Κλεφτογιάννης

Συγνώμη για την παρέμβαση, μια ερώτηση: πρόκειται για τον κ. Τάσο Κατσίφη, συνεργάτη του κ. Κλεφτογιάννη;

Ναι Τασος λεγεται ,αλλα η κουβεντα ειναι υποθετικη!!!

Ένας φίλος μου, μου δάνεισε ένα τρίχορδο του Κλεφτογιάννη και μπορώ να πώ (εφ’ όσον δεν έχω ασχοληθεί μαζί του απο οικονομικής άποψης) οτι ο ήχος είναι δαντελένιος. Το όργανο δεν είναι καινουριο σίγουρα. Ακριβώς δεν ξέρω τον χρόνο κατασκευής. Αλλά και απο άποψη χειρισμού και απο άποψη ήχου είναι συγκλονιστικό!

To ζήτημα για τα πολλά μηδενικά έχει συζητηθεί πολλάκις αλλά δεν εξαντλείται και εύκολα. Μερικά δείγματα από τις κατασκευές του κ. Κλεφτογιάννη.

  1. Το περιβόητο μπουζούκι των 8.000 ευρώ. Και τα δύο αδελφάκια είναι παρέα:

  1. Το αδελφάκι από το τελευταίο μπουζούκι του κ. Κώστα Παπαδόπουλου. Εκείνος το έχει σε κοκκινωπή απόχρωση της φιγούρας. Μπορείτε να το ακούσετε και να το δείτε στο youtube από την εκπομπή του 902 που ήταν καλεσμένος ο κύριος Κώστας.

//youtu.be/OacZCHuiN30

Λιτό και ωραίο. Δυνατός ήχος. Τιμή στα 5.000 ευρώ:

  1. Το αδελφάκι από ένα μπουζούκι του Τατασόπουλου. Εκείνος το έχει σε μαύρο. Σκαφτές δούγιες, μικρό σκάφος από έβενο. Συμμετρική φιγούρα. “Παλιός” ήχος. Αρκετά βαρύ λόγω έβενου αλλά με αίσθηση άρματος μάχης. Οι σκαφτές δούγιες προσφέρουν καλό “γάτζωμα” στην κοιλιά και το όργανο γίνεται πιο σταθερό. Τιμή στα 6.000 ευρώ:

Δεν είμαι ειδικός αλλά ο ήχος όλων (από 2.000+) ήταν πολύ καλός και “ποιοτικός”. Απλά δεν διέκρινα διαφορά μεταξύ 2.500 και 6.000 ευρώ. Τα όστρακα θεωρώ (γενικότερα) ότι αφαιρούν από την αισθητική ενός οργάνου παρά προσθέτουν κάτι. Προσθέτουν βέβαια μηδενικά στο τέλος της τιμής. Δυστυχώς (ή ευτυχώς, ανάλογα την οπτική γωνία) υπήρχε πριν δεκαετίες η αίσθηση ότι για να είναι “καλό” ένα μπουζούκι πρέπει να αστραποβολάει…

τζαμπα πραμα :019:

ο κλεφτογιαννης θεωρειτε απο τους κορυφαιους…χαιρομαι…αλλα 8000ευρω???ξερω και γω ξυλο ειναι…8000ευρω ειναι ας πουμε μια περιουσια…

για σενα φιλε ,για τον Κλεφτογιαννη ειναι τα μεροκαματα του.
8.000 ευρω για 1.5 κιλο ξυλο μονο ενας παλαβος θα τα εδινε.:019:

Αρχαριε κανεις πλακα βεβαια. Ακους εκει να καροιδευεις ενα μπουζουκι φτιαγμενο απο Τιμιο ξυλο στο οποιο εχει ταξιμαρει α Εφραιμ. Αισχος

(οκ το παρακανα λιγακι)

Πολυ καλος τρελαθηκα στο γελιο!!!Πλακα μας κανουν!!!

Θα παρακαλέσω για ένα καλύτερο επίπεδο τοποθετήσεων και σχολίων.

Ευχαριστώ, Νίκος Πολίτης, μέλος του φόρουμ.

Κυριε Νικο πραγματι εχετε δικιο, το παρακανα λιγο. Αλλα μου φανταζει αδιανοητο ανθρωποι να ζητανε υπερογκα και σε εναν βαθμο αδικαιολογητα ποσα για μπουζουκια που στο κατω κατω ειναι ενα οργανο χαρακτηριστικο της λαιικης ταξης η οποια αυτην την περιοδο βασανιζεται απο τους λογους που ολοι γνωριζουμε. Βεβαια θα μου πειτε στα πλαισια του ελευθερης αγορας ο καθενας μπορει να κοστολογει οσο θελει την εργασια του και τα αγαθα που διαθετει στους καταναλωτες και ουτε με πιεσε να αγορασω μπουζουκι απο αυτον αλλα εμενα μου φαινεται προκλητικο να βλεπω καθημερινα ανθρωπους να ψαχνουν τα σκουπιδια για να φανε και ο χ ψ επιχειρηματιας να μην προσαρμοζεται στα δεδομενα της σημερινης εποχης (δεν αναφερομαι στον συγκεκριμενο οργανοποιο, γενικα μιλαω).

Φίλε Χιτζάζ, δεν το παράκανες μόνο εσύ. Αυτό όσον αφορά το επίπεδο. Για ό τι αφορά την ουσία, έχουν πληκτρολογηθεί σε αυτό το χώρο δεκάδες χιλιάδες χαρακτήρες για να εκφράσουμε την αγανάκτησή μας σχετικά με το κόστος πώλησης των οργάνων που μας χρειάζονται. Όταν όμως κάποιος από εμάς γνωστοποιήσει, είτε από μόνος του είτε μετά από ερώτηση, το κόστος του καινούργιου του οργάνου, δεν έχει αναφερθεί κανείς μας στο γεγονός ότι κάποιοι, ίσως έξω από το μαγαζί όπου κατέθεσε τα μπόλικα κατοστάρικά του ή έξω από το σπίτι του ή το μαγαζί που παίζει, ψάχνουν τα σκουπίδια για να φάνε. Αυτή είναι η κοινωνία. Κάποιοι προσπαθούν να την αλλάξουν, αλλά χωρίς επιιτυχία τα τελευταία κάποιες χιλιάδες χρόνια. Στα επόμενα κάποιες χιλιάδες χρόνια, πάντα κάποιοι θα ψάχνουν σκουπίδια ενώ άλλοι θα αγοράζουν πράγματα.

Μακάρι αυτό να μην επαληθευτεί και οι άνθρωποι να μάθουν να ζουν μεταξύ τους με αξιοπρέπεια και αλληλοβοήθεια.

Το μπουζούκι που παίζει ο κ. Παπαδόπουλος το εχω παιξει για ενα 5λεπτο οταν ήρθε στην Καλαμάτα. Ενα μετριο οργανο είναι. Εχω παιξει με πολυ καλυτερα που κοστίζουν πολύ λιγότερο. Ανετο όργανο, αλλα δε μου εκατσε στο χερι. Δεν το ερωτευτηκα… Σε αντιθεση με αλλα όργανα που εχω παιξει…

Σε καμια περιπτωση δε δικαιολογει τα 5000. Ο κ. Παπαδόπουλος βεβαια βγαζει ήχο και απο κοντρα πλακε θαλάσσης
Προσοχη δε λεω οτι είναι κακο το οργανο. Απλα οχι για 5000.
Αντιθετα εχω παιξει με οργανο Κλεφτογιάννη των 2500 και είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

Δε μπορω να καταλάβω γιατί αυτη η διαφορά στη τιμη. (δεν εχει και τις φιγουρες που ισως θα το δικαιολογουσαν, λογω επιπλεον δουλειας)

Για να μη παρεξηγηθω σε καμια περιπτωση δε λεω οτι ο κ. Κλεφτογιάννης δεν κανει καλα οργανα. Απεναντίας…

Επειδή η κοινωνία θα αλλάξει…
ας πώ για το μπουζούκι του Κ.Παπαδόπουλου. Είναι όργανο τέτοιο που στα χέρια του συγκεκριμένου δεν μπορείς να ζητήσεις να ακούσεις κάτι άλλο.
Είναι ενα πολύ καλό όργανο σ’ έναν πολύ καλό μουσικό.
Επειδή για κάποιο διάστημα το άκουγα απο κοντά, απο πολύ κοντά…έχω ακόμα τον ήχο του. Διαστημικός…
Και τελειώνοντας να πώ οτι ο Κ.Παπαδόπουλος στις πόσες δεκαετίες καριέρας, έχει 5 μπουζούκια.
δεν δικαιολογεί αυτό τις τιμές τούτες, δικαιολογεί την ποιότητά τους όμως.

Εχω ακουσει οτι παιζει με κλιμακα 70cm ο Κ.Παπαδοπουλος. Ισχυει; Εμειρια απο προσφατη επισκεψη, δεν βρηκα κατι να με ευχαριστει στο αυτι οσον αφορα την ενταση.

Σου φάνηκαν δηλαδή κάπως “Αδύναμα” στην ήχο που έβγαζαν ή αναφέρεσαι σε κάποιο άλλο χαρακτηριστικό? Εμένα από ένταση μου φαινόντουσαν αρκετά δυνατά, όπως και από “ποιότητα” ήχου, αλλά και κατασκευής. Όπως προέγραψα, η μόνη μου ένσταση είναι τα πολλά όστρακα (ακόμη και τα λιτά του, εμένα μου φαινόντουσαν βαρυφορτωμένα, πόσο μάλλον δε και τα πλουμιστά του) αλλά και το ότι από τα 2.5 χιλιάρικα στα 6 δεν βρήκα κάποια σπουδαία βελτίωση στον ήχο. Φυσικά δεν είμαι και ειδικός…

Το φθηνότερο που είχε ήταν στα 1.200 (ταμπελάκι). Οι τιμές, όπως μου ειπώθηκε, είναι τιμές “κρίσης”. Αν μου επιτρέπεται, διαφωνώ σε αυτό αρκετά…

Συνοπτικά, τα μπουζούκια του μου φάνηκαν πολύ πολύ καλά. Και σαν κατασκευή και σαν ήχος. Απλά οι τιμές του είναι αρκετά υψηλές. Κάτι το οποίο όμως μπορεί να το κρίνει ο ίδιος, ο χ αγοραστής αλλά και ίσως και ο χ υποψήφιος αγοραστής.

Ναι δεν βρηκα καποιο να εχει τετοια ενταση που να με ευχαριστει. Απο ποιοτητα κατασκευης ηταν ολα πολυ καλα. Αλλα δεν βρηκα καποιο που να με κανει να μην σκεφτω την τιμη…

κυριε Νικο ,σκοπος δεν ειναι να κατηγορησουμε αυτους που τα σκανε για να ψωνισουν αλλα αυτους που εκμεταλευονται την ανικανοτητα καποιων να σκεφτουν λογικα και πεφτουν σε παγιδες.

ενας ηλιθιος πλουσιος ειναι απλα πλουσιος
ενας ηλιθιος φτωχος ειναι απλα ηλιθιος.

Αυτό το έπαθα εν μέρει με αυτό με τις σκαφτές δούγιες. Το έπαιξα όμως προτού μάθω την τιμή. Μόλις την έμαθα (η οποία είναι και ακατέβατη) συνήλθα. Γενικά έχει συζητηθεί πολλάκις το θέμα με τις τιμές όχι μόνο συγκεκριμένα με τις τιμές του κ. Κλεφτογιάννη (άλλωστε δεν είναι ο μόνος “ακριβός” στην αγορά) και θεωρώ ότι η απάντηση στο “μέχρι πόσο μπορεί να κάνει ένα μπουζούκι?” είναι δύσκολο να δοθεί. Αν υπάρχει απάντηση.