Έκτακτη ερώτηση για αγορά : Μπαγλαμαδακι χουφτας

Γενικά όργανα δε ψωνίζουμε από το ίντερνετ. Ή τουλάχιστον προσπαθούμε να μη το κάνουμε παρά μόνο σε ακραίες καταστάσεις. Εάν έχεις τη δυνατότητα πήγαινε σε οργανοποιία και δοκίμασε ό,τι όργανα βρεις μέχρι να βρεθεί αυτό που θα σε βολέψει σε θέμα ήχου, εμφάνισης και στο χέρι (και φυσικά και τιμής).
Από μια εικόνα κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι ένα όργανο είναι καλό ή σκάρτο. Πόσο παραπάνω ότι έχει καλό ήχο.
Άποψή μου είναι να κάνεις βόλτα στα οργανοποιία μιας και βρίσκεσαι στην Αθήνα και εάν δε ξέρεις να εκτιμήσεις από μόνος σου ένα όργανο πάρε για παρέα κάποιον που να ξέρει ή να έχει κάποια τριβή παραπάνω.

1 «Μου αρέσει»

Ναι καταλαβα , ήθελα Τετραχορδο μπαγλαμάδακι γιατί παίζω και 4 χορδο μπουζουκι και δεν ήθελα να φυγω από την λογική του
Ευχαριστώ!

Δεν έχω την δυνατότητα να πάω σε μαγαζί να δω , θα μπορέσω βέβαια σε λιγες μέρες … Ψάχνω για να έχω μια ιδέα , μην πάω και πάρω εναν φτηνιαρικο…με την πρώτη ευκαιρία βέβαια θα πάω σε μαγαζί…

Πιο ακριβος είναι και μικρή ποικιλία , γενικά το δεύτερο το είδα σε όλα τα μαχαζιά , δεν υπάρχουν πολλοί , τουλάχιστον αυτοι που υπάρχουν είναι καλοι

Θα άρχισε λεγωντας ότι δεν είμαι Αθήνα , θα ερθω τα Χριστούγεννα και θα κάτσω καμιά εβδομάδα . Επειδή εδώ δεν υπάρχουν οργανοποιοια , είμαι αναγκασμενος να ψάξω από το ίντερνετ έστω για να έχω μια ιδέα , εννοείται τα κριτηρια που ανεφερες είναι πολύ σημαντικά για την αγορά ενός οργανου . Τωρά , δεν ξέρω μπαγλαμα , ούτε θα τον έχω για επαγγελματικη χρήση για να πάρω χειροποιητο , ή αν πάρω θα πάρω από μαγαζί ZARANIKAS EK13 Χειροποίητος Μπαγλαμάς Σκαφτός (με θήκη)
Θα ήθελα να πάρω ένα όργανο , που να ακουγεται καλά και να είναι αντιπροπευτικο και των υπόλοιπων μπαγλαμάδων … Δεν θέλω να δώσω πάνω από 200 για αρχή και αυτος ο μπαγλαμας που σκέφτομαι για το επίπεδο μου είναι ακριβος . Αξίζει ο πρώτος μου μπαγλαμας να είναι χειροποιητος κατευθείαν από οργανοποιο ;

σχετικά με 4χ όργανο:
ο κοντογιάννης έχει ένα μαντολίνο πίκολο που το παίζει τρίχορδο μάλλον

οπότε μήπως κάτι τέτοιο ψάχνεις; δηλαδή αυτό το όργανο είναι φτιαγμένο 4χ.

1 «Μου αρέσει»

Ναι φίλε μου , χρήσιμη η αναφορα σου . Αλλά υπάρχουν τετοια στο εμπόριο , θα μπορέσω να μάθω χωρίς να κάνω μαθήματα αφού όλοι παίζουν τριχορδο ; Αν καταφέρεις να βρεις κάποιο τέτοιο στο εμπόριο ως παράδειγμα σε παρακαλώ να μου το στείλεις !

υπάρχουν piccolo mandolin στο εμπόριο! είναι ιταλικά όργανα όμως που δεν συνηθίζονται στην Ελλάδα…αλλά υπάρχουν. το θέμα είναι να ξέρεις γιατί το θέλεις, πως θα το κουρδίσεις κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Μηπως ξέρεις φίλε μου πόσα ταστα πρέπει να έχουν τα μπαγλαμαδακια;

Μοιάζει με μπαγλαμάδακι όμως ; Και αν θέλω πότε να κάμω μαθήματα θα βρω δάσκαλο;

Ας τα πάρουμε με τη σειρά γιατί θέτεις πολλά ερωτήματα και “κατά ριπάς”:

Καλά κάνεις και ψάχνεις μέσω ίντερνετ αλλά υποψιάζομαι πως κοιτάς σε λάθος μεριά του. Το όργανο που ψάχνεις ανήκει σε μια οικογένεια οργάνων που προσπαθούμε να μην είναι τυποποιημένο από πλευράς κατασκευής (εργοστασιοποιημένη / βιοτεχνοποιημένη παραγωγή). Επομένως αντί να ψάχνεις σε μαγαζιά που εμπορεύονται μουσικά είδη, μήπως να έκανες μια λίστα με οργανοποιία που θα ήθελες να επισκεφτείς;

Το ότι δε ξέρεις μπαγλαμά δε παίζει ρόλο. Και ποδήλατο λογικά δεν ήξερες πριν πάρεις! Ή και να είχες μάθει σε κανένα δανεικό έμαθες καλύτερα όταν απόκτησες δικό σου.
Επίσης κανείς δεν είπε ότι για να πάρεις χειροποίητο όργανο πρέπει να είσαι επαγγελματίας. Με τη λογική αυτή οι οργανοποιοί θα είχαν πεθάνει από την πείνα εάν περίμεναν να ζήσουν μόνο από τους επαγγελματίες μουσικούς που παίζουν τα συγκεκριμένα όργανα που φτιάχνουν.

Το αντιπροσωπευτικό που λες έχει να κάνει με το ηχόχρωμα του οργάνου, μια “σωστή” (όσο γίνεται) κατασκευή και ό,τι άλλο συνεπάγεται αυτό. Τα πλήρως βιομηχανοποιημένα όργανα συνήθως στερούνται σε κάτι από (ή και σ) τα δύο.

Αξίζει το κάθε όργανο που θες και σου αρέσει, να είναι τόσο καλό ώστε να σε τραβάει να παίξεις και να το αγαπήσεις αντί να το μισήσεις γιατί είναι άηχο ή σου δημιούργησε πρόβλημα στα χέρια. Συνήθως (!) τα όργανα που είναι φτιαγμένα σε οργανοποιία δεν έχουν τέτοια θέματα. Ή εάν έχουν ξέρεις ποιος είναι ο οργανοποιός που κατασκεύασε το όργανο ώστε να βρει λύση στο πρόβλημά σου.

2 «Μου αρέσει»

δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Οι κλίμακες πάνε ανα ημιτόνιο.τα τελευταία τάστα κοντά στην τρύπα είναι σχεδόν διακοσμητικά έτσι κ αλλιώς αλλα μάλλον πρέπει να ρωτάς για κλίμακα (μήκος ελεύθερης χορδής) παρά αριθμό τάστων.

Είδα την περιγραφη ενος και ελεγε : ταστα : 23 … Έχουν όντως τόσα ;
@alko101 θα απαντήσω σε λίγο

Χάρη είναι προφανές οτι έχεις πάθος και αγάπη για τη μουσική αλλά επίσης φαίνεται ότι είσαι λίγο χαμένος με όλα αυτά που διαβάζεις και βρίσκεις στο διαδύκτιο.Συμβουλή μου είναι να τα βάλεις σε μια σειρά ΜΕ ΜΕΛΕΤΗ και επαφή με το μπουζούκι σου, και όχι εδώ. Ο διάλογος χρειάζεται και το φόρουμ κρατιέται ζωντανό με συμμετοχή οπότε, μη με παρεξηγείς,δεν ενοχλούμαι απο όλα τα μηνύματα σου.Φοβάμαι όμως ότι όσο και να το κουβεντιάσεις δεν θα βρεις άκρη αν δεν την ψάξεις πάνω στο όργανο.
Τι όργανο να σου πει κανείς να πάρεις αν δεν έχεις αποφασίσει τι να το κάνεις; τι κατασκευή, κλίμακα, αριθμό χορδών κλπ;
και να σε στείλει κάποιος κάπου καλά, αν δεν έχεις ένα μουσικό στόχο, πιθανών να πετάς τα λεφτά σου.
ελπίζω να μη σε προσβάλλω, δεν έχω τέτοιο σκοπό.

6 «Μου αρέσει»

@alk όχι φίλε μου , ίσα ίσα ,δε με προσβαλεις
@alko101 Φιλε μου , θα κάνω μια τελευταία ερωτηση , μπορούμε να θεωρήσουμε αυτό χειροποιητο ;

Χάρη για σου, βρε; θα βρεις ότι θέλεις να ξέρεις, μην βιάζεσαι όμως, όποιος βιάζεται σκοντάφτει, έχω προσωπική εμπειρία να ξέρεις, όχι από μουσικό όργανο από άλλα κόλπα, εμένα πάντως μου αρέσουν τα μπαγλαμαδάκια τα χούφτας που λέμε, έπαιζα λίγο ντρινκι-ντράνκα παλιά και περνούσε η παλιοζωή, το κρύβεις και στην μπουφάνη και πας τσάρκα, κάθεσαι και τσουπ το βγάζεις και ρίχνεις τις πενιές σου, εγώ συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, έχε υπομονή και όλα γίνονται. μπορεί να μην βρεις άμεσα, μα με υπομονή και αλληλοσυννενόηση με τους μαστόρους θα βρεις κάτι αρκετά καλό πιστεύω.

Ναι φίλε μου δίκιο έχεις , μπορεί να φαίνεται ότι βιαζομαι αλλά δεν βιαζομαι τόσο πολύ . Έχω ψάξει αρκετά , μπορεί όχι αρκετες μέρες αλλά αρκετές φορές για να έχω μια -εστω μικρή- άποψη για αυτό που θα μου ταιριαζε . Εννοείται θα αφιαιρωσω περισσοτερο χρόνο αλλά , νομίζω έχω καταλήξει και θα πρέπει να δω κάτι πολύ καλό για να αλλάξω γνώμη
Να σε καλά πάντως!

1 «Μου αρέσει»

Χάρη στα λινκ που παραθέτεις όπως και στο τελευταίο αυτό που θέλουμε να σου πούμε είναι ότι δεν είναι κατασκευές εξ’ ολοκλήρου στο χέρι από ένα μάστορα αλλά περισσότερο κάτι σαν συναρμολόγηση μερών από δουλειά διαφορετικών ανθρώπων.
Το καλύτερο είναι να ψαχτείς περισσότερο και να καταλήξεις και κάπου: Αν θέλεις μέχρι 180 τότε είτε καταλήγοντας στα λινκ αυτά θα πάρεις κάτι που πιθανώς με τον καιρό να σε απογοητεύσει είτε αν σταθείς τυχερός να βρεις καλό μεταχειρισμένο. Ή διαφορετικά κάνεις υπομονή και σταδιακά ανεβάζεις το μπάτζετ.
Το να σου λέμε κάποια πράγματα και να απαντάς με ένα διαφορετικό λινκ, της ίδιας λογικής όμως, δεν οδηγεί κάπου, είναι σαν 2 παράλληλες γραμμές που απλά η κάθε μια κάνει την πορεία της (εμείς λέμε τα δικά μας κι εσύ τα δικά σου)

3 «Μου αρέσει»

Ωραία φίλε , θα πω κάτι και θα τελειωσω , κατά την ταπεινη μου άποψη εχοντας ένα μπατζετ αντε 220€ κάτι το οποίο δεν σκοπευω να ανεβασω , είναι το καλύτερο που μπορώ να βρω . Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα μαζικης παραγωγης , οι περισσοτεροι βέβαια δεν τα επιλεγετε . Και θα τελειωσω λεγωντας ότι : προτιμώ να πάρω εναν μπαγλαμα φτιαγμένο από μέρη ξυλων διαφορετικων οργανοποιων παρά να δώσω 70€ παραπάνω για ένα από οργανοποιο και η διαφορά να είναι ελαχιστη , γιατί για να υπάρξει διάφορα την οποία θα μπορώ να καταλάβω θα πρέπει να πάω το μπατζετ τουλάχιστον στα 350€ …εγώ 350€ δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω , όσο κι αν το θέλω και ούτε θέλω να δώσω 100€ παραπάνω για μια τόσο μικρή διαφορά , όχι επειδή δεν με νοιαζει ο ήχος , αλλά δεν έχω την δυνατοτητα …ας πούμε , όπως είχε ο φίλος @liga_rosa αν θυμάμαι καλά , με μια τόσο μικρή διαφορά στην τιμή τις τάξεως των 80€ για μπαγλαμάδακι , δεν θα έχει μια αίσθητη διάφορα στον ήχο

Ευχαριστώ ολους όσους εδώσαν την γνώμη τους σε αυτό το νημα …

Μην με παρεξηγησετε η γνώμη σας μου ήταν πολύ σημαντική , στην αρχή δεν ήμουν διατεθημενος να δώσω ούτε 100€ … Απλά το λέω αυτό για μην το κουραζουμαι , θα το ψάξω μόνος μου βασισμένος σε αυτά που μου έχετε γράψει και θα αποφασίσω …!

1 «Μου αρέσει»

μπορω να σου πω με σιγουρια οτι ενα χειροποιητο των 250 ευρω θα ειναι ασυσγκριτα καλυτερο απο μαζικησ παραγωγης με 300-350 ευρω και πιστευω πολλοι εδω μεσα θα συμφωνησουν μαζι μου (δεν εβαλα ιδια τιμη γιατι πολυ απλα δεν θα υπηρχε καν λογος συγκρισης)

2 «Μου αρέσει»