Μπουζουκοκατασκευές

Γιώργο γεια χαρά
Καλορίζικο το μπουζουκάκι σου και μην ανησυχείς
Εάν η κατασκευή του είναι καλή σε κανα χρόνο θα αρχίσει να δείχνει πια είναι η αξία του .
Υπεύθυνος για αυτό είναι ο οργανοποιός ο οποίος οφείλει να το επαναφέρει στην κανονική του κατάσταση ότι κι αν γίνει.
Το σύνηθες είναι τους πρώτους μήνες να Τρίζουν λίγο οι χορδές ειδικά στα πρώτα τάστα κοντά στον πάνω καβαλάρη λόγω της μικρής κλίσης του χεριού προς τα πίσω 2-3mm η οποία είναι απαραίτητη σαν αντισταθμιστικός παράγοντας στην δύναμη που ασκούν οι χορδές
Εάν το μπουζούκι αρχίσει να σκεβρώνει πράγμα δύσκολον τότε πρέπει να το σπάσεις στο κεφάλι του δημιουργού του.
Μόνος σου μη το σκαλίσεις ,μην το εκθέτεις σε υγρασία και σε υψηλή θερμότητα.
Μην αλλάζεις τις χορδές όλες μαζί αλλά μία μία κουρδίζοντας στον τόνο
Φύλαγε το σε θήκη , καθάριζε συχνά τα αυλάκια των καβαλάρηδων με ένα πανάκι.
Ειδικά τώρα που είναι καινούργιο μην το ξεκουρδίζεις όταν το αφήνεις
Γιατί θα έχεις το ανάποδο πρόβλήμα από αυτό που περιμένεις δηλ θα πάει πιο πίσω.
Μην φοβάσαι όταν αλλάζει ο ήχος στις αλλαγές του καιρού είναι φυσιολογικό και θα διορθωθεί μόνο του.
Να το πάς στον οργανοποιό στα μέσα Ιουνίου και ξανά γύρω στο Δεκέμβρη
Για έλεγχο γιατί τότε θα υπάρξουν αλλαγές θερμοκρασίας και μπορεί να ανέβει κανα τάστο.
Όσον αφορά τις χορδές θα σου πρότεινα να τις παίρνεις χύμα και να τις αλλάζεις μια φορά το μήνα.
Εάν το λεει η τσέπη σου πολύ καλές είναι η La Bella και η prodigy.
Στην Λάρισα νομίζω ότι είναι ο Μητρέντζης χωρίς να είμαι βέβαιος.
Εξαιρετικός μπαγλαμαδοκατασκευαστής αλλά όχι εξίσου τρομερός στα μπουζούκια.
Μην τρελαίνεσαι για περίφημα όργανα κ.λ.π το σημαντικότερο όργανο
Στην οργανοπαιξία είναι το χέρι σου.

Οχι, ο Μητρέντζης δεν είναι στη Λάρισα. Ηταν στη Βέροια και τώρα νομίζω είναι στη Θεσσαλονίκη. Πράγματι ο τύπος είναι εξαιρετικός στους μπαγλαμάδες. Και στα μπουζούκια είναι καλός αλλά όχι …πρώτη κλάση.
Αν το μπουζούκι έχει πάρει κατά μπρος τότε έχεις πρόβλημα. Βασικό αυτό που λέει ο Σώτος. Μην το σκαλίσεις μόνος σου. Πήγαινέ το σ’ αυτόν που στο 'φτιαξε και απαίτησε να στο φέρει στα ίσια. Εννοείται πως αυτή η δουλειά παρέχεται δωρεάν αφού είναι πληρωμένη με την αγορά του μπουζουκιού. Αν σου ζητήσει φράγκα θα 'ναι πολύ ξεφτιλισμένος.

Καλημέρα παιδιά κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ο οργανοποιός μου είχε πει όταν το πήρα ότι κάποια στιγμή, αφού περάσει ένα διάστημα κι έχω παίξει αρκετά, να του το ξαναπάω (μου διευκρίνησηε μάλιστα ότι δεν θα πληρώσω μία) για να το δει. Μάλιστα επειδή ήταν το πρώτο σχετικά “σοβαρό” μπουζούκι που αγόρασα (είχα ένα Μοναστηρακίου της πλάκας) έφαγα αρκετές ώρες με τον τύπο μέχρι να με πείσει. Μου έιχε πει και γι’αυτό που αναφέρει ο Σώτος σχετικά με το τρίξιμο των χορδών στα άνω τάστα και, φυσικά, για το ότι οι αλλαγές του καιρού επηρεάζουν τον ήχο, πράγμα που διαπίστωσα και στην πορεία. Για την ιστορία, ο οργανοποιός είναι ο Πρόκος στο Περιστέρι, στον οποίο με πήγε κάποιος γνωστός (αφού είχα φάει τις σόλες μου ανά την Αθήνα)

Όσον αφορά τις χορδές είχα κάποια στιγμή χρησιμοποιήσει κάποιες ονόματι D’Angelico που φέρνει από Αμερική ο Τζίμης στη Χαρ. Τρικούπη και είχα μείνει ευχαριστημένος. Κάποια στιγμή σταμάτησε και το γύρισα στις χύμα.

ʼρη διάβασα τη συνέντευξή σου του Βαρλά και ισχυρίζεται ότι θέλει τα όργανά του να έχουν τη μικρότερη δυνάτή επιρροή από τις καιρικές συνθήκες. Γίνεται αυτό;

Όσον αφορά τη Λάρισα άκουσα για κάποιον οργανοποιό Αντώνη, αγνώστου επωνύμου και ταυτότητος, μάλιστα έχω δει και ένα μπουζούκι του και μου έκανε εντύπωση το πόσο μαλακό είναι.ʼυτό έίναι και θέμα παλαίωσης του οργάνου; Σταματάει δηλαδή κάποια στιγμή να φέυγει το μπράτσο;

Συγνώμη κιόλας για το πρήξιμο των … με τις ερωτήσεις αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιον γνωστό ή φίλο που να ασχολείται με μπουζούκι, είμαι ο μόνος που “παραστράτησα” καθώς οι υπόλοιποι της παρέας συνεχίζουν με το R&B και το Rock οπότε οδεύω μόνος στην ανακάλυψη του οργάνου και των παρελκόμενων. Αν γίνει καμία συνάντηση μεταξύ σας, ρίξτε κανένα μήνυμα στο Forum μπας και τα πούμε από κοντά. Μία πρόσθετη “δυσκολία” είναι ότι λόγω δουλειάς μεσοβδόμαδα βρίσκομαι στη Φλώρινα στην οποία δεν έχω βρει έναν άνθρωπο να αγαπάει τα ρεμπέτικα. Υπάρχει μία τάση προς το γαβ-σκυλάδικο ή οποί είναι λίαν απογοητευτική.

Αυτά παίδες,
Thanks και πάλι.
γιώργος

Ρεμπετόμαγκες, γεια χαρά.
Είμαι από Θεσσαλονίκη και ανήκω στους αμετανόητους ρεμπέτες. Έχω μπουζουκάκι κανα δυο χρόνια αλλά μαθαίνω μόνος μου και ερασιτεχνικά.
Εντελώς τυχαία, μπήκα στην παρέα σας και δεν πρόκειται να την αφήσω. Μεγάλη η μοναξιά, του να είσαι ρεμπέτης. Μας κατακλύζουν κάθε λογής μουσικές (ξενόφερτες) και οι περισσότεροι από εμάς, δεν γυρνάμε να δούμε τις δικές μας, τις παραδοσιακές, τις ρεμπέτικες. Αλλά έτσι είναι, το καλό, ήταν πάντα επιλογή των λίγων. Δεν ανήκουμε στο “mass culture” ρεεεε…
Εύχομαι να γίνουμε περισσότεροι για να είμαστε σε θέση στο μέλλον, να μεταδώσουμε την κληρονομιά στους νεώτερους…
Ηλίας Γ.

Καλωσήρθες στην παρέα μάς Ηλία.

me xara vlepo oti yparxei aytos o xoros.
paratiro omos oti leipei h dynatothta na briskoume partitoures geia na employtizoume ta tragoydia poy xeroyme

Φίλε Demis, μου φαίνεται πως δεν έχεις πάρει είδηση την ύπαρξη της «ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ» προστασίας του χρήματος!
Παρτιτούρες στο δίκτυο; ΚΑΡΦΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ!
Στίχοι στο δίκτυο; ΚΑΡΦΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ!
Ρεμπέτικα σε MP3; ΚΑΡΦΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ!
Δεν σ’ αρέσει αυτό το σύστημα; ΚΑΡΦΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ!

Φαίνεται πως οι «φύλακες των δραχμών» δεν καταλαβαίνουν ότι από ένα σημείο και μετά, (ας πούμε μετά από 20 χρόνια) ένα τραγούδι είναι επίκαιρο ή έχει ενδιαφέρον, όχι γιατί το άξιζε ή επειδή οι (νεκροί) δημιουργοί του το επιδίωξαν, αλλά γιατί ο κόσμος επιθυμεί να το συντηρήσει, για λόγους που κανείς τους δεν ξέρει. Για τέτοια φαινόμενα, μόνο κοινωνιολογικές εικασίες μπορείς να εκφέρεις.

Οπως ο κόσμος επιθυμεί να διατηρήσει (και το κάνει) ένα νεοκλασικό σπίτι επειδή θεωρεί ότι είναι μέρος της πόλης και την κάνει πιό όμορφη. Φαντάσου λεει, να μας μηνύσουν οι κληρονόμοι του Σίλερ για την αβλεψία μας να πάμε να χώσουμε 500 χιλιάρικα για τα πνευματικά δικαιώματα του παππού τους

Οπως ο κόσμος επιθυμεί (και το έκανε) να αναστηλώσει και να διασώσει την Ακρόπολη επειδή είναι ΚΟΥΚΛΑΡΑ. Φαντάζεστε λεει να εμφανιστεί από το πουθενά κάνας τυπάκος ονόματι “Φειδόπουλος” και νάχει και δικαστική απόφαση από κάνα μονομελές της Κάτω Ράχης Κουραδόκαμπου ότι είναι εξ αίματος απόγονος του Φειδία, και να ΖΗΤΑΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ; Να πάρει ας πούμε 125 τετραγωνικά δίπλα στο Παρθενώνα να χτίσει ένα διοροφάκι με κήπο;

Με τον ίδιο τρόπο επιθυμεί να εξακολουθεί να χορεύει τα Λερωμένα τ’ άπλυτα, το Μαγκαλάκι και τη Φραγκοσυριανή μετα από 70 χρόνια!

Η «ΟΡΓΑΝΩΣΗ» όμως θεωρεί ότι έχει να εισπράττει απ’ αυτό. Και να μη μας πήξει πάλι στις εξυπνάδες του τύπου “οι κακομοίρηδες οι δημιουργοί πως θα ζήσουν”, γιατί αυτοί έχουν αναχωρήσει από τον δραχμικό τούτο κόσμο προ πολλών ετών.

Ξέρω που πάει η δουλειά: Από σπίτι σε σπίτι, μέσα σε καφετί φακέλους θα κυκλοφοράνε τα στιχάκια και οι παρτιτούρες. Νύχτα θα μαζεύονται σε σκοτεινά στενά και θα μουρμουράει ο ένας στο αυτί του άλλου κάποιο απαγορευμένο σκοπό, μακριά απ’ το τεράστιο αυτί της «ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ»

Ξέρω που πάει η δουλειά: Μόνο όσοι έχουν ιδρύματα για τον πολιτισμό και φράγκα πολλά στο χοντροπαντέλονό τους θα έχουν δικαίωμα να μοστράρουν επιδεικτικά στα σαλόνια τους και στα μέγαρά τους. Οχι μόνο τα τραγουδάκια μας, αλλά και τις λαϊκές ζωγραφιές μας, τα στιχάκια μας και τέλος τη ψυχούλα μας.

Μόνο η τηλεόρασή τους θα είναι δωρεάν. ΕΝΤΕΛΩΣ δωρεάν!

Ξέρω που πάει η δουλειά: Σου λεει «πλήρωνε τα δικαιώματα και πούλα το προϊόν που σου δίνουμε». Δηλαδή «Γίνε κι εσύ έμπορας, ΜΠΟΡΕΙΣ!». Δεν καταλαβαίνουν ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ από την ίδια λάσπη καμωμένοι. Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνουν. Τους φαίνεται ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να ενασχολείσαι με κάτι ΧΩΡΙΣ υστεροβουλία!

Αλλά έχουν γνώση οι φύλακες. Πάρα πολύ περισσότερη απ’ όσο νομίζουν.
Και θα το δούνε και θα τρέχουν με τους νομικούς τους να το αντιμετωπίσουν.

ΚΚ

Απ’ το Φειδόπουλο δεν κινδυνεύεις γιατί έχει χαθεί το άγαλμα. Ομως απ’ τον Ικτινόπουλο και τον Καλλικρατίδη δεν τη γλυτώνεις τη μήνυση.
ΑΝ

Απ το μάνιωμα, μήνι, οργή, τσατίλα και τη φούρκα πούχα γράφοντάς το υπερφορτίστηκε η RAM μου.

θα ήθελα την βοήθειά σας, μιά και ξεκινάω την κατασκευή ενός σκαφτού τζουρά.

  1. τι είδος ξύλου πρέπει να χρησιμοποιήσω και για ποιά μέρη συγκεκριμένα.

  2. όταν λέτε “νεύρα” στο ξύλο τι εννοείται και τι πρέπει να προσέξω

  3. υπάρχει κάποια σειρά για το από που πρέπει να αρχίσω? δηλ. πρώτα το σκάφος, την ταστιέρα?

  4. γενικά τι θα νομίζετε ότι πρέπει να προσέξω, ξεκινώντας ή κατα τη διάρκεια της κατασκευής.

  5. Τι είδους εργαλεία θα μου χρειαστούν στην πορεία? πχ υπάρχει κάποιο ξεχωριστώ εργαλείο για το σκάψιμο της κοιλιά του οργάνου? Ή για το στρογγύλεμα του?

  6. Ασχετο, θέλω να κανω upload κάτι MP3 τραγουδάκια σε μιά σελίδα, και δεν έχω εντοπίσει καμία που δέχεται νακάνει upload mp3 (apo tis tsampa ennoo) what is going on? (νικο γαλανη?)

και στην πορεία και άλλες ερωρήσεις.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Θεωρητικά το σκάφος θα πρέπει να είναι από σκληρό ξύλο π.χ. έβενος, όμως αδύνατο για σκαφτό όργανο. Οπότε πρακτικώς θα πρέπει να αναζητήσεις Φλαμούρι, μουριά, κελεμπέκι, σφεντάμι, δεσποτάκι, οξειά, βελανιδιά και αισχάτως καρυδιά. Αφού δημιουργήσεις πάνω στο ξύλο (αν ήδη δεν υπάρχει) μια επίπεδη επιφάνεια, στην οποία τελικώς θα κολλήσει το καπάκι, σχεδιάζεις το περίγραμμα της μορφής που θα έχει το καπάκι. Έπειτα με ειδικό κοίλο σκαρπέλο που θα βρεις στην οδό Αθηνάς στον ΦΡΑΓΚΟ, αρχίζεις το σκάψιμο. Αφού πλέον διαμορφώσεις την εσωτερική κοιλότητα του σκάφους ξεκινάς τη διαμόρφωση της εξωτερικής με ιδιαίτερη προσοχη μήπως τρυπήσει (γι’ αυτό καθώς τρώς εξωτερικά το ξύλο πάντα ελέγχεις το πάχος του σκάφους στο κάθε σημείο που ενεργείς). Για την επεξεργασία του εξωτερικού του σκάφους θα χρειαστείς μία ράσπα με χοντρό δόντι.
Το καπάκι είναι πάντα έλατο.
Το μπράτσο είναι από φλαμούρι ή μουριά ή μαόνι ή οξειά ή και συνδυασμός αυτών.
Η ταστιέρα έβενος.
Τα νεύρα είναι τα νερά του ξύλου, δηλαδή οι εμφανιζόμενοι σε κατά μήκος τομή του δέντρου ετήσιοι κύκλοι του.
Προσέχεις πάντα.
Η σειρά είναι μάλλον δικό σου θέμα αν και θα πρέπει πριν καν αγοράσεις ο,τιδήποτε (ξύλα ή εργαλεία) να προσχεδιάσεις τα πάντα σε χαρτί (διαστάσεις οργάνου, κλίμακα κλπ.).
Αυτά προς το παρόν.

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, αγόρασα τα εργαλεία από το Praktiker μια και ο φραγκος είχε το σκαρπέλο 12000 το φτηνότερο. ακολουθούν τα ξύλα και τα σχέδια.

οι φίλοι μου, μου την λένε ότι θα φτιάξω κανα μπαγλαμά με τσιρότα. οπότε καταλαβένεις ότι η πρώτη απόπειρα πρέπει να βγεί και λίγο καλή.

Με την μόνη διαφορά οτι το σκαρπέλο του Φράγκου θα το πάρεις θέλεις δεν θέλεις όταν καταλάβεις
οτι με αυτά που πήρες απλώς πέταξες τα λεφτά σου.
Οξειδώνονται πανεύκολα και δεν κόβουν.
Το σκαρπέλο πρέπει να κόβει σαν ξυράφι,χαρτί στον αέρα.Πάρε τουλάχιστον μιά καλή ράσπα ,κοφτερή
με μια ευθεία και μια κοίλη πλευρά για να κάνεις
το σχήμα του ηχείου,κάνε μια αρχική τρύπα στο ξύλο
και ρίξε μέσα λιγο ζεστό νερό μετα άρχισε να σκάβεις.
Μόλις δυσκολέψει το σκάψιμο στις άκρες πύρωνε ένα μέταλο με γκαζάκι και καίγε το ξύλο λιγάκι και ξύνε το καμμένο.
Πρόσεξε την γεωμετρία του οργάνου , μέτρα προσεκτικά κάποιο αλλο και κάντο μοντέλο για να χεις κάποιο σημείο αναφοράς.
Αν θές να ρωτήσεις κάτι πιό συγκεκριμένο
0977 331708 πάρε να σου δώσω και το σταθερό.
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
Σώτος

νασαι καλά σώτο, μιά και ό πατέρας είναι καραμαραγκομάστορας είμαι καλυμένος από ράσπα,

ευχαριστώ για τις επιπλέον πληροφορίες θα μου χρειαστούν οπωσδήποτε, θα ξεκινήσω με το ηχείο και προχωρόντας και ρωτόντας

Πώς θα μπορούσα να ξεκινήσω μια μπουζουκοκατασκευή χωρις να έχω ξανασχοληθεί;
(με λίγα λόγια είμαι άσχετος με κατασκευές).

Χρειάζεσαι εργαλεία : ράσπα σκαρπέλο πολλά γυαλοχαρτα ολα τα νουμερα 60-2000
πριόνι σφυρί μια μέγγενη ,σφικτηρες,σεγα ,τρυπάνι
για αρχή.
για να κάνεις ένα σκαφτο μονοκόματο μπαγλαμά
ένα παλαιό και συμπαγες ξύλο μουριάς ή καρυδιάς
οξυάς στην χειρότερη.
Ενα κομμάτι έβενο για την ταστιέρα , έλατο για το καπάκι και κάποιο ανάλογο όργανο για μοντέλο.

Όλα αυτά που μου είπες τα έχω. Τώρα θα ήθελα να μου πεις πως θα ξεκινήσω την κατασκευή.

σχεδίασε πανω σε χαρτι ολες τις όψεις του οργάνου
προσοψη και πλαινες σε κλιμακα 1/1
και μετα κολησε το χαρτί της προσοψης πάνω στο ξύλο , πάρε την ράσπα σου και αρχισε να φτίαχνεις το σχήμα…μετά κόλησε την πλαινή όψη ή σχεδίασε την κατευθείαν στο ξύλο και κάνε το ίδιο
μόλις τελειώσεις άρχισε να σκάβεις εσωτερικά το ηχείο…

4 posts were split to a new topic: Απορία για τα ξύλα που χρησιμοποιούνται στην οργανοποιία

11 posts were split to a new topic: Επισκευή σε όργανο με θρυμματισμένο καπάκι