Αγορά τρίχορδου

Γεια σας παιδιά.ειμαι απο καβάλα αλλά αυτην την στιγμή σπουδάζω στο μουσικό στην Κέρκυρα. εδώ επικρατεί πολύ ματζόρε και κανταδα και έχω σαλτάρει.το ρεμπέτικο δεν κινείται σχεδόν καθόλου. μονο λίγες προσπάθειες γινονται οι οποίες δεν τυγχάνουν μεγάλης ανταπόκρισης. χαιρομαι που εστω και αργά ανακάλυψα αυτό το site και μπορώ να μιλάω μαζί σας!!!
Κατα βάση είμαι κλασσικός κιθαρίστας αλλά έχω τρέλα με το ρεμπέτικο(εννοείται το καλό ρεμπέτικο). Πριν απο 8 χρόνια περιπου αγόρασα ενα 4χορδο (αρκετά καλό οργανακι) για να αρχίσω να ασχολούμε σιγα σιγα. Στην πορεία κατάλαβα οτι δεν μπορούσα να συνεχίσω έτσι και αποφάσισα να το γυρίσω σε τρίχορδο. η μεγάλη μου κατάντια είναι οτι αναγκαζόμουν να κουρδίζω τριχορδο (ρε-λα-ρε-λα). Έκανα κάποιες οικονομίες και αυτήν την στιγμή ψάχνομαι για να αγοράσω ένα καλό οργανάκι. ζητάω την συμβουλή σας λοιπον στο αν θα πρεπει να φτίαξω ή να πάρω απο κατασκευαστή έτοιμο. έχω ακούσει την δουλειά κάποιου Αλεξανδρή απο την θεσσαλονική και μου άρεσε πάρα πολύ. πόσα περίπου χρήματα χρειαζονται για να πάρω κάτι πολυ καλο που να μου μείνει; επίσης θα ήθελα αν μπορείτε να μου αναφέρεται ονόματα καλών κατασκευαστών στους οποίους μπορώ να απευθυνθώ.
χαιρομαι πολυ που είμαι στην παρέα σας!!!

Έχω ένα τρίχορδο 5ετίας απο τον Αλεξανδρή.Καταπληκτικό μπουζουκάκι.Ήχος πολύ δυνατός και ας έχει σχετικά μικρό ηχείο,γλυκό παίξιμο και γενικά καλό από όλες τις απόψεις.
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τον προτείνω ανεπιφύλακτα.
Το κακό είναι μόνο οτι συνή8ως δεν έχει έτοιμα όργανα και πρέπει να παραγγείλεις.Επίσης φαντάζομαι πως οι τιμές θα είναι αρκετά υψηλές.Όταν το αγόρασα εγώ πλήρωσα 400.000 δρχ όταν η ταρίφα ήταν 300.000(επειδή το δικό μου είχε λίγη έξτρα δουλειά).Σημερα όμως νομίζω ότι πρέπει να υπολογίζεις πάνω απο 1500 ευρώ…

Λοιπόν εγώ με την σειρά μου μπορώ να σου γράψω τα ονόματα-διευ8ύνσεις απο 2-3 κατασκευαστές που βρίσκονται στην σαλονίκη.

1)Αλεξανδρής . Τελ 2310903596 .Διευ8:Νικομηδείας 13 Τούμπα.

2)Αλέξιος Ρότσκος Επταλόφου 31,Τούμπα .Τελ:2310949194 .
Ο Αλέξης είναι ένας πάρα πολύ καλός κατασκευαστής με πολύ μεράκι.Πριν ένα μήνα που ήμουνα ελλάδα δοκίμασα 3-4 καινούρια τρίχορδα που ετοίμασε και ήταν όλα ένα κι ένα.Αξίζει να τον επισκεφτείς και να δοκιμάσεις με την ησυχία σου…(τιμές ήταν απο 1300-1800 ευρω)

3)Δεκαβάλας .Κοντά στην Ροτόντα είναι το εργαστήριο του και η “μπουτίκ” του.Τελ 2310204606 .Επίσης καλός κατασκευαστής και γνωστός στους θεσσαλονικιότικους κύκλους.

Όποιος θέλει μπορεί να γράψει τους δικούς του και επιτέλους να γίνει μια συγκεντρωμένη λίστα με κατασκευαστές ανα την ελλάδα…

Α απο την λίστα προτείνω να εξαιρεθούν οι κατα καιρούς πολυδιαφημισμένοι…

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Multi_Kulti 14 Απρίλιος, 2005)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Multi_Kulti 14 Απρίλιος, 2005)

Πασχαλη γεια χαρα, καλως ορισες στο φορουμ.
Χαιρετισματα στο συμφοιτητη σου τον Μπαμπη το Γαϊτανακη !!
Τον Αλεξανδρη δεν ετυχε -ακομα- να γνωρισω αλλα ειναι ξακουστος οργανοποιος με ονομα καλο στην πιατσα και ειναι και καλος παικτης στην κιθαρα και στο ουτι !!

Εχω ακουσει μια ιστορια οτι καποτε -πανω απο 10-12 χρονια- οταν η φημη του αρχισε να μεγαλωνει ιδιως στους κυκλους των μουσικων τον επισκεφτηκε
ο Γ.Νταλαρας και του παραγγειλε ενα ουτι.
Οπως λενε οι καλες γλωσσες, του ειπε το θελω ετσι, γιουβετσι, κοντρα ξυλα κλπ και μετα απο ενα διαστημα που το ετοιμασε, παει ο Γ.Ν. το παιζει, τα λενε εκει και
καποια στιγμη το βαζει στη θηκη και παει να φυγει με ενα ευχαριστω …
Οπα του λεει ο Αλεξανδρης, “Γιωργο το ουτι κανει
(π.χ.) 500.000”, μα του λεει ο Γιωργος εμενα μου δινουνε ολοι τζαμπα οργανα γιατι ειναι διαφημιση … μα μου, οποτε αρπαζει ο Αλεξανδρης το οργανο και τον εδιωξε κακην κακως …

Τελος παντων ολοι λενε οτι φτιαχνει πολυ καλα
ουτια και δεν βλεπω να αναφερεται στο αλλο τοπικ με αυτο το θεμα,
τωρα για τριχορδα δεν ηξερα. Νομιζω φτιαχνει και κιθαρες

Ωραια η ιδεα του Μουλτι, θα συνεισφερω κι εγω με οσο στοιχεια εχω αφου τα μαζεψω. Διαφωνω σε αυτο με τις φιρμες, ολοι πρεπει να ειναι μεσα απλα οι φιρμες μπορουν να μπουν σε μια αλλη λιστα π.χ. και ο ΔΕΚΑΒΑΛΑΣ ειναι φιρμα για να μην πουμε φιρμαρα για τους Σαλονικιους και οχι μονο, κατι σαν Ζοζεφ ή Τσακιριαν αντιστοιχα …

Αν ενδιαφερεσαι για Αθηνα, θα σου προτεινα
τον Γιαννη Καρβουνη 210 4254052
(αν θυμαμαι καλα)
Αν ανατρεξεις σε παλιοτερα μυνηματα εδω μεσα θα βρεις σχετικες αναφορες για τον Καρβουνη και για αλλους κατασκευαστες.
τιμη γυρω στα 1200 ευρω

Αν αληθευει αυτο με τον Γ.Ν. τοτε τι να πω!!!Τον κακομαθαν καποιοι μαστορες και τον κανανε θρασητατο!!ακους εκει τζαμπα οργανο.γιατι του ελειπαν τα χρηματα?ρε’σεις να κανουμε εναν τηλεμαραθωνιο(ή κανεναν ραδιομαραθωνιο,ακους Αρη Ν.)να του παρουμε κανα οργανακι.τι λετε??

ΠΑΛΑΒΡΑΤΖΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΕΙΟ ‘‘ΝΟΤΑ’’
ΕΥΟΣΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

Πασχαλη ριξε μια ματια στo site www.dekavalas.gr εχει μερικες foto και τιμες.

Όντως ο Αλεξανδρής κατασκευάζει ένα σωρό όργανα.Λύρες πολίτικες,λαούτα (πολίτικα,στεριανά),ούτια,μπουζουκάκια,ταμπουράδες και καταπληκτικές κιθάρες λαϊκές.Αυτή που παίζει ο ίδιος του είναι δικιά του κατασκευή και φοβερό μπασοκίθαρο.
Επίσης ότι τρίχορδο έπαιξα απο τα χέρια του ήταν εύηχο για να μην πώ λαλίστατο.Και τα ούτια του είναι πολύ καλοφτιαγμένα με καλά υλικά και πολύ προσεγμένα αλλά ρε γαμώτο ακριβά και με την τιμή αυτή έβρισκες 2 καλά(του ίδιου επιπέδου)απο την γείτονα-αδερφή χώρα.Είναι όμως και θέμα γούστου.

Τώρα για να μην παρεξηγηθώ πρίν για τους πολυδιαφημισμένους υποννόησα τον Βαρλα που ήταν το μοναδικό όνομα κατασκευαστή(σχεδόν) που υπήρχε στο φόρουμ αυτό.

Νίκος

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Multi_Kulti 15 Απρίλιος, 2005)

Μάγκες έχω ήδη μία λίστα έτοιμη από οργανοποιούς. Θα την ανεβάσω κάπου και όποιος μπορεί ας συμπληρώσει ότι λείπει στους ήδη υάρχοντες αλλά και όσους δεν αναφέρονται. Περιλαμβάνει και στήλη σχολίων για ευνόητους λόγους.

Αναμείνατε…

ωραίος Γιώργο (αδμιν)

Γεια χαρά σε όλη τη παρέα.
Νέος στο site και πολύ χαρούμενος που το βρήκα.
Υπάρχει κάποιος καλός οργανοποιός στο Γαλάτσι ή στη Κυψέλη?

Ευχαριστώ

Εζησα μια πανέμορφη εποχή, κάπου γύρω στο '85 που το πιο γνωστό κούρδισμα ήταν ρε-λα-ρε-λα (για όσους κατάλαβαν).

ΥΓ. Ρε σεις, μην μπερδεύετε τα ονόματα. Αλλος ο Γιώργος Γενικός Διαχειριστής (αδμιν Γ.Π.) κι άλλος ο Γιώργος Διαχειριστής (Ζορζ Κατσιμπό).

Οπα Γιωργο!!!ξερεις τον μπαμπη ε;;παιζαμε μαζι σε κατι παρτυ αξεχαστα του πανεπιστημιου.πολλα γουστα.αν τον δω θα του μεταφερω τα χαιρετισματά σου.Είναι λιγο χαμένος όμως.να υποθέσω πως είσαι απο κρήτη;;

Απο τον Παλάβρατζη πηρα το 4χορδο που έχω τωρα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.θα το ψαξω με αυτον. Σημερα μου είπαν και για τον αδερφό του μιτρέντζη οτι φτιάχνει καλά όργανα. δεν ξέρω. το οργανάκι που άκουσα απο αλεξανδρή είχε και αυτό πολυ μικρό σκάφος με παράξενες ντουγιες(έτσι λεγονται;)που έβγαιναν ανάποδα προς τα έξω (δεν ξερω αν σας έδωσα να καταλάβετε). ο ήχος του ήταν πολύ καμπάνα και τσιριχτός.άλλα η τιμή πριν απο 6-7 χρονια περιπου αρκετα τσουχτερή (αν θυμαμαι καλά 350000-400000). δεν έχω προβλημα να δώσω μέχρι και 2χιλιάρικα αρκει να μου αρέσει πολύ αυτόπου θα πάρω. επαναφέρω την ερώτησή μου. το να φτιάξω όργανο αποτελεί ρίσκο. Τι πλεονεκ και τι μειονεκτ έχει;

Γίωργο περιμένουμε εν αγωνίως την λίστα σου!!!

Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν τα μπουζουκάκια με σκαφτό σκαφάκι (επειδή προς τα εκέι προσανατολίζομαι)έχουν τιποτα περισσότερο ή λιγότερο απο τα συνηθισμένα.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην pasxalis 15 Απρίλιος, 2005)

Πασχάλη,

Ίσως όσο θα διαβάζεις παλαιότερα πόστιν του φόρουμ θα δείς διάφορες αναφορές στα όργανα του Βάρλα. Θα διαβάσεις επίσης επιφωνήματα, φωνές, αλλαλαγμούς, ότι τα όργανα γαμ…νε, ότι δεν τα ανταλλάζουν ούτε με 10-20-30,000 ευρώ κλπ, κλπ.
Ε λοιπόν μπορώ και εγώ -από χθές- να σου επιβεβαιώσω ότι όντας ένας κάτοχος ενός τέτοιου οργάνου ότι είναι ακριβώς έτσι,και δεν υπάρχει καμμιά υπερβολή απολύτως.
Ότι και να κάνεις, πριν καταλήξεις πέρασε μιά βόλτα από του Βάρλα αλλά πιό σημαντικό δοκίμασε μερικά από τα όργανα του για να καταλάβεις. Στο φόρουμ υπάρχουν τουλάχιστον 5-6 μπουζούκια του.

ΥΓ Για να μην παρεξηγηθώ είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλοι καλοί κατασκευαστές αλλά αυτός είναι καλός και είναι σταθερός στην ποιότητα του. Άρα για να καλύψω το τελευταίο σου λογικότατο ερώτημα “αν το να φτιάξεις όργανο αποτελεί ρίσκο” Με τον Βάρλα αποτελεί εγγύηση!

Ο Παλάβρατζης είναι απο τους σχετικά τυποποιημένους μάστορες.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί έχεις στάνταρ χαρακτηριστικά σχεδόν σε κάθε όργανο…παρόλα αυτα έχω την εντύπωση οτι η ειδίκευση του είναι τα τετράχορδα.Κάτι τρίχορδα που είδα ήταν στο στυλ του τετράχορδου επομένως δε θα τον πρότεινα.

Σχετικά με τα θετικά και αρνητικά…Το θετικό είναι οτι χρησιμοποιείς τα υλικά της αρεσκείας σου(ξύλα,φιγούρες,ενδεχομένως σχήμα-μέγεθος σκάφους-μανικιού και το πιο σημαντικό ηχόχρωμα που φαντάζεσαι-τουλάχιστον σε καλούς κατασκευαστές κτλ κτλ κτλ).Το αρνητικό είναι μόνο ότι το φρέσκο όργανο θα είναι λιγάκι “ανισόρροπο” στην αρχή.Αυτό όμως στρώνει αρκετά γρήγορα.Βέβαια μετά απο κάποια χρόνια νιώθεις πως παίζεις άλλο όργανο…αυτό έπαθα του λόγου μου.Μετά απο 5 χρόνια έχω ένα πολύ πιο “ωριμο” ήχο και αίσ8ηση στο παίξιμο…

Τώρα αν δεν σε ενδιαφέρει να έχεις εσύ την επιλογή των υλικών και του ηχοχρώματος μπορείς να ψαχτείς για έτοιμο…εκεί σαφώς δουλεύεις πιο ξεκάθαρα εφόσον βρείς κάποιον κατασκευαστή που να έχει μεγάλο αρι8μό έτοιμων οργάνων (που με την αναδουλειά που υπάρχει λίγο δύσκολο).

Και τελειώνοντας να σου πώ ότι άποψη μου είναι ότι έτσι κι αλλιώς σε όποιον κατασκευαστή να πάς θα αποτελεί ρίσκο μια παραγγελία.Αλλά όχι μεγάλο και πάντα υπάρχει η δυνατότητα να τους πείς ότι δεν σου άρεσε και να φύγεις…το άλλο θετικό είναι η γλυκειά αναμονή.Δεν μπορείς να φανταστείς τι βασανιστικά ωραία είναι να περιμένεις να γίνει…τις τελευταίες μέρες πριν την παράδοση θα το βλέπεις και στον ύπνο σου…

Καλή επιλογή

Νίκος

Υ.Γ. Θα επιμένω τουλάχιστον για τους βορειοελλαδίτες.Υπάρχουν και στην Θεσσαλονίκη-περίχωρα καλοί μάστοροι δεν χρειάζεται να πάτε στην Αθήνα για να πάρετε καλό οργανο…μην τρελαθούμε κιόλας

Πασχαλη οντως ειμαι απο Χανια. Τον Μπαμπη γνωρισα πριν ενα μηνα, παιζαμε καπου μαζυ αυτος με κρητικα κι εγω με λαϊκα.
Τωρα κανει τη διπλωματικη του στα"Ταμπαχανιωτικα" γι’αυτο εχει χαθει. Τα βρισκουμε σε ολα με το Μπαμπη, ωραιος !!
Τωρα για το Θαναση το Μητρεντση επεσες στην περιπτωση.
Εχω φτιαξει παραγγελια κιθαρα, τζουρα, μπαγλαμα και πηρα -στρωμενο πια- ενα τριχορδο απο τον κουμπαρο μου κατασκευης του ιδιου.
Το μπουζουκι και ο μπαγλαμας τελεια, η κιθαρα στο 80% ο τζουρας ωραιος σαν ηχος υστερει σε αλλα.
Πρωτο οργανο του Θαναση που ειδα και μου αρεσε ηταν ενα φανταστικο
μισομπουζουκο με ωραια φιγουρα στην τρυπα οπως ενα απο τα μπουζουκια του ΜΑΡΚΟΥ !!
Αν θες θα σου στειλω φωτο απο το τριχορδο το δικο μου με τις λεπτομερειες. Ειναι επιπλο και απο ηχο εχει ολη την γκαμα και λιγο προς το μπασσο.
Τωρα για τα σκαφτα μπουζουκακια, τζουραδες κλπ αν
πετυχει το “σκαψιμο” της μουριας (δε φανταζομαι αλλο ξυλο) ο ηχος
ειναι καταπληκτικος και οσο ωριμαζει το οργανο αλλο τοσο.
Το ξυλο ειναι ενα κομματι και αντηχει και συντονιζει ομοιομορφα και ενιαια.
Εχω παιξει με το μπουλγαρι του ΦΟΥΣΤΑΛΙΕΡΗ (πανω απο 100 χρονων οργανο) και ο ηχος ειναι ονειρεμενος !!

Εγώ θα σου πρότεινα Αλεξανδρή (και δεν έχω μπουζούκι απ’αυτόν!)

Εχω δει τρίχορδο του Αλεξανδρή και μου έκανε φοβερή εντύπωση, πολύ-πολύ καλή κατασκευή και φοβερός ήχος, μου θύμιζε το μπουζούκι του Τσιτσάνη στις εκτελέσεις 78 στροφών. Για μένα έχεις πει από την αρχή έναν από τους καλύτερους, αν έχεις τα χρήματα μην το σκέφτεσαι!

για τον σταυρο παλαβρατζη μιλαω, οχι την ‘‘καμπανα’’. τα μπουζουκια του , ειτε τριχορδα ειτε χιωτικα, εχουν πολυ καλο ηχο. εχω ενα τριχορδο του που το αγορασα …100 χιλιαρικα!(300 ευρω) ειναι το κατι αλλο! δοκιμασα ενα παραγγελια για την γερμανια, 2000 ευρω και…! ανεπαναληπτο!

βασικα, καθε που εχω χρονο περναω και δοκιμαζω.

απόστολε τι σχέση έχουν οι δύο Παλαβρατζίδες μεταξύ τους?

Και όποτε μπορείς γράψε και τηλέφωνο για να τον έχουμε υπόψη μας…

Εχω ακουσει οτι στα παζαρια στην Πολη βρισκεις πολλα οργανα σε τιμες αρκετα χαμηλες.μου ειχαν πει συγκεκριμενα οτι ειχαν αγορασει λαουτο 30.000-50.000δρχ και το λαουτο σκοτωνε!!!
Λετε να παιζει κανα καλο τζουραδακι προς τα’κει?Μου ειπαν καποιοι που εχουν παει πως αν ψαξεις καλα,θα βρεις κατι καλο.