ΚΑΤΟΧΙΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Παιδιά ξέρει κανείς τον συγκεκριμένο κατασκευαστή ??

Εχει κάποιος όργανο δικό του ??
Αν χρειαστεί κατι το όργανο ειναι υπεύθυνος (ρωτάω γιατι δεν μένει στην Αθήνα)

Έλεγα να ξεκινήσω νέο thread αλλά στο ψάξε - ψάξε βρήκ αυτό το ήδη υπάρχον για τον συγκεκριμένο κατασκευαστή.

Επειδή είμαι στην γύρα για την αγορά νέου οργάνου ένας φίλος μου είπε για τον Κατοχιανό όταν ήταν ακόμη κοντά στην Ανάκασα. Βέβαια τον πήρα τηλ και τώρα έχει μετακομίσει κάπου έξω από την Αμαλιάδα, όμως πηγαινοέρχεται συχνά στην Αθήνα και θα τον συναντήσω μες στην εβδομάδα να ακούσω κανένα μπουζούκι του.

Για να πάω προετοιμασμένος, ξέρουμε τίποτα λεπτομέρειες από πρώτο χέρι σχετικά με την δουλειά του και με τα όργανά του;

Φίλε fotis τελικα ακουσα εγω καποια οργανα του.

Δεν θα κρινω τον ηχο τους γιατι αυτο ειναι προσωπικο θεμα του καθενος.

Ομως απο θεμα κατασκευης τα οργανα ειναι με βεργα και για τα δικα μου τουλαχιστον γουστα εχουν ιδιαιτερα βαρυ μπρατσο

Περιμενω και δικα σου νεα και αποψη για το θεμα αν δοκιμασεις οργανα του

εγω εχω οργανο του οταν ηταν αθηνα.

Κάποιες παραπάνω πληροφορίες;;

Ευχαριστημένος πολύ/λίγο, βέργα με/χωρίς κλπ κπλ;;

Το οργανοποιείο του βρίσκεται στην Αμαλιάδα Ηλείας εκεί δηλαδή που διαμένει??Γιατί το χωριό μου είναι στην Ηλεία και ενδιαφέρομαι εαν ένας καλός οργανοποιός είναι κοντά.
Ευχαριστώ

θα τον συναντήσω αύριο κι έτσι θα έχω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την δουλειά του και θα ποστάρω αύριο βράδυ.
Παρόλα αυτά νομίζω οτι είναι στα Σεβάλια,ή Σεβαλιά ή κάπως έτσι. Κάπου 4-6 χλμ πιο έξω από Αμαλιάδα.

Σαβάλια λέγεται το χωριό. Ήταν κάτι σειρούλες στο στρατό από εκεί.

Σαβάλια?? Ω ρε κάτι γλέντια!!!Έχω παέι πολλές φορές στο χωριό.Μπορώ να πάω απο εκεί και να δω την δουλεία του το καλοκαίρι??Γνωρίζει κανείς σας.Ευχαριστώ

το μπουζουκι απο παλια δεν ειχε καμια ενισχηση απο μεταλικη βεργα, μονο ξυλο μαλακο και σκληρο. μερικοι κατασκευαστες σκαβουν το μπρατσο για ποιο ελαφρη οργανο, η βεργα του προθετη βαρος και αφηνει ενα μεταλικο ηχο. κατα τη γνωμη μου βρες κατασκευαστη οχι πολη μακρια ετσι εαν παρουσιαστη βλαβη να μην τρεχεις

Ευχαριστώ για τα μνμ. Θα σας ποστάρω νέα οσονούπω.

παιδια το μπουζουκακι μια χαρα ειναι με βεργα κανενα προβλημα με σκευβρωματα και τετοια καλο ηχο απο οτι μου εχουν πει φιλοι αλλα και ο δασκαλος.καλο παληκαρι μου φανηκε ο παναγιωτης.

Απο το Παναγιωτη αγορασα το καλοκαιρι 1 τριχορδο με βεργα οποιος το επιασε στα χερια του ειπαν τα καλυτερα.Ειμαι απο τα Σαβαλια η περιοχη εχει πολυ υγρασια κατα τη γνωμη μου η βεργα ειναι οτι πιο καλο

— Τα παρακάτω δεν αποτελούν εσκεμμένη Διαφίμηση (ή δυσφήμηση). Είναι πληροφορίες που έκρινα σκόπιμο να υπάρχουν στο φόρουμ για τον συγκεκριμένο οργανοποιό —

Όπως είχα υποσχεθεί, επέστρεψα με νέα για τον Κατοχιανό Παναγιώτη καθώς και με την αγορά οργάνου από αυτόν αφού μου έκανε το “κλικ” ένα μπουζουκάκι σε πολύ καλή τιμή. Για τον ήχο δεν λέω τίποτα καθώς είναι υποκειμενικό, προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Λοιπόν, ήμουν μαζί του περίπου 3 - 3,5 ώρες και έπαιζα με τα όργανα που είχε φέρει και συζητήσαμε και αρκετά. Κατ’αρχήν αυτός έφτιαχνε όργανα από μικρός στο εργαστήριο ενός ξυλουργού εκεί στα Σαβάλια από όπου κατάγεται. Αργότερα εγκαταστάθηκε στην Αθήνα όπου πήρε πτυχίο αρμονίας από κάποιο Ωδείο και ξεκίνησε να εργάζεται νυχτοκάματο σε ρεμπετάδικο και συνέχισε την κατασκευή οργάνων.

Από το '94 συνεργάστηκε αποκλειστικά με τον Ζοζέφ όπου έφτιαχνε τα πάντα. Κιθάρες, μπάσα και εννοείται μπουζούκια κλπ. Ότι όργανα πουλούσε ο Ζοζέφ εκείνα τα χρόνια ήταν δικά του. Έπειτα έφτιαξε το εργαστήριό του στην Ανάκασα όπου ήταν μέχρι πριν κανα δυο χρόνια. Τώρα είναι μόνιμα στα Σαβάλια, αλλά επειδή έχει πολλούς πελάτες στην Αθήνα πηγαινόερχεται πολύ συχνά. Στην δική μου περίπτωση (αλλά και γενικά) δεν έχει κανένα πρόβλημα να φορτώσει το αμάξι με όργανα και να τα φέρει εδώ.

Επειδή πάντα συνδυάζει διάφορες δουλειές στην Αθήνα, εννοείτε ότι ο (πιθανός) πελάτης δεν είναι και υποχρεωμένος να αγοράσει όργανα. Αυτό μου το διαβεβαίωσε από την αρχή γιατί είχα αρκετούς ενδοιασμούς.

Για τα όργανά του, μου έφερε 2 τρίχορδα, 6-7 τετράχορδα και ένα μεταχειρισμένο τρίχορδο δεκαετίας '80 από τον Ζοζέφ (τιμή: 1800). Αυτό που μπορώ να πώ (χωρίς τεράστια πείρα) είναι ότι όλα τα όργανά του ήταν προσεγμένα. Τα περισσότερα ήταν με βέργα, και αυτό που αγόρασα με βέργα είναι, αλλά διαφορά στο βάρος δεν υπάρχει καμία. Είχα πιάσει στα χέρια μου το ένα τρίχορδο με βέργα και το άλλο που ήταν χώρις βέργα και ήταν και τα δύο ζυγισμένα. Μου έδωσε διάφορες πληροφορίες για τις βέργες ότι τις παραγγέλναν με τον Ζοζέφ από Γερμανία από ένα ειδικό υλικό κλπ κλπ που μάλλον θα βγώ off-topic.

Κάνει και ανταλλαγές οτιδήποτε οργάνου. Και ακόμα κατασκευάζει όλων των ειδών τις κιθάρες.

Επίσης μου έφερε και ηλεκτρακουστικό μπουζούκι που έχει την προενίσχυση απάνω (όπως οι κιθάρες) και μου έφερε να δώ και ένα μπουζούκι (για τους σκυλάδες του φόρουμ) που έχει cut-away (όπως οι κιθάρες) για άνετο παίξιμο (σολάρισμα) στις ψηλές.

Αν και δεν ενδιαφέρθηκα τόσο για αυτά, απλώς τα αναφέρω. Επίσης, αν είστε κοντά στα Σαβάλια πηγαίνετε στο εργστήριό του από περιέργεια. Είναι πρόθυμος να σας δείξει διάφορα από την κατασκευή ενός οργάνου. Καθώς και να δώσει συμβουλές στους ερασιτέχνες οργανοποιούς που μένουν κοντά.

Σύντομα μου έιπε θα ανεβάσει και Site.

Στοιχεία επικοινωνίας:
6945 724 886
pkatohianos@yahoo.gr

Υ.Γ.: για οτιδήποτε άν τον πάρετε τηλ. και σας ρωτήσει που τον ξέρετε πείτε το όνομά μου και ότι έχετε διαβάσει για αυτόν στο rembetiko forum.

Υ.Γ.2: Εάν θέλει η “Κλίκα” κατά τον Αύγουστο - Σεπτέμβριο που θα ξαναγυρίσω Ελλάδα μπορώ να του πάρω και μια συνέντευξη (αν και δεν είναι “ιστορικός” οργανοποιός [ακόμα]).

εγω εχω ενα παραπονο απο τον παναγιωτη.απο το πρωτο servis του μπουζουκιου (το εχει φτιαξει ο ιδιος)μου πηρε λεφτα κατι που καποιοι οργανοποιοι ειδικα για τα οργανα τους δεν σου περνουν φραγκο.

Χμ… Κρίμα. Δηλ τι σερβις ακριβώς; Του το είχες πει; Εγώ στην θέση σου (ή όταν θα χρειαστώ το πρώτο ΄σερβις) θα του πώ ότι άλλοι οργανοποιοί το κάνουν δωρεάν. Εσυ δηλαδή γιατί έτσι; Αλλά όταν έρθει εκείνηη ώρα, εάν κριθεί άξιο σχολιασμού θα ενημερώσω το φόρουμ.

χορδες και τετοια μετα απο 6 μηνες που το ειχα παρει μου ειχε πει να το παω να το δει λογω αλλαγης καιρου.δεν ηξερα τι παιζει στην πιατσα.ημουν στην αρχη τοτε.μαλιστα οταν το συζητησα με το δασκαλο ο ανθρωπος απορησε.

Ο εν λόγω οργανοποιός ανέβασε Site με τις εξής διευθύνσεις

http://www.organopoieio.com/
http://www.mpouzouki.net/

Μπορείτε να δείτε δείγματα της δουλειάς του

Εγω περιμενω ενα τριχορδο,το φτιαχνει 6 μηνες. Κανα δυο που ειδα μου αρεσαν
αλλα οταν φτιαχνεις οργανο ποτε δεν ξερεις τι ακριβος θα βγει!Τελεικα καλητερα
να βρεις ενα ετοιμο που θα σου αρεσει και στο ματι το αφτι και στο στησημο πανω
σου.Οταν το παρω θα σας πω.:092:

ωπα! δεν είμαι γνώστης αλλα…απο που και ως που ο μάστορας να σου αλλάξει χορδές; γιατι;
Οι χορδές φθείρονται και θέλουν άλλαγμα …αυτό δεν αποτελεί αδυναμία του οργάνου η του μαστορα…
Ξέρω δεν κοστίζουν πολύ αλλα, στο κατω κάτω εσύ τις έφαγες τις χορδές…οχι ο μαστορας