είναι εκεί για να πάω μιας και θα ανέβαινα από Αθήνα. Με ρώτησε πως θα έρθω και όταν του είπα ότι θα ερχόμουνα με τρένο ενώ επέμενα να μου πει πως θα έβρισκα το σπίτι του δεν το συζητούσε, θα ερχόταν ο ίδιος με το αμάξι του να με πάρει από τον σταθμό. Φτάνοντας στο πολύ όμορφο σπίτι του στον Δρυμό Μυγδονιάς περάσαμε στο σαλόνι που ήταν γεμάτο τρίχορδα μπουζούκια! Ενώ έπαιζα τα μπουζούκια για να γευτώ τον ήχο τους σε καθένα από αυτά μου εξηγούσε πως ο συνδιασμός των εκάστοτε ξύλων έβγαζε το συγκεκριμένο ηχητικό αποτέλεσμα ( μεγάλο μάθημα για εμένα !)! Πολύ μεγάλη ποικιλία ηχοχρωμάτων στα όργανα που δοκίμασα ( ίσως περί τα τριάντα μπουζούκια ), φοβερά όλα, από το φθηνότερο μέχρι το ποιο ακριβό! Παρ’ ότι το βασικό σε ένα μουσικό όργανο είναι ο ήχος που βγάζει, η ποικιλία των οργάνων του κ. Ισίδωρου δεν σταματά στον ήχο αλλά έχει πάρα πολλά διαφορετικά σχήματα ηχείων καθώς και φιγούρες που ο ίδιος φτιάχνει από την αρχή! Αυτό που με ενδιέφερε κυρίως ήταν να ακούσω και να παίξω την μπουζουκομάνα που είχε στην ιστιοσελίδα του. Πολύ ιδιαίτερο ηχόχρωμα αυτό το όργανο! Ενώ ο ήχος της με μάγεψε ήθελα το μάνικο ποιο βαθύ και την ταστιέρα ποιο πλατιά γι’ αυτό και έκανα τελικά παραγγελία. Περιέγραψα στον κ. Ισίδωρο τον ήχο που θα ήθελα να βγάζει ( να σκάει και να απλώνει ταυτόχρονα ) και τα ξύλα που ήθελα και μου είπε ότι σε ενάμιση μήνα περίπου θα είναι έτοιμη. Μέσω τηλεφώνου και ενώ είχε ήδη ξεκινήσει την κατασκευή της του έλεγα κάποιες λεπτομέρειες που θα ήθελα στο όργανο. Σε ένα μήνα και κάτι μέρες με πήρε τηλ. να μου πει ότι είναι έτοιμη. Τρελή χαρά εγώ, δεν το περίμενα, πρώτη φορά τυχαίνει να παραγγέλνω όργανο και να είναι έτοιμο νωρίτερα από την αναμενόμενη ημερομηνία ολοκλήρωσής του. Πηγαίνοντας στο σπίτι του αντί για ένα όργανο που του είχα παραγγείλει είχε φτιάξει δύο από διαφορετικά ξύλα το καθένα για να διαλέξω το ηχόχρωμα που μου άρεσε καλύτερα. Μεγάλη η τιμή που μου έκανε, οργανάρες και τα δύο, δεν ήξερα ποιο να διαλέξω! Μπορεί να κούρασα λίγο με όλα αυτά που είπα αλλά η ευχαρίστηση που μου έδωσε ο κ. Ισίδωρος δεν περιγράφεται! Από όταν πήρα το όργανο στα χέρια μου δεν το αφήνω! Με ενθουσίασε τόσο πολύ σαν άτομο ( στις απόψεις του για την μουσική γενικότερα αλλά και στις γνώσεις που έχει αποχτήσει στην οργανοποιεία στα τριάντα χρόνια που ασχολείται ) που ότι και να πω γι’ αυτόν θα είναι λίγο. Πραγματικά μοναδικός άνθρωπος ! Είναι ερευνητής-οργανοποιός και μουσικός ο ίδιος ( και όχι απλά ένας οργανοποιός ) πρωτότυπος στα όργανα που φτιάχνει και πρωτοπόρος στις μεθόδους που χρησιμοποιεί! Αξίζει πάρα πολύ κάποιος να τον γνωρίσει, να συζητήσει μαζί του αλλά και να δοκιμάσει τα ιδιαίτερα καθ’ όλα όργανά του!

Κώστα καλόπαιχτο να είναι!!! Βάλε καμιά φωτό να το χαρούμε και μεις.

Kαλοπαιχτο!!! Βαλε μας κι ενα βιντεο αν μπορεις να το καμαρωσουμε!! Να σαι καλα να το χαρεις!

Ευχαριστώ πολύ Κώστα και Τάσο για τις καλές ευχές σας! Εάν μπείτε στην ιστιοσελίδα του κ. Ισίδωρου, στις ειδικές κατασκευές έχει μία μπουζουκομάνα από σφενδάμι. Εκτός από το ξύλο του σκάφους και το μάνικο που είναι μουριά στην δικιά μου, σε όλα τα υπόλοιπα είναι ακριβώς ίδια μιας και το ζήτησα εγώ να γίνει έτσι. Φοβερό για τα γούστα τα δικά μου σχήμα σκάφους, φιγούρα, στολίδια και τρύπα! Ο ήχος της μοιάζει πολύ σαν την μπουζουκομάνα από μουριά που έχει στην ιστιοσελίδα και έχει ακουστικό παράδειγμα και βιντεάκι από τον ίδιο τον κύριο Ισίδωρο να παίζει!

Καλοπαιχτο να ειναι ! Να σου δινει τοσο ενθουσιασμο καθε φορα που παιζεις!
Απο ηχο πρεπει να σκοτωνει!
Μπορεις να μας πεις το μηκος χορδης?

Ευχαριστώ fanos! Μεγάλη και ιερή η ευχή σου! Όπως το λες, από ήχο σκοτώνει! Πέρα από το σκάσιμο που έχει, έχει και τρομερό sustain! 80 εκατοστά είναι το μήκος χορδής.

Πρόσφατα επισκέφθηκα κι εγώ το εργαστήριο του Ισίδωρου Παπαδάμου.
Άκουσα πολλά τρίχορδα που είχε έτοιμα και διάλεξα αυτό που μου άρεσε περισσότερο
http://www.trixordo.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=111&category_id=5&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26

Έχει καθαρό, ιδιαίτερο ήχο, πολύ μα πολύ δυνατό, σε όλο το εύρος της έκτασης του!
Το έχω λατρέψει!

Όσα μπουζούκια δοκίμασα ήταν εξαιρετικά, δεν υπήρχε μέτριο όργανο και όλα πολύ καλά στημένα ώστε να παίζουν καθαρά και σωστά.
Οι εντυπώσεις που αποκόμισα είναι άριστες.
Είδα έναν άνθρωπο που εξελίσσει τη δουλειά του σε όλους τους τομείς:
μακροχρόνια εμπειρία στην επιλογή υλικών, σύγχρονος τεχνικός εξοπλισμός,
πειραματισμός σε νέες φόρμες, στοκ σε όργανα ώστε η επιλογή να είναι πιο αντικειμενική,
άψογη ιστοσελίδα, προβολή των οργάνων που κατασκευάζει μέσα από την προσωπική του δισκογραφία.
Αξίζει σίγουρα να παίξετε και να ακούσετε από κοντά τη δουλειά του.

Καλή Ανάσταση!

Απο τον κυριο Ισίδωρο Παπαδάμου,

δεν εχω παρει οργανο.Ομως απο τις συνομιλιες μας μεσω εμαιλ, πρεπει να πω πως προκειτε για εναν οργανοποιο με μεγαλο μερακι και γνωση ακουστικης και ιδιοτητων ξυλων, και εναν ηθικοτατο ανθρωπο. Εχω βαλει στο ματι καποια στιγμη να αγορασω το ταμπουρομπουζουκο αντιγραφο του Τσαους που φτιαχνει, αλλα ποτε δεν ρωτησα τιμη, φοβουμενος πως γαι ενα τετοιο custom οργανο, η τελικη τιμη( και δικαια) θα ηταν υψηλη.

πρεπει να πω πως προκειτε για εναν οργανοποιο με μεγαλο μερακι και γνωση ακουστικης και ιδιοτητων ξυλων, και εναν ηθικοτατο ανθρωπο

Καποιο καιρο πριν (το αναφερω και σε παλιοτερο μυνημα σε αυτη τη συζητηση) χαλβαδιαζα ενα μπουζουκι του με 500 ευρω,τελος παντων μαζευω τα χρηματα...το τσεκαρω και το ξανατσεκαρω...το αποφασιζω και τον παιρνω τηλεφωνο να μαθω για το οργανο αυτο.Με ρωτησε τι ψαχνω και τι θελω κλπ απο ενα οργανο και κατεληξε να μου λεει τους λογους για τους οποιους αυτο το οργανο δεν κανει για μενα,του ειπα οτι ειχα σκοπο να το αγορασω και με απετρεψε,λεγοντας οτι δεν θα το χαρω οσο θα ηθελα,δε θα με καλυψει...αν δεν ειναι αυτο τρανταχτο στοιχειο οτι αυτος ο ανθρωπος ειναι σωστος τοτε τι ειναι;-Εγραψε το κερδος του....κανονικοτατα!!!

Επισης με εχει βοηθησει δινοντας μου καποιες πληροφοριες σχετικα με τις κατασκευες και τα ξυλα οπου ηταν ευγενεστατος και συνεργασιμος!

Φιλε Yankos , τριχορδος και “ιπταμενος” μαζι (εισαι και στο aeromodelling) .Καλοπαιχτο να ειναι και να σε ταξιδευει.Τον Ισιδωρο τον εχω επισκευθει και γω και μονο καλα πραγματα εχω αποκομησει ,πραγματικος μερακλης στην δουλεια του και “ανησυχος” ,ερευνα και δοκιμαζει συνεχεια,γι αυτο εχει πολυ υψηλο επιπεδο σ’αυτο που παρεχει.Δεν πηρα οργανο καθαρα για οικονομικους λογους αλλοστε τα οργανα αυτα ειναι και για συγκεκριμενους παιχτες,το αναφερει και ο BLEKOS.

Βουνό με βουνό δε σμίγει μόνο Τάκη! Καλές πενιές και καλές πτήσεις λοιπόν!

Φοβερά φαίνονται τα όργανα. Μη εύκολα προσβάσιμο το μέρος όμως, κρίμα.