Aγορά μπουζουκιού

Καλησπέρα σας. Aυτό είναι το πρώτο μου θέμα και όπως καταλαβαίνετε είμαι ένα νέο μέλος στην κοινότητά σας. Κλασικές ερωτήσεις : Τι μπουζούκι να πάρω τρίχορδο ή τετράχορδο?
Από που μπορώ να αγοράσω?

Υσ: Είμαι αρχάριος και μου αρέσει κυρίως το κλασικό ρεμπέτικο και έπειτα το λαικό.
Συμπέρασμα: Χρειάζομαι ένα καλό μπουζούκι που να είναι καλής ποιότητας , να μην ξεκουρδίζεται εύκολα και πάνω από όλα να βγάζει ‘‘μπελαλίδικο’’ ήχο. ΦΘΗΝΟ

Αν έχεται κάποιο προς πώληση ευχαρίστος να το συζυτήσουμε!!!
Ευχαριστώ πολύ.:090:

Μπουζούκι θα πάρεις βέβαια (δηλαδή “τρίχορδο”).
Όσο για το από ποιόν, υπάρχουν συζητήσεις για πάρα πολλούς οργανοποιούς μέσα στο φόρουμ. Είμαι σίγουρος πως με μια ανάγνωση θα μάθεις πολλά.

Για ποσα λεφτα μιλας? Σκεφτεσαι να πας και σε καποιο δασκαλο για αρχη? το οποιο θα ηταν και το καλυτερο

(Δεν νομιζω οτι ο Καραντινης τοποθετηται στους συνθετες ή κανω λαθος?)

Θα πάω σε δάσκαλο. Τώρα για τα λεφτά δεν έχω σκεφτεί… υπάρχει μπουζούκι με 500 ευρώ?
Όπως είπα θέλω ένα μπουζούκι για αρχάριο το οποίο να αντέξει στο καιρό. Μην πάρω μουφα και αργότερα θέλω αλλαγή.

Φιλε μου μ αυτα τα λεφτα πρεπει να εισαι λιγο προσεχτικος αλλα πιστευω οτι θα καταφερεις να βρεις ενα μπουζουκακι το οποιο τουλαχιστον δεν θα τα παθει ολα μετα απο λιγο. Αν μενεις Αθηνα καλη ιδεα ειναι να κανεις και ψαχτηρι για κανα μεταχηρισμενο, εγω πηρα ενα 400 ευρω και δεν το δεινω ουτε με 2000 βεβαια ημουνα και λιγο ****φαρδος που βρηκα τετοιο πραγμα. Καλη τυχη!!!

Ti εννοείς? 1) Είναι λίγα τα λεφτά για μπουζούκι.
2) Είναι πολλά.

Ποιο ακριβό είναι το τρίχορδο από το τερτάχορδο?
Αθήνα μένω πες μου οδό να πάω να κοιτάξω…
Βασικά σε πυροβολώ με τις ερωτήσεις μου ,για να μην με πιάσουν κότσο.

Aρχικά καλό θα ήταν να αποφασισείς ο ίδιος αν θέλεις τρίχορδο ή τετράχορδο μπουζούκι και μετά να το ψάξεις. Η προσωπική μου αίσθηση είναι ότι το τετράχορδο θα σε βοηθήσει στην καλύτερη κατανόηση του οργάνου και ταταυτόχρονα θα σε δυσκολέψει περισσότερα. Όσο για το τι σου αρέσει να παίζεις…νομίζουν πως δεν κάνουν τα ράσα τον παπά!
Υπάρχουν μπουζούκια σε όλες τις τιμές και πολλοί από εδώ μπορούμε να σου προτίνουμε πολλούς κατασκευαστές ή πολλά μαγαζιά.Το θέμα είναι,μπορείς να βρεις κάποιον φίλο σου ή γνωστό, γνώστη του οργάνου και να το ψάξεις μαζί του??Αλλιώς θα σε πιάσουν κοροίδο όπως και να έχει!Εάν πάς μόνος όλα τα όργανα “ίδια” θα σου φαίνονται…όσο για το πόσο θα “κρατήσει” στα χέρια σου, είναι θέμα οργάνου και συντήρησης φυσικά αλλά πάνω απ΄ όλα δικό σου!Εσύ θα νιώσεις την αναγκη για κάτι καλύτερο και κάτι διαφορετικό… καλή τύχη και ότι θες εδώ είμαστε…:slight_smile:

η γνωμη μου ειναι ,τετραχορδο δαγκωτό και μολις κατανοησεις το οργανο πληρως φτιαχνεις και ενα τριχορδακι .:230:

Τα λεφτα ειναι λιγα για να παρεις ενα μπουζουκι φτιαγμενο απο το μερακι ενος μαστορα που θα ειναι προσεγμενο. Συνηθως τετοια μπουζουκια των 500 ειναι κομματια ετοιμα, καπακι, σκαφος ταστιερα κλπ, οχι ιδιαιτερης ποιοτητας που εχει παρει ο οργανοποιος και τα εχει συναρμολογησει κι ετσι στο δινει με χαμηλο κοστος. Σιγουρα πρεπει να πας με καποιον που ξερει απο οργανα γιατι εχω δει και μπουζουκια του χιλιαρικου και βαλε τα οποια σιγουρα δεν αξιζουν. Εγω οταν ξεκινουσα ετυχε και βρηκα εναν ερασιτεχνη μαστορα και του εδωσα 100.000 δρχ πριν 10 χρονια και μου εφτιαξε ενα οργανακι το οποιο σημερα εχει γινει καλυτερο απ οτι ηταν εχει δηλαδη στρωσει και δεν επαθε ποτε τιποτα και το βλεπω να ζει και αρκετα πιο πολυ απο μενα. Στην περιπτωση σου πιστευω οτι αυτο ειναι το ζητουμενο, δηλαδη για τα λεφτα που θα δωσεις να μην παρεις ενα οργανο που μετα απο λιγα χρονια θα το πεταξεις. Οταν θα το μαθεις το οργανο και αφοσιωθεις σ αυτο τοτε θα ερθει και η ωρα που θα εχεις αναπτυξει την αισθηση του ηχου, για να παρεις κατι καλυτερο. Τωρα οσο αφορα 3χορδο η 4χορδο ειναι στην κριση σου εγω δεν το μετανιωσα ουτε λεπτο που ξεκινησα με τριχορδο, και γνωριζω παρα πολλους που το εχουν γυρισει απο 4χορδο σε 3χορδο. Στην τιμη αυτα τα δυο δεν διαφερουν αλλα προσεχε μην την πατησεις απ την εξωτερικη εμφανιση δεν παιζει απολυτος κανεναν ρολο, επισης να ξερεις υπαρχουν πολλες παγιδες γι αυτο μην πας μονος. Και προς θεου οχι σε διασημα μαγαζια τυπου Νακας και δεν ξερω γω τι αλλο ειναι ολα ντενεκεδες. Εδω μεσα θα βρεις πολλα για οργανοποιους, καλη τυχη και αν δεν σε καλυψα πυροβολα κι αλλο, αντεχω!!!

Εγω ένα πράγμα να ρωτήσω!Υπάρχει περίπτωση να πετάξεις όργανο?Ελπίζω μόνο να ξάχασες τα εισαγωγικά…