Έκτακτη ερώτηση για αγορά : Μπαγλαμαδακι χουφτας

Λυπάμαι που κάνω 2ο νήμα σήμερα … Αποφάσισα λοιπόν αφού είδα τα νήματα συνφορουμιτων για τον μπαγλαμά να πάρω κι εγώ ένα Μπαγλαμαδακι χούφτας και για να είμαι ειλικρινής πάντα μου άρεσαν τέτοια μικρά όργανα ! Λοιπόν , επειδή αυτή η αγορά θα είναι κυρίως για την πλάκα μου , και βλεπωντας τιμές για Μπαγλαμαδακια χούφτας έθεσα ένα όριο 170€ …δεν με λέτε και τσιγκούνη ! Ξαναλέω είναι για την πλάκα μου , εννοείται αν με αυτά τα χρήματα μπορώ να πάρω χειροποίητο προτείνεται το μου ! Παρακαλώ μην μου προτείνετε μπαγλαμά , ψάχνω Μπαγλαμαδακι!
ΥΓ το έκτακτη στον τίτλο είναι επειδή σε 10 ημέρες δεν θα έχω ούτε 80€😂

Μια σύντομη ερώτηση , ενδιαφέρομαι για τετράχορδο μπαγλαμάδακι , αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει , άλλοι λένε πως υπάρχει άλλοι πως όχι …τελοσπαντων αν κάποιος βρει τετράχορδο θα είναι σίγουρα αυτός που θα παρά αρκεί να είναι στην Αθήνα ή να τον πάρω με παράδοση στο σπίτι…

Μάλλον δεν αγοράζει κανείς από adagio γι’αυτό δεν σου έχει απαντήσει.
Πέρα τούτου μάλλον έχεις μπερδέψει τον όρο του forum με το chat room.

1 «Μου αρέσει»

Ελπίζω να είναι καλύτερα τώρα , καλό σας βραδυ
Το ότι έγραψα από το adagio είναι επειδή ότιδηποτε έχω πάρει είναι απο εκεί , τωρά από όπου και να μου προτεινεται ευχαριστημένος θα είμαι…

Σε αυτή την τιμή δυστυχώς δεν θα βρεις όπως και επίσης σε τετοια σαιτ θεωρώ αδυνατο να βρεθει ο κλασικός μπαγλαμάς (αυτό που σήμερα λεμε χουφτας λες και ειναι η εξαίρεση και όχι η παράδοση), συνηθως κυκλοφορουν οι πιο ογκώδεις.
Χουφτας φαντάζομαι εννοείς κάτι τέτοιο .
Σε αυτό το στυλ πέραν του μπάτζετ δεν πρόκειται να βρεις σε τετράχορδο

2 «Μου αρέσει»

@John88 αν χρειαστεί να ανεβασω το μπατζετ και 230 θα το πάω …εννοω κατι σαν αυτο

Όχι όχι , και χουφτας κυκλοφορουν πολλοί , το ότι υπάρχουν υπάρχουν , το πρόβλημα είναι ποιοί είναι καλοί…

καλοι μονο απο μαστορες. οι οχταχορδοι σπανιζουν και νομιζω δεν βγαζουν χουφτας. για μενα, μιλα με τον μανο τουρπαλη, ειναι μελος του φορουμ και εχει βγαλει κατι πολυ καλα κομματια. τριχορδα ομως… αν θελεις κατι καλο και οικονομικο, πρεπει να ξερεις απο οργανα και να
ψαχνεις για την ευκαιρια. κατα καιρους ολο και κατι βρισκεται απο μεταχειρισμενα. μπορεις δλδ να βρεις και πολυ καλυτερο απο του νακα και στα μισα λεφτα. αλλα… πρεπει να γνωριζεις…

2 «Μου αρέσει»

@gibson355 θα το ψάξω το θέμα…

1 «Μου αρέσει»

Το έψαξα λίγο και φαίνεται καλός αυτος ο μπαγλαμας!

Από το ίντερνετ δεν γίνεται έρευνα αγοράς για χειροποίητα προϊόντα… Το πολύ πολύ να πάρεις γνώμες για κανέναν οργανοποιό, αλλά δεν είναι να παίρνεις γουρούνι στο σακί σαν να παραγγέλνεις κουρδιστήρια ή ενισχυτές.
Πέρα από τον Μάνο Τουρπάλη που αναφέρθηκε, και ο Δημήτρης Βασιλείου έχει κάποια συμπαθητικά σκαφτά μπαγλαμαδάκια στα 170 ευρώ (έχει και άλλα μοντέλα).

4 «Μου αρέσει»

Θα με εξέπληττε να βρεθεί μπαγλαμάς «χούφτας» τετράχορδος. Δεν ξέρω καν αν είναι τεχνικά δυνατόν να χωρέσουν 4 ζευγάρια χορδές σε τόσο μικρό ηχείο, αλλά ακόμα και σαν ιδέα δεν ξέρω ποιος θα έψαχνε (και άρα ποιος θα πρόσφερε) ένα όργανο τόσο εμβληματικα΄τρίχορδο, ως προς την εξωτερική του όψη, αλλά με τέσσερις χορδές. Συνδυασμός των πιο διαμετρικά αντίθετων πόλων του ρεμπέτικου-λαϊκού, χωρίς ίχνος από οποιαδήποτε ενδιάμεση απόχρωση.

Βέβαια αν το έχει δει κανείς, θα υπάρχει. Αλλά δε θα πάψει να με παραξενεύει.

5 «Μου αρέσει»

Θα προεκτείνω την απορία του Περικλή:

Ο τρίχορδος μπαγλαμάς έχει μια λογική. Ένα τρίχορδο μπουζούκι ή τζουράς κουρδισμένα σε ρελαρε δεν προσφέρουν εργονομία για να πιάσεις συγχορδίες. Πέραν της αρχαιολογίας του μπαγλαμά που εξηγεί ιστορικά πώς προέκυψε αυτό το όργανο, υπάρχουν και πρακτικοι λόγοι που συνέχισε να υπάρχει.

Στο τετράχορδο με κούρδισμα εμπνευσμένο από την κιθάρα (ακριβώς για να επιτύχει το κάθετο παίξιμο), αυτός ο παράγοντας απλά εξαφανίζεται. Δεν είναι απαραίτητη πλεον η μικρή κλίμακα του οργάνου για να παιχτούν όλες οι συγχορδίες. Οπότε ο μόνος λόγος ύπαρξης ενός τετράρχοδου μπαγλαμά, είναι το οξύ ηχόχρωμα.

5 «Μου αρέσει»

Ναι , έμαθα ότι δεν υπάρχει , ή τουλάχιστον είναι εξαιρετικα σπανιος , δεν ήθελα να βγω από την λογική του Τετραχορδου αλλά εντάξει , με λιγη δουλειά θα μάθω και τριχορδο!

Ναι , σκεφτομουν να περάσω από τον naka , για να δω χειροποιητους μπαγλαμάδες …δεν θα μπορέσω σήμερα αλλά μεθαυριο μπορώ

Δεν αξίζει τον κόπο ο Νάκας…

2 «Μου αρέσει»

θα πεταξεις τα λεφτα σου… μην βιαζεσαι…

2 «Μου αρέσει»

@liga_rosa λοιπόν , η άποψη μου είναι ότι επειδή είναι μια μεγάλη εταιρία , που πελάτες θα έχει πάντα , δεν κοροιδευει . Αυτή είναι η άποψη μου , ας μου πούνε και αυτοι που ξέρουν βέβαια …

Ψαξιμο έχω κάνει πολύ , τις τελευταίας 12 ημερες ψάχνω για μπαγλαμάδες , είχα φτιάξει μια λίστα με αυτους που μου αρέσαν , αφού την ανελυσα κατεληξα ότι ο καλύτερος χειροποιητος μπαγλαμας κάτω από 200€ είναι αυτος

Καλό μεσημέρι!

Αααα επίσης αυτος είναι φτηνιαρικος και κοροιδια …δεν αξίζει

Αυτοί σου γράφουνε αλλά μάλλον τους γράφεις…πήγαινε σε δυο τρεις οργανοποιούς Χάρη να τα πιάσεις στα χέρια σου τα όργανα και αν σου κάνουνε τα αγοράζεις,αν όχι πάρε από το διαδίκτυο.

1 «Μου αρέσει»

Οχι φίλε , μου έχουν απαντήσει κάποιες ερωτήσεις και τους ρωταω κι άλλες , αλλωστε είμαι σιγουρος ότι ξέρουν καλύτερα , ο Ζαρανικας δεν ειναι μόνο e shop , ούτε ο nakas . Τωρά αν δεν μπορέσω να βρω από κατάστημα θα πάρω από e shop …