Αγορά τρίχορδου

Γιάυτό ακριβως αποφεύγω τους καταξιωμένους επαγγελματίες.Σε ορισμένους (οχι σε όλους) λείπει το μεράκι.Είμαι παθων και το γνωρίζω από πρώτο χέρι.

ναι αλλα μπορεις να παρεις ενα απο τα ετοιμα οργανα που εχουν το οποιο εχει περασει και καποιος απαιτουμενος χρονος και αν ξερεις και λιγο μπορει να πετυχεις καλο οργανο…

Αυτό που λες ισχύει αν και πιστεύω πως ένα όργανο αποδίδει τα ηχητικά και δείχνει το χαρακτήρα του 100% μόνο όταν παίζεται και σίγουρα οχι στο ράφι ή στην θήκη του

Μετα από ένα Σαββατοκυριακο στην πλυτρα λακωνίας επισκέφθηκα σήμερα τον Γίαννη τον Τσουλόγιαννη κατασκευαστη εγχορδων στη μαγούλα λάκωνίας (3 χιλ.από Σπάρτη προς Καλαμάτα)Εϊδα και έπαιξα δυο τρίχορδα το ένα με σκάφος μουρία ιδιάιτερης παλαιότητας και κελεμπέκι σγουρό από τον Ταϋγετο κια το άλλο με σκάφος Παλίσσανδρο ινδίας και κελεμπέκι βοσνίας.Τα καπάκια των οργάνων ήταν γερμανικά έλατα και το μήκος χορδής 70cm.Προσωπικά ενθουσιάστηκα πρώτα από την καθαρότητα του ήχου και το ρεμπέτικο χαρακτήρα του.Τα οργανάκια τα είχαν όλα, πρίμα μπάσα και μεσαία και μαλακό παίξιμο.Η εξωτέρική εμφανιση ήταν λιτη( από ότι μου είπε και είδα βέβαια στο εργαστηριο, δεν αγοράζει τίποτα έτοιμο όλα από σκάφος μέχρι φιγούρες τα κάνει μόνος του γι’αυτό και καθυστερεί).Αν περάσει κάποιος φίλος από Σπάρτη αξίζει να ρίξει μια ματία στα όργανα του μάστορα.Αυτά.Τα λέμε.

Ξερει καποιος να μου πει για τον καφετζοπουλο (στα εξαρχεια) δυο τρια πραγματα. Σκεφτομαι να αγορασω απο αυτον ενα τριχορδο σχετικα χαμηλης τιμης

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην antvl 24 Νοέμβριος, 2005)

Ναι τον έχω ακούσει . Είχα ακούσει καλά λόγια.