Έκτακτη ερώτηση για αγορά : Μπαγλαμαδακι χουφτας

Ωραία , λοιπόν το πρόβλημα μου με αυτά είναι ότι δεν ξέρω το τελικό αποτέλεσμα , γι αυτό δεν τα προτιμω , επίσης προσπαθήσα να βρω ένα χειροποιητο το οποίο ξέρω ήδη πως είναι , αν γίνεται να πάω σε έναν οργανοποιο ο οποίος θα τα έχει έτοιμα για να τα δω τότε φυσικά να πάω

φιλικα παντα χωρις να τσακωνομαι μαζι σου, ειπες σε ενα αλλο ποστ οτι δεν εχεις παει ποτε σε οργανοποιο , αρα πως εχεις αποψη για την διαφορα ποιοτητας .
επισης αν βρεις οργανοποιο που εμπιστευεσαι δεν θα φοβασαι για το αποτελεσμα

2 «Μου αρέσει»

Να διαλέξεις ξύλα εύμορφα για το σκάφος, ας πούμε μουριά, καρυδιά, κερασιά, σφένδαμο κ.α. αυτά θα μπούν στο σκάφος ίσως και στο μανίκι μαζί με κάποια κόντρα αν είναι μεγάλες οι τάσεις, ας πούμε πάνω από 36 η κλίμακα, ένα καπακάκι καλούτσικο δυο-τρείς πινελιές για φιγούρες και τσαμπουκάδες, ταστιέρα έβενο ή παλίσανδρο, να έχει ένα σχετικά ωραίο φινίρισμα-τρίψιμο-βερνίκι(φυσικό για εμένα), εγώ πάντως αν μου ζητάγανε να φτιάξω κάτι τέτοιο για 200 ευρό ας πούμε, ε; θα το έφτιαχνα και αν άρεσε του πελάτη θα το αγόραζε. διότι έχουμε κρίση και κάπως όλοι πρέπει να κάνουμε κάτι να τρώμε εκτός από ψωμί και λίγο κρέας.

1 «Μου αρέσει»

Ναι φίλε , σε οργανοποιο δεν έχω πάει , ένας ακόμα λόγος για να μην τους εμπιστεύομαι , δεν γνωρίζω κανέναν , γενικά , αυτό που θέλω είναι να μπορώ να δω το μπαγλαμάδακι τελειωμενο πριν την παραγγελία ,

Αν είχα αυτό που μου λες μπροστά μου αυτή την στιγμή θα είχα αποψη

φιλε μου καλησπερα , φτιαχνεις μπαγλαμαδακια? στειλε μου ενα μηνυμα

…Ωρίστε κάτι που φτιάχνω για έναν φίλο, που βέβαια το έχω αφήσει πίσω, σειρά παίρνει το καπάκι από εδώ και πέρα.

Τι ξύλο χρησιμοποιεις;

Για να μην πελαγοδρομούμε: γενικά υπάρχουν τέσσερις κατηγορίες μπαγλαμάδων:

  1. Ανώνυμοι μαζικής παραγωγής, τα πουλάνε τα σούπερ μάρκετ (Νάκας και διάφορα e-shop) με μεγάλο περιθώριο κέρδους, πρόχειρα όργανα και ακριβά στον τελικό αγοραστή. Τα φτηνιάρικα που λέμε, δίνεις 100-150 ευρώ και δεν παίρνεις κάτι που να δουλεύει (δες και σχετικό θέμα του φόρουμ με ελλατωματικό μπαγλαμά από τον Νάκα).
  2. Ανώνυμοι μπαγλαμάδες μαζικής παραγωγής, επιλεγμένοι όμως από οργανοποιούς και κάπως διορθωμένα ώστε να αποτελούν ένα φτηνό προϊόν στο κατάστημά τους. Εδώ συχνά βρίσκεις αξιοπρεπή όργανα και με κάποια φροντίδα, σε προσιτή τιμή (150-200 ευρώ).
  3. Επώνυμοι μπαγλαμάδες από μαστόρους που φτιάχνουν μια οικονομική λύση με μικρά περιθώρια κέρδους. Γενικά αξιοπρεπείς κατασκευές (μια που έχουν και το ταμπελάκι μέσα) από 200-400 ευρώ.
  4. Επώνυμοι μπαγλαμάδες από κορυφαίους μαστόρους που έχουν όση φροντίδα έχουν και τα μπουζούκια τους (εξάλλου δεν έχουν λιγότερη δουλειά ενώ έχουν διπλάσια λεπτομέρεια). Εδώ ό,τι πληρώνεις παίρνεις, από 500 εώς 1500 ευρώ για να πληρωθεί ο μάστορας την μαστοριά του και ο αγοραστής να έχει ένα κορυφαίο όργανο για μια ζωή.

Προσωπικά έχω έναν μπαγλαμά της κατηγορίας 2 και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο 15 χρόνια τώρα. Πρόσφατα άλλαξα καπάκι λόγω ατυχήματος αλλά ακόμα έχω τα ελεεινά κλειδιά που με ταλαιπωρούν κάθε φορά και την ταστιέρα που φαλτσάρει στο 5ο και 7ο τάστο. Μπορεί να είμαι και τσιγγούνης τελικά…

@Χαρης φίλε μου, να εμπιστεύεσαι πιο πολύ έναν οργανοποιό που βάζει το όνομά του στο όργανο παρά ένα σούπερ-μάρκετ μουσικών ειδών. Άνθρωποι είναι και οι μάστορες και βγάζουν μεροκάματο, ειδικά στους μπαγλαμάδες βγαίνει ασήμαντο κέρδος και γι’αυτό σπάνια φτιάχνουν.

3 «Μου αρέσει»

Μακάρι να πάρω κι εγώ έναν μαζικης παραγωγης και να μου κρατήσει 20 χρόνια … Απλά να πω ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω εναν καλό μπαγλαμα από οργανοποιο , εννοείται θα ήθελα έναν αλλά δεν μπορώ … Ναι τωρά θα μου πειτε ότι αν πάρω εναν φτηνιαρικο , θα τρεχω να αγοράσω παλι σε 10 χρόνια , αλλά δυστυχώς και για τα επόμενα χρόνια δεν με βλέπω να έχω την οικονομική ευχέρεια για κάτι που θα είναι Καλο . Όχι βέβαια ότι θα πάρω κάτι κακό αλλά όχι έναν τόσο Καλο

Χάρη! σαν ερασιτέχνης λοιπόν λέω να σου φτιάξω ένα μπαγλαμά , και να στων δώσω, και αν σου αρέσει μου δίνεις ότι θέλεις, ή και τίποτα.

5 «Μου αρέσει»

δεν ξέρω αν είδατε το προσωπικό μήνυμα που σας έστειλα , δεν νομίζω ότι σταλθηκε . Αυτή είναι μια πραγματικά πολύ ωραία πράξη , δεν ξέρω αν μπορώ να δεχτω να δωσετε τόσο κοπο για να μου φτιαξετε ένα όργανο , αλλωστε είμαι ακόμα αρκετά μικρός ή μάλλον ο μικροτερος στο φόρουμ . Θα μπορούσατε να μου στειλατε ένα προσωπικό να μου πειτε σε ποιον νόμο μενετε;

Παλληκάρι! σου έστειλα.

1 «Μου αρέσει»

Συγνώμη που δε μπορώ να βοηθήσω, Χάρη.

Ξέρουμε κατασκευαστή; Ο Ευαγγελίδης διαφήμιζε τέτοια όργανα στην Κύπρο, και σαν οργανοποιός νομίζω ανήκει σαφώς στην Αθηναϊκή σχολή.

1 «Μου αρέσει»

υπέθεσα πως είναι ιταλικό όργανο.Έχω δει μόνο 1 απο κοντά και ήταν σακατεμένο, δεν έπαιζε…δεν ξέρω πολλά για το θέμα.

2 «Μου αρέσει»