Αγορά τρίχορδου

Έχω δεί τέτοια όργανα για τα οποία μιλάς.

Απλώς είναι για πέταμα. Είναι όπως τα δικά μας τα φτηνιάρικα τα μπουζούκια τα οποία αγοράζεις με 300 - 500 ευρώ.

Για να κρίνεις αν ένα όργανο είναι ποιοτικό ή όχι, δεν θα κοιτάξεις μόνο στον ήχο του αλλά στη γενικότερη κατασκευή του. Έχω γράψει ένα άρθρο για τα χαρακτηριστικά ενός ποιοτικού μουσικού οργάνου.

Γενικά και για τα όργανα ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις.

Τα όργανα των παζαριών είναι για τ’ ανάθεμα.Πλαστικούρες επιξυλωμένες.

Τώρα υπάρχουν οργανοπωλεία σε άλλες περιοχές της Πόλης όπως για παράδειγμα στην Galip Dede Caddesi (στο τέλος της Ιστικλάλ) και στο Unkapani (δεν θα το πρότεινα γιατί και εκεί οι ποιότητες δεν είναι πολύ ανεβασμένες).Εκεί και ειδικά στην Ιστικλάλ μπορείς με ψάξιμο να βγείς καλό οργανάκι και σε πολύ χαμηλή τιμή.Τώρα για τζουράδες ελληνικούς δεν πιστεύω να βρείς και αν τότε μόνο εκτουρκισμένους (με αισ8ηση σαζιού δηλαδή πεθαμένο σε ήχο).Και κάτι μπουζούκια που δοκίμασα ήταν πρώτον χάλια(και εμφανισιακά και ηχητικά) και δεύτερον πιο ακριβά απο καλά ποιοτικώς σάζια.

Ο φίλος σου έφερε πολίτικο λαούτο ή ελληνικό στεριανό?

Αν θυμαμαι καλα μου ειχε πει για πολιτικο.οταν μιλουσα για τα παζαρια,ελεγα για τα οργανοπωλεια.δεν ξερω,τι να σας πω,ετσι μου ειχαν πει,οτι μπορει με καλο ψαξιμο να βρεις καλες ευκαιριες.

Αν ψάχνετε μπουζούκι στην περιοχή της θεσσαλονίκης ή στη Βόρεια Ελλάδα γενικώς να σας πω και γω καναδυο πληροφορίες.
Καλά όργανα τρίχορδα φτιάχνει ο Ισίδωρος Παπαδάμ στο Δρυμό Θεσαλλονίκης, ο Γιαννης ο Κεφαλάς(μπουζουξης στον Πλασταρά πάνω απο 15 χρόνια) στα Μετέωρα Θεσσαλονίκης, ο Μητρέντσης ο Θανάσης στην Νεάπολη, ο Παπαναστασίου στην Λάρισα,ο Βαμβακάρης στις Σέρρες.
Εγω παίζω με ένα του Κεφαλά 8 χρονών με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο και σε λογική τιμή 200.000 το 1998.Χθες ήμουνα στο οργανοποιείο του Μητρέντζη βγάζει καλά όργανα αλλά ψιλοτσιμπάει,περίμένω να ακούσω ένα όργανο που θα έρθει επιστροφή απο την Αλεξανδρούπολη για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα.
όσον αφορά για τον Αλεξανδρή είναι καλός οργανοποιός φοβερός μουσικός αλλά αρχίζει να βαρίεται.Εχω μάθει ότι ξεπουλάει κάτι λαικές κιθάρες ωραία όργανα στα 1500 ευρώ, στα μπουζούκια έχει πάντως και αποτυχίες.
Για δεκαβάλα μην συζητάτε, ο παπούς ΄΄ηταν καλός κατασκευαστής τα παιδιά για μένα κάτω του μετρίου και ξεσκίζουν στις τιμές.Δυστηχώς δεν έχω παίξει με όργανο του Ρότσκου άλλα έχω ακούσει καλά λόγια.

Φιλε μου multi την “γλυκιά αναμονή” που αναφέρεις την έχω ζήσει απόλυτα γιατι κατασκεύασα πριν απο 4 μήνες μια κλασική κιθάρα στον παλαιοδημόπουλο αξίας 4500. Το όργανο έίναι άστρωτο αλλα η τρέλα είναι που το βλέπεις σιγά σιγά να στρώνει. με την συγκεκριμένη περίπτωση είναι διαφορετικά γιατι ο συγκεκριμένος φτιάχνει στάνταρ όργανα. Με τα μπουζουκάκια υπάρχει μεγαλύτερη γκάμα πιστεύω. Με την κατασκευή βέβαια δεν ξέρω τι ξύλα χρησημοποιούνται και τι χαρακτηριστικά έχουν.θα με ενδιέφερε να μου αναφέρετε αν γνωρίζετε. Φιγούρες και τέτοια βρίσκεις απο τους κατασκευαστές ή απο αλλού;

Γιώργο θα ήθελα πολύ αν μπορούσες να μου έδειχνες φωτο απο το μπουζουκάκι σου και μου μου έλεγες και τις λοιπές πληροφορίες.

Απο ξύλα χρησιμοποιούνται διάφορα.Ως επι το πλείστον Κελεμπέκι (σφενδάμι που έχει λευκό χρώμα),Μουριά,Καρυδιά,Παλλίσανδρος.

Βέβαια την διαφορά την κάνει το καπάκι και εκεί βρίσκεται η μαγκιά του μάστορα.Το ηχείο συνή8ως δίνει λίγο απο το ηχόχρωμα του οργάνου.Έτσι έχω παρατηρήσει πως το κελεμπέκι δίνει πολύ λαμπερό ήχο με φυσικό βάθος.

Στέλνω και γώ μια φώτο.(Και μην με δείρετε για το γεμάτο μανίκι…ήμουν μικρός και χαζός όταν το παρήγγειλα.Παρόλα αυτά μ αρέσει)

Νίκος

Υ.Γ.:Ο Παλαιοδημόπουλος είναι απο τους καλύτερους έλληνες κιθαροκατασκευαστές.Και αποτελεί ένα “παράσημο” για κάθε κιθαρίστα που παίζει όργανα του έχω την εντύπωση.Φτιάχνει και καταπληκτικά σαντούρια.Είχα ακούσει ένα απο τα χεράκια του.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Multi_Kulti 19 Απρίλιος, 2005)

Να ένας ακόμα αριστερόχειρας.

Πώς μπορώ να βάλω φωτογραφία στο κείμενο;

Με το κουμπάκι που λέει αποστολή συννημένου
δές κα στην “βοήθεια” έχει οδηγίες

Χαιρετώ και από Λευκάδα. Και εδ’ω υπάρχει ένας οργανοποιός με ΠΟΛΥ μεράκι και από όσο μπορώ να κρίνω με τις λιγοστές γνώσεις μου, ξέρει πολλά.

Είδα όργανα που έχει φτιάξει και απότι λένε τα παιδιά που παίζουν είναι τέλεια, από όλες τις απόψεις!!!

Φίλε Πασχάλη αν θέλεις και έρθεις προς τα κάτω λευκάδα), μπορολυμε να πάμε να δεις!

Σαν νεο μέλος χαιρετώ το φόρουμ.Ψαχνω ένα καλό τρίχορδο και θα ήθελα την δίεύθυνση του Παλαιοδημόπουλου από κάποιο φίλο.Ενας φίλος και εξαιρετικός τρίχορδος από αγρίνιο μου μίλησε για έναν κατασκευαστη από Σπάρτη, Τσουλόγιαννη,του οποίου τα τρίχορδα και τα λαούτα σκοτώνουν,γνωρίζει καποιός φίλος κάτι;
Χαιρετώ όλους όσους μας ενώνει η αγάπη για το όργανο

καλως τους !!

(ρε παιδια που έχουμε χαθεί όλοι και δεν ποστάρουμε) ?

Προς Στάθη…

Ο Παλαιοδημόπουλος είναι ειδικευμένος στις κλασσικές κιθάρες και στα (!) σαντούρια απ όσο ξέρω…δεν νομίζω να έχει ασχολη8εί με την κατασκευή μπουζουκιού…

Προς Multi kulti
Βασικά θέλω να αποφύγω την πεπατημένη των φορτωμένων με στολίδια ομοιόμορφων οργανων.Αναζητώ τριχορδο μαλακό και με ηχητικό χαρακτήρα όπως προφανως είναι το δικό σου.Είναι κατασκευής Αλέξανδρή;

Στάθη
Αναζήτησε τρίχορδα κατασκευής Καρελλά.
Υπάρχουν και φωτό στό σάιτ του.
Υπάρχουν ωραίες λύσεις με όργανα με λίγα στολίδια αλλά με εξαιρετικό ήχο!

www.karellas.gr

Φιλέ Τάσο. Τα έχω δει τα όργανα του Καρελλά και έχω παιξει κανα δύο.Είναι έπιπλά και πραγματικά κάνει καλή δουλεία.Δεν ξέρω όμως πόσο αντέχουν στο χρόνο και στην χρήση καθώς ένας φίλος μου που το πλήρωσε 1500 ευρώ στο χρόνο πάνω αναγκάστηκε να το πάει πίσω γιάτι το όργανο σκέβρωσε και μπούκωσε.Σε ευχαριστω φίλε

Φίλε Στάθη, ρίξε μιά ματιά στο email σου.

Φίλε Στάθη,

όπως και εσύ, έψαχνα και εγώ ένα τζουρά χωρίς στολίδια με λουλουδάκια και πεταλούδιτσες και ότι άλλο βάζουν για να ομορφαίνουν τα όργανα.
Μετα απο πολύ ψάξιμο στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Σέρρες βρήκα στον Νομό Σερρών,( Νέο Χώρι, λίγο έξω απο της Σέρρες ) το κατάλαλο τζουρά για μένα, από ένα πολύ καλό παιδί ( όπως είναι σχεδόν όλοι οι καλοί μαστοροι ), Παύλος Σπαθάρας.
Το κόστος ειταν 1000 ευρό, από πάνω μέχρι κάτω, είναι όλα χειροποίητα (εξ. τα κλειδία )

Ριξε μια ματιά:

Απο παίξιμο και ήχο ας σου πει ο Multi Kulti…

<font size="-2">H fotografia den einai kai polu kallh, reixni poles “thalasses” sto ksulo pou den uparxoun.</font>

Παιδία Ισαακ και aegeos σας ευχαριστω.Οι φωτο δείχνουν εξαιρετικά όργανα.Το σάββατο επέιδη κατεβαινω συν γυναιξι και τεκνοις μονεμβασια,εκλείσα ραντεβου με τον Τσουλόγιαννη κατασκευαστη από Σπάρτη. Για ότι δω και παίξω θα ενημερώσω το φόρουμ.Σας ευχαριστω και πάλι για το ενδιαφέρον σας.Τα λέμε.

Όντως απο ήχο ο τζουράς του Αιγαίου είναι πολύ ιδιαίτερος και γλυκός.

Η επιλογή όμως κατασκευαστή δεν είναι και πολύ εύκολη υπόθεση γι αυτό καλή τύχη.Φρόντισε μόνο να βρείς κανέναν μερακλή και όχι τόσο επαγγελματία…