Μπουζουκοκατασκευές

μπουζούκι

(system) #61

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, αγόρασα τα εργαλεία από το Praktiker μια και ο φραγκος είχε το σκαρπέλο 12000 το φτηνότερο. ακολουθούν τα ξύλα και τα σχέδια.

οι φίλοι μου, μου την λένε ότι θα φτιάξω κανα μπαγλαμά με τσιρότα. οπότε καταλαβένεις ότι η πρώτη απόπειρα πρέπει να βγεί και λίγο καλή.

(system) #62

Με την μόνη διαφορά οτι το σκαρπέλο του Φράγκου θα το πάρεις θέλεις δεν θέλεις όταν καταλάβεις
οτι με αυτά που πήρες απλώς πέταξες τα λεφτά σου.
Οξειδώνονται πανεύκολα και δεν κόβουν.
Το σκαρπέλο πρέπει να κόβει σαν ξυράφι,χαρτί στον αέρα.Πάρε τουλάχιστον μιά καλή ράσπα ,κοφτερή
με μια ευθεία και μια κοίλη πλευρά για να κάνεις
το σχήμα του ηχείου,κάνε μια αρχική τρύπα στο ξύλο
και ρίξε μέσα λιγο ζεστό νερό μετα άρχισε να σκάβεις.
Μόλις δυσκολέψει το σκάψιμο στις άκρες πύρωνε ένα μέταλο με γκαζάκι και καίγε το ξύλο λιγάκι και ξύνε το καμμένο.
Πρόσεξε την γεωμετρία του οργάνου , μέτρα προσεκτικά κάποιο αλλο και κάντο μοντέλο για να χεις κάποιο σημείο αναφοράς.
Αν θές να ρωτήσεις κάτι πιό συγκεκριμένο
0977 331708 πάρε να σου δώσω και το σταθερό.
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
Σώτος

(system) #63

νασαι καλά σώτο, μιά και ό πατέρας είναι καραμαραγκομάστορας είμαι καλυμένος από ράσπα,

ευχαριστώ για τις επιπλέον πληροφορίες θα μου χρειαστούν οπωσδήποτε, θα ξεκινήσω με το ηχείο και προχωρόντας και ρωτόντας

(system) #64

Πώς θα μπορούσα να ξεκινήσω μια μπουζουκοκατασκευή χωρις να έχω ξανασχοληθεί;
(με λίγα λόγια είμαι άσχετος με κατασκευές).

(system) #65

Χρειάζεσαι εργαλεία : ράσπα σκαρπέλο πολλά γυαλοχαρτα ολα τα νουμερα 60-2000
πριόνι σφυρί μια μέγγενη ,σφικτηρες,σεγα ,τρυπάνι
για αρχή.
για να κάνεις ένα σκαφτο μονοκόματο μπαγλαμά
ένα παλαιό και συμπαγες ξύλο μουριάς ή καρυδιάς
οξυάς στην χειρότερη.
Ενα κομμάτι έβενο για την ταστιέρα , έλατο για το καπάκι και κάποιο ανάλογο όργανο για μοντέλο.

(system) #66

Όλα αυτά που μου είπες τα έχω. Τώρα θα ήθελα να μου πεις πως θα ξεκινήσω την κατασκευή.

(system) #67

σχεδίασε πανω σε χαρτι ολες τις όψεις του οργάνου
προσοψη και πλαινες σε κλιμακα 1/1
και μετα κολησε το χαρτί της προσοψης πάνω στο ξύλο , πάρε την ράσπα σου και αρχισε να φτίαχνεις το σχήμα…μετά κόλησε την πλαινή όψη ή σχεδίασε την κατευθείαν στο ξύλο και κάνε το ίδιο
μόλις τελειώσεις άρχισε να σκάβεις εσωτερικά το ηχείο…

(system) #68

PRACTICAL BOUZOUKI METHOD VIDEO COURSE

Produced with state of the art equipment and studio, and instructed by world famous musicians, our course offers everything one needs to know to become a professional bouzoukist. It conists of FIVE (5) video tapes which have been designed to teach the student from A to Z the practical method and applications of bouzouki playing close-up. The course includes over 50 exercises, all Major and Minor scales with their basic chords, Taximia and songs in all scale and 16 of the most popular Greek Rhythms played by a live drummer so you can practice all your songs. If you are serious about learning please visit our site at www.bouzouki.com for more details. We DO NOT prommise to teach you how to learn to play bouzouki is six months…we DO prommise however to teach you to play bouzouki professionally if you so desire, as learning to play bouzouki is a lifetime commitment.

(system) #69

Παίδες υπάρχει κανένα εγχειρίδιο σχετικά με τα ξύλα που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή μπουζουκομπαγλαμάδων; Αν όχι έχει κανείς την ευγενή καλωσύνη να καταθέσει μερικές πληροφορίες για τις διαφορές από ξύλο σε ξύλο και τι είναι προτιμότερο;

`στωπολύ,

γιώργος

(system) #70

Μόνος τρόπος είναι να κάνουμε παράσταση διαματυρίας έξω από το εργαστήριο του Σώτου (όπου θα βρείς και το Γιώργη να σκάβει μπαγλαμάδες).

Διότι οι υπόψη κύριοι άρχισαν τις κόγκξες. Μόλις άρχισαν να μαθαίνουν τα ντεσού του ξύλου της οργανοποιίας κάνουν τη πάπια σε τέτοιες ερωτήσεις.

(προβοκάρω μπάς και φιλοτιμηθούνε να κάτσουν να γράψουν τίποτις)

Αϊντε ρε Γιώργη, άϊντε ρε Σώτο.
Πείτε τίποτα στους φιλομαθείς φίλους μας.

(system) #71

Σχετικά με τα ξύλα της οργανοποιίας θα πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι εύκολο
Να καλύψουμε το ζήτημα με δυό κουβέντες.
Πρώτα απ όλα μετράει η υγρασία , οποιοδήποτε ξύλο δεν είναι «στεγνό» δεν κάνει.
Το ξύλο πρέπει να ναι κομμένο από χρόνια και υγιές χωρίς ραίσματα και ρόζους.
Ανάλογα με το είδος του οργάνου ,το ξύλο που θα χρησιμοποιήσουμε διαφέρει.
Το μήκος του χεριού μας υποχρεώνει να βάλουμε βαρύ ή ελαφρύ ξύλο για να έχουμε
Ισοροπία και ζύγισμα του οργάνου.
Στο σκάφος βάζουμε καρυδιά ή κελεμπέκι ή μουριά συνήθως
Στο καπάκι πάντα καλό έλατο με πυκνά και ίσια νερά
Στο χέρι κελεμπέκι ή φλαμούρι ή μουριά με κόντρα παλίσανδρο ή εβενο ή μαόνι
Ανάλογα με το βάρος του θέλουμε.
Η ταστιέρα είναι πάντα έβενος και το καράβολο ανάλογο με το εξωτερικό του χεριού.
Εάν το όργανο είναι σκαφτό σοφόν είναι να φτιάξουμε το σκάφος από φλαμούρι
Γιατί σκάβεται εύκολα και το χέρι από φλαμούρι με κοντρα παλίσανδρο.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται με πάθος ας πάρει το σκαρπελάκι του και ναρθει να πιούμε
Κανα μπυρόνιον πέλαγος.
[email protected]

(system) #72

Σώτε αναμένω τόπο και χρόνο για εξοντωτική ανάλυση του αυτού θέματος.

γιώργος

(system) #73

Βλαμηδες χαιρετω σας. Ειμαι φοιτητης στην Αγγλια και εχω αγορασει ενα μπαγλαμα ετσι για να 8υμαμαι παρεες και καλοκαιρινες ταξιδιαρικες καταστασεις στην Ελλαδαρα. Παιζω κιθαρα για καποια 6χρονια τωρα. Απλως να πω ενα γεια και οτι διαβασα τα εμορφα που γραφετε και 8α η8ελα να 8εσω ενα ερωτημα περι σχεσης ρεμπετικου και blues.
Περιμενω αποψεις.
Χαιρετω σας μαγκες συναδελφικα.
Κυριακος

(system) #74

Μάγγες γειά σας.
Παίζω μπουζούκι ερασιτεχνικά από 13 χρονών (36 τώρα) και μόλις την περασμένη Κυριακή έγινα κι εγώ μέλος αυτής της μυσταγωγίας.
Στο επάγγελμα είμαι γιατρός αλλά στη καρδιά και στα όνειρά μου μπουζουξής.Από καθαρή συγκυρία έγινα αυτό πού έγινα (γονείς κ.λ.π.)
Λοιπόν στο προκείμενο.Εχω ένα τρίχορδο,ένα μπαγλαμά κι ένα τετράχορδο όλα κατασκευές του Κλεφτογιάννη (αρκετά ακριβός ο μπαγάσας αλλά κατά τη γνώμη μου καλός).
Λοιπόν μή γελάσετε αλλά το τετράχορδο μου το πάτησε αυτοκίνητο (το πώς είναι ολόκληρη ιστορία)
σπάζοντας (θρυματίζοντας σωστότερα) το σκάφος.
Μπράτσο και καπάκι είναι άθικτα.
Πήγα στο Κλεφτογιάννη και μου είπε πως δεν φτιάχνεται, δεν του έχω όμως και πάρα πολύ εμπιστοσύνη (επαγγελματίας αυτός , ερασιτέχνης εγώ καταλαβαίνετε…).
Καμμιά καλή ιδέα;Αν θέλετε μπορώ να στείλω φωτογραφίες στο e-mail που θα μου πει κάποια καλή λύση.Το όργανο ήταν αρκετά καλό.Παίρνει διόρθωση;
Με αγωνία περιμένω…
Το όνομά μου είναι Αλέκος Κατσαραγάκης.
Ευχαριστώ.

(system) #75

Αλέκο, σε καλωσορίζουμε στην παρέα μας. Για ρίξε ένα τηλέφωνο (7656155) στον Παναγιώτη Βαρλά. Το μαγαζί του είναι στο Βύρωνα. Τα μπουζούκια του είναι πολύ καλά. Πήγαινε να τον επισκεφτείς. Ίσως σε βοηθήσει…

Γιώργος Παναγιωτακόπουλος

(system) #76

Γιώργο, σ’ ευχαριστώ πολύ.Θα δοκιμάσω και στο Παναγιώτη.Μου κάθεται κι ωραία γιατί μένω σε αυτή τη πλευρά της Αθήνας (Αργ/λη).
Eάν για οποιοδήποτε λόγο ο Βαρλάς δε θέλει να ασχοληθεί να θεωρήσω τη γνώμη του τελεσίδικη ή να δοκιμάσω και κάπου αλλού;Εαν ναι πού;
Αν δε γίνει κάτι θα δοκιμάσω τη κατασκευή εξ αρχής ενός νέου οργάνου (παραγγελία όχι εγώ).
Αυτό πού κατάλαβα από τα όργανα που έχω φτιάξει μέχρι τώρα είναι ότι όσο πιο λιτό είναι ένα όργανο στη διακόσμησή του τόσο πιο εύηχο και με πλούσιο ήχο είναι.Δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά έχω την εντύπωση πως οι πολλές περικοκλάδες μάλλον ένα αναγκαίο κακό της νύχτας είναι παρά προσφέρουν κάτι (πάντως ο μερακλής οργανοπαίκτης είναι στ’ αυτιά και όχι στο μάτι).Με τη διαφορά ότι από τους μέχρι τώρα επαγγελματίες οργανοποιούς που γνώρισα κατάλαβα ότι δουλεύει δίκην φασόν το σύστημα δηλ. άλλος το σκάφος,άλλος τη διακόσμηση,άλλος τα βερνίκια κ.λ.π.Γι αυτό δε ξέρω τι δυνατότητες υπάρχουν για παραγγελία ενός οργάνου “όπως το γέννησε η μάνα του”.Υπάρχει κάτι επ’ αυτού;
Κι ένα τελευταίο:Ξέρετε που μπορώ να βρω αξιοπρεπή θήκη για το τρίχορδό μου γιατί καίγεται η καρδούλα μου έτσι όπως το έχω γυμνό (η θήκη του έχει γίνει φύλλο και φτερό).
Συγγνώμη αν κούρασα κι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(system) #77

Γιατρέ καλορίζικος στο μαγαζί , στείλε φωτογραφία
του μπουζουκιού με mail και τα λέμε
[email protected]

(system) #78

doctor έχω έναν πολύ καλό οργανοποιό φίλο μου.
Αν δεν βρείς άκρη στείλε mail - posting να δούμε τι θα γίνει.
[email protected]

(system) #79

Μάγγες φχαριστώ πρίν απ’ όλα για το ενδιαφέρον.Θα φροντίσω στις αρχές της επόμενης εβδομάδας να υπάρχει φωτογραφία στα e-mail σας.
Γιώργο, στο τηλέφωνο που μου δωσες (7656155) απαντά συνέχεια ο τηλεφωνητής.
Υπάρχει κάπου μια συγκεντρωτική κατάσταση των οργανοποιών της Αθήνας;
Αυτό το σωματείο ¨Τέρπανδρος¨ έχει κάπου γραφεία;
Θα ξαναβγεί φέτος με έκθεση;
Κάποια site οργανοποιών;
Φχαριστώ και πάλι, γειά σας.

(system) #80

…To Ξέρω Αλέκο, ο Παναγιώτης είναι αρκετά δυσεύρετος. Μιας και είσαι και συντοπίτης, μπορούμε να πάμε μαζί. Μένω και εγώ στην Αργυρούπολη από τα γεννοφάσκια μου. Το τηλέφωνό μου είναι 0945714639. Πάρε με να σου πω και το σταθερό.
Γιώργος Παναγιωτακόπουλος